V domě bydlí velmi nároční obyvatelé. Developer sám přiznává, že jde většinou o...

V domě bydlí velmi nároční obyvatelé. Developer sám přiznává, že jde většinou o cizince. | foto: Amit Geron

Největší tajemství bytu uvidíte jen z vrtulníku. Je jeho pýchou

  • 58
Bytového domu v Tel Avivu od architektonického studia Pitsou Kedem Architects si téměř nevšimnete. Je třeba zvednout oči k oblakům a užít si jeho čistou krásu. Na to, abyste ale odhalili největší tajemství domu, potřebujete vrtulník. Jedině tak uvidíte na střeše terasu a bazén.

V centru Tel Avivu, protkaného stavbami významných architektů hnutí Bauhaus, vyrostl loni nový developerský projekt. Devítipatrovému komplexu s 37 bytovými jednotkami dominují přírodní kámen, dřevo a sklo.

V domě bydlí velmi nároční obyvatelé. Většinou jde o movité cizince, kteří vyžadují prvotřídní komfort a soukromí. V domě nechybí bazén, saunový komplex, vinný sklep nebo tělocvična.

Luxusní byt v Tel Avivu

Vrcholem stavby je velkorysý apartmán o rozloze 680 metrů čtverečních. Byt si koupil slavný mladý izraelský umělec, jehož jméno si studio nepřeje zveřejnit. Majitele uhranuly unikátní výhledy na město. V blízkosti nestojí žádná výraznější stavba, která by bránila v nerušeném výhledu.

Novopečený majitel se ani přes vysoké standardy nesmířil s původní podobou bytu a na proměnu si přizval studio Pitsou Kedem Architects. Projekt vedl Ran M. Broides a kromě Kedema na něm spolupracoval i Nurit Ben Yosef a Irene Goldbergová. Otevřený a propojený prostor odpovídá odkazům dědictví hnutí Bauhaus. Použité minimalistické prvky a originální kombinace materiálů, jejichž kvalita se sama postarala o dokonalý výsledný efekt, činí z rezidence unikátní objekt.

Může se hodit

Také chcete být pyšní na svůj byt? A nemůžete takový najít? Vyberte si právě ten svůj z tisíců nabídek bytů k prodeji po celé ČR na Reality.iDNES.cz.

Interiér obklopuje venkovní terasa, ze které lze nerušeně vcházet nejen do společenského prostoru obývacího pokoje, kuchyně, knihovny a jídelny, ale i do každé ze tří samostatných ložnic, pracovny a koupelny. Do bytu lze vstoupit hned ze dvou schodišť a je zde i soukromý výtah.

Právě propojení interiéru a exteriéru, společně s typickým dlouhým privátním bazénem, vytvořilo z bytu originální městskou oázu klidu a inspirace. Jak Kedem v tiskové zprávě k projektu říká, bazén je největší chloubou apartmánu. Stěny a dno bazénu jsou z tmavého kamene, díky kterému se na hladině zrcadlí celé město.

Ačkoliv je v domě společný bazén pro všechny obyvatele, apartmán má vlastní na střeše.

Originální materiály domu doplnili architekti chladnou ocelí a odhaleným betonem. Nezalekli se ani barev a výrazných kombinací. Neutrální paletu bílé a černé rozveselují kontrastní teplé i studené odstíny červené, modré, žluté, zelené i růžové.

Barevné zklidnění přináší jen komunikační prostory, jako jsou obě předsíně nebo prostor před šatnou. Ty architekti nechali vymalovat lesklým černým nátěrem, který bez příkras a srozumitelně vymezuje, kde začíná zcela soukromá zóna.

Vstupní dveře jsou záměrně pozitivně sytě žluté. Na zdech se objevují velká plátna majitele a jeho přátel. Prostory plánuje umělec využívat i jako malou vlastní galerii a některá díla se tedy budou časem obměňovat.

V bytě nechybí dokonce ani zástupce současného českého designu. Jde o dvojici lamp Muffins, které vytvořila v roce 2010 Lucie Koldová společně s Danem Yeffetem pro českou firmu Brokis.

Interiéry zdobí možná až naddimenzované množství svítidel. Světelnou atmosféru vytváří stropní, nástěnná, stojací i zapuštěná bodová světla nejrůznějších tvarů a materiálů. V pokojích nechybí ikonické okřídlené žárovky z dílny Ingo Maurera a další kousky světových návrhářů, a to včetně dvojice lamp Muffins, které vytvořila v roce 2010 Lucie Koldová společně s Danem Yeffetem pro českou firmu Brokis.

Fotografie nezobrazují skutečné majitele domu. Profesionální modely naaranžovala interiérová stylistka Eti Buskila, která se studiem Pitsou Kedem Architects dlouhodobě spolupracuje.

, pro iDNES.cz