Pondělí 23. listopadu 2020, svátek má Klement
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 23. listopadu 2020 Klement

Herec Ota Jirák přestavěl rozpadlou hospodu na chalupářské království

V chalupě na Mladoboleslavsku našel své útočiště nejen známý herec, dabér a mim Ota Jirák se svou milou ženou Drahuškou, ale i jejich jezevčík Ferda. Sedmnáct kilometrů odtud navíc leží Jirákova rodná ves.

Tajný vchod v podobě skříně do hercovy zašívárny a ložnice, kde má své království. | foto: Ivo Kahún MAFRA

Bývalá formanská hospoda na cestě do Žitavy byla poprvé zmíněna v zámecké kronice roku 1557. V roce 1809 vyhořela a následujícího roku byla znovu zbudována. Po roce 1989 ji zrestituoval potomek bývalých majitelů. Poté ji mělo v pronájmu JZD i obec a probíhaly zde svatby.

Fotogalerie

Když se manželé Jirákovi v roce 2009 vrátili z Ameriky, kde byla paní Drahomíra služebně, obdrželi nařízení, že mají opustit svůj pražský byt, o který tedy bohužel přišli. Nejdříve zamýšleli něco přistavět na zahradě u nedaleko bydlících rodičů, později se začali poohlížet po nějaké chalupě, kam by mohli z Prahy dojíždět. 

„Já jsem vozil tátu, když už byl starý, na výlety po krajích, které měl rád a kudy chodívali jako skauti. Jednou jsme zabloudili sem a ta chalupa se mi moc líbila. Nakonec jsme ji vyměnili za knížky z kuponové privatizace, které nám věnoval právě tatínek,“ pronáší s vděkem Jirák. Od roku 2011 jsou tedy manželé řádnými občany Neveklovic.

„Když jsme sem přišli, byla to totální ruina. Hospodský sál s dvanácti stoly a šedesáti židlemi,“ vzpomínají. K domu se však chovali s patřičnou úctou a co šlo z původní stavby použít, to použili. Například původní trámy nebo krb. Chtěli to mít co možná nejvěrněji v původním stavu. S památkáři prý naštěstí problém neměli.

Jejich chalupa má devět místností, ta největší je původní hospodský sál. „V chalupě je použito bukové a smrkové dřevo,“ prozrazují manželé, kteří jsou spolu šťastní a sehraní již čtyřicet let.

V okolí výjimečného místa s kouzelným geniem loci se nacházejí například Drábské světničky, Bezděz, Ještěd je vidět přímo z okna. Byl tu také Ostrov svaté Anny, což je dno druhohorního moře. 

„Podle Sibyly, až přijde další potopa, toto zůstane nad vodou. A tak jsme to tu povýšili na přístav, bude se odtud plout do Prahy loďmo,“ vtipkuje herec a dabér, který po osmatřicet let propůjčoval svůj hlas dětské televizní postavičce Hele, ale i mamutovi z Doby ledové. Daboval nezapomenutelného Gérarda Depardieua ve filmu Asterix a Olympijské hry. 

V bývalé formanské hospodě s devíti místnostmi je použito bukové a smrkové...

V bývalé formanské hospodě s devíti místnostmi je použito bukové a smrkové dřevo.

Nejvíce se ovšem Jirák, jemuž dnes nikdo neřekne jinak než „doktore Pantoflíčku“, proslavil dabováním postavičky populárního Alfa.

Láska k vaření

Vnitřek domu je zařízen v rustikálním stylu. Nábytek do kuchyně vybíral Ota, inspirován svými dětskými vzpomínkami, aby vypadal jako před lety. „Kuchyň jsem vybral právě proto, že takový nábytek měla babička. Děda to vždycky natřel barvou, jakou zrovna měl. A babička, protože byla ‚čisťuša‘, tak to furt drhla pískem, aby to nebylo mastné, a prodřela to až na dřevo. Byly tam vidět všechny barvy, kterými to natíral. A toto mi to připomnělo,“ rozněžňuje se Jirák. 

Co se praktického využití malebné kuchyně týče, bývalý mim a komik, který působil v sedmdesátých letech v cirkusu Alfréd s Borisem Hybnerem a Boleslavem Polívkou, velmi rád vaří. 

