Kanceláře budoucnosti sázejí na variabilitu a možnost setkávání.

Kanceláře budoucnosti sázejí na variabilitu a možnost setkávání. | foto: Orgatec

Z kanceláří mizí stoly. Ticho a klid pro práci zvyšují výkonnost

  • 16
Podoba kanceláří, ale zejména celého pracovního procesu se v současnosti mění. Lidé díky bezdrátovému připojení mohou běžně pracovat i ve vlaku, na letišti nebo v kavárně. Potřebují mít k tomu ovšem odpovídající podmínky. Kancelářské a veřejné prostory se tak začínají prolínat.

Nové situaci se přizpůsobují i architekti. Tak vznikl koncept Work, který vymysleli americký designér Jonathan Olivares a švédská architektka Pernilla Ohrstedtová. Byly pro něj navrženy i nové kusy nábytku od Edwarda Barbera a Jaye Osgerbyho či Konstantina Grcice.

Detail nového sezení Soft Work od Edwarda Barbera a Jaye Osgerbyho

Také „klasické“ kanceláře dostávají zcela novou podobu, kromě jiného v nich nechybí tiché a klidné zóny pro jednání či vyřízení důležitého hovoru, aniž by bylo rušeno okolí. Ticho, které skýtají speciální malé uzavřené kanceláře či „hovorny“, zvyšuje výkonnost zaměstnanců až o deset procent.

Řada novinek pro nové pojetí kanceláří se nedávno objevila i na Orgatecu, mezinárodním veletrhu moderního pracovního světa v Kolíně nad Rýnem.

Veřejný prostor a kancelář v jednom

Na posledním veletrhu Orgatec se na větší prolínání kancelářských a veřejných prostor zaměřila zejména společnost Vitra v instalaci nazvané Work. Představila hned tři příklady možného vývoje kancelářského prostředí, pro něž vznikly i nové produkty: nové sezení Soft Work od Edwarda Barbera a Jaye Osgerbyho, židle Rookie Konstantina Grcice a další kancelářský nábytek i doplňky.

U systému Soft Work použili designéři poznatky načerpané ze soukromých interiérů, kanceláří i veřejného sektoru. Obrací se zde zažitý stereotyp, židle nejsou okolo stolů, nýbrž stoly designéři umístili kolem pohodlných pohovek a sofa.

Barber s Osgerbym v tom vidí trend. „Pracovny se vyvíjejí stejným směrem jako obývací pokoje, jejich archetyp postupně mizí. Pozvolna a pomalu končí doba stolů. S mobilními technologiemi potřebujete prostor k neformálnímu sezení, pohodlné místo k odpočinku. To je naší hlavní myšlenkou,“ vysvětlili Barber a Orgerby.

Uživatelé díky Soft Worku získají ergonomické sezení, praktické pracovní plochy, elektrické zásuvky i možnost dobíjení. Mobilní stoly a židle lze podle potřeby přisunout nebo odsunout. Přidáním dělicích panelů můžete vytvořit prostor pro klidnou práci.

Díky modulárnímu konceptu je možné vytvářet různá pracoviště. Je zde možnost konfigurací na míru díky rovným i zaobleným prvkům, jednoduchým i dvojitým variantám, stolům či dělicím panelům a dalším doplňkům. Koncept je použitelný v různých prostorách, od kanceláří, sdílených pracovišť či univerzit až po letištní terminály nebo restaurace.

Mikrooffice Cubiq se velmi úspěšně představil na veletrhu Orgatec.

V tichu se pracuje lépe

Světový trend je jasný, odklon od velkých kanceláří typu open space. Pokud je společnost využívá, neměla by opomenout, kromě jiného, vyřešení akustiky a možnost jednání a práce v klidu, byť třeba jen na omezenou dobu.

Tuto situaci řeší třeba takzvané mikrokanceláře. Ty předvedla na Orgatecu i tuzemská firma SilentLab. Dokonce zde získala ocenění Archiproducts Design Selection Orgatec 2018 za „výjimečnost, kvalitu a inovace.“

Detail Mikrooffice Unique - na poličku lze odložit laptop, mobil nebo jen šálek s kávou...

Její mikrokanceláře navržené v minimalistickém designu a doplněné velmi zajímavým ventilačním systémem a kvalitní akustikou dovolují „vložit“ i do tradičního prostoru třeba odhlučněnou zasedací místnost, díky modulárnímu systému až pro osm lidí.

Velmi oceňované jsou ve velkých společnostech i „telefonní budky“ s označením Mikrooffice Prime, kde si lze vyřídit důležitý či soukromý hovor nebo se plně soustředit na práci s počítačem, bez všech rušivých vlivů okolí.