Neděle 17. ledna 2021, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 17. ledna 2021 Drahoslav

Herec Ota Jirák přestavěl rozpadlou hospodu na chalupářské království

V chalupě na Mladoboleslavsku našel své útočiště nejen známý herec, dabér a mim Ota Jirák se svou milou ženou Drahuškou, ale i jejich jezevčík Ferda. Sedmnáct kilometrů odtud navíc leží Jirákova rodná ves.

Tajný vchod v podobě skříně do hercovy zašívárny a ložnice, kde má své království. | foto: Ivo Kahún MAFRA

Bývalá formanská hospoda na cestě do Žitavy byla poprvé zmíněna v zámecké kronice roku 1557. V roce 1809 vyhořela a následujícího roku byla znovu zbudována. Po roce 1989 ji zrestituoval potomek bývalých majitelů. Poté ji mělo v pronájmu JZD i obec a probíhaly zde svatby.

Fotogalerie

Když se manželé Jirákovi v roce 2009 vrátili z Ameriky, kde byla paní Drahomíra služebně, obdrželi nařízení, že mají opustit svůj pražský byt, o který tedy bohužel přišli. Nejdříve zamýšleli něco přistavět na zahradě u nedaleko bydlících rodičů, později se začali poohlížet po nějaké chalupě, kam by mohli z Prahy dojíždět. 

„Já jsem vozil tátu, když už byl starý, na výlety po krajích, které měl rád a kudy chodívali jako skauti. Jednou jsme zabloudili sem a ta chalupa se mi moc líbila. Nakonec jsme ji vyměnili za knížky z kuponové privatizace, které nám věnoval právě tatínek,“ pronáší s vděkem Jirák. Od roku 2011 jsou tedy manželé řádnými občany Neveklovic.

„Když jsme sem přišli, byla to totální ruina. Hospodský sál s dvanácti stoly a šedesáti židlemi,“ vzpomínají. K domu se však chovali s patřičnou úctou a co šlo z původní stavby použít, to použili. Například původní trámy nebo krb. Chtěli to mít co možná nejvěrněji v původním stavu. S památkáři prý naštěstí problém neměli.

Jejich chalupa má devět místností, ta největší je původní hospodský sál. „V chalupě je použito bukové a smrkové dřevo,“ prozrazují manželé, kteří jsou spolu šťastní a sehraní již čtyřicet let.

V okolí výjimečného místa s kouzelným geniem loci se nacházejí například Drábské světničky, Bezděz, Ještěd je vidět přímo z okna. Byl tu také Ostrov svaté Anny, což je dno druhohorního moře. 

„Podle Sibyly, až přijde další potopa, toto zůstane nad vodou. A tak jsme to tu povýšili na přístav, bude se odtud plout do Prahy loďmo,“ vtipkuje herec a dabér, který po osmatřicet let propůjčoval svůj hlas dětské televizní postavičce Hele, ale i mamutovi z Doby ledové. Daboval nezapomenutelného Gérarda Depardieua ve filmu Asterix a Olympijské hry. 

V bývalé formanské hospodě s devíti místnostmi je použito bukové a smrkové...

V bývalé formanské hospodě s devíti místnostmi je použito bukové a smrkové dřevo.

Nejvíce se ovšem Jirák, jemuž dnes nikdo neřekne jinak než „doktore Pantoflíčku“, proslavil dabováním postavičky populárního Alfa.

Láska k vaření

Vnitřek domu je zařízen v rustikálním stylu. Nábytek do kuchyně vybíral Ota, inspirován svými dětskými vzpomínkami, aby vypadal jako před lety. „Kuchyň jsem vybral právě proto, že takový nábytek měla babička. Děda to vždycky natřel barvou, jakou zrovna měl. A babička, protože byla ‚čisťuša‘, tak to furt drhla pískem, aby to nebylo mastné, a prodřela to až na dřevo. Byly tam vidět všechny barvy, kterými to natíral. A toto mi to připomnělo,“ rozněžňuje se Jirák. 

Co se praktického využití malebné kuchyně týče, bývalý mim a komik, který působil v sedmdesátých letech v cirkusu Alfréd s Borisem Hybnerem a Boleslavem Polívkou, velmi rád vaří. 

