Majitelé pasivních domů zvou k sobě na návštěvu. Prohlídka je zdarma

  • 3
Pasivní domy postavené v Česku si s kvalitní a funkční architekturou jednoznačně notují. Podívejte se na šest z nich. A pokud o pasivním domě uvažujete, můžete je osobně navštívit po celé republice od 8. do 10. listopadu.

1. Chytrý fešák v kovovém kabátě

1. Chytrý fešák v kovovém kabátě. Elegantní dřevostavbu chrání proti větru...

Elegantní dřevostavba chráněná odolným pláštěm proti větru měla v době vzniku úsměvné přezdívky kurník nebo jezevčík – pro svůj podlouhlý tvar. K smíchu však rozhodně není. 

Své majitele si hýčká jedinečnými vlastnostmi: vyrábí energii, slunce pouští do interiéru pouze ve správných momentech, náležitě pečuje o čerstvý vzduch uvnitř a cenné teplo jen tak nevydává. Zkrátka je oddaným služebníkem na cestě k příjemnějšímu životu ve zdravém prostředí.

Rozrůstající se rodina byla jasným impulzem ke změně. Jana s Janem vyměnili panelákové bydlení za pasivní dřevostavbu ve stejném městě. První slovo, které jim s tímto bydlením přichází na mysl, je bez rozmýšlení prostor. 

Původně měla mít dřevostavba pultovou střechu, ale místní regulativ stanovil sedlovou, a tak majitelé obytné zóny otevřeli až do krovu. V druhé části dřevostavby získali navíc půdu velkou přibližně 40 metrů čtverečních. V dětském pokoji je místo pod střechou využito pro patra na spaní.

Pasivní dům nebyl původní záměr

Požadavek manželů na dům, který spotřebuje malé množství energie a bude ekologický, vyústil po vzájemné debatě s projektantem v návrh pasivního domu, jenž bude splňovat požadavky dotačního programu Nová zelená úsporám. Nakonec pro stavbu v pasivním standardu získali majitelé nejvyšší možnou dotaci 580 tisíc korun, která pohodlně pokryla náklady na technologie.

„Od úvodních skic nám bylo jasné, že vzniká velmi zajímavý dům s čistými liniemi, minimem výrazových prostředků a rušivých prvků,“ říká projektový manažer Petr Filip.

Snahou bylo zachovat co nejvíc z architektonického návrhu a spíš přizpůsobit konstrukci navržené architektuře. Z tohoto pohledu byla klíčová především statika, řešení přesahů střech a vykonzolování podlahy terasy a zápraží. 

Statickým oříškem pak byl způsob řešení západního štítu, kde je okno na celou výšku přesně v místě, kde je potřeba podepřít vrcholovou vaznici a také dům „stáhnout“ vodorovným prvkem. 

Nápad použít plech na fasádu i střechu vznikl z potřeby vyřešit časté poryvy větru ze severozápadní strany. A navíc by měl být plech bezúdržbový. Manželé se chystají natírat pouze dřevěnou část fasády, která je ošetřena olejovou lazurou.

2. Dům se slunečním trychtýřem

2. Dům se slunečním trychtýřem. Zadáním majitelů bylo rozsahem běžné bydlení...

Vliv denního světla na dynamiku architektonického prostoru je nesporný. Zatímco svítidla jsou inertní součástí architektury, přirozené světlo jako tvůrčí nástroj umí měnit její charakter v toku času a naplnit objekt nesrovnatelnou emocionální hloubkou. 

Pokud architekt obratně zachytí proud světla zvenčí, může ho dále rozptýlit, odrazit, zlomit či zaměřit i do těch nejtemnější zákoutí, a oživit tak zvláštní příchutí vše, čeho se dotkne. Je zřejmé, že architekti překonali „měřitelné“ a ukázali, že práce s přirozeným světlem je mnohem víc než jen optimalizace energetického potenciálu budovy.

Zadáním majitelů bylo rozsahem běžné bydlení pro mladou rodinu v pasivním standardu. Dana a Radek kladli jako budoucí uživatelé důraz na maximální otevřenost obytného prostoru a jeho propojení se zahradou. 

