Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 21. ledna 2022 Běla

Prohlédněte si tři originální byty, které mají vtip i atmosféru

I když v architektuře a urbanismu dělají takřka vše, tentokrát se náš výběr zaměřil jen na jejich realizace městských bytů. Tyto projekty studia No Architects jsou originální i svými názvy, proto jsou ponechané v původním znění.

Houm ofis: architekti podtrhli obytnost obou lodžií a průhledy do korun stromů. Barové židle Merano a zvýšený kuchyňský ostrůvek nahrazují klasický jídelní stůl. | foto: Studio Flusser

Architekti ze studia No Architects se snaží v maximální míře respektovat individualitu klientů a dotáhnout doslova každý detail vnitřního prostoru. 

Další zajímavé články a návštěvy najdete v časopise Domov.

Bílá, šedá, bramborová

Kliknutím na tuto titulní stránku se dozvíte více o časopise Domov.

Jde o návrh rekonstrukce kdysi luxusního, leč zpustlého bytu na pražských Vinohradech...
Ano, náš návrh lze chápat jako rehabilitaci dobové velkorysosti, poctu zapomenutým původním stavebníkům spočívající v adaptaci bytu na velkorysé, ekonomicky přiměřené, a přesto ambiciózní bydlení. Tak, jak bylo o 100 let dříve zamýšleno.

Co bylo zapotřebí, abyste došli k výsledné podobě bytu?
Jako většina radikálních proměn, i ta naše začíná tam, kde není vidět. Nároky na soukromí a neprůzvučnost konstrukcí v čase narostly, stejně jako dnes již není akceptovatelné žít na prohnutých a třesoucích se podlahách. Proto bylo třeba skladbu rozebrat a nosné trámy ztužit příložkami, stejně jako osadit podhledy nebo zazdít okna do světlíku, který se proměnil ve výtahovou šachtu.

Dále bylo nutné vypořádat se s nevyhovující dispozicí, snesením či posuny průběžných příček a jejich vynesením ocelovými překlady. Nakonec byly v bytě rozpuštěny nezbytné technologie. Nejen klasické jako plynový kotel, ústřední topení v retro žebrové podobě, elektrické vyhřívání podlahy, zabezpečení nebo internet, ale i ty méně obvyklé. 

Vizitka bytu

Užitná plocha: 105 m2

Autoři: Jakub Filip Novák, Daniela Baráčková, Barbora Jelínek

Generální dodavatel: Mones Praha

Truhlářské práce: Truhlářství Fencl

Projekt: 2017

Realizace: 2018

Například odtah digestoře integrovaný ve varné desce a odvedený podlahou. Ten umožňuje vaření na ostrůvku bez dělení hlavní obytné místnosti masivem zavěšeného přístroje a současně nenutí umístit vaření na osu místnosti, takže lze upřednostnit jeho ergonomii.

Váš projekt drží neobyčejně čistou estetickou linii. Jak jste ji ladili?

Celému interiéru dominuje práce s dobovou estetikou přirozených barev dřeva a bílých kazetových ploch kombinovaných s tlumenými odstíny šedé, zelené a bramborové, tedy přírodních dubových odstínů.

Bílá, šedá, bramborová: odtah digestoře je integrovaný ve varné desce a odvedený podlahou.

Houm ofis

Klienti nás oslovili ještě za svého pobytu v Barceloně. Chtěli se přesunout do Prahy a přestavět starý byt s lodžií o typické dispozici 3+kk, kterou obývají desítky tisíc dalších rodin v panelových domech. 

Jejich individuální představy o bydlení a práci z domova jsme naplnili mírnou modifikací dispozice tak, aby nikde nepůsobila stísněně a synergií jednotlivých průhledů se byt dal zažívat v celé své velikosti. Ocelovými detaily v průmyslové modři odkazujeme s jemnou ironií na ideu stroje na bydlení skrytou za dobovou typizovanou stavební produkcí.

Bílá, šedá, bramborová: odtah digestoře je integrovaný ve varné desce a odvedený podlahou.

Byt je jimi jemně protkán, od věšáčků přes knihovnu, němé sluhy v ložnici či zásobník toaletního papíru až po topení v koupelně. Jedinou místností „průmyslem“ nedotčenou je paradoxně domácí kancelář coby memento proměny „situace nás pracujících“. 

Vizitka bytu

Dispozice: 3+kk

Užitná plocha: 55 m2

Autoři: Jakub Filip Novák, Daniela Baráčková

Projekt: 2016

Realizace: 2017

Největší urbanistickou hodnotou výstavby tohoto typu je naplnění původní myšlenky bydlení v zeleni. Proto jsme akcentovali obytnost obou lodžií a průhledy do korun stromů. Světlé odstíny interiéru lze po soumraku měnit pomocí online kontrolovaných světelných zdrojů s kompletní barevnou škálou, schopnou vytvořit libovolnou atmosféru.

Byt je doplněný praktickými drobnostmi pro každodenní radost, jako je vytápěné zrcadlo v koupelně, které se tak nerosí, výklopná toaletka se zrcátkem, poklop na teakové desce v koupelně skrývající špinavé prádlo, stůl na programování vestoje a „díra“ na zahozené papíry v pracovně, nika na sušák a žehlicí prkno nebo nezámrzný vodovodní kohoutek na lodžii.

Houm ofis: architekti podtrhli obytnost obou lodžií a průhledy do korun stromů.

Na pavlači s lucernou

Po Pobřežní třídě na bývalém nábřeží Karlínského přístavu se dnes prohánějí auta právě v místě, kde kdysi kotvily lodě v bočním korytu Vltavy. Ve dvoře jednoho z původních nábřežních domů však ještě dřímá dobová atmosféra prudkého kamenného schodiště, vysokých vídeňských stropů, špaletových oken a družby, před níž není úniku, pavlačí.

Vizitka bytu

Dispozice: 3+kk

Užitná plocha: 68 m2

Autoři: Jakub Filip Novák, Daniela Baráčková

Stavební konstrukce: kombinované – omítaná sádrokartonová vestavba, ocelová konzola galerie, trámová konstrukce spacího patra

Povrch stěn: vápenocementové omítky

Povrch podlah a stropů: dubové parkety, cementová dlažba, vápenocementové omítky

Vytápění: online ovládané ústřední vytápění napojené na plynový kotel, elektrické dotápění chladných povrchů (dlažba)

Realizace: 2017

Tuhle dobovou atmosféru jsme promítli i do kompletní rekonstrukce jednoho z pavlačových bytů. Dvoupokojový byt bez koupelny a záchodu jsme sofistikovaným prostorovým uspořádáním přetvořili v plnohodnotné bydlení se dvěma ložnicemi, koupelnou a větším obytným prostorem, než byl ten původní.

Využili jsme vyšší strop pro rozšíření konstrukčního principu pavlače až do bytu na samostatnou pracovnu na galerii. Fakticky jsme stavebními úpravami rozšířili využitelnou podlahovou plochu bytu téměř o čtvrtinu.

Dobovými architektonickými experimenty s oblouky a zjednodušenými formami dekorací jsme se volně inspirovali pro estetické pojetí současného interiéru.

Pokrok z roku 1927 přeložený do roku 2017 zrcadlí mírnou nadsázku, která je nezbytná pro absorpci soudobých technologií od plynového kotle přes „oltář“ pro televizi až po skryté prvky online kontrolovaného vnitřního prostředí bytu. Obrazy a reprodukce dotvářejí most mezi historií bytu a současným světem.

Na pavlači s lucernou: architekti využili vyšší strop pro rozšíření konstrukčního principu pavlače až do bytu na samostatnou pracovnu na galerii.

Bonusem je trocha svobodné iracionality či neopakovatelnosti. Například lucernu do bytu zrekonstruovala osobně Daniela, která v kusu zmačkaného rezavého plechu k likvidaci ihned rozpoznala hodnotu, kterou toto původně zámecké svítidlo skrývalo.“

No Architects: Jakub Filip Novák, Daniela N. Baráčková

„Zaměřujeme se na všechny oblasti architektonického a urbanistického navrhování, zpracování návrhů staveb a interiérů, a to ve všech projekčních stupních, od studie až po prováděcí projekt, včetně autorského dozoru při realizaci. Specifikum našeho ateliéru vyjadřuje do značné míry už jeho název: No Architects.

Studio je totiž vystavěno na spolupráci architekta a vizuální umělkyně. Tato spolupráce zahrnuje kolektiv interních i externích spolupracovníků, schopných pokrýt celou škálu specializovaných profesí, kterou vydařená architektura vyžaduje. Zajímají nás citlivá řešení dotažená do detailu, která odrážejí jedinečný příběh každého záměru a každého klienta. Snad je to z našich tří ukázek patrné.“

Autor:
  • Nejčtenější

Stačilo pár vět a architekt jim vykouzlil dům, ze kterého jsou paf

Říká se, že aby mohl architekt dát tvar vašim úvahám o domě, je potřeba mu záměr jasně specifikovat. Jaroslava s Pavlem...

Dvougenerační bydlení jde na dračku. Podívejte se, co je na prodej

Drahé nemovitosti rozjely nebývalý zájem o dvougenerační bydlení. Aby členové rodiny ušetřili, sestěhovávají se k sobě...

Majitel si přál přiznaný beton, v panelákovém bytě žádný problém

Byt v panelovém domu typu T08B najdete na typickém sídlišti v pražské Krči. Od první společné schůzky majitele s...

Zázračná proměna starého srubu se mladé rodině povedla na jedničku

Za náročnou přestavbou rozpadajícího se srubu stál klasický scénář. Mladá rodina z Běloruska se rozhodla odejít z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odvážná proměna vily: z terasy mají pokoj, ložnice je jako v katedrále

Rekonstrukci vily z roku 1906, která navíc prošla už jednou výraznou rekonstrukcí, není jako přešívat už jednou...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Soused nám hráběmi strhává břečťan. Z naší zídky se plazí na jeho garáž

Premium Bydlíme v domě, který od souseda odděluje naše dvoumetrová zídka. Hned za ní je přilepená jeho vysoká garáž. Stěna se...

Minimalismus pod ptačími křídly. Jak bydlí ředitel Amazing Places

Premium Nápad na přebudování rodinného dvojdomu vznikl v devadesátých letech, ale teprve nedávno se dočkal realizace. Václav...

Stačilo pár vět a architekt jim vykouzlil dům, ze kterého jsou paf

Říká se, že aby mohl architekt dát tvar vašim úvahám o domě, je potřeba mu záměr jasně specifikovat. Jaroslava s Pavlem...

Mistr lidové kuchyně. Jiří Babica má doma místo obýváku rodinnou centrálu

Premium Kuchař Jiří Babica tomu říká domek, ale ve skutečnosti je to pořádný dvoupodlažní dům v pražských Záběhlicích, kde už...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...