Diskuse k článku

Podkrovní bydlení v paneláku

Byt v panelovém domě obvykle nebývá naplněním celoživotních snů o bydlení. Nástavba na panelové budově však může být o něčem úplně jiném – zvlášť, když jsou při jejím projektování i realizaci maximálně využity všechny výhody, které se tu nabízejí. Vznikne tak byt, jímž doslova prostupuje obloha.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

holiday

půlka obrázků je v prdeli
0/0
12.10.2005 19:54

albert

a co leto?
Nevypada to spatne, jenom by me zajimalo, jak se v techto pudnich/stresnich bytech zije v lete. Zvlast s takovym mnozstvim oken.
0/0
12.10.2005 15:21

holiday

Re: a co leto?
naprosto báječně. Ani v zimě netrpíte stresem z málo světla. A izolační vlastnosti postačují. Problém je spíš v létě a bez klimatizace nelze doporučit
0/0
12.10.2005 19:56

albert

Re: Re: a co leto?
No prave, to jsem myslel - klimatizace je jednak docela draha zalezitost, jednak pro mnoha lidem muze pusobit zdravotni komplikace. Mam dojem, ze dost lidi, kteri si porizuji podkrovni byty na to nemysli.
0/0
13.10.2005 8:55

yelow baby

Re: Re: a co leto?
Dle názoru máte nejspíš zkušenost s bydlením v podkroví. Kolik se pohybují ceny těchto bytů nebo lépe za kolik se dá pořídit nový ve městě? Nemáte přehled? Jak vám se bydlí, doporučil byste, a mám to nevýhody? Dík za odpověď.
 
0/0
13.10.2005 12:06

Petr

a kde máte pokojík pro děti?
Zmiňujete se, že manželé chtěli mít také prostor pro děti, ale žádnou fotku pokojíku jsem neviděl.
A taky jsem zvědav jak to u nich bude vypadat až tam ty děcka budou řádit, učitě to nebude takhle načančané...a ty ostré rohy u stolu...nevim nevim...ale oni na to časem přijdou.
0/0
12.10.2005 14:54

socka

chujovina
podle vseho se zda ze ty chytraci koukaj z vikyre sousedovi do koupelny, skutecne velkoluxusni bydleni:)
0/0
12.10.2005 14:01

berinda

prosba o radu - reklamace
Prosím o radu, jak postupovat. V koupelnovém studiu jsem si koupila mimo jiné sprchovou vaničku (3 cm vysokou, tuto mi montážní firma usadila do koupelny, asi po měsíci od montáže (ještě jseme vaničku ani nepoužili) se vanička "odchlípla" od podezdívky. Uplatnila jsem tedy reklamaci - reklamace bude uznaná pro vadnost vaničky. Technik od výrobce mi řekl, že mi dodají vaničku novou. Když jsem se ho ptala ještě na úhradu nákladů spojených s demontáží vadné, montáží nové a dodání poškozených obkladů od demontáže řekl mi, že oni mi pouze dodají vaničku, náklady jdou k mé tíži. Vůbec se mi nelíbí, že dostanu sice novou vaničku, ale veškeré náklady (min 3 tisíce) půjdou k mé tíži!
Prosím o radu, jak postupovat, aby mi výrobce vaničky uhradil náklady spojené právě s výměnou vadné vaničky za bezvadnou. Děkuji
0/0
12.10.2005 11:56

oddTom

Re: prosba o radu - reklamace
Pokud dobře rozumím paragrafům, máte podle občanského zákoníku nárok na bezplatné odstranění vady (uvedení do bezvadného stavu)
"Jde-li o vadu, kterou lze odstranit, je objednatel oprávněn požadovat bezplatné odstranění vady. Zhotovitel je povinen odstranit vadu bez zbytečného odkladu."
 
Dodáním vaničky ještě neuvádějí (bezplatně) věc do původního stavu. Stav bez vady je vanička usazená v koupelně. Tím, že Vám vaničku nechají za dveřmi bytu, zjevně nenaplňují bezvadný stav. Pokud jste si u nich prvomontáž zaplatila (tj. předali Vám usazenou vaničku), tak už byste znovu platit neměla (to jen třeba v případě, že byste vaničku rozmlátila kladivem :) ). Není Váš problém, že to musejí montovat znovu kvůli tomu, že nedodali už prve perfektní vaničku.
 
