Pohovky a křesla, na kterých lze i ležet. A hlavně relaxovat

  1:00aktualizováno  1:00
Trendy v čalouněném nábytku se mění jen pozvolna. Ovlivňuje je i skutečnost, že evropská populace stárne, navíc mnozí lidé bývají často ve stresu. A tak je sice zajímá design, vyžadují však i „zdravé“ sezení.

Místo nožek se používají i nové typy podnoží. | foto: Himolla

Řada lidí prosedí (a většinou na špatných židlích či sedadlech) značnou část dne, v kanceláři, v autě, v hromadné dopravě... Je logické, že doma si chce člověk odpočinout. Jenže opět vsedě.

„Pro pohodlné sezení potřebujete takzvaná vyšší záda a krátký sed,“ vysvětluje odbornice na čalouněný nábytek, Karolína Ryvolová ze společnosti HomeArt. Podle ní je tak důležité, aby byla zádová opěrka vytvarovaná v oblasti beder, kde páteř nejvíc trpí a je nejvíce namáhaná.

Do menších pokojů není ani pohovka potřeba, polohovací křesla ji zcela nahradí..

Do menších pokojů není ani pohovka potřeba, polohovací křesla ji zcela nahradí..

Poměr „designu“ a „ergonomie“ však bývá různý. „Itálie, ta bývá hlavně o designu. U německých výrobců, například Himolly, což je druhý největší evropský výrobce čalouněného nábytku, se vedle vzhledu klade velký důraz na ergonomii: kromě bederní páteře se tu běžně setkáte s možností zvednutí opěráku hlavy, aby byla podepřena krční páteř, což je druhá nejnamáhanější část páteře,“ tvrdí Karolína Ryvolová.

Křesla a pohovky však nabízejí trvale zvýšenou opěrku hlavy pouze výjimečně. „V nově navrhovaných interiérech, kde se spojuje kuchyň, jídelna a obývací pokoj, se pohovka často ocitá uprostřed prostoru, vysoké zádové opěráky s opěrkou hlavy by zde vypadaly nepatřičně, nábytek by působil zbytečně robustně,“ upozorňuje architekt Hynek Maňák, „proto se opěrky zvedají teprve v momentě, kdy je potřebujeme.“

Pohodlí naležato

Fotogalerie

Důležitým trendem u pohovek je také to, že si je můžete sestavit přímo na míru: „Třeba u kolekce Planopoly lze vybírat až ze 100 dílů, ze 600 set druhů látek a 200 typů kůží. Takový výběr dává možnost zákazníkům vybrat si opravdu to, co si přejí a co mohou mít s ohledem na prostor,“ vypočítává Karolína Ryvolová. Lze si vybrat i typ a barvu podnoží, posledním trendem jsou kovové „lyžiny“.

Na prvním místě je samozřejmě pohodlí a možnost relaxace. „Pokud si nenatáhnete nohy, pořádně si neodpočinete,“ upozorňuje architekt Maňák. Odborníci proto doporučují využívat takzvanou srdeční váhu, tedy horizontální polohu, kdy jsou paty o něco výše než srdce. Taková poloha napomáhá dobrému krevnímu oběhu.

Křesla a pohovky, které dovolují unavenému tělu dopřát si velký sedací úhel, jsou tak pro relaxaci velmi důležité. Pro uvolnění meziobratlových plotének je totiž široký úhel nezbytný, při sedu s kulatými zády a bez možnosti opření se tlak na ploténky neúměrně vzrůstá. Čím větší úhel mezi sedákem a opěradlem máte, tím lépe si odpočinete, uvolníte svaly a snížíte tlak na zádové ploténky. Vleže bývá tento tlak pouze 25 až 30 procent.

Zejména pro starší osoby, ale nejen pro ně, je tak možnost uvolnění plotének a zdravé sezení důležité. Třeba Himolla kvůli tomu zavedla testování ve zdravotnickém ústavu, aby získala příslušná osvědčení, že její výrobky splňují požadavky na zdravé sezení. Specializuje se také na křesla, která zvednutím sedáku a jeho jemným nakloněním pomáhají snadno vstát i lidem s horší motorikou.

