Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 11. prosince 2023 Dana

Prohlédněte si tři originální byty, které mají vtip i atmosféru

I když v architektuře a urbanismu dělají takřka vše, tentokrát se náš výběr zaměřil jen na jejich realizace městských bytů. Tyto projekty studia No Architects jsou originální i svými názvy, proto jsou ponechané v původním znění.
Houm ofis: architekti podtrhli obytnost obou lodžií a průhledy do korun stromů....

Houm ofis: architekti podtrhli obytnost obou lodžií a průhledy do korun stromů. Barové židle Merano a zvýšený kuchyňský ostrůvek nahrazují klasický jídelní stůl. | foto: Studio Flusser

Architekti ze studia No Architects se snaží v maximální míře respektovat individualitu klientů a dotáhnout doslova každý detail vnitřního prostoru. 

Další zajímavé články a návštěvy najdete v časopise Domov.

Bílá, šedá, bramborová

Kliknutím na tuto titulní stránku se dozvíte více o časopise Domov.

Jde o návrh rekonstrukce kdysi luxusního, leč zpustlého bytu na pražských Vinohradech...
Ano, náš návrh lze chápat jako rehabilitaci dobové velkorysosti, poctu zapomenutým původním stavebníkům spočívající v adaptaci bytu na velkorysé, ekonomicky přiměřené, a přesto ambiciózní bydlení. Tak, jak bylo o 100 let dříve zamýšleno.

Co bylo zapotřebí, abyste došli k výsledné podobě bytu?
Jako většina radikálních proměn, i ta naše začíná tam, kde není vidět. Nároky na soukromí a neprůzvučnost konstrukcí v čase narostly, stejně jako dnes již není akceptovatelné žít na prohnutých a třesoucích se podlahách. Proto bylo třeba skladbu rozebrat a nosné trámy ztužit příložkami, stejně jako osadit podhledy nebo zazdít okna do světlíku, který se proměnil ve výtahovou šachtu.

Dále bylo nutné vypořádat se s nevyhovující dispozicí, snesením či posuny průběžných příček a jejich vynesením ocelovými překlady. Nakonec byly v bytě rozpuštěny nezbytné technologie. Nejen klasické jako plynový kotel, ústřední topení v retro žebrové podobě, elektrické vyhřívání podlahy, zabezpečení nebo internet, ale i ty méně obvyklé. 

Vizitka bytu

Užitná plocha: 105 m2

Autoři: Jakub Filip Novák, Daniela Baráčková, Barbora Jelínek

Generální dodavatel: Mones Praha

Truhlářské práce: Truhlářství Fencl

Projekt: 2017

Realizace: 2018

Například odtah digestoře integrovaný ve varné desce a odvedený podlahou. Ten umožňuje vaření na ostrůvku bez dělení hlavní obytné místnosti masivem zavěšeného přístroje a současně nenutí umístit vaření na osu místnosti, takže lze upřednostnit jeho ergonomii.

Váš projekt drží neobyčejně čistou estetickou linii. Jak jste ji ladili?

Celému interiéru dominuje práce s dobovou estetikou přirozených barev dřeva a bílých kazetových ploch kombinovaných s tlumenými odstíny šedé, zelené a bramborové, tedy přírodních dubových odstínů.

Bílá, šedá, bramborová: odtah digestoře je integrovaný ve varné desce a odvedený podlahou.

Houm ofis

Klienti nás oslovili ještě za svého pobytu v Barceloně. Chtěli se přesunout do Prahy a přestavět starý byt s lodžií o typické dispozici 3+kk, kterou obývají desítky tisíc dalších rodin v panelových domech. 

Jejich individuální představy o bydlení a práci z domova jsme naplnili mírnou modifikací dispozice tak, aby nikde nepůsobila stísněně a synergií jednotlivých průhledů se byt dal zažívat v celé své velikosti. Ocelovými detaily v průmyslové modři odkazujeme s jemnou ironií na ideu stroje na bydlení skrytou za dobovou typizovanou stavební produkcí.

Bílá, šedá, bramborová: odtah digestoře je integrovaný ve varné desce a odvedený podlahou.

Byt je jimi jemně protkán, od věšáčků přes knihovnu, němé sluhy v ložnici či zásobník toaletního papíru až po topení v koupelně. Jedinou místností „průmyslem“ nedotčenou je paradoxně domácí kancelář coby memento proměny „situace nás pracujících“. 

Vizitka bytu

Dispozice: 3+kk

Užitná plocha: 55 m2

Autoři: Jakub Filip Novák, Daniela Baráčková

Projekt: 2016

Realizace: 2017

Největší urbanistickou hodnotou výstavby tohoto typu je naplnění původní myšlenky bydlení v zeleni. Proto jsme akcentovali obytnost obou lodžií a průhledy do korun stromů. Světlé odstíny interiéru lze po soumraku měnit pomocí online kontrolovaných světelných zdrojů s kompletní barevnou škálou, schopnou vytvořit libovolnou atmosféru.

Byt je doplněný praktickými drobnostmi pro každodenní radost, jako je vytápěné zrcadlo v koupelně, které se tak nerosí, výklopná toaletka se zrcátkem, poklop na teakové desce v koupelně skrývající špinavé prádlo, stůl na programování vestoje a „díra“ na zahozené papíry v pracovně, nika na sušák a žehlicí prkno nebo nezámrzný vodovodní kohoutek na lodžii.

Houm ofis: architekti podtrhli obytnost obou lodžií a průhledy do korun stromů.

