Druhá varianta je výrazná především díky použití červených lakovaných dvířek v kuchyni.

Druhá varianta je výrazná především díky použití červených lakovaných dvířek v kuchyni. | foto: vizualizace Kateřina Mlejnková

Obývací kuchyně: šest variant řešení v bytě 2+kk

  • 54
Mladí manželé si pořídili byt 2+kk v novostavbě a potřebovali by poradit se zařízením obývací kuchyně. Na základě jejich požadavků přinášíme šest variant řešení kuchyňské linky s obývacím pokojem.

Požadavky čtenářky:
* Vyřešit rozmístění nábytku v místnosti, která bude sloužit jako obývací kuchyně.
* V bytě budou bydlet dvě osoby, manželský pár.
* Požadavky na kuchyňskou linku: zvažují barevné provedení spíše ve světlé barvě, mají samostatně stojící chladničku, ale nebrání se ani vestavné.
* Přejí si vysokou výsuvnou skříň na potraviny, namísto klasického jídelního stolu dají přednost sezení na baru.
* Nepreferují žádný typ ani velikost pohovky, postačí jim i menší dvojsedák nebo křesla.
* Nutností je TV stolek s alespoň minimálním úložným prostorem na CD, DVD a knížky. Pokud by se do tohoto prostoru vešlo i malé pracoviště, budou rádi. Jinak bude pracovna umístěna v ložnici.
* Celkově preferují spíše světlejší barvy, mají rádi zelenou barvu a světlé dřevo.

Obývací kuchyně: první varianta

Vše se točí kolem umístění čtyřúhelníku kuchyně + jídelní stůl + pohovka + TV stolek, který nesmí v žádné obývací kuchyni chybět a obvykle je také největším oříškem.

Obývací kuchyně bývají již v projektu poddimenzované a čím dál tím častěji se navrhují i do bytů, které jsou dispozičně určeny i pro více jak dvě osoby.

Často tyto místnosti končí jako kuchyně, kam se vešla i pohovka a stoluje se u baru nebo jako obývací společenské místnosti, kde je minikuchyňka, která má minimální úložné prostory a pracovní plochu.

Obývací kuchyně: třetí varianta

Vše se samozřejmě odvíjí od konkrétních požadavků a životního stylu obyvatelů. Jedno by ale měli mít společné všechny tyto interiéry − měly by vytvářet domov a útulnost.

Tomu dopomůže především to, že se vybavení místnosti řeší kompletně a vše najednou. Nedoporučuji navštívit kuchyňské studio, kde vám navrhnou úžasnou kuchyni včetně krásného barového pultíku, jenž vám zabere polovinu místnosti, a vy pak zjistíte, že když odečtete dveře, okno či balkon, místo, kde je hotová elektroinstalace atd., zbude vám malý prostůrek na rohovou pohovku včetně televizního stolku, konferenčního stolku, a to nemluvím o jídelním stolu.

Doporučuji čtenářům, aby při zařizování obývacích kuchyní v novostavbách řešili vše včas a také nepodcenili dělení podlahové krytiny na parkety a dlažbu podle plánku. To by mělo korespondovat právě s komplexním návrhem celého prostoru.

Obývací kuchyně: druhá varianta

Varianta č. 1:
První varianta je v provedení světlého dřeva, léta dřeva na kuchyňských dvířkách a ostatním nábytku jsou efektně vodorovně.

Kuchyňská linka je rohová a jedná se o minimální velikost. Zahrnuje vestavnou chladničku a troubu s mikrovlnnou troubou ve vysoké skříňce.

Horní skříňky nahrazují police a odsavač par, který je zde komínový spíše pro názornost. Do obývacích kuchyní komínové odsavače nedoporučuji, svým provedením narušují útulnost a jsou zbytečně dominantní.

Obývací kuchyně: první varianta

Spodní skříňky linky jsou vyšší a dřez je minimální. Vešla se samozřejmě i myčka nádobí a za roletkou v rohové skříňce je úložný prostor.