Buďt ted
0/0
12.10.2005 13:25

oddTom

Re: Re: prosba o radu - reklamace
(dokončení) Buď tedy můžete zmínit, že ze zákona máte nárok na bezplatné odstranění vady (se vším všudy), nebo se můžete obrátit na nějaké sdružení spotřebitelů.
Pokud je to možné, nic jim neplaťte, dokud není ve věci naprosto jasno.
0/0
12.10.2005 13:27

berinda

Re: Re: Re: prosba o radu - reklamace
Jo, ale já jsem v koupelnovém studiu (firma A) vaničku koupila, a montážní firma (firma B) mi vaničku namonotovala. Takže požadovat po koupelnovém studiu, aby mi dali sprchový kout dopořádku (nebo uhradili montáž + obklady)?
0/0
12.10.2005 13:44

socka

Re: Re: Re: Re: Re: prosba o radu - reklamace
zbytek to ustrihlo, zkratka ze zakona mas pravo i na zaplaceni de/montaze, ale stejne ti nikdo nic neda:)
0/0
12.10.2005 13:57

oddTom

Re: Re: Re: Re: prosba o radu - reklamace
Hmm, je otázka, zda k tomu odchlipování došlo jen vadnou vaničkou, nebo i nekvalitní montáží tmelu apod. To případně zkuste kontaktovat i firmu B, co že se stalo a zda nemůže být vada i v montáži.
V případě, že je v tom montážní firma nevinně, bych trval na uhrazení nákladů firmou A. Vícenáklady jsou způsobeny kvůli jejich nekvalitnímu výrobku. Ale je otázka, nakolik je to smírně průchodné (a soudit se kvůli třem tisícům...). Za této situace mohou tvrdit, že když to oni nemontovali, tak Vám jen vymění zakoupené zboží. Asi hodně záleží na domluvě.
Ale zkuste se ještě zeptat na sdružení spotřebitelů.
0/0
12.10.2005 13:57

hadid

Re: prosba o radu - reklamace
Je samozřejmě velké riziko kupovat od jedné firmy zařizovací předmět a od druhé si ho nechat osazovat. Pochybuji, že se Vám podaří prokázat, zda se vanička odtrhla vlastní deformací nevhodného materiálu vaničky nebo chybným osazením. Chyba je nejspíš na Vaší straně a za chyby se platí! A to je ve hře asi i DPH.
0/0
12.10.2005 14:02

Brundi

Re: Re: prosba o radu - reklamace
Tak to nemate pravdu. Pokud oni uznaji, ze chyba byla ve vanicce, coz zjevne uznali, kdyz dodali novou vanicku, tak tim zaroven sami vyloucili, ze by chyba byla v osazeni. A meli by tim padem uhradit i naklady s novym osazenim spojene.
0/0
12.10.2005 14:05

berinda

Re: Re: prosba o radu - reklamace
zde jsme v situaci, kdy výrobce reklamaci uznal, dodá mi vaničku novou, ale mně se jedná o úhradu vedlejších nákladů!
a to, že jsem koupila zařizovací předměty v hodnotě 100 tisíc od koupelnového studia, které se již nezabývá montáží, ale doporučilo mi osvědčenou montážní firmu, je fakt moje vina:-(
0/0
12.10.2005 14:25

oddTom

Re: Re: Re: prosba o radu - reklamace
Podle tohoto článku (již výše citovaného, ale s nefunkčním odkazem) by vedlejší náklady měla také hradit firma A.
Otázka je, jaká je (bude) praxe... Ale ke klientovi s útratou 100.000 Kč by se měli tím spíš chovat korektně.
Po "zlém" (soudně) si asi moc nepomůžete, jen nervy a za několik měsíců-let možná pár tisíc.
0/0
12.10.2005 14:39

berinda

Uznání reklamace
Právě jsem mluvila s člověkem, který včera obhlížel vaničku a včera mi řekl, že mi pošlou jen novou vaničku a vedlejší náklady neuhradí.
Dnes mi sdělil (vyžádala jsem si ještě mail - abych to měla písemně), že mi posílají novou vaničku a mám si sehnat montážní firmu, která má práce s demontáží a montáží fakturovat přímo výrobci, při zmínce o nákupu 1 balíku obkladů mi řekl, že i ty obklady mi zaplatí za 600 Kč mi uhradí.
Řekla bych, že výrobci si k různým zákazníkům dovolují věci, které jim jen sami zákazníci dovolí.
(Aby toho nebylo málo, tak ještě čekám na technika ohledně "vrzající" vany. Vrzání je způsobeno plastovými nožičkami, které se skládají nešťastně ze 2 plastových dílů.)
0/0
12.10.2005 15:25

oddTom

Re: Uznání reklamace
Montážní firmu, jakož i komunikaci s výrobcem, by měla obstarat dodavatelská firma! (Jinak Vám logicky vznikají další vedlejší náklady - ztráta času, hovorné... - které můžete po firmě A chtít) Ledaže byste na faktuře za dodávku měla výrobce, ale tam předpokládám bude uvedena firma A. Já to vidím tak, že Vy máte reklamaci (v celém rozsahu) uplatnit u DODAVATELE, je už jeho věcí, zda a jak bude shánět výrobce.
(No, můžete se zkusit zeptat výrobce, zda jsou vůbec ochotni přistoupit na takové řešení, ale každopádně bych se spíš klonil k tomu, pokud možno vše nechat na bedrech firmy A.)
0/0
12.10.2005 15:56

berinda

Re: Re: Uznání reklamace
Zdravím vás, vše je skutečně o domluvě, firma A mi  vychází vstříc. Komunikace s výrobcem spočívala v tom, že technik mi zavolal na můj telefon a domluvil se, kdy se může stavit v domě obhlídnout vaničku a při té příležitosti jsem se ptala na další postup, který však neodpovídal mým představám - proto jsem vložila příspěvek zde. Věřím, že vše bude zdárně vyřešeno (po 2 letech stavění se člověk "otrká" - to mi věřte).
0/0
13.10.2005 7:19

