Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na Šumavě koupili ruinu. Dům strhli a postavili jeho perfektní kopii

  1:00
Na Šumavě, u železniční trati, stojí poloroubenka. Bývala tu již před mnoha lety, pamatovala, když kolem jezdil vlak s uhlákem a parní lokomotivou. Dnes tu jezdí lokálka a stavení, ač podobné své předchůdkyni, je druhé v pořadí. Obě spojuje nejen podoba, ale také historie.
Nový dům je, stejně jako ten původní, poloroubenka.

Nový dům je, stejně jako ten původní, poloroubenka. | foto: Martin Zeman, www.datelier.cz

Jan a Petra koupili na Šumavě ruinu. Historii domu znali jen částečně - věděli, kdy byl postaven, jak dříve vypadal, ale nevěděli, kdo v něm žil. „V létě před dvěma lety sem přijelo auto, pán s paní. Nejdříve jen nesměle okukovali místo, pak pán přišel a řekl, že tu bydlel jako dítě,“ popisuje zajímavé setkání Jan.

„Přinesl obrovské album. Na těch fotografiích bylo vidět, jak byl tehdy les malý - od domu bylo vidět na Boubín, to dnes už není. Třešně, které jsme museli pokácet, byly tehdy v plné síle. Pán chodil po domě a vzpomínal, jak jim v místnosti, kde spali, přimrzala peřina ke zdi, jaká tam byla zima. Tady byl potok, tady si s kluky hráli a tady dělali dřevo. Byl velmi dojatý, vzpomínal, jak vždycky zastavil vlak a složili jim na pozemku uhlí, tady byly ty třešně. Najednou se ten dům jeví ve zcela jiném světle,“ přiznává Jan.

Roubená část je postavena ze syrového smrkového dřeva ze zimní těžby. Byla vyrobena a sestavena v továrně v Sušici, poté převezena na místo a postavena již natrvalo.

„I když jsme ve třetí zóně národního parku, neměli jsme se stavbou problém. Původní objekt měl číslo popisné, takže oficiálně šlo vlastně o rekonstrukci,“ vysvětluje Jan.

Určité kouzlo domu dodává také skutečnost, že on sám či jeho vybavení v sobě nesou své příběhy.

Další dotek minulosti

Do domu se vchází přes malé zádveří, které vede do chodby. Ta je zde hlavní komunikační zónou, protože spojuje společenskou místnost s dalšími částmi domu v přízemí a prostřednictvím schodiště také s podkrovím.

V hlavní denní místnosti stojí za pozornost kuchyně. „Korpus je z bílého lamina, dvířka a pohledové části jsou ze dřeva z panství Buquoyů na Žofíně v Novohradských horách. Když tam bourali faru, bylo mi líto, že by takové pěkné dřevo přišlo vniveč, a také jsme pořád nevěděli, z jakého materiálu kuchyni udělat, podlahové fošny o průřezu 30 × 3 cm jsem si tedy vzal. Truhlář materiál odmítl zpracovat - zničil by si na něm stroje, přes zimu jsem ho proto každý den zbavoval hřebíků, pak ho nechal vyschnout, a když jsem dřevo očistil kartáčem, napadlo mě, že by se hodilo na kuchyni. Z kuchyně mám radost, zřejmě i proto, že stála mnoho času a námahy - nejdříve mě a poté ještě truhláře.“

Chalupa stojí v těsné blízkosti lokální železniční trati.

Dominantou prostoru jsou kachlová kamna, také stavěná na zakázku. „Kamnáři jsme řekli, jak bychom si ta kamna představovali, vybrali si barvu, on nám je od ruky nakreslil už i v měřítku, takže jsme si dokázali představit, jak budou vypadat, a vcelku rychle jsme se rozhodli.“

Dalším zdrojem vytápění je ještě tepelné čerpadlo. Důvodů pro jeho instalaci bylo hned několik - vytápění bazénu, temperování objektu v zimě, když dům není obýván (výhodou je také možnost vytopit ho dálkově před příjezdem). Současně majitelé mysleli již také na to, že až zestárnou, nebudou moci třeba dřevem již topit a ztratili by tak možnost na chalupě pobývat.

Sami, těmahle rukama

„Kromě kuchyně, o které jsem mluvil, jsme natírali poloroubenku zvenku i uvnitř, a také podlahy. S nátěrem byl ale problém. Roubení jsem natřel barvou, kterou mi doporučili tesaři, kteří dělali roubenky v Srní. Jenže památkáři vyžadovali co nejtmavší odstín, nejlépe černý, že dřív byly roubenky černé. Původní nátěr byl vodou ředitelný, další už syntetický, a na dřevě už tak nedrží. A není to pouze tím, že jde o jižní, povětrnostními vlivy více namáhanou stranu,“ říká Jan.

Nyní přemýšlí, jak dřevo natřít, aby je nemusel zase znovu spárovat. Samotné natření je otázka jednoho odpoledne, ale tím, že jsou mezery vyspárované, je to problematické. „Už to odkládám dva nebo tři roky, protože nevím, jak na to,“ přiznává majitel.