„Neměli jsme sice jasnou celkovou představu o domě, ale chtěli jsme prosvětlený, vzdušný dům s obývákem a kuchyní v jednom prostoru, protože jsme velice kontaktní rodina. Chceme být pospolu a máme rádi i návštěvy. Proto jsme chtěli mít všechno tak nějak v jednom zorném úhlu. A už z prvního návrhu jsme byli nadšeni,“ přiznávají. 

„Asi největší výzvou bylo vyrovnat se s pozemkem odkloněným od jihu, a přesto splnit přání klientů otevřít prostor právě jižním směrem a navrhnout dům jako pasivní,“ uvádí genezi domu architekt Vojtěch Kaas. 

V projekční fázi pak bylo náročné najít správná technická řešení, aby se splnily všechny normy a regulativy pro pasivní dům a dotační program. Na tomto projektu architekty bavila především otevřenost majitelů a pozitivní energie. 

Počáteční ostych z nestandardního řešení vystřídalo nadšení a touha vše dotáhnout do finále, vyrovnat se se složitým zadáním plným protikladů a využít na maximum možnosti konstrukčního systému CLT včetně pohledového dřeva v interiéru. 

„Spolupráce s odvážnými a pohodovými klienty tak dala vzniknout originálnímu životnímu prostoru, jehož užívání si klienti podle pozitivní zpětné vazby náramně pochvalují,“ dodává architekt.

3. Moderní dům na venkov

3. Moderní dům na venkov. Vizuálně překvapivě jednoduchá variace tohoto...

Vizuálně překvapivě jednoduchá variace tohoto venkovského domu odpovídá měřítkem i objemově obydlí z malé vísky, na první pohled je však jasně soudobá. 

Projektantka zde zopakovala tradiční proporce – obdélníkový tvar a sedlovou střechu. Hlavní obytnou plochu situovala do přízemí. Územním plánem požadované podkroví částečně vyplnila hernou a úložným prostorem. 

Místo hospodářských budov je k domu přimknutý přístřešek pro venkovní posezení a naproti domu je namísto stodoly bazén. Celkový dojem není nabubřelý, je zde cítit tradice a životnost.

Majitel této dřevostavby vsadil na integrovaný přístup k návrhu budov, který poskytuje obyvatelům tepelnou pohodu, nízké spotřeby a vynikající kvalitu vnitřního vzduchu jakož i vizuální a akustické pohodlí. Dům zároveň respektuje přísné regulativy památkové zóny.

Oproti střídmému plášti dřevostavby je interiér poměrně provokativní. Lineárně uspořádaná dispozice podpořená středovou chodbou sleduje podélnou osu stavby od východu k západu. 

Denní obytný prostor, obývák s kuchyní, je v části půdorysné plochy otevřen do krovu. Vertikalita je sama o sobě působivým pojetím interiéru, ale proměnlivá intenzita denního světla, které přichází dvěma portály dveří do zahrady, dává poměrně velkému objemu imaginaci a obrysy.

4. Respekt k chráněné krajinné oblasti

4. Respekt k chráněné krajinné oblasti. Tato pasivní dřevostavba musela...

Každý dům formuje mnoho faktorů, z nichž některé mohou více či méně převládat. Tato dřevostavba musela reagovat na tvar a orientaci pozemku a malé množství vody na parcele. Základní tvar předurčila regulace v CHKO Křivoklátsko, aspekt, jemuž nejspíš budeme muset v budoucnu věnovat čím dál větší pozornost.

Dřevostavba vznikala ve spolupráci s architektem. Než vznikl samotný dům, Radka s Jiřím už pozemek dobře znali. Trávili na něm čas ve své maringotce a poznávali do detailu, jak zde věci fungují. 

Vzhledem k jeho severovýchodní poloze bylo třeba zvážit umístění, které zachytí co nejvíc slunečních paprsků, a tak dávalo smysl posadit dům co nejvýš. 

Svažitost terénu byla také výzvou a nabízela dvě řešení: buď dům do svahu zapustit, což by znamenalo značné a taky nákladné zemní práce, nebo dřevostavbu posadit na piloty do vzduchu a terénní nerovnost tak kulantně obejít. 