Například jeho vyhlášený buřtguláš. „Není žádný eintopf, všechno dělám odděleně, tip ťop. Když jsem ho vařil u Jiřiny Bohdalové, dělaly se jí boule za ušima, jak jí chutnalo,“ svěřuje se herec. 

Domov si manželé zařídili v rustikálním stylu, na stěnách visí také Otovy...

Domov si manželé zařídili v rustikálním stylu, na stěnách visí také Otovy obrazy.

Vedle toho, že Ota má rád všechno z brambor, pečené, s tvarohem nebo placky, umí uvařit také krevety ve slanině nebo pochoutkový tatarák z olomouckých syrečků. „Taky u nás děláme makrobiotickou kuchyni, knedlíky se zelím a kachnu, tak trošku bio,“ vtipkuje paní Drahomíra.

Téměř botanická zahrada

„Tady nebylo vůbec nic, ani keř, ani stromeček, jenom půda. Museli jsme sem všechno navézt,“ líčí manželé. Zahrada o šesti tisících metrech čtverečních, kterou Jirákovi před deseti lety vysadili, se mohutně rozrostla. „Tou zahradou jsme si nadrobili, lítáme pořád kolem ní. Musíme si přiznat, že sami většinu stromů a keřů nepoznáme, proto některé mají popisky,“ svěřují se.

Dvakrát ročně přicházejí na pomoc zahradníci. „My to milujeme, ale je to strašný, měli jsme to vylít betonem,“ vtipkují unisono. Zahradu také hlídá párek surikat ve formě sochy. „Tento vytáhlý strom s popiskem javor stříbrný byl dvoumetrový, když ho sem dali. A to je bříza himálajská a smrk ztepilý, rostou tu také houby. Mým nejmilejším stromem je liliovník tulipánokvětý, který vykvetl až po sedmi letech, má nádherné oranžové květy, jako orchideje,“ říká herec. 

Přes čtyřicet let sehraný pár na své oblíbené lavičce z vyplaveného dřeva.

Přes čtyřicet let sehraný pár na své oblíbené lavičce z vyplaveného dřeva.

Po zahradě volně běhá štěně jezevčíka Ferdy. Manželé chovají už třetího psa této rasy. „Prvního jsme měli Honzíka, ten byl šlechtic, jedl s kočkami z jedné misky,“ vzpomíná zamilovaný pár.

Neutuchající radost

V bývalé slavné hospodě, kde prý slavila Jiřina Švorcová padesátiny, se manželé těší z každého dne svého života, který si užívají plnými doušky. „Je to ikonická stavba v tomto kraji, všichni to tady znají a ocenili, že je to zase v dobrém stavu,“ pochvalují si manželé, kteří do chalupy vložili všechny své síly i příjmy. Dnes už tady pořádají jen svatby vlastních dětí. 

„Pro velký úspěch tu měla dcera svatby dokonce dvě,“ směje se paní Drahomíra a nepřestává pět chválu na svého milovaného manžela. „Ota je velice nadaný, nahoře má malířský ateliér,“ svěřuje se, neboť stěny interiéru zdobí Otovy obrazy. A také prozrazuje, že ve vestavěných skříních v horním patře je uloženo nesčetné množství knih. „Máme doma městskou knihovnu,“ směje se. 

Bydlení je zajímavé také tajným vchodem v podobě skříně do Jirákovi ložnice. Kromě toho je pracovna známého vtipálka posázena spoustou žertů s nádechem životního moudra. Humorista, který svoje panství překřtil na velkovévodství, ve skleněné vitríně vedle svého „trůnu“ vystavuje velkopanský kostým. Ota Jirák tak v Neveklovicích vládne elegantně, s humorem a lehkou rukou bez žezla. 

Líbí se vám chalupa Oty Jiráka?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 26. ledna 2020. Anketa je uzavřena.

ANO 1247
NE 56
Autor:

Hudebník Pazour a malířka Volfová zrekonstruovali stavení v České Kanadě

Manželé rádi posedí na zahradě na vlastnoručně vyrobené lavičce.

Domácnost klavíristy a skladatele Jiřího Pazoura (49) a jeho manželky, malířky Olgy Volfové (43),...

