Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. března 2023 Dita

Pražské pasáže. Suchou nohou se dalo přejít téměř celé Václavské náměstí

  1:00
Václavské náměstí a jeho okolí je plné pasáží. Vznikaly jako nákupní prostory, které svým návštěvníkům poskytovaly útočiště před nepříznivým počasím a okouzlovaly je nejen pestrou nabídkou obchodů, ale také přepychovými materiály a průhledy na nebe.

„V minulosti byla situace podstatně příznivější. Dříve byste mohli přejít suchou nohou téměř celé Václavské náměstí, dnes tomu tak již úplně není. Mnoho pasáží je neprůchodných, jsou přeměněny na další obchody či zcela zrušeny. Je to velká škoda, stále se ale mnohým z těch původních můžeme obdivovat a naštěstí vznikají i v dnešní době, i když trochu s jinou poetikou,“ píše Kateřina Racková na portálu Praha Neznámá.

Pasáž nárožního paláce Adria

Sídlo italské pojišťovny Riunione Adriatica di Sicurta se stavělo v letech 1922-1925. Na stavbě se podíleli architekti Josef Zasche a Pavel Janák. Fasáda je členěna typickými prvky rondokubistické architektury s přihlédnutím k tvarosloví italské renesance.

Pasáž je kombinací ušlechtilých materiálů, například mramoru ve spojení s prosklenými vitrážemi. Dominantou jsou hodiny, kolem kterých je plasticky ztvárněný horoskop s dvanácti měsíčními znameními.

Na podlaze jsou kamenné mozaiky s vyobrazením nejrůznějších katastrof, jako je například požár domu, nebo jiné živelné pohromy. Tato zobrazení upomínají k funkci paláce a připomínaly zákazníkům, na co by neměli zapomínat při uzavírání pojistky.

Zrcadlová pasáž

Naproti paláci Adria je budova, v jejímž parteru se prodává české sklo. Domem prochází zaoblená pasáž, která ústí v Perlové ulici. V minulosti byla pasáž známá jako Gottwaldova - podle prodejny skla Gottwald.

Pasáž měla obložení z mléčného skla a její výlohy byly působivě nasvícené. Byl zde také neon s názvem firmy. Původní vzhled se dochoval jen částečně. Autorem je architekt Pavel Janák. Dnes se jí říká „zrcadlová“ nebo také „skleněná“.

Pasáž v paláci U Stýblů

Palác u Stýblů byl postavený v letech 1927-1928 architekty Ludvíkem Kyselou a Janem Jarolímem. Má sedm pater a v minulosti zde byly byty, ordinace, restaurace, kanceláře a především od roku 1929 velmi oblíbené kino Alfa s kavárnou. V suterénu sídlilo od roku 1934 Nové divadlo, od konce padesátých let pak slavný Semafor.

Pasáž Světozor v paláci Ligna

Pasáž Světozor ve Vodičkově ulici je v paláci České banky (dnes palác Ligna), který byl postaven v letech 1914-1918 ve formách doznívající secese a nastávající moderny. Architektem byl Osvald Polívka a fasáda pochází z pera Josefa Sakaře. Od začátku bylo v pasáži také kino a přilehlý bar.

Pasáž má velmi zajímavý ochoz s krásnou reklamní mozaikou firmy Tesla od Františka Hudečka, kterou se do prostoru vlévá barevné světlo.

Pasáž v domě U Nováků

Dům U Nováků ve Vodičkově ulici vznikal v letech 1901-1904, na místě bývalého domu řezníka Vodičky. Autorem stavby je architekt Osvald Polívka. Část do ulice v Jámě byla dostavována později.

„Samotná pasáž vedoucí budovou byla dokončena až v roce 1930 a je spíše labyrintem s mnoha zastávkami, která se nakonec vlévá do sousední Lucerny. Na této stavbě můžeme kromě zdobné fasády obdivovat i množství krásných proskleným mozaiek v interiérech i exteriérech. Autorem mozaiky zobrazující alegorii průmyslu a obchodu na fasádě je Jan Preissler,“ vysvětluje Kateřina Racková.

Pasáž v paláci U Stýblů. Palác u Stýblů byl postavený v letech 1927-28 architekty Ludvíkem Kyselou a Janem Jarolímem.

Pasáž paláce Lucerna

Mohutný komplex zdí, skla a kovu postavil dědeček českého exprezidenta Vácslav Havel, který se sám vypracoval od nuly mezi špičkové stavitele. Lucerna ve Vodičkově ulici se jeho zásluhou stala společenským a kulturním centrem evropského formátu.

Když Vácslav Havel (jméno Vácslav není překlep, tak se skutečně jmenoval. V této podobě je i napsané na bustě při vchodu do Velkého sálu) v roce 1908 ukázal návrh fasády nového projektu do Vodičkovy ulice své ženě, prohlásila, že jí připomíná velkou lucernu.

Celý komplex v centru Prahy postupně vznikal v letech 1907 až 1921. Secesní palác byl první pražskou železobetonovou budovou se zastřešenou a prosklenou pasáží, do té doby v Čechách nevídanou. V jeho prostorách se odehrávalo mnoho významných společenských událostí, v čemž se pokračuje dodnes.

Unikátní železobetonová konstrukce komplexu, do té doby používaná jen na průmyslové stavby, umožnila českému statikovi Stanislavu Bechyněmu umístit největší sál tři patra pod zem (viz článek Palác Lucerna: Vácslav Havel vystavěl v Praze secesní skvost).

Pasáž v paláci Koruna

Na Můstku na rohu Václavského náměstí a ulice Na Příkopě stával dům U Špinků, kde byla v prvním patře Vídeňská kavárna. V přízemí měl svůj obchod Hynek Gottwald. Dům byl zbourán v roce 1910 a na jeho místě vznikl v letech 1911-1912 dnešní palác Koruna, původně vystavěný pro účely pojišťovny.

„Tento skvost v sobě skrývá jeden z nejkrásnějších průchodů. Součástí prostoru je krásně zaklenutá kupole pasáže ve stylu geometrické moderny. Ohromí i sochařská výzdoba podél ochozů. V minulosti se zde nacházely parní lázně. Většina si ale spíš vybaví známou jídelnu Automat Koruna,“ popisuje slavnou pasáž Kateřina Racková.

Pasáž v domě U Černé růže

V ulici Na Příkopě se skrývá nádherná funkcionalistická pasáž. Trochu netradičně je v domě ze 40. let 19. století U Černé růže. Dům má zajímavou romantickou fasádu navrženou Janem Davidem Frenzlem. Interiéry jsou z doby kolem roku 1880 od Josefa Fanty.

Průchozí pasáž s dvoranou byla vystavěna v roce 1932 podle projektu funkcionalistického architekta Oldřicha Tyla. Od počátku zde byly obchodní a provozní prostory, které tvořily průchozí pasáž z ulice Na Příkopě do ulice Panská. Zajímavostí pasáže je sklobetonová klenba a ochozy.

Zájemci si pražské pasáže mohou prohlédnout při komentované vycházce s portálem Praha Neznámá v neděli 10. 1. a v sobotu 16. 1. vždy od 14 hodin.

Autor:
  • Nejčtenější

Parádní rekonstrukce obývací kuchyně a koupelny jim vyrazila dech

Pavel by nejraději žil s manželkou a dvěma dcerami v obytném voze a cestoval po světě. Nakonec však koupil starší...

Česká chata snů se proměnila, téměř osmdesátiletou stavbu nepoznáte

Rodiče dědečka chatu postavili ještě za války, v roce 1944. Není proto divu, že zde není elektřina a pro vodu se musí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dietolog a fitnessák Chaloupka žije v milovaném bytě na pražském Žižkově

Dietolog a fitness konzultant Vít Chaloupka nedá dopustit na svůj byt na pražském Žižkově. Interiér si zařídil pomocí...

Jak se staví sen pro milovanou partnerku, když síly docházejí

Jaromír si přál vybudovat v přízemí rodinného domu bezbariérový byt, kde by s partnerkou bydleli v důchodu. Pustil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na rekonstrukci bytu a jeho vybavení vystačili s milionem. Dnes zázrak

Ceny bydlení i rekonstrukcí šly až zoufale nahoru. Když se architektům podařilo kompletně zrekonstruovat a zařídit celý...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

S třemi dětmi toužili po domě. Problémy na začátku je neodradily

Bydlení Lucie a Jana přirozeně mění svou podobu s rozrůstající se rodinou. Začali v malém bytě, sedm let jim byla...

Odvážně pojatý byt připomíná slavné obrazy namalované před sto lety

Hnutí De Stijl, jehož nejvýznamnějším členem byl malíř Piet Mondrian, inspirovalo architekta Rustema Urazmetova při...

David Matásek koupil chalupu v hrozném stavu. Dnes je to výstavní kráska

Herec David Matásek s rodinou našel téměř před 16 lety své chalupářské útočiště v malebné lokalitě na Děčínsku. Ve...

Designérka nesehnala do domu vhodnou tapetu, tak si ji sama navrhla

Interiér novostavby rodinného domu působí na první pohled především umírněně a ryze prakticky. Jednoduché linie,...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...