Na pavlači s lucernou

Po Pobřežní třídě na bývalém nábřeží Karlínského přístavu se dnes prohánějí auta právě v místě, kde kdysi kotvily lodě v bočním korytu Vltavy. Ve dvoře jednoho z původních nábřežních domů však ještě dřímá dobová atmosféra prudkého kamenného schodiště, vysokých vídeňských stropů, špaletových oken a družby, před níž není úniku, pavlačí.

Vizitka bytu

Dispozice: 3+kk

Užitná plocha: 68 m2

Autoři: Jakub Filip Novák, Daniela Baráčková

Stavební konstrukce: kombinované – omítaná sádrokartonová vestavba, ocelová konzola galerie, trámová konstrukce spacího patra

Povrch stěn: vápenocementové omítky

Povrch podlah a stropů: dubové parkety, cementová dlažba, vápenocementové omítky

Vytápění: online ovládané ústřední vytápění napojené na plynový kotel, elektrické dotápění chladných povrchů (dlažba)

Realizace: 2017

Tuhle dobovou atmosféru jsme promítli i do kompletní rekonstrukce jednoho z pavlačových bytů. Dvoupokojový byt bez koupelny a záchodu jsme sofistikovaným prostorovým uspořádáním přetvořili v plnohodnotné bydlení se dvěma ložnicemi, koupelnou a větším obytným prostorem, než byl ten původní.

Využili jsme vyšší strop pro rozšíření konstrukčního principu pavlače až do bytu na samostatnou pracovnu na galerii. Fakticky jsme stavebními úpravami rozšířili využitelnou podlahovou plochu bytu téměř o čtvrtinu.

Dobovými architektonickými experimenty s oblouky a zjednodušenými formami dekorací jsme se volně inspirovali pro estetické pojetí současného interiéru.

Pokrok z roku 1927 přeložený do roku 2017 zrcadlí mírnou nadsázku, která je nezbytná pro absorpci soudobých technologií od plynového kotle přes „oltář“ pro televizi až po skryté prvky online kontrolovaného vnitřního prostředí bytu. Obrazy a reprodukce dotvářejí most mezi historií bytu a současným světem.

Na pavlači s lucernou: architekti využili vyšší strop pro rozšíření konstrukčního principu pavlače až do bytu na samostatnou pracovnu na galerii.

Bonusem je trocha svobodné iracionality či neopakovatelnosti. Například lucernu do bytu zrekonstruovala osobně Daniela, která v kusu zmačkaného rezavého plechu k likvidaci ihned rozpoznala hodnotu, kterou toto původně zámecké svítidlo skrývalo.“

No Architects: Jakub Filip Novák, Daniela N. Baráčková

„Zaměřujeme se na všechny oblasti architektonického a urbanistického navrhování, zpracování návrhů staveb a interiérů, a to ve všech projekčních stupních, od studie až po prováděcí projekt, včetně autorského dozoru při realizaci. Specifikum našeho ateliéru vyjadřuje do značné míry už jeho název: No Architects.

Studio je totiž vystavěno na spolupráci architekta a vizuální umělkyně. Tato spolupráce zahrnuje kolektiv interních i externích spolupracovníků, schopných pokrýt celou škálu specializovaných profesí, kterou vydařená architektura vyžaduje. Zajímají nás citlivá řešení dotažená do detailu, která odrážejí jedinečný příběh každého záměru a každého klienta. Snad je to z našich tří ukázek patrné.“

Autor:
  • Nejčtenější

Pohádková chalupa byla domem hrůzy. Majitelé z naivity rychle vystřízlivěli

4. prosince 2023

Seriál Naše původní představa, oslavit Vánoce 2022 na chalupě, se ukázala jako nereálná. Plán „rychlé...

Richard Krajčo s manželkou koupili zchátralý kostel. S láskou ho opravují

10. prosince 2023

V malé vesničce v Podkrkonoší jménem Chotěvice se schovává budova, kterou má na triku zpěvák a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům na pražské Hanspaulce koupila od města. Žije se tu jako na vsi, říká

11. prosince 2023

Co mají společného zdravotní sestra na ARO a šperkařka? Touhu přijít věcem na kloub a změnit je...

Báli se, že se na malý pozemek dům nevejde. Teď v něm mají i skvělé atrium

8. prosince 2023

Dům pro rodinu. Pokud lze na tomto pozemku vůbec něco postavit. S touto myšlenkou oslovili...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byt pro dva muže a dva psy se musel celý předělat, developer šetřil

5. prosince 2023

Všechno v bytě se muselo měnit. Takové řešení očekáváte u rekonstrukce starého interiéru, nikoli...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

Každý z manželů má v penthousu svůj „byt“, kuchyňský ostrůvek stěhoval jeřáb

11. prosince 2023

Navrhnout kompletní interiér budoucího penthousu o podlahové ploše 250 m2 a 100 m2 terasy může pro...

Dům na pražské Hanspaulce koupila od města. Žije se tu jako na vsi, říká

11. prosince 2023

Co mají společného zdravotní sestra na ARO a šperkařka? Touhu přijít věcem na kloub a změnit je...

Richard Krajčo s manželkou koupili zchátralý kostel. S láskou ho opravují

10. prosince 2023

V malé vesničce v Podkrkonoší jménem Chotěvice se schovává budova, kterou má na triku zpěvák a...

Domy jako krabice kritici odsuzují, prý připomínají panelová sídliště

9. prosince 2023

Domy, které vypadají jako krabice, se podobají mobilním telefonům: čisté linie, prosklené stěny a...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...

Tatra má novou tvář. Vytvořil ji český designér lokomotiv a hodinek

Tatra vstupuje na trh s třetí generací těžkých nákladních vozidel Tatra Force. Zcela nová řada vozidel dostala tvary a...