Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tři sta let starý kamenný dům se dočkal letní kuchyně i černého bazénu

Vinice, olivové háje a tři sta let starý kamenný dům s bazénem. K tomu prosluněná Provence. Tak taková destinace čekala na designéra Halvora Bakkeho a jeho tým. Poprvé vyrazil mimo Norsko, a tak se chtěl opravdu předvést.

Další řada nejúspěšnějšího skandinávského lifestylového pořadu Norské domy snů nasadila svým prvním dílem laťku hodně vysoko. Při proměně 300 let starého kamenného domu (původně sloužil jako cihelna i obydlí) a jeho okolí se designér Bakke snažil zachovat provensálskou atmosféru, kterou si zde už nějakou dobu dopřává rodina Franka a Merette se synem Christianem a také jejich návštěvy.

Pohled na bývalou cihelnu se starým bazénem, která dnes slouží pro rekreaci.

S nadšením sem přijíždějí užít si zdejší slunce, přírodu i slavné francouzské víno. Frank je kuchař, a tak mu kuchyň v domě příliš nevyhovuje, je příliš „rozkouskovaná“. Má i svůj sen: letní kuchyň, kde by mohl připravovat dobroty pro rodinu i přátele. A syn Christian? Ten touží po novém, moderním exteriéru kolem starého bazénu.

Domu dominuje krb

Interiér kamenného domu má svou nepřehlédnutelnou dominantu, tři sta let starý impozantní kamenný krb. Pro koupi domu však měli manželé jiný důvod: nádhernou původní keramickou dlažbu.

Halvor, Ole a Gustav zde samozřejmě nemohli nic bourat, silné kamenné zdi jim žádnou šanci nedaly. Zaměřili se proto na vybavení kuchyně a změnu barev na stěnách.

K černému nábytku s přírodní dřevěnou deskou použili černé dlaždičky, takzvanou marokánskou terakotu, která se už tisíc let vyrábí stejným způsobem. Ve vysokých kuchyňských skříních, jejichž dveře lze po otevření zasunout po stranách, je dost místa na uložení spousty věcí, ale také pracovní plocha, kde lze pracovat s malými spotřebiči, aniž by bylo nutné je někam přendavat. Výmalba v olivovém odstínu má evokovat zdejší olivové háje.

Pohled na bazén s novou terasou a pergolou, která chrání před prudkým sluncem.

Kulatý jídelní stůl v rustikálním stylu vznikl dost drsným způsobem: Halvor jej objevil ve vetešnictví a pak ho vláčel přivázaný za čtyřkolkou po kamenitých cestách kolem domu. Teprve když byla deska dostatečně poškrábaná, byl spokojený. Poté následovalo „uhlazení“ desky a natření robustní nohy.

Stůl z nejtvrdšího dřeva na světě

Ole se pustil do výroby velkého venkovního stolu. Použil na ně prkna ze dřeva azobé. Těží se v rovníkové Africe, a protože má větší hustotu než voda, potopilo by se v ní. Je hodně těžké, takže stůl váží téměř 400 kilogramů.

O azobé (ekki) se říká, že je praktické nezničitelné, nevadí mu voda ani plísně, oheň či hniloba. V odolnosti může soutěžit i se železem nebo betonem. I proto se z něj (kromě jiného) staví také mosty. Mimochodem z azobé je i povrch Trojské lávky, což levné opravdu nebylo, takže se samozřejmě dostavila i kritika.

Letní kuchyň lze uzavřít poklopem s hydraulickými péry.

Ole zpracoval prkna, která byla v roce 1972 použita na jednu plošinu v Nizozemsku, ta byla po letech demontovaná a malá část prken teď skončila právě v Provence. Prkna (jedno váží 70 až 80 kg) spojily dřevěné kolíky, podnoží tvoří zdvojené kříže, aby unesly hmotnost stolové desky.

Gustav se opět projevil jako odborník na terasy, vyrobil skvělou terasu kolem bazénu, který natřeli uvnitř s Olem černou barvou… Chybět na jihu Francie samozřejmě nemohla ani zastřešená pergola chránící před žhavými slunečními paprsky.

Splnil se i Frankův sen o venkovní kuchyni. Lze ji uzavřít poklopem, který lze díky pneumatickým pérům snadno zvednout třeba jen jednou rukou.

Úspěšný sen

První z deseti dílů nové řady Norských domů snů byl k vidění na Prima Zoom v neděli 21. listopadu od 20:00, reprízy budou každou středu v 15:55.

