Po schodech se vstupuje do horního patra s ložnicí, vanou a toaletou.

Po schodech se vstupuje do horního patra s ložnicí, vanou a toaletou.

SOUTĚŽ: Manželé s dětmi v otevřeném podkroví. Dvoje dveře jim stačí

  • 85
Dalším příspěvkem do naší soutěže o nejlepší podkroví je byt na půdě řadového domku. Mladí manželé získali prostor od příbuzných. Chtěli totiž založit rodinu, a to v jejich malém 1 + 1 nešlo. "Pro podkrovní prostory jsme se rozhodli hlavně z ekonomických důvodů," přiznává čtenářka.

K pořízení vlastního bydlení nás vedla touha založit rodinu, protože do té doby jsme bydleli v malém činžovním domě v bytě 1 + 1. Podkrovní prostory nám nabídli manželovi rodiče. Díky tomu nyní můžeme bydlet na půdě jejich řadového domu v pražské prvorepublikové zástavbě.

Od začátku jsme to brali jako výzvu. Dvoupatrové podkroví se svými starými trámy a vikýři přímo volalo po originálním řešení interiéru. Naštěstí jsme nemuseli začínat úplně od píky. Prostor byl totiž již z minulosti obydlený, chyběla ale kuchyň a vše rozdělovalo několik příček.

Podkrovní byt bez dveří

Vybrali jsme architekta a zadali mu naše požadavky. Chtěli jsme co nejvíce otevřený byt s dřevěnými podlahami, přiznanými trámy, pohledové cihly a v ložnici vanu. Jinak jsme mu nechali volnou ruku, limitovanou samozřejmě výší našeho úvěru.

Asi největším problémem se ukázal být dostatek úložných prostor, protože díky všudypřítomným zkoseným stěnám se do bytu nevešly žádné klasické skříně. Pracovali jsme tedy s každou skulinkou, architekt nám navrhl kuchyň na míru a nové schody tak, aby pod nimi vzniklo místo na velký šatník. V šikminách v kuchyni a naproti schodům je spíž a další šatník.

Absenci klasického nábytku dnes vnímáme spíš jako výhodu, protože nám neubírá prostor a světlo. Na kuchyňskou linku se našlo místa docela dost, takže jsme na radu architekta zvolili méně tradiční řešení bez horních skříněk a bez klasických kachliček, barevný nátěr v kuchyni je omyvatelný a po pěti letech užívání vypadá stále dobře.

Kuchyňská linka se obešla bez horních skříněk, prostor je díky tomu otevřenější.

Jedinou kupovanou skříň jsme dali do dětského pokoje, i ta je ovšem mělká a se zrcadlovými posuvnými dveřmi, které pokoj opticky zvětšují. V dětském pokoji také dělá divy malé střešní okno Velux, které teprve učinilo místnost plnohodnotnou.

Bohužel je orientováno přímo na východ slunce, takže v půl šesté ráno zalije vlídnými paprsky postýlku malého miminka. To se vesele probouzí a vztahuje ručičky k již méně veselé mamince, která zatím marně touží po elektrické stahovací roletce.

V horním patře máme velkou postel 2 × 2 metry, kterou milujeme a kam se v pohodě vejde celá rodina, což se s dvěma malými dětmi stává naprosto pravidelně.

V horním patře je postel o velikosti 2 × 2 metry, kam se pohodlně vejde celá rodina.

Do horní ložnice se vešla i vana, která spolu s umyvadlem zaujímá prostor přímo naproti posteli a odvětraný záchod oddělený mléčným sklem. O praktičnosti druhého záchodu asi psát nemusím, ve vaně se momentálně nejvíc koupe dcera a brzy se k ní přidá i bráška.

Byt se nám zdá útulný a praktický, i teď po letech s dětmi se nám v něm bydlí moc hezky. Možná, že otevřený prostor není pro každého, našim potřebám ale maximálně vyhovuje. A pokud to děti budou cítit jinak, mohou se zavřít ve svém pokoji, ten jediný kromě koupelny má totiž dveře.

Podmínky soutěže

Pro účast v soutěži zašlete do 31. července text s potřebnými informacemi v rozsahu minimálně jedné rukopisné strany (1 800 znaků) a fotografie v odpovídající kvalitě (rozlišení stačí 72 dpi), nejlépe šířkové.

Oceníme také plánek v elektronické podobě a v případě rekonstrukce fotografie původního stavu. Pokud budete ochotni sdělit i částku, kterou jste vynaložili na stavbu nebo rekonstrukci, bude to pro další čtenáře důležitým vodítkem, zda se do podobné akce pustit.

V textu nezapomeňte na zajímavé technické detaily a vychytávky, jež jste použili, přidejte jejich podrobnější popis.

Obytné podkroví (případně ateliér či kancelář) mohou do soutěže přihlásit jak majitelé, tak nájemci.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení.

Harmonogram soutěže:

  • Pouze z publikovaných realizací vybere odborná porota deset nejlepších.
  • Z těchto finalistů pak budou čtenáři iDNES.cz vybírat svého vítěze v anketě zveřejněné v termínu od 20. do 27. srpna 2012.
  • Z této desítky zároveň určí porota i tři nejlepší soutěžící.
  • Ti získají ceny v podobě výrobků společnosti Velux hodnotě 50, 30 a 20 tisíc korun podle vlastního výběru z nabídky společnosti Velux.
  • Vítěz čtenářské ankety, který obdrží nejvíce hlasů, získá výrobky Velux v ceně 10 tisíc korun, opět podle vlastního výběru.
  • Jména vítězů najdete na webových stránkách iDNES.cz nejpozději do poloviny září 2012.
logo VELUX

Na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz. zašlete co nejdříve:

  • fotografie (minimálně 5 ks, nejlépe šířkových)
  • plánek s dispozičním řešením (počet místností a orientační velikost podlahové plochy)
  • text s informacemi v rozsahu alespoň 30 řádek/1 800 znaků
  • počet střešních a fasádních oken, jejich výrobce (pokud je víte)
  • zda jde o novostavbu či rekonstrukci (prosíme uvést datum výstavby či rekonstrukce)
  • jméno případného autora projektu/návrhu
  • místo -  stačí uvést město
  • kontaktní údaje – jméno, telefon, e-mail
  • do předmětu zprávy napište "Podkroví"

Projekty budou hodnoceny zejména na základě těchto kritérií:

  • architektonické řešení a estetický dojem
  • originalita zařízení interiéru
  • dostatečné prosvětlení interiéru a způsob řešení větrání
  • praktičnost pro každodenní obývání/práci

Bližší podmínky naleznete ZDE.

Chcete získat více tipů o bydlení v podkroví? Klikněte na zivotvpodkrovi.cz