Například jeho vyhlášený buřtguláš. „Není žádný eintopf, všechno dělám odděleně, tip ťop. Když jsem ho vařil u Jiřiny Bohdalové, dělaly se jí boule za ušima, jak jí chutnalo,“ svěřuje se herec. 

Domov si manželé zařídili v rustikálním stylu, na stěnách visí také Otovy...

Domov si manželé zařídili v rustikálním stylu, na stěnách visí také Otovy obrazy.

Vedle toho, že Ota má rád všechno z brambor, pečené, s tvarohem nebo placky, umí uvařit také krevety ve slanině nebo pochoutkový tatarák z olomouckých syrečků. „Taky u nás děláme makrobiotickou kuchyni, knedlíky se zelím a kachnu, tak trošku bio,“ vtipkuje paní Drahomíra.

Téměř botanická zahrada

„Tady nebylo vůbec nic, ani keř, ani stromeček, jenom půda. Museli jsme sem všechno navézt,“ líčí manželé. Zahrada o šesti tisících metrech čtverečních, kterou Jirákovi před deseti lety vysadili, se mohutně rozrostla. „Tou zahradou jsme si nadrobili, lítáme pořád kolem ní. Musíme si přiznat, že sami většinu stromů a keřů nepoznáme, proto některé mají popisky,“ svěřují se.

Dvakrát ročně přicházejí na pomoc zahradníci. „My to milujeme, ale je to strašný, měli jsme to vylít betonem,“ vtipkují unisono. Zahradu také hlídá párek surikat ve formě sochy. „Tento vytáhlý strom s popiskem javor stříbrný byl dvoumetrový, když ho sem dali. A to je bříza himálajská a smrk ztepilý, rostou tu také houby. Mým nejmilejším stromem je liliovník tulipánokvětý, který vykvetl až po sedmi letech, má nádherné oranžové květy, jako orchideje,“ říká herec. 

Přes čtyřicet let sehraný pár na své oblíbené lavičce z vyplaveného dřeva.

Přes čtyřicet let sehraný pár na své oblíbené lavičce z vyplaveného dřeva.

Po zahradě volně běhá štěně jezevčíka Ferdy. Manželé chovají už třetího psa této rasy. „Prvního jsme měli Honzíka, ten byl šlechtic, jedl s kočkami z jedné misky,“ vzpomíná zamilovaný pár.

Neutuchající radost

V bývalé slavné hospodě, kde prý slavila Jiřina Švorcová padesátiny, se manželé těší z každého dne svého života, který si užívají plnými doušky. „Je to ikonická stavba v tomto kraji, všichni to tady znají a ocenili, že je to zase v dobrém stavu,“ pochvalují si manželé, kteří do chalupy vložili všechny své síly i příjmy. Dnes už tady pořádají jen svatby vlastních dětí. 

„Pro velký úspěch tu měla dcera svatby dokonce dvě,“ směje se paní Drahomíra a nepřestává pět chválu na svého milovaného manžela. „Ota je velice nadaný, nahoře má malířský ateliér,“ svěřuje se, neboť stěny interiéru zdobí Otovy obrazy. A také prozrazuje, že ve vestavěných skříních v horním patře je uloženo nesčetné množství knih. „Máme doma městskou knihovnu,“ směje se. 

Bydlení je zajímavé také tajným vchodem v podobě skříně do Jirákovi ložnice. Kromě toho je pracovna známého vtipálka posázena spoustou žertů s nádechem životního moudra. Humorista, který svoje panství překřtil na velkovévodství, ve skleněné vitríně vedle svého „trůnu“ vystavuje velkopanský kostým. Ota Jirák tak v Neveklovicích vládne elegantně, s humorem a lehkou rukou bez žezla. 

Líbí se vám chalupa Oty Jiráka?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 26. ledna 2020. Anketa je uzavřena.

ANO 1247
NE 56
Autor:

Tereza Bebarová bydlí v domě za Prahou. V přístavku na zahradě natáčí

Ve volném čase Tereza a Ivan rádi sedí na terase. Když zrovna prší, vysunou...

Herečka Tereza Bebarová žije s partnerem Ivanem Kotmelem a dětmi v domku za Prahou. Záměrně si...