Tuto variantu nakonec majitelé zvolili. Dispozice a samotný tvar domu pak byly v rukou architekta, i když do nich ještě zasáhly požadavky chráněné krajinné oblasti, například požadavkem na sedlovou střechu.

Prvotní záměr nízkoenergetické dřevostavby vystřídal projekt pasivního domu, protože zkrátka dával smysl. Později do hry vstoupily „zelené dotace“, které byly příjemnou kompenzací některých nákladů navíc.

5. Dva domy v jednom – pasivní i nepasivní

5. Dva domy v jednom – pasivní i nepasivní. Rodinný dům je rozdělen do dvou...

Rodinný dům je rozdělen do dvou částí – jednopodlažní nepasivní, tedy prostorná dvojgaráž a samostatný sklad pro ukládání věcí, a dvoupodlažní pasivní, s oddělenou nosnou tepelnou obálkou tak, aby nevznikaly tepelné mosty. 

Orientace domu není čistě jižní, jak by se pro pasivní dům hodilo, protože bylo potřeba využít výhledu na severozápadní stranu pozemku. Fasáda kombinuje omítku a obklad z kamenné dýhy. 

V přízemí se nachází prostorný obývací pokoj s kuchyní a jídelnou, pokoj pro hosty, fitness, technická místnost, šatna, koupelna a samostatné WC. Dispozice v patře obsahuje tři dětské pokoje, pracovnu, společnou koupelnu a ložnici se samostatnou šatnou a koupelnou. Z ložnice je výstup na terasu nacházející se na střeše garáže.

„Dům je konstruován jako zděná stavba na základové desce s pasy. Střecha domu je plochá s atikovou konstrukcí,“ dodávají autoři projektu i realizátoři stavby v jednom – ProjektyDomů.cz

Typových domů s kvalitní architekturou v pasivním standardu už jsou dnes desítky a jsou vizitkou architektů, kteří vyžívají poslední poznatky z oblasti zdravého bydlení i nejnovější technologie, smysluplně a koncepčně pracují s využitím každého metru čtverečního a nabízejí klientů vysoký uživatelský komfort.

6. Dům na zkoušku

6. Dům na zkoušku. Krásným příkladem progresivní architektury, energetické...

Krásným příkladem progresivní architektury, energetické úspornosti, jedinečné logiky vnitřního uspořádání s dotaženým interiérem a komfortem, je typový dům nesoucí jméno Futura NEO. 

Na necelých 100 metrech čtverečních užitné plochy má dispozici 5+kk a splňuje všechny požadavky moderního bydlení, a přitom nerezignuje na kvalitní architekturu. 

„Neonka má za úkol rozptýlit obavy z pasivních domů. Chce ukázat, že už dávno nejde o nevzhledné laboratoře, ve kterých se nedá bydlet. Proto vznikla jako vzorová a dává tak jedinečnou příležitost pro bydlení na zkoušku. Dům si lze pronajmout na víkend nebo i týden a spojit příjemné s užitečným. A navíc strávit čas v krásném a poklidném srdci kraje Vysočina,“ upřesňuje koncept projektu architekt Pavel Horák.

Sdílení zkušeností na vlastní oči

domky

Jedinečnou příležitost pro sdílení cenných informací z první ruky nabízí každý rok na podzim Dny pasivních domů. I letos se o víkendu od 8. do 10. listopadu otevřou desítky pasivních domů po celé České republice. 

Návštěvníci mohou bezplatně navštívit již postavené domy nebo i ty, které se teprve staví nebo jsou těsně před dokončením, inspirovat se architekturou, vnitřní dispozicí, konstrukčními systémy či technologiemi, které jsou v domech instalovány. 

Mohou získat informace přímo od jejich majitelů, architektů nebo stavitelů těchto domů. Pokud se rozhodujete o zdravém a úsporném bydlení, máte ideální příležitost zjistit, jaké jsou jeho výhody nebo na co si dát při navrhování či stavbě pozor. Seznam otevřených domů je k dispozici na webu Centra pasivního domu