Možnost poolohování opěrky hlavy se už stává takřka standardem.

Možnost poolohování opěrky hlavy se už stává takřka standardem.

Novinky pro polohování

„Sedací nábytek, který umožňoval pouhým zatlačením zad do opěráku nebo s pomocí ovladače polohování pohovky, však dříve vyžadoval za opěradlem i 45 cm volného prostoru, dnes už novému kování postačí jen osm až třináct centimetrů, aby se opěrák sklopil do polohy lehu, podnožka se vysune podle potřeby,“ upozorňuje na posun v technologiích Karolína Ryvolová.

Aby posezení bylo opravdu dokonalé, nabízejí některá relaxační křesla od Himolly hned několik motorů, s nimiž lze nastavit opěrku hlavy a nohou či opěráku zad. Pomocí vzduchových pružin je možné nastavit i výšku sedu. Změnily se i ovladače, místo nepraktických šňůr se používají malé akumulátory, takže polohování funguje i při výpadku elektrického proudu. Ovladače připomínají ty televizní. Levnější varianty křesel mají ovládání manuální.

Autor:

Nejčtenější

Postavili si skvělou dřevostavbu s jezírkem. Topí elektrickými fóliemi

Koupací jezírko plánují dokončit letos. Je dostatečně velké a doplněné...

Občas je dobré nenechat se svést stereotypy. Na opačném konci pozemku (tedy ne u cesty jako sousedé) možná budete mít...

Prázdné domy lákají. Touha po levné senzaci může být pro urbex smrtelná

Pokud místo projde demolicí, fotky fanoušků urbexu obvykle zůstávají jedinou...

Znáte ten pocit, když začne pracovat adrenalin? Tepny přepravují okysličenou krev rychleji, oči i uši pracují na...

Nej rodinný hotel Evropy má 8 pokojů a stojí uprostřed Hostýnských vrchů

Hotel Villa Memories stojí uprostřed Hostýnkých vrchů.

Afrikou inspirované útočiště v srdci moravského venkova. Tak pořadatelé soutěže Boutique Hotel Awards charakterizují...

Rodina vsadila na praktické nápady, v domě se dá konečně dýchat

Pohled na dům ze zahrady: dvoupatrová skleněná přístavba má ocelovou...

Řadovka v newyorském Brooklynu z konce 19. století dlouho čekala na rekonstrukci. Čtyřčlenná rodina s mladou...

Kvůli zařizování bytu změnila majitelka zaměstnání. Dělá, co ji baví

Šedou zaoblenou pohovku v retro stylu ladící s křesílkem pomohla mladé dvojici...

Když máte štěstí a získáte možnost pracovat v oblíbeném obchodě, ovlivní to i váš domov. Tak jako se to stalo v případě...

Další z rubriky

Nej rodinný hotel Evropy má 8 pokojů a stojí uprostřed Hostýnských vrchů

Hotel Villa Memories stojí uprostřed Hostýnkých vrchů.

Afrikou inspirované útočiště v srdci moravského venkova. Tak pořadatelé soutěže Boutique Hotel Awards charakterizují...

Legendární Davidova věž. Od vertikálního slumu pro 3 000 lidí k domu duchů

Vítejte v Davidově věži ve venezuelském Caracasu. Tento 45patrový mrakodrap v...

Vítejte v Davidově věži ve venezuelském Caracasu. Tento 45patrový mrakodrap v centru metropole není elegantním bytovým...

Sousedův kocour si z naší zahrady udělal záchod. Svádíme s ním marný boj

1

Sousedův kocour dlouhodobě užívá naši zahradu pro vykonání své potřeby. Výkaly smrdí, musíme je sbírat a vynášet mimo...

Najdete na iDNES.cz