Marek Ztracený staví v Železné Rudě dům. Výhled má k nezaplacení

Úžasný výhled na Šumavu je i z budoucí terasy. Letní grilování a setkávání s...

VIDEO Zatímco některé celebrity považují za nutnost žít v hlavním městě a být v centru dění, zpěvák Marek...

Youtuber Taras Povoroznyk si v Říčanech splnil své velké sny

Na malou princeznu nedají dopustit a každý den jí naplňují obrovskou láskou.

Kousek od Prahy si se svou manželkou Stáňou (26) a usměvavou dcerou zařídil úspěšný youtuber Taras...

Jiří Stivín je doma ve Všenorech. Mlýnu v příšerném stavu vrátil život

Na zahradě najdeme bazén, v němž jazzman pózoval oblečený na plakát ke koncertu.

VIDEO Stěny bývalého všenorského mlýna mohou nejen vyprávět, ale i hrát. Jazzman Jiří Stivín (77) tu...

Michaela Dolinová má chalupu u České Lípy. Koupit ji byl skvělý nápad

Venkovní posezení umožňuje zastavit se, odpočinout si od ruchu všedního dne a...

Herečka Michaela Dolinová (56) kdysi vyměnila rodné Slezsko za Prahu, s manželem tráví hodně času...

Herec Karel Zima našel po rozvodu své štěstí v malém podkrovním bytě

Karel Zima je vždy usměvavý pohodář, který je ve svém pidibytečku naprosto...

Malý podkrovní byt se stal před lety útočištěm herce Karla Zimy po rozvodu s manželkou Magdalenou...

  • Nejčtenější

Dům stavět nechtěli, nakonec měli hrubou stavbu hotovou za deset dnů

Stavět dům Michaelu a Jaroslava nikdy příliš nelákalo. Obávali se, že je to hodně náročný proces a navíc je bydlení na...

Ze staré stodoly dokázali mladí architekti vytvořit obytnou chalupu

Pro architekty Filipa Havliše a Davida Zámečníka je hračkou jakýkoli interiér. Bravurně si poradí s novostavbou i s...

Úžasný prostor. Kartářka Kočková žije v domě, který si jako malá namalovala

Premium Kartářka a věštkyně Barbara Kočková žila dlouho v podmínkách, které by slabší povahy jen těžko snášely. Život v...

Byt v centru Chebu byl k pláči. Dnes je to sympaťák plný světla

Památkově chráněná zóna v srdci historického Chebu je jedinečné místo pro bydlení, bohužel se totéž nedalo říci o bytu,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tři realizace architektek, které dokážou propojit staré s moderním

Domácích realizací je celá řada, tak se podívejme za hranice. Průvodkyněmi budou architektky pražského ateliéru Idea...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Úžasný prostor. Kartářka Kočková žije v domě, který si jako malá namalovala

Premium Kartářka a věštkyně Barbara Kočková žila dlouho v podmínkách, které by slabší povahy jen těžko snášely. Život v...

Dům stavět nechtěli, nakonec měli hrubou stavbu hotovou za deset dnů

Stavět dům Michaelu a Jaroslava nikdy příliš nelákalo. Obávali se, že je to hodně náročný proces a navíc je bydlení na...

Ideální druhý domov vás nezruinuje, přesto je pohodlný. Co je na prodej?

Zmizet z města do komfortního obydlí se v současné době zdá jako ideální řešení. Nemovitost by měla být v přírodě a...

Monika Absolonová propadla chalupaření. Bez rekonstrukce to však nepůjde

Chalupaření se dnes zdá jako výborný nápad. To si řekla i zpěvačka Monika Absolonová, kterou čeká rekonstrukce. S...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...

Kdo nemá košík, nenakoupí. Obchody vymýšlejí, jak spočítat zákazníky

Obchodníci si lámou hlavu nad tím, jak budou dodržovat pravidlo „jeden zákazník na 15 metrů“, které většinou považují...

Nejprestižnější svaz someliérů se hroutí kvůli obřímu sexuálnímu skandálu

Organizaci Court of Master Sommeliers, která je považována za nejprestižnějšího poskytovatele someliérského vzdělání,...