Seriál Jak se staví sen à la chata má v norštině originální název – Eventyrlig Oppusssing, což lze přeložit jako „dobrodružné zlepšení domova“.

Obývací pokoj po proměně

Halvor Bakke

* 30. října 1970

Je norskou televizní osobností a expertem na interiérový design. Svou profesní kariéru zahájil jako stevard. Pracoval pro různé společnosti, například i jako redaktor v časopise. Založil a provozuje vlastní designérskou firmu a od roku 2004 vystupuje v různých televizních pořadech. Jeden z nich má v překladu opravdu zajímavý název: „Norská nejošklivější místnost“. Halvor vyrostl ve venkovské oblasti na jihu Norska. Nyní žije na malé farmě poblíž usedlosti, kde se narodil, asi 100 km od Osla.

Autor:
  • Nejčtenější

Jste blázni, říkali všichni. Parádní dům si postavili na nejhorším pozemku

Manželé bydleli ve zděném domě, který postupně upravovali. Nakonec se ale rozhodli pro změnu. Od města odkoupili jeden ze stavebních pozemků. „Ten nejhorší – všichni nám říkali, že jsme blázni, že...

12. září 2024

Nejlepší čas na pořízení chalupy či chaty je teď. Co je v Česku na prodej

Chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy slibují soukromí, klid, odpočinek po náročných dnech v práci. Na prodej jsou víkendové nemovitosti na horách i luxusní obydlí například ve středních...

17. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do rekonstrukce 70 let staré chaty se žena pustila sama. Jak to dopadlo

Paní Alena zdědila nedávno skoro sedmdesát let starou chatu. Více než obchody s módou ji zajímají ty s interiérovým vybavením a také s nářadím. Sama se pustila do návrhu kompletní rekonstrukce,...

17. září 2024

Nábytek z půdy po dědečkovi dostal šanci. Vnuk si jej v bytě užívá

V bytech z počátku dvacátého století se majitelé většinou snaží zachovat jejich genius loci. Často se v nich tak objevuje jeden či dva kusy původního nábytku, zejména pokud jde o interiér po...

14. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze školy z roku 1914, kde se v interiéru zastavil čas, je dnes chata

V osmé řadě televizního seriálu Eventyrlig Oppussing o proměnách chat a chalup se Halvor Bakke se svým týmem pustil do proměny domu z roku 1914. Ten původně sloužil i jako škola, dnes stavbu už třetí...

16. září 2024

Bydlí nad Strahovským tunelem v Praze. V bytě má ocelové mostní nosníky

Do bytu na pražském Smíchově se majitelka přestěhovala před sedmi lety z menšího města. Bydlí ve třetím patře projektu Rezidence Sacre Coeur 2 v bezprostřední blízkosti stejnojmenného parku. Stavba...

19. září 2024

Malý horský apartmán má vše potřebné, majitelé se nemusí o nic starat

Ceny apartmánů v horských střediscích jsou takřka stejné jako ceny bytů v Praze. Většina zájemců si proto nepořizuje pro víkendové pobyty či dovolenou zbytečně velký, a tedy drahý apartmán. Je však...

19. září 2024

Sháníte netradiční chatu? Vyvolávací cena protijaderného bunkru je 450 tisíc

Útulně zařízený protijaderný bunkr z padesátých let minulého století se stal netradiční chatou. Stojí v anglickém Wormhillu a prodává se za patnáct tisíc liber, v přepočtu za 450 tisíc korun.

18. září 2024

Dřevostavba slouží jako škola i kulturní centrum obce. I bez zateplení

Dřív zde byl areál bývalé vojenské základy, teď se tu učí středoškoláci a scházejí se tady lidé z celé obce. Vzniklo zde totiž komunitní centrum a středisko místního kulturního dětí. Našlo se i místo...

18. září 2024

Radil jsem bratrovi, aby se neupil a neufetoval, říká Jakub Prachař

Premium Mluví jakoby žertem, ale za svými slovy si stojí. Moderátorovi Liboru Boučkovi to Jakub Prachař občas natře před...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Do výstřihu nekoukat! Fotbalové Ústí vzbudilo ve světě rozruch českou Pamelou

Ústecký fotbal zase dobyl svět, byť opět ne na hřišti. Po „kazmovině“ s tlouštíkem propírají média po celé planetě...

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Deindustrializace Německa začala. Firmy omezují výrobu a mizí ze země

Německo přestává být zemí přívětivou pro podnikání. Kvůli obavám z dopadů tamní energetické politiky rychle narůstá...