Kuchyně dobře doplňuje celkový ráz domu. Korpus je z bílého lamina, dřevěná dvířka jsou vyrobena ze starých vyřazených prken, za nimi se však skrývá moderní vybavení.

Lustry v podkroví jsou také skoro všechny vyrobené. V malém obchůdku v Rakousku se manželům zalíbil konkrétní lustr, ale měli už jen jeden a žádný podobný. „Než jsem lustr namontoval, úplně jsem jej rozebral a nechal si udělat korpusy. Elektrikářské součásti se dají koupit. Stejně jsme to udělali s lampičkou.“

Petra pak už jen ušila stínidla a k tomu ještě závěsy, polštářky a dekorace. Majitelé dodělávali spoustu drobností po řemeslnících, saunu si také sestavili sami, vyzdívali příčku, dva měsíce čistili dlaždičky po spárovačce, protože ji obkladači nesetřeli hned, dělali i vyzdívky mezi trámy a ještě je čeká obložení spojů obložkami.

Technické ukazatele:

  • Užitná plocha: 149 m²
  • Konstrukční systém: roubený, cihelné zdivo
  • Ošetření stěn: interiér - lněný olej, exteriér - syntetický nátěr
  • Teplo: kachlová kamna s krbovou vložkou, tepelné čerpadlo
  • Projekt: Ing. arch. Jan Míka

Další zajímavé sruby a roubenky najdete v aktuálním čísle magazínu sruby&roubenky. Fotografie: Ing. BcA. Martin Zeman, www.datelier.cz.

Autor:
Témata: chalupa
  • Nejčtenější

Jste blázni, říkali všichni. Parádní dům si postavili na nejhorším pozemku

Manželé bydleli ve zděném domě, který postupně upravovali. Nakonec se ale rozhodli pro změnu. Od města odkoupili jeden ze stavebních pozemků. „Ten nejhorší – všichni nám říkali, že jsme blázni, že...

12. září 2024

Nejlepší čas na pořízení chalupy či chaty je teď. Co je v Česku na prodej

Chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy slibují soukromí, klid, odpočinek po náročných dnech v práci. Na prodej jsou víkendové nemovitosti na horách i luxusní obydlí například ve středních...

17. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do rekonstrukce 70 let staré chaty se žena pustila sama. Jak to dopadlo

Paní Alena zdědila nedávno skoro sedmdesát let starou chatu. Více než obchody s módou ji zajímají ty s interiérovým vybavením a také s nářadím. Sama se pustila do návrhu kompletní rekonstrukce,...

17. září 2024

Nábytek z půdy po dědečkovi dostal šanci. Vnuk si jej v bytě užívá

V bytech z počátku dvacátého století se majitelé většinou snaží zachovat jejich genius loci. Často se v nich tak objevuje jeden či dva kusy původního nábytku, zejména pokud jde o interiér po...

14. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze školy z roku 1914, kde se v interiéru zastavil čas, je dnes chata

V osmé řadě televizního seriálu Eventyrlig Oppussing o proměnách chat a chalup se Halvor Bakke se svým týmem pustil do proměny domu z roku 1914. Ten původně sloužil i jako škola, dnes stavbu už třetí...

16. září 2024

Bydlí nad Strahovským tunelem v Praze. V bytě má ocelové mostní nosníky

Do bytu na pražském Smíchově se majitelka přestěhovala před sedmi lety z menšího města. Bydlí ve třetím patře projektu Rezidence Sacre Coeur 2 v bezprostřední blízkosti stejnojmenného parku. Stavba...

19. září 2024

Malý horský apartmán má vše potřebné, majitelé se nemusí o nic starat

Ceny apartmánů v horských střediscích jsou takřka stejné jako ceny bytů v Praze. Většina zájemců si proto nepořizuje pro víkendové pobyty či dovolenou zbytečně velký, a tedy drahý apartmán. Je však...

19. září 2024

Sháníte netradiční chatu? Vyvolávací cena protijaderného bunkru je 450 tisíc

Útulně zařízený protijaderný bunkr z padesátých let minulého století se stal netradiční chatou. Stojí v anglickém Wormhillu a prodává se za patnáct tisíc liber, v přepočtu za 450 tisíc korun.

18. září 2024

Dřevostavba slouží jako škola i kulturní centrum obce. I bez zateplení

Dřív zde byl areál bývalé vojenské základy, teď se tu učí středoškoláci a scházejí se tady lidé z celé obce. Vzniklo zde totiž komunitní centrum a středisko místního kulturního dětí. Našlo se i místo...

18. září 2024

Radil jsem bratrovi, aby se neupil a neufetoval, říká Jakub Prachař

Premium Mluví jakoby žertem, ale za svými slovy si stojí. Moderátorovi Liboru Boučkovi to Jakub Prachař občas natře před...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Do výstřihu nekoukat! Fotbalové Ústí vzbudilo ve světě rozruch českou Pamelou

Ústecký fotbal zase dobyl svět, byť opět ne na hřišti. Po „kazmovině“ s tlouštíkem propírají média po celé planetě...

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Deindustrializace Německa začala. Firmy omezují výrobu a mizí ze země

Německo přestává být zemí přívětivou pro podnikání. Kvůli obavám z dopadů tamní energetické politiky rychle narůstá...