Úspěšná žena, právnička Petra Drvoštěpová, pracovala pro prestižní nadnárodní právnickou firmu. Pokud jde o bydlení, bourá všechny mýty o upjatých a příliš racionálních právnících.
Jak jste tento prostor objevili? Koupili jste starou půdu, nebo už zde byly nějaké základy?
Měla jsem štěstí, že dům patří mé rodině. V době, kdy bylo nutné opravit střechu, nás napadlo využít prázdnou půdu a v rámci rekonstrukce domu zde vytvořit bytový prostor k pronájmu.
Ovšem s postupem prací a zvyšujícími se náklady - a teď nemluvím jen o financích, ale i o investicích čistě osobního charakteru - mně a mé rodině bylo líto byt pronajímat. Rozhodli jsme se, že se do zrekonstruovaných prostor nastěhujeme.
Měla jsem radost z toho, že si mohu vytvořit prostor podle vlastních představ. Navíc jsem zjistila, že organizace projekčních a stavebních prací mi ve svém viditelném a hmatatelném výsledku poskytuje mnohem lepší možnost seberealizace nežli má dosavadní kariéra, a dokonce mne tato rekonstrukce dovedla až k rozhodnutí věnovat se interiérovému designu naplno.
Přemýšlela jste o tom, že oslovíte architekta?
Od začátku jsem vše navrhovala sama, od dispozic přes zařizovací předměty, doplňky i dekorace, z nichž některé jsou mým vlastním výtvorem, stejně jako většina obrazů.
V rodině mám výtvarně zaměřené lidi, malíře i architekty, takže i když jsem vystudovaná právnička, vyrůstala jsem v kreativním prostředí, které mi bylo při rekonstrukci prostor velkou inspirací.
Jde o velký atypický prostor, jehož řešení nemohlo být jednoduché. Kde jste čerpala nápady?
S navrhováním interiérů mám dlouhé zkušenosti, byť jsem nikdy neměla příležitost navrhovat prostor pouze podle svých priorit. Propojení funkčnosti obytných celků s designem mne vždy přitahovalo a zajímalo, navrhovala jsem proto interiéry pro své známé a kamarády.
Tento byt má rozlohu téměř 200 m2 rozvržených do dvou podlaží, což mi poskytlo velký prostor pro zvažování různých variant. Ačkoliv jsem měla svou představu finálního řešení již od počátku rekonstrukce daného prostoru, v průběhu výstavby přicházely další nápady a inspirace, které posunuly výsledek do podoby, s níž jsem opravdu velmi spokojená.
Jak byste popsala váš styl a tento byt?
Jsem velkou obdivovatelkou čistých linií moderních designérských škol, ale uznávám, že některá řešení prezentovaná současnými realizacemi interiérů na mě působí až příliš jednoduše, stroze, skoro až přísně.
Interiér našeho bytu jsem proto koncipovala sice jako minimalisticky moderní, ale pro zútulnění jsem použila přírodní zemité barvy v tlumených odstínech. Celý prostor jsem oživila několika pečlivě vybranými, zdánlivě nekombinovatelnými etnickými či historickými zařizovacími prvky.
Co definuje váš domov?
Některé doplňky vznikly přetvořením starších kousků nábytku, protože si nemyslím, že je nutné kupovat stále nové věci. Jde v podstatě o recyklaci, je to ekologické a zároveň lze takovým přístupem dostat do interiéru víc originality, než kdybych sem jen přestěhovala polovinu showroomu nějakého prodejce nábytku.
Člověk má pak k jednotlivým kouskům také mnohem osobnější vztah a myslím, že právě to je nejdůležitější pro vytvoření skutečného domova a zároveň to dokonale vystihuje tuto mou zatím největší realizaci. Věřím, že ne poslední.