Moderátor Petr Říbal a Michaela Hávová svépomocí proměnili byt v paneláku

Houpačka v lodžii je dva kroky od obýváku.

Kdysi byt v dezolátním stavu, nyní moderní a vkusně zařízené hnízdečko na pražském Barrandově obývá...

Hana Křížková si byt v Malém Berlíně zařídila podle sebe. Má ho moc ráda

Hanka se pochlubila andělíčky, které dostala od dětí z dětských domovů, jimž...

Hvězda muzikálů Hanka Křížková (63) bydlí ve světlém pražském bytě s terasou. Hnízdečko...

Kateřina Neumannová se stresu zbavuje v chalupě na Šumavě

Kateřina Neumannová je hrdá na svá ocenění, jichž je plná chalupa.

Držitelka několika olympijských medailí za běh na lyžích Kateřina Neumannová (47) se narodila v...

Marek Ztracený staví v Železné Rudě dům. Výhled má k nezaplacení

Úžasný výhled na Šumavu je i z budoucí terasy. Letní grilování a setkávání s...

VIDEO Zatímco některé celebrity považují za nutnost žít v hlavním městě a být v centru dění, zpěvák Marek...

Umělkyně Přibylová odešla s přítelem z Prahy na usedlost z 18. století

Hře na klavír se Alena Přibylová začala věnovat ve svých jedenácti letech....

Zpěvačka, houslistka a svého času vokalistka Karla Gotta po letech opustila byt na pražském Proseku...

  • Nejčtenější

Radomyšl vydala tajemství. Barokní stavba je po záchraně k nepoznání

Asi šest kilometrů severně od Strakonic leží Radomyšl, která se stala jihočeskou vesnicí roku 2005 a o rok později jí...

Místo vejminku mají přímo pod skálou rodinný dům s výhledem na hrad

Zemědělská usedlost v Českém ráji, kterou tvořily vejminek, stodola a špejchar, se postupně měnila. První změnou prošla...

Panelák opustili a postavili si dům, který je zhmotněním jejich snů

Dvanáct předchozích let jsme bydleli v panelákovém bytě s velkým balkonem a krásným okolím. Nebylo to špatné, ale...

Chatka, kterou oceníte nejen v době covidové. Má 12 metrů čtverečních

Kvůli zavřeným hotelům by si asi mnohý z nás přál mít dnes alespoň malou chatu na horách, odkud by mohl vyrážet třeba...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z trosek vydupali pohádkové chaloupky. Valašskou Karolinku si zamilovali

Když nad údolím zakrouží káně, vyskočí Petra od stolu a běží pro kočku Fendi z obavy, že by ji dravec mohl odnést....

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

  • Další z rubriky

Sousedčin pes celý den hlasitě vyje a štěká. Týráme se všichni

Naše sousedka si pořídila psa, který je problémový. Jak je sám, tak pořád hlasitě štěká a vyje. Bydlíme v paneláku,...

Panelák opustili a postavili si dům, který je zhmotněním jejich snů

Dvanáct předchozích let jsme bydleli v panelákovém bytě s velkým balkonem a krásným okolím. Nebylo to špatné, ale...

Barvami roku se staly hnědý topaz, šedá a žlutá. Mají pomoci stabilitě

Nejistá doba si žádá něco pevného pod nohama. Odborníci na barvy se pro letošní rok rozhodli vsadit na osvědčená...

Vít Sázavský z Nerezu objevil u Okoře pravý chatařský ráj

Muzikant Vít Sázavský (62) více než dvacet let rád odpočívá na chatě v trampské osadě nedaleko hradu Okoř. Oceňuje...

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Vágner ulovil Nechranického krokodýla. Bájná štika vzdorovala několik dní

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. V minisérii České televize pátrá po legendách...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Evropě hrozil masivní blackout. Rakušané narychlo zapojili jádro i uhlí

Kvůli silnému poklesu frekvence v elektrické přenosové soustavě hrozil v pátek Evropě masivní výpadek dodávek...

Dopisy od Němcové jeho žena spálila, říká potomkyně spisovatelčina milence

Irena Maňáková promluvila o vztahu svého předka Václava Bolemíra Nebeského s Boženou Němcovou. Básník byl jedním z...