Hadid

Nulová vypovídací schopnost
Bez zveřejnění půdorysného řešení to o ničem (kromě nábytku) nevypovídá. Pokud se nejedná o řadu let starou realizaci, tak architekt Jan Hrabal to projektoval neoprávněně. Není totiž v seznamu ani ČKA ani ČKAIT. Možná, že je odborníkem na nábytek, ale psát o něm jako o odborníkovi na projektování střešní nástavby je jednak reklama a jednak lživá reklama!
0/0
12.10.2005 11:15

Brundi

Re: Nulová vypovídací schopnost
Projektovat stresni nastavbu muze jenom odbornik z nejake komory? To neni rypnuti, opravdu tomu nerozumim. Prece muze byt vystudovany architekt, ci stavar a nemusi pritom v nejake komore nebo mit dokonce dalsi autorizace...?
0/0
12.10.2005 14:02

hadid

Re: Re: Nulová vypovídací schopnost
Ano, je to tak. Dle zákona 360/92 Sb. v aktualizované verzi a Stavebního zákona musí každý pro výkon vybraných činností ve výstavbě složit autorizační zkoušku a doložit výsledky dosavadní praxe. Pak je povinné členství v komoře, která vede jako veřejnou listinu seznam autorizovaných osob pro jednotlivé odbornosti. Seznamy jsou na webu www.ckait.cz a www.cka.cc a podobně se musí registrovat u komory i zahraniční odborníci z EU, kteří u nás působí. Je to podobné jako u lékařů nebo advokátů a pod. Jde o životní prostředí a zdraví. Laik žasne a odborník se diví jaké "odborníky" jsou ochotni akceptovat bez jakéhokoliv prověření a referencí i třeba vysokoškolsky vzdělaní stavebníci rodinných domů, podnikatelských provozoven a pod. a k jakým hrůzám to vedlo.
0/0
12.10.2005 15:38

KArel

Re: Re: Re: Nulová vypovídací schopnost
Projektovat může kdo chce. Výše uvedené náležitosti musí mít jen autor stavebního projektu, což ale nemusí (a často nebývá) být autor původního projektu. Častá je kombinace architekta (návrh) a stavaře (stavební projekt). Ona by se taky jinak blbě dělala praxe, když by ji člověk nesměl dělat.
0/0
13.10.2005 12:25

hadid

Re: Re: Re: Re: Nulová vypovídací schopnost
Člověk dělá praxi pod vedením autorizované osoby, která projekt orazítkuje a přebírá tím odpovědnost. Po získání praxe složí zkoušku a může pracovat samostatně. Odborníkem na střešní nástavby rozumím autora projektu pro stavební povolení, který jako autorizovaná osoba je schopen a oprávněn řešit nebo koordinovat vše, zejména statickou a konstrukční část, problematiku stavební fyziky a prostředí stavby, bezpečnost a hygienu při provádění stavby i jejím užívání (záchody v koupelně nebo zábradlí na schodišti a balkonech) a pod. Není to tedy autor návrhu interiéru!
0/0
13.10.2005 12:56

bauman

šikmá střecha
No já osobně neznám větší prasárnu, než dávat šikmou střechu na panelák....
0/0
12.10.2005 10:47

iBeu

Clanek
Moc to jako "klasický" panelákový byt nevypadá a za druhé bych rekl, ze rozloha bytu bude minimálne 60m2coz taky neni zrovna dnesni typycké bydlení...
0/0
12.10.2005 10:03

Tom

fotky
Asi pet fotek se nezobrazuje (hlavne v rade 6-10).
0/0
12.10.2005 9:36

xse

Re: fotky
klikni na jednotlive foto, pak se zobrazi
0/0
12.10.2005 9:51

malina

Vkus
Tak tohle se mi fakt líbí. Nejvíc z těch všech zde už zmiňovaných podkrovních bytů. Má to šmrc, není to studený, je to útulný, prostorný, hodně úložného prostoru. Okna v praktické výši. To se jednou něco povedlo. Jen cena bude asi astronomická.
0/0
12.10.2005 8:57

Ditushka

Re: Vkus
Taky se mi to moc líbí, jen by mě zajímala cena, tu radši nezveřejní
0/0
12.10.2005 9:45

SiSi

Re: Vkus
Já už ten sádrokarton poznám na dálku, to se nedá stavět z něčeho jiného?
0/0
12.10.2005 11:12

Najdete na iDNES.cz