Na návštěvě v luxusním hotelu Kempinski

  1:00aktualizováno  1:00
Minulý týden byl v Praze otevřen další z luxusních pětihvězdičkových hotelů nejstarší evropské hotelové sítě Kempinski. Pro jeho umístění si vybrali historický palác v samém srdci hlavního města. Vznikl tak skutečný originál, jaký jinde ve světě nenajdete.

Do proskleného atria umístili architekti studia Ian Bryan Architects Lobby Lounge. | foto: Dalibor Puchta iDNES.cz


Hotely Kempinski se totiž od ostatních luxusních hotelů poměrně dost liší. "Nejsou hotelovým řetězcem v pravém slova smyslu, ale takzvanou kolekcí individuálních hotelů," říká generální ředitel pražského hotelu Sedat Nemli.

Každý z hotelů této sítě respektuje místní charakter lokality a kultury dané země a zároveň nabízí luxusní ubytování, dobrou kuchyni a originální vybavení. To vše společně s pětihvězdičkovými službami.

Proto také nemá své hotely v USA, protože tam musí být síťové hotely jeden jako druhý. Člověk, který hodně cestuje, pak vlastně ani ráno nemusí vědět, kde se probudil.

Hotel Kempinