Pohovky a křesla, na kterých lze i ležet. A hlavně relaxovat

  1:00aktualizováno  1:00
Trendy v čalouněném nábytku se mění jen pozvolna. Ovlivňuje je i skutečnost, že evropská populace stárne, navíc mnozí lidé bývají často ve stresu. A tak je sice zajímá design, vyžadují však i „zdravé“ sezení.

Místo nožek se používají i nové typy podnoží. | foto: Himolla

Řada lidí prosedí (a většinou na špatných židlích či sedadlech) značnou část dne, v kanceláři, v autě, v hromadné dopravě... Je logické, že doma si chce člověk odpočinout. Jenže opět vsedě.

„Pro pohodlné sezení potřebujete takzvaná vyšší záda a krátký sed,“ vysvětluje odbornice na čalouněný nábytek, Karolína Ryvolová ze společnosti HomeArt. Podle ní je tak důležité, aby byla zádová opěrka vytvarovaná v oblasti beder, kde páteř nejvíc trpí a je nejvíce namáhaná.

Do menších pokojů není ani pohovka potřeba, polohovací křesla ji zcela nahradí..

Do menších pokojů není ani pohovka potřeba, polohovací křesla ji zcela nahradí..

Poměr „designu“ a „ergonomie“ však bývá různý. „Itálie, ta bývá hlavně o designu. U německých výrobců, například Himolly, což je druhý největší evropský výrobce čalouněného nábytku, se vedle vzhledu klade velký důraz na ergonomii: kromě bederní páteře se tu běžně setkáte s možností zvednutí opěráku hlavy, aby byla podepřena krční páteř, což je druhá nejnamáhanější část páteře,“ tvrdí Karolína Ryvolová.

Křesla a pohovky však nabízejí trvale zvýšenou opěrku hlavy pouze výjimečně. „V nově navrhovaných interiérech, kde se spojuje kuchyň, jídelna a obývací pokoj, se pohovka často ocitá uprostřed prostoru, vysoké zádové opěráky s opěrkou hlavy by zde vypadaly nepatřičně, nábytek by působil zbytečně robustně,“ upozorňuje architekt Hynek Maňák, „proto se opěrky zvedají teprve v momentě, kdy je potřebujeme.“

Pohodlí naležato

Fotogalerie

Důležitým trendem u pohovek je také to, že si je můžete sestavit přímo na míru: „Třeba u kolekce Planopoly lze vybírat až ze 100 dílů, ze 600 set druhů látek a 200 typů kůží. Takový výběr dává možnost zákazníkům vybrat si opravdu to, co si přejí a co mohou mít s ohledem na prostor,“ vypočítává Karolína Ryvolová. Lze si vybrat i typ a barvu podnoží, posledním trendem jsou kovové „lyžiny“.

Na prvním místě je samozřejmě pohodlí a možnost relaxace. „Pokud si nenatáhnete nohy, pořádně si neodpočinete,“ upozorňuje architekt Maňák. Odborníci proto doporučují využívat takzvanou srdeční váhu, tedy horizontální polohu, kdy jsou paty o něco výše než srdce. Taková poloha napomáhá dobrému krevnímu oběhu.

Křesla a pohovky, které dovolují unavenému tělu dopřát si velký sedací úhel, jsou tak pro relaxaci velmi důležité. Pro uvolnění meziobratlových plotének je totiž široký úhel nezbytný, při sedu s kulatými zády a bez možnosti opření se tlak na ploténky neúměrně vzrůstá. Čím větší úhel mezi sedákem a opěradlem máte, tím lépe si odpočinete, uvolníte svaly a snížíte tlak na zádové ploténky. Vleže bývá tento tlak pouze 25 až 30 procent.

Zejména pro starší osoby, ale nejen pro ně, je tak možnost uvolnění plotének a zdravé sezení důležité. Třeba Himolla kvůli tomu zavedla testování ve zdravotnickém ústavu, aby získala příslušná osvědčení, že její výrobky splňují požadavky na zdravé sezení. Specializuje se také na křesla, která zvednutím sedáku a jeho jemným nakloněním pomáhají snadno vstát i lidem s horší motorikou.

Možnost poolohování opěrky hlavy se už stává takřka standardem.

Možnost poolohování opěrky hlavy se už stává takřka standardem.

Novinky pro polohování

„Sedací nábytek, který umožňoval pouhým zatlačením zad do opěráku nebo s pomocí ovladače polohování pohovky, však dříve vyžadoval za opěradlem i 45 cm volného prostoru, dnes už novému kování postačí jen osm až třináct centimetrů, aby se opěrák sklopil do polohy lehu, podnožka se vysune podle potřeby,“ upozorňuje na posun v technologiích Karolína Ryvolová.

Aby posezení bylo opravdu dokonalé, nabízejí některá relaxační křesla od Himolly hned několik motorů, s nimiž lze nastavit opěrku hlavy a nohou či opěráku zad. Pomocí vzduchových pružin je možné nastavit i výšku sedu. Změnily se i ovladače, místo nepraktických šňůr se používají malé akumulátory, takže polohování funguje i při výpadku elektrického proudu. Ovladače připomínají ty televizní. Levnější varianty křesel mají ovládání manuální.

Autor:
  • Nejčtenější

Byt v krkonošském paneláku se proměnil v luxusní horskou chatu

Paneláky do Krkonoš nepatří. Jenže už tam stojí. Tak co teď? Architekt Milan Jirouš se rozhodl pro hodně radikální...

Dům na nožkách a pozemek snů. Rodina víc nechce, o zahradu se nestará

Dům ze dřeva, ocele a kamenů sestavil pro tříčlennou rodinu architekt John Curran společně se svým bratrem. Pod jejich...

Odešli do Krušných hor. Manželka navrhla celý dům sama a dobře udělala

Krušné hory již dávno nejsou krušné. Zdecimované porosty osmdesátých let vystřídala bujná zeleň zdravých lesů, které...

Spala na podlaze, neměla skříň. Konečně se dočkala krásného bydlení

Anna žije již několik let po různých podnájmech a nedávno se rozhodla, že skoncuje se spaním na matraci i s provizorním...

Poradna architekta: panelákový retro byt 3+1 potřebuje radikální změnu

Bydlení v panelových domech na Jižním Městě sice bývá často vysmívané, přesto je tato lokalita velmi žádaná kvůli...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Při výběru materiálů do nového bytu dali na rady architekta a nelitují

Že přísloví o kovářově kobyle, která chodí bosa, neplatí vždy, se nám potvrdilo při návštěvě nově dokončené realizace...

Manželé Bieberovi se pochlubili hnízdečkem lásky v Beverly Hills

Zpěvák Justin Bieber a modelka Hailey Baldwinová nafotili vnitřek svého domu v Beverly Hills, který pořídili za 8,5...

Petra Černocká má chalupu v Kytlici. Není v ní nic z obchodu

V Kytlici, která je blízko německých hranic, stojí na kopci krásná zachovalá chaloupka. Petra Černocká ji zdědila po...

Z nudného tradičního anglického domu vznikl funkční a veselý interiér

Architektonické studio LLI Design stojí za kompletní rekonstrukcí rodinného domu Butterton v anglickém hrabství...

Najdete na iDNES.cz