Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. srpna 2021 Gustav

Když v Americe nesehnal Čech velké stropní okno, sám si ho vyrobil

Pokud máte rádi experimentálnější design, můžete být fanouškem postmoderního stylu. Zatímco někteří designéři jej kritizovali za vnější komerčnost a orientaci na spotřebitele, další ocenili jeho odvážnost. Nadchli se jím i manželé Tůmovi, kteří si pořídili malý domek na předměstí Los Angeles.

Celkový pohled na dům z ulice dokazuje, že postmoderní styl rozhodně není nudný. | foto: Ája Bufka

Když se postmoderní styl poprvé dostal na scénu, většina lidí si užívala šance porušit pravidla a upustit od formálnosti, což je jednoduchá charakteristika. Díky tomu je tento styl stále oblíbený.

Detail stropního okna, které si Josef Tůma vyrobil sám.

Detail stropního okna, které si Josef Tůma vyrobil sám.

Postmodernismus zahrnuje především individualismus a experimentování, které ožívá díky funkovým kombinacím textury, barvy, linií i materiálů. Využití asymetrie během tohoto období vzrostlo a přímé linie se staly součástí ostrých úhlů a nejednoznačných tvarů.

„V tomto období vznikla také neuvěřitelně zajímavá svítidla, nábytek, dekorativní předměty a nástěnné umění,“ uvádějí historici losangeleské architektury.

Koncem osmdesátých let minulého století se tímto stylem nadchli i manželé Tůmovi, emigranti z Československa. Jižním směrem nedaleko od mezinárodního letiště LAX, čtyři bloky od pláže Pacifiku v Hermosa Beach, si pořídili malý domek.

Šikovné české ruce

Josef Tůma s manželkou Zuzanou se rozhodli přízemní domek o rozloze 110 m2 přestavět tak, aby odpovídal požadavkům na pohodlné bydlení pro čtyřčlennou rodinu.

Vystudovaný strojní inženýr si odbyl pracovní ostruhy ve Výzkumném ústavu motorových vozidel v Praze, kam dojížděl z Roudnice nad Labem. Později v papírně ve Štětí a nakonec skončil před emigrací do Spojených států v JZD Počeplice. Všechny profesní sestupy byly výsledkem jeho „fascinujícího“ kádrového profilu.

Jak jste v Americe začínali?
Tvrdou prací, která nás nutila být denně 24 hodin v pohotovosti. Opravoval jsem auta, manželka se starala o děti a firemní účetnictví. Z našetřených peněz se nám povedlo zřídit vlastní autodílnu a koupit si malý domeček. Jenomže za nedlouho nám nevyhovovala jeho velikost.

Obývací pokoj má téměř 60 metrů čtverečních a hlavně rozměrné kruhové okno ve stropě.

Co bylo řešením?
Najali jsme si velice progresivního architekta Guillermo Grossmana, původem z Argentiny. Byl navíc majitelem stavební firmy, což byla výhra. Jednou ranou jsme mohli propojit dva cíle. Každý, kdo stavěl dům, ví, že co se nepovede správně postavit, hází architekt a stavitel mezi sebou jeden na druhého jako horký brambor.

Povedlo se vám uplatnit nějaké vlastní návrhy?
Komunikovali jsme spolu s Guillermem velice dobře. Věnoval jsem se podrobně všem návrhům a požadavkům na plánování i samotné konstrukci. Přišel jsem s nápadem otevřít strop ve velké společenské místnosti v patře. Důvodem bylo přirozené denní světlo. Ze stran to příliš nešlo a bylo by ho strašně málo, pokud bychom odmítli použít svíčky anebo světlomety. A tak se zrodila eventualita „skylight“.

Kruhové okno je dílem majitele.

Kruhové okno je dílem majitele.

Skrývala realizace stropního okna nějaké problémy?
Nebylo jednoduché a obvyklé sehnat v osmdesátých letech minulého století nadměrné kruhové okno na strop. Nabídl jsem proto architektovi, že se o jeho výrobu postarám sám. Něco o materiálech jsem díky studiu na ČVUT znal. A měl jsem vlastní představu jak to udělat.

Propojil jsem jen znalosti z automobilového průmyslu se stavebnictvím. Vyřešil jsem to velice jednoduše. Svařil jsem ohnuté rámy z železa a dal do toho lepená skla vyrobená u sklenáře. Vlastnostmi se podobaly tomu, co se běžně používá v autech. To vyhovovalo i stavebním předpisům při zemětřesení, aby případně střepy nepadly nikomu na hlavu. Vše jsem upevnil a utěsnil do rámů stejným postupem jako při výměně čelního skla u aut.

Zkušenosti se stavbou rodinného domu jste si přinesl z Československa. V čem se liší oproti zdejším?
Rozdíl byl jen v přístupu k práci. Za socialismu se tomu říkalo svépomoc. Podíleli se na ni příbuzní a především melouchaři, kteří si často dokázali zajistit i nedostatkový materiál. Tady to až na ty ukradené stavebniny fungovalo podobně.

Jídelna je klasická, včetně českého křišťálového lustru.

Jídelna je klasická, včetně českého křišťálového lustru.

S kamarády jsme pokládali parkety, obkládali dlaždičkami koupelny atd. Neměli jsme peníze na zaplacení licencovaných řemeslníků, kteří by vše dokázali postavit na klíč.