Co nejblíže lince by měl být umístěn jídelní stůl, který je v tomto případě čtvercový, ideálně by měl být rozkládací. V této situací postačí tři židle.

Pro ilustraci jsem umístila větší rohovou pohovku a naproti ní vedle kuchyně TV sestavu. Samozřejmě není úplně ideální umístění televizoru naproti oknu, ale s ohledem na velikost nabídky stínidel do oken by to neměl být problém. Vše je doplněno zelenou dekorací a přírodními barvami.

Obývací kuchyně: první varianta

Varianta č. 2:
Druhá varianta je výrazná především díky použití červených lakovaných dvířek v kuchyni, tmavší podlaze a výrazně barevným stěnám, což podtrhuje i nábytek a celkové značné použití kovu a skla.

Jedná se opět o stejné místo, kam jsem kuchyňskou linku navrhla, ale linka je na každou stranu přibližně stejně velká a navíc je zde samostatně stojící chladnička.

V lince není vidět odsavač par, který je schovaný ve skříňce. Linka skýtá již více úložného prostoru a pracovní plochy. Mezi kuchyňskou linku a dveře jsem umístila jídelní stůl barový a pro ilustraci i klasický jídelní, který by byl dle mého názoru z hlediska komfortu a úrovně stolování vhodnější.

Obývací kuchyně: druhá varianta

Dva protější rohy místnosti jsou navrženy v podobném stylu, jeden slouží jako pracoviště, ze kterého je vidět i na televizi, a druhý jako TV sestava.

Téměř ve středu místnosti je malý dvojsedák, který jsem záměrně doplnila o křeslo, což ukazuje, že celá situace je již na hraně a lépe by bylo jej nahradit taburetem nebo úplně zrušit.

Chtěla bych jen připomenout jistou zajímavost a dojem elegance, který vytváří tmavý dezén dřeva, ať už na podlaze nebo na nábytku.

Varianta č. 3:
Ve třetí variantě jsem se hodně přiblížila spíše kuchyni, ve které je navíc i TV s pohovkou. Tato řešení je samozřejmě efektní a zajímavé ve větším prostoru, ale pokud čtenářka hodně vaří a velkou kuchyni preferuje, mohla by být zajímavá.

Obývací kuchyně: třetí varianta

V rohu místnosti je vyzděný zub pro elektroinstalaci a vývody, ale také proto, aby nám opticky oddělil pracovní část kuchyně − linku − a úložné prostory pro spotřebiče.

Vše je navíc opticky odděleno nízkou zídkou a obezděním vestavné lednice. Možné nevýhody by mohly být ve velikosti jídelního stolu, nepřítomnosti klasického konferenčního stolku a malé pohovce.

Varianta č. 4, 5 a 6:
Ostatní verze jsou spíše ilustrační a prezentují další možnosti, které nejsou ovšem příliš zajímavé a spíše nutí celý interiér uzpůsobit kuchyni, která je dominantní a od níž se následně odvíjí ostatní vybavení, které je vždy na jediném možném místě.

Obývací kuchyně: čtvrtá varianta

Za týden, 7. března, vám představíme úpravu dalšího bytu, který si k proměně vybrala interiérová návrhářka Kateřina Mlejnková.

Připravili jsme pro vás poradnu - Proměna bytů.
Na e-mail nebo na adresu iDNES.cz − Bydlení, Karla Engliše 519/11, 150 00, Praha 5 − Smíchov můžete posílat plánky svých bytů či pouze jednotlivých pokojů (pokud budete chtít například poradit jen s obývacím pokojem či koupelnou), které se chystáte nově zařídit, fotografii původního stavu bytu a své požadavky na změnu, finanční možnosti apod.

Vždy jednou týdně představíme vybraný byt zároveň s návrhem architekta nebo bytového designéra na změnu podle přání čtenáře. V článku o proměně se dozvíte i zajímavé informace a rady o zařizování bytu, přiložena bude rovněž vizualizace bytu.

Proměny bytů - Všechny články zde