Požadavků na dobrou adresu měli Barbora s Lukášem hodně. Neměla to být Praha, ani malá vesnice, z níž by museli dojíždět. Potřebovali směr západně od Prahy, který jim vyhovoval z pracovních důvodů. Předtím bydleli v centru, proto hledali určitý středobod. Představu o malém městě s dobrou vybaveností jim splnila Unhošť nedaleko Kladna.
„Koupili jsme tu zasíťovaný a poměrně velký pozemek. Výhodou je, že okolo není dům na domě a že sousedíme většinou s rodinami, které také mají malé děti. Lukáš se narodil na vesnici, v bytě žít nechtěl. Je profesionální hasič a práce okolo domu ho navíc baví. Já potřebuji určitou volnost, vyrůstala jsem také v řadovém domku,“ přibližuje Barbora Špotáková.
První vydařený pokus
„Oba jsme precizní, trochu konzervativní a hlavně neradi něco předěláváme. Všechno promýšlíme a vyplatí se to. Stěhovat se do dřevostavby za pár týdnů jsme tudíž nechtěli,“ vysvětluje Barbora, proč si vybrali klasickou zděnou stavbu. S architektem rok ladili dispozici patrového částečně podsklepeného domu, do něhož se kromě čtyř pokojů vešly dvě koupelny či tělocvična.
„Velký se líp uklízí. V malém bytě 1+kk je to horší. Přemýšlíte, kam co schovat, čemu se vyhnout. Tady jsme nemuseli dělat kompromisy. Šlo nám o praktické řešení, něco jsme konzultovali se známými. Lukáš je ultra praktik, já se víc řídím emocemi,“ dodává.
Povedlo se jí prosadit věci, u nichž převládla estetická stránka, útulný pocit, jako třeba v případě dřevěné podlahy v jídelně. Na světlém povrchu běleného dubu podle Barbory není vidět prach.
Zůstali jsme doma
Z velké části dala zelenou českým výrobkům a firmám: okna, dveře, kuchyňská linka vyrobená na míru, dřevěná podlaha od jablonecké firmy Dvořák či keramické obklady. „Jsem pro to, aby se věci zbytečně nevozily z ciziny. Najímali jsme i řemeslníky z okolí,“ připomíná. Protože s Lukášem často tráví čas s přáteli, pořídili si velký jídelní stůl, k němuž se vejde deset lidí. V suterénu pod garáží pak zařídili „pařírnu“.
Pojmenovali tak místnost s barem a oddělenou saunou. „Není nic slyšet a ráno nemusím hned uklízet, jako kdybychom byli nahoře v obýváku,“ pochvaluje si Barbora, která v suterénu zvolila rustikálnější styl oproti přízemí a patru.
Moderní jsou vzpomínky
Může se hoditDomy Dubečnice - luxusní vily či dvojdomky u Prahy. Další domy k prodeji v Praze a okolí na Reality.iDNES.cz. |
Proč sport může za to, jak vypadá interiér? Bára se totiž během jednoho z televizních přenosů vyhlášení ankety Atlet roku seznámila s interiérovou designérkou Gabrielou Hámovou ze studia AdHoc. Domluvily se na spolupráci, která trvala zhruba rok.
„Největší problém byl čas. Bára hodně trénuje a stavba se vyvíjela pomaleji, než se předpokládalo. Protože je odvážná a má smysl pro humor, povedlo se nám vytvořit pár nečekaných zákoutí,“ vysvětluje Hámová, která sehnala řadu věcí na internetu.
Opakujícím prvkem přízemí jsou retro svítidla v bruselském stylu z konce 50. let, starší jídelní židle oživily nový nátěr a čalounění. „Myslím, že když se staré věci vtipně a netradičně, někdy naopak velmi tradičně použijí, podtrhnou osobitost moderního interiéru,“ dodává.
„Mám ráda, když věci něco evokují, mají příběh,“ dodává Barbora. Obklad stěny v kuchyni napodobuje trikoloru a součástí je originální dlaždice od Gaudího, pozornost pořadatelů ze závodů v Barceloně. Malé zrcadlo v kovovém rámu na toaletě zase připomíná africkou Marakéš.
Nicméně se tu objevují prvky použité nahoře, například cihelný obklad stejně použitý na fasádě i na baru. Keramické obklady a dlažbu si partneři vybrali v souladu se zásadou, že přednost mají domácí značky. Obrátili se na tradičního výrobce keramiky RAKO, kde jim vypracovali kladečský plán a doporučili obkladače.
Cihlově červenou terakotovou podlahu imituje dlažba v prostoru baru a schodiště, výrazná retro kolekce pak ozdobila stěny sauny a sociálního zázemí suterénu.
„Deco s různými barevnými dekory nás nadchlo,“ říká Barbora o sérii, inspirované starými unikátními dekory z archivu Rako.
S designérkou dlouho vybíraly a měnily materiál podlahy přízemí. V obývacím pokoji fungují vedle sebe dokonce tři povrchy, dřevo, keramická dlažba a koberec. „Všichni jsme spokojeni včetně malého Janka, který tu může bezpečně a volně pobíhat,“ uzavírá Barbora Špotáková.