Naštěstí má tady majitel právo sám se o výstavbu nemovitosti postarat. Může si obstarat stavební povolení a zodpovídat za všechny profese při inspekci městských regulí a požadavků.

Došlo během výstavby k nějakým neobvyklým událostem?
K nezapomenutým zážitkům patřila konstrukce střechy. Když jsme ji přestavovali. Bylo potřeba ji celou sundat, a tak jsme spali s celou rodinou řadu dní pod širákem. Díky subtropickému počasí se to však dalo docela dobře zvládnout.

Je velký rozdíl mezi motorismem a stavebnictvím?
Pokud jde o výrobu kovových okenních rámů nebo železných dveří, tak je to podobné. Jinak se tady většinou používá dřevo a s tím jsem moc zkušeností neměl. Co je ale nejdůležitější, a o čem jsem se na vlastní kůži poučil, je řemeslnost. Kvalita práce.

Můžete to vysvětlit?
Jednoduše, když chlap potřebuje svařit dva kusy železa dohromady do úhlu devadesáti stupňů, musí je uříznout v pětačtyřiceti stupních. Preciznost téhle jednoduché poučky se přenese do všech profesí. A není potřeba být profesionální pokladač podlah, tesař nebo zedník.

V manželské ložnici nechybí krb.

V manželské ložnici nechybí krb.

Jak dlouho trvala rekonstrukce a čím byla ovlivněna?
Největší vliv měly pochopitelně peníze. Občas jsme museli i práce přerušit. Zjednodušeně se dá říct, že plánovaní, základy a hrubou stavbu jsme zvládli přibližně za rok. Nutily nás k tomu i místní předpisy. Pokud by kolaudace neproběhla během roku od data stavebního povolení, museli bychom znovu projít celým byrokratickým procesem včetně nových poplatků. Úprava interiérů už nebyla nijak složitá a vyžádala si jen několik dalších měsíců.

Pohodlí  se šesti koupelnami

Velkolepý dům v Hermosa Beach má ničím nerušený výhled na oceán z několika balkonů a oken. Interiéru dominuje obrovská místnost v patře o velikosti přibližně šedesáti čtverečních metrů. Má podlahu z tvrdého dřeva a je prosvětlena stropním oknem ve výši skoro čtyř metrů. Patří sem bar, společenské posezení a krb s vlastním „komínem“, odsavačem vzduchu uprostřed. V patře je umístěna i manželská ložnice s krbem, koupelnou a průchozí šatnou. Nechybí kancelář.

V přízemí je jídelna s třetím krbem, další ložnice a koupelny. Kuchyň má pětimetrový pult z křemence a barové posezení. Profesionální spotřebiče jsou samozřejmostí. Celkem je zde ve dvou podlažích obytná plocha o velikosti 415 m2, kromě obývacího pokoje, jídelny, kanceláře a kuchyně mají majitelé k dispozici ještě pět ložnic a šest koupelen.

Součástí nemovitosti je dvojgaráž, bazén a travnatý pozemek o celkové ploše 670 čtverečních metrů.

Češi a Hermosa Beach

Toto předměstí Los Angeles proslavil Václav Polák. Ten tady v roce 1958 otevřel autoservis díky kontaktu s Dr. Ferrym Porschem. Znali se navzájem z Evropy prostřednictvím motoristického sportu. Od roku 1959 byl prvním exkluzivním zástupcem společnosti Porsche v Kalifornii a později se stal franšízovým prodejcem Volkswagenu, Audi, BMW, Saabu a Subaru.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Herečka Dita Hořínková spí v komoře. Byt zaplnila radostí ze života

V jedné z nejrušnějších ulic v Praze kousek od Karlova náměstí je byt plný stromů. Bydlí v něm rodina muzikálové...

Rodiče postavili nemocnému synovi dům na skále. Je krásný a soběstačný

Manželé Nandi a Karel Kosterovi z jihoafrické Pretorie se s nevídaným elánem pustili do stavby nového domova. Jejich...

Z bytu na Vinohradech je po proměně George Clooney z cihel a malty

Slovenský designér Michal Hagara měl s developerským bytem v pražské Italské ulici hodně práce. Od majitelů ale dostal...

Dům pro mladou rodinu nabízí poležení jako na peci i vlastní kino

Interiéru novostavby domu pro mladou rodinu dominují dva prvky, betonový strop a dřevěná olejovaná podlaha. Autoři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nemohl studovat, tak odešel do USA a vybudoval úspěšnou stavební firmu

Zakázali mu po základní škole z politických důvodů studovat na jakékoli střední škole, a tak se Michal Horusický vyučil...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Dům pro tři princezny má betonové stropy, ale i spoustu barev

Jan a Nina mají své soukromé království v klidném prostředí menšího města nedaleko Prahy. Přesto, že jde o království...

Herečka Dita Hořínková spí v komoře. Byt zaplnila radostí ze života

V jedné z nejrušnějších ulic v Praze kousek od Karlova náměstí je byt plný stromů. Bydlí v něm rodina muzikálové...

Někdo to rád horké v Malibu. Podívejte se na dům herce Jacka Lemmona

Cihlová konstrukce, odlišná od většiny plážových domů v Malibu, odkazuje na tradiční stavby a zároveň demonstruje...

Chata na ostrově dostala fasádu ze zrcadel i domek s výsuvným stolem

Když v roce 1936 koupil na jihu Norska na ostrově Stormen pradědeček dnešních majitelů chatu za 700 norských korun,...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...