„Od začátku jsme věděli, že základem bude návrh nové dispozice bytu, protože původní uspořádání působilo velmi stísněným dojmem. Klient požadoval také dostatečně velký úložný prostor a počítal s celkovou variabilitou bytu pro budoucí rodinné využití,“ říkají Jana a Jan Kropíkovi.
V oboustranné orientaci bytu na východ a západ okamžitě viděli potenciál jeho celkového propojení a prosvětlení. Nahradili proto původní stěnu mezi ložnicí a obývacím pokojem na míru vyrobenými posuvnými dveřmi do pouzdra, které umožňují místnosti spojit i uzavřít dle aktuálního využití. Posuvné dveře, jejichž součástí je i knihovna, se staly dominantou celého bytu.
Ložnici výrazně prosvětlilo zvětšené okno vedle dveří na lodžii. Vzniklo tak francouzské okno s příjemným vstupem na lodžii, která dostala nový povrch a přibylo zde i venkovní posezení.
Celý prostor bytu (ložnice, obývák, kuchyň a předsíň) je možné propojit otevřením posuvných dveří. Díky tomu působí byt velmi vzdušně a poskytuje flexibilní využití.
Komfortní bydlení
Úprava dispozice zahrnovala i zvětšení původní koupelny, která svými rozměry neodpovídala moderním standardům bydlení. „Toho jsme dosáhli zrušením chodby, která původně vedla do kuchyně, a tak se do nové koupelny pohodlně vejde vana, pračka se sušičkou i rohová umyvadlová skříňka s úložným prostorem,“ vysvětlují autoři projektu.
Většina nábytku byla vyrobena truhlářem na míru. Díky tomu se prostor lépe a efektivně využil. Architekti tak vytvořili dostatečně velký úložný prostor, který v bytě chyběl. Veškerá dubová dýha je z jednoho stromu.
Panelák rozšířil staré lodžie. Střet s realitou SVJ předsedkyni nezlomil |
V obývacím pokoji vznikla kromě relaxační zóny s pohovkou a televizí také pracovna s rohovým pracovním stolem, který nabízí místo pro dvě osoby. Během rekonstrukce došlo i na instalaci klimatizace, jejíž vnitřní jednotka je nenápadně zakomponovaná do šatní skříně a venkovní je skrytá na lodžii.
Hra s barvami a materiály
Výrazným prvkem návrhu je práce s materiály, jemnými barvami a vzory. „Majitel preferoval přírodní materiály a světlé barevné odstíny, a tak jsme pracovali především s přírodní dubovou dýhou a odstíny béžové a jemně zelené. Pro svítidla, kuchyňskou kamennou desku a některé další doplňky jsme zvolili kontrastní černou. Pro posuvné dveře mezi obývacím pokojem a ložnicí a rovněž obklad v koupelně a na toaletě jsme vybrali jemný vzor listů,“ vysvětluje architekt.
Speciálního efektu studio docílilo zvolenou dlažbou v parketovém formátu v předsíni, koupelně, na toaletě a v kuchyni, která plynule navazuje na nové dubové parkety v obývacím pokoji a ložnici. Celek tak působí velmi lehce a hravě a propojeně.
Slovo majitele
Ateliér Artvibe založili manželé Jana a Jan Kropíkovi v roce 2021, po předchozích pracovních zkušenostech z předních českých architektonických studií. Ve své tvorbě velmi dobře propojují umělecký pohled na architekturu s praktičností navržených řešení. V současné době má tým Artvibe šest architektů a projektantů. Kromě interiérů navrhují též celé domy, zajišťují technické projekty a povolení staveb. |
Architekti z klasického panelákového bytu na sídlišti vytvořili otevřený prostor nad původní očekávání. Byt je nyní velmi praktický. Je skutečně bohatě vybaven úložnými prostory, aniž by někde bylo hluché nebo nevyužitelné místo.
Zároveň díky práci s přírodními materiály a barvami, celkovému prosvětlení a výhledu na vzrostlé stromy ze všech oken je to prostor velmi příjemný, do kterého se člověk rád vrací.
Pražské sídliště Petřiny je pro svou polohu v blízkosti obory Hvězda, občanskou vybavenost a dopravní dostupnost stále oblíbenějším místem k bydlení. Je to jedno z nejstarších panelových sídlišť v Praze, které v současnosti zažívá generační obměnu.
O projektu:
- Autoři: Artvibe architecture, Jana Kropíková a Jan Kropík
- Technický dozor: Slaviboj Baránek
- Dodavatel: Sprintstav
- Okna: Značková okna
- Truhlářské práce: Jan Filla
- Sanita a obklady: Keraservis
- Užitná plocha: 52 m2
- Studie 2021
- Realizace 2022