Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V cizím domě o cizích problémech s bývalou modelkou Martinou Šmukovou

  1:00
Martina stojí už pět let v čele nadace Pink Bubble pomáhající mladým onkologicky nemocným pacientům, kterým říká důvěrně bublinky. Jak se vyvíjí její třetí „dítě“ a bez čeho si nedovede představit bublinu zvanou domov?
Šperkem obývací zóny je ikonická stojací lampa Arco značky Flos.

Šperkem obývací zóny je ikonická stojací lampa Arco značky Flos. | foto: Jiří Hurt

Martinu Šmukovou jsme zastihli v pracovním procesu při plánování fundraisingových aktivit její nadace a při přípravě komunikační strategie, která zajistí, že se o Pink Bubble dozví další mladí pacienti v České republice.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení.

Ačkoli o sobě Martina tvrdí, že není manažerský typ, brzy jsme získali pocit, že by se jejím přístupem mohl lecjaký šéf inspirovat. Nesešli jsme se v žádné klasické zasedačce, ale v domě designérky Ivy Šmídové, kde se servírovala pohodová atmosféra, voňavá káva a skvělé nápady. Fotografie jsou právě z tohoto domu.

Jak vlastně vznikl název Pink Bubble?
Když jsem sama v pubertě řešila nějaké problémy, jeden kamarád mi poradil: „Představ si, jako by se ti přání, které máš, už splnilo, zabal je do růžové bubliny a pošli ho do vesmíru. Až bude ta správná chvíle, tak se ti ta bublina se splněným přáním vrátí.“

Martina Šmuková má za sebou kariéru jedné z nejúspěšnějších modelek u nás. Stala se historicky první českou vítězkou soutěže Elite Model Look, v posledních 16 letech pracuje na plný úvazek v neziskovém sektoru.

Takže když jsme zakládali nadaci, vzpomněla jsem si, jak mi tahle rada tenkrát pomohla, a řekla jsem si, že by nadace mohla fungovat úplně stejně.

Jaká jsou ta přání, která plníte?
Opravdu různorodá. Od věcí každodenní potřeby, jako je telefon či notebook, které umožňují dětem držet krok se školou a být v kontaktu se svými nejbližšími, přes pohybové, rehabilitační a sportovní pomůcky.

Ty jim pomáhají vracet se do normálního života, k soběstačnosti a ke svým koníčkům, až po takové speciality, jako je detektor kovu na hledání pokladů. Princip je ale u všech stejný: mít na co se těšit, mít důvod uchovávat si naději a motivaci, nepřestávat bojovat.

Řekla byste o sobě, že jste přirozený manažerský talent?
Management jsem sice studovala, ale vnitřně s ním úplně sladěná nejsem. V mém případě je vedení lidí spíš otázkou přemlouvání sama sebe než vnitřních ambic. Teď zrovna hledám někoho, kdo by se ujal této role v nadaci místo mě, abych se mohla věnovat tomu, co mi jde daleko lépe, komunikaci s dárci a veřejností.

K optickému zvětšení dětského království zvolila designérka Iva Šmídová několik triků: bílošedý základ, tapetu s vertikálními pruhy a šatní skříně se zrcadly.

V čem se cítíte dobře, co se týče interiérové designu?
Nevyznávám žádný konkrétní styl. Líbí se mi, když je interiér zařízený funkčně, harmonicky a když zároveň nepůsobí dokonale sterilně jako z katalogu.

A tak ráda doplňuji prostor věcmi, k nimž mám vztah a které v sobě nesou nějaký příběh. Ať už je to křeslo Butterfly, které mám po babičce, koše a pštrosí vejce, které jsem si dovezla z Afriky, nebo hromada nejrůznějších plédů a polštářků z dalších cest.

Změnil se váš pohled na bydlení s narozením vašich dvou synů?
Absolutně. S narozením staršího Samíka ještě šlo udržet doma harmonii a pořádek podle mých představ. Jakmile ale přišel na svět ještě Max, tak nastal mírný chaos. Nejdřív vzaly za své všechny kytky, potom stěny, které kluci používali místo papíru na malování. Max dokonce výtvarně pojednal i náš konferenční stolek.

Kolik je chlapcům?
Šest a půl a devět a půl. Abych jim ale nekřivdila, teď už se jejich kreativita usměrnila, takže si vždycky doma uhájím nějaké místo, které se mi podaří hezky uklidit a na chvíli si ho užít.

Kolikrát jste se v životě stěhovala a vytvářela nový domov?
Jako modelka jsem hodně cestovala, takže to snad ani nespočítám. První opravdový domov jsem si ale vytvořila, když jsem se stěhovala z Brna, odkud pocházím, do Prahy, do krásného půdního prostoru. Tam jsem mohla uplatnit svoji kreativitu a zařídit jej podle svých představ.

Navrhla jsem si tam a nechala vyrobit stůl s podnožím z kusu kamene a se skleněnou deskou a k němu židle. Nejvíc jsem si ale užila stěhování v našem současném bytě, do něhož jsem přišla původně sama, a už tenkrát se mi zdálo, že je tak akorát. Teď v něm bydlíme čtyři a pořád musí být tak akorát. A tak neustále něco přestavujeme a upravujeme, abychom se do něj vešli.

Vybudovali jste i v rámci nadace nějaký prostor, ze kterého máte radost?
Vážím si vybudování terapeutické zahrady ve Fakultní nemocnici Motol, která je vybavená různými prolézačkami pro malé a minigolfem pro starší pacienty. Jejím cílem je zpříjemnit pobyt dětem, které absolvují dlouhodobou léčbu, což se daří i díky jejímu originálnímu pojetí od výtvarníka Lukáše Urbánka. Moc si cením lidí, kteří se kolem nás shromažďují a chtějí se do pomoci zapojit.

Palanda je vyrobena na míru podle návrhu designérky Ivy. Nechybí v ní poličky na plyšáky, osvětlení a závěsy, které poskytují dětem soukromí.

Vaše práce ale určitě není vždycky radostná. Jak si při ní udržujete nadhled?
Je pravda, že od té doby, co mám děti, se snažím nepouštět si ji tolik k tělu, což neznamená, že by se mě příběhy, s nimiž se setkávám, osobně nedotýkaly. Spíš jde o to vrátit se vždycky k pokoře a k vědomí, že není v silách člověka ovlivnit úplně všechno.

Přijmout fakt, že život není vždycky spravedlivý a že nespravedlnost zasahuje i malé a mladé lidi, to je věc, s níž hodně bojuji. Ve finále mě ale moc potěší, když vím, že jsme zpříjemnili člověku nejhorší etapu jeho života nebo čas, o němž ví, že už jej příliš nezbývá. Je v tom bolest a smíření zároveň.

Nadační fond Pink Bubble

Podporuje onkologicky nemocné děti, -náctileté a mladé dospělé. Pořádá pro ně společné akce, na nichž si mohou vyměňovat zkušenosti a sdílet zážitky. Pomáhá plnit přání, která jim vlévají do žil naději, motivaci a optimismus.

Přispívá na zdravotnické a rehabilitační pomůcky, jež jim umožňují žít naplno. Pomáhá postavit se na vlastní nohy dětem, které studují, ale i absolventům snažícím se uplatnit v zaměstnání. Rozvíjí myšlenku, že rakovina není konec, ale nový začátek. Více informací o nadaci a Martině najdete zde.

Majitelka Iva miluje textil ve všech podobách nejen jako zútulňující prvek, ale i jako možnost vyhrát si se zdánlivě nesourodými kombinacemi stylů a vzorů.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení.

Autor:
  • Nejčtenější

Alena Zárybnická žije na čtyřech kolech. Obytňák využívá na práci i odpočinek

Česká meteoroložka a moderátorka Alena Zárybnická je doma ve Špindlerově Mlýně. Ke svému skromnému bydlení ve špindlerovském paneláku nemá chatu či chalupu, ale obytné auto. Slouží jí jako pojízdná...

28. listopadu 2024

Zpěvák Davide Mattioli se s přítelkyní přestěhoval do Písku. Na kočky si zvyká

Kouzlu jižních Čech definitivně propadl italský zpěvák Davide Mattioli (57). Svůj dřívější byt nedaleko Sušice prodal a spolu s přítelkyní Oli (33) se po více než dvouleté známosti přestěhovali do...

27. listopadu 2024

Soused močí na můj balkon. Udělal si z něj WC, plivátko i popelník

Premium

Soused, když se opije, močí z balkonu na ten můj. Také hodně kouří a neustále plive. Můj balkon mu slouží jako WC, plivátko i popelník, popisuje Katka problémy pro seriál Sousedské války.

29. listopadu 2024

Do skvěle vyřešené garsonky se vešla ložnice, kuchyň, obývák i jídelna

Vytvořit moderní a pohodlné bydlení pro dámu v důchodovém věku, to byl cíl této realizace. Projekt ukazuje, jak lze i na omezeném prostoru vytvořit harmonické a funkční bydlení, které se přizpůsobí...

3. prosince 2024

Kuchyň mají v bývalé třídě, ložnici v kabinetě. Skvělá proměna obecné školy

Manželé Ilona a David Karáskovi sháněli chalupu na Vysočině. Nakonec koupili bývalou obecnou školu v Javorku. Památkově chráněný objekt zrekonstruovali a zařídili pro rekreaci. Dům pod jejich péčí...

30. listopadu 2024

Skladatel Daniel Barták žije v unikátním bytě se studiem na pražském Smíchově

Domov hudebního skladatele Daniela Bartáka, vybavený profesionálním nahrávacím studiem, už navštívila řada ikon české umělecké scény. Netradiční byt je velký 120 metrů čtverečních. „Tento článek...

4. prosince 2024

Češi si na malování svépomocí troufají, barev na stěnách se však bojí

Při výběru barev Češi oceňují nátěry odolné vůči skvrnám, rychleschnoucí a se snadnou aplikací. Víc než tři čtvrtiny respondentů dávají přednost malování svépomocí, přičemž nejoblíbenější barvou na...

4. prosince 2024

Pošlete vánočně vyzdobený domov i náměstí. Nejlepší snímky zveřejníme

Na adventním věnci hoří první svíčka, a to znamená, že jsou Vánoce již za rohem a domácnosti, ulice a náměstí jsou svátečně nazdobené a plné světýlek. Byla by škoda se o vánoční atmosféru nepodělit.

3. prosince 2024

Do skvěle vyřešené garsonky se vešla ložnice, kuchyň, obývák i jídelna

Vytvořit moderní a pohodlné bydlení pro dámu v důchodovém věku, to byl cíl této realizace. Projekt ukazuje, jak lze i na omezeném prostoru vytvořit harmonické a funkční bydlení, které se přizpůsobí...

3. prosince 2024

Kvůli milence se rozvádět nebudu, nejsem blázen, říká Simona Krainová

Nepije alkohol, nejí přílohy, běhá a posiluje. Karel Vágner šel do sebe. Zhubl už víc jak deset kilo. Jeho manželka...

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční...

Obraz zmaru Volkswagenu. Tisíce elektroaut smutně čekají na kupce

„Pacient Autoland Deutschland je nejen nemocný, má vysokou horečku,“ píše německý Bild. A jako důkaz diagnózy ukazuje...

Alena Zárybnická žije na čtyřech kolech. Obytňák využívá na práci i odpočinek

Česká meteoroložka a moderátorka Alena Zárybnická je doma ve Špindlerově Mlýně. Ke svému skromnému bydlení ve...

Profesionální společnice líčí strasti své práce, sexu je málo

Jade Blairová je profesionální společnicí. Muži si ji najímají, aby jim dělala společnost. Většina lidí si myslí, že...