Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. září 2023 Andrea

Okna profukují, v rozích bují plíseň. Majiteli bytu je všechno jedno

Seriál
Bydlíme v podkrovním pronajatém bytě. Střechou zatéká, okna profukují, náklady na topení jsou vysoké. Navíc máme v rozích černou plíseň. Všechny problémy vždy nafotíme a pošleme majiteli. Ten s tím však nic nedělá. A na vše odpoví, že se můžeme odstěhovat, píše Marek do seriálu Bydlení pod lupou.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Bydlíme v pronájmu ve starší činžovní zástavbě ve vyhledávané pražské lokalitě. Celý dům patří jednomu majiteli, který nemovitost koupil od restituentů. Majitel domu se o svůj majetek však příliš nestará. Okna profukují, náklady na topení jsou vysoké. Navíc máme v rozích černou plíseň, kterou s větším či menším úspěchem likvidujeme. 

Jsme totiž pod střechou, která je zřejmě již stará a netěsní. Bohužel se někdy stává, když hodně prší, že se na stropě objeví mapy. Dříve jsme vždy vymalovali, nyní na to už kašleme. 

Všechny problémy vždy nafotíme a pošleme majiteli. Ten s tím však nic nedělá. A vždy odpoví, že pokud se nám to nelíbí, můžeme se odstěhovat. Byt jsme ještě neopustili, máme tuto část Prahy moc rádi. 

Nedávno ovšem majitel přišel s novou nájemní smlouvou, kde stálo, že od ledna zvedá nájem. Jsme v situaci, kdy si vyšší nájem ještě můžeme dovolit a než něco složitě hledat, rádi bychom v bytě vydrželi. Je nějaká možnost, jak majitele donutit, aby opravil střechu a pomohl s likvidací plísně? Na co máme nárok? 

Na dotaz čtenáře odpovídá advokátka Vendula Ciběnová

Pronajímatel má povinnost přenechat nájemci byt tak, aby jej mohl užívat k ujednanému nebo obvyklému účelu, a zároveň má povinnost udržovat byt po dobu nájmu ve stavu způsobilém k užívání. Například nesmí být ohroženo zdraví nájemníka. Vámi zmiňované plísně ovšem mohou způsobit nejen technické, ale i zdravotní obtíže. 

Pošlete svůj příběh

Nájemníci a majitelé, jaké řešíte problémy?

S majitelem je někdy těžké vyjít a stejně nepříjemný je boj s nájemníkem. 

Pokud řešíte nějakou nepříjemnou situaci spojenou s pronájmem bytu (ať z jedné, či druhé strany) a nevíte si rady, svěřte se nám. Vybrané příspěvky a jejich řešení zveřejníme. 

Svůj příběh pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz

Kvůli plísním může být vaše zdraví ohroženo a výskyt plísně může představovat závadu bytu. Bude však záležet na tom, z jakého důvodu se plísně v bytě vyskytují. 

Jestliže se plísně v bytě objevují kvůli nesprávnému užívání bytu ze strany nájemce (např. nedostatečným větráním), nejde o závadu bytu, kterou by byl pronajímatel povinen odstranit. 

Pokud plísně způsobuje prokazatelná závada bytu tj. zatékání střechou, je pronajímatel povinen tuto závadu odstranit. Nájemce však musí závadu pronajímateli oznámit bez zbytečného odkladu. 

Jestliže neoznámíte vadu včas, nebudete mít nárok na náhradu odůvodněných nákladů vynaložených na odstranění vady, ani na slevu z nájemného. Doporučuji oznámení o vadách učinit písemně, aby v případě budoucího soudního sporu měl nájemce důkaz o tom, že byla z jeho strany vada oznámena včas. Je také vhodné pořídit fotodokumentaci všech závad.

Pronajímatel je povinen odstranit vadu v přiměřené době poté, co mu ji včas oznámíte. V případě, že by pronajímatel odmítl odstranit vadu nebo takovou vadu neodstranil včas a řádně, můžete vadu, která podstatně ztěžuje užívání bytu, sám odstranit a žádat náhradu odůvodněných nákladů. Dále je také možné žádat i slevu z nájemného po dobu trvání vady, která nebyla včas odstraněna. 

Vendula Ciběnová

  • Absolvovala Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně.
  • Působí jako samostatný advokát v AK Ciběnová.
  • Zaměřuje se především na právo nemovitostí (převody nemovitostí, zrušení a vypořádání spoluvlastnictví, nájemní smlouvy, spory související s nemovitostmi) a závazkové (smluvní) právo.

Předpokladem nároku na slevu z nájemného je však to, že vada ztěžuje užívání bytu podstatným způsobem. Jestliže nájemce vadu sám odstraní, nemá nárok na slevu z nájemného, ale na náhradu odůvodněných nákladů vynaložených k odstranění vady. 

Pokud je možné prodlení pronajímatele s odstraněním vady nebo samotnou vadu považovat za hrubé porušení povinností ze strany pronajímatele, má dále nájemce možnost vypovědět nájem bez výpovědní doby. Vadu lze za hrubé porušení povinností pronajímatelem považovat například v případě, že jde o vadu bránící obvyklému užívání bytu.

Jestliže pronajímatel odmítne uhradit nájemci jím vynaložené náklady na odstranění vady, případně poskytnout slevu z nájemného, může se nájemce obrátit na soud.

Autor:
  • Nejčtenější

Z mého klidného bydliště je Čoklistán. Sousedčina „kabelková krysa“ hodiny vyje

Premium Za pandemie jsem se nastěhovala do nového bytového domu a užívala si klidné bydlení. Uběhlo pár let a můj domov se...

Chtěli klasický dům, ale se všemi vymoženostmi. Podívejte se na výsledek

Rodinný dům zasazený do malé středočeské obce v sobě harmonicky propojuje prvky tradičního vesnického stavení a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na maličkém ostrůvku se mačká 500 lidí. Jsou zde nevěstince i hospody

Keňský ostrůvek Migingo na Viktoriině jezeře má rozlohu dva tisíce metrů čtverečních a je extrémně hustě osídlený. V...

Známá muzikálová zpěvačka Prokešová se stěhování na pražský Chodov bála

Rodačku z Třebíče Felicitu Victorii Prokešovou (26) přivedla do hlavního města láska k hudbě. Od patnácti let, kdy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Koupili starý autobus. Za šest let ho přestavěli na parádní dům s krbem

Tom Grantham a Kayley Barnesová si koupili přes eBay dvacet tři let starý linkový autobus. Postupně ho svépomocí...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Ze starého majáku je skvělé místo pro odpočinek

Ze starého vytvořit nový dům, to není nic překvapivého. Designérka Estela Gómez si ovšem pro rekonstrukci vybrala...

Známá muzikálová zpěvačka Prokešová se stěhování na pražský Chodov bála

Rodačku z Třebíče Felicitu Victorii Prokešovou (26) přivedla do hlavního města láska k hudbě. Od patnácti let, kdy...

Nadčasový interiér si vyžádal nábytek na míru. A hlavně vtipné detaily

Interiér bytu 4 + kk v novém developerském projektu v pražských Holešovicích lze označit za elegantní i kosmopolitní....

Ve svahu nad Labem objevili záhadnou ruinu. Provoz zahájili vlastní svatbou

Na Lisu je dům z roku 1608, kde se dříve nacházel dubový lis na víno. Stojí na samotě na pravém břehu Labe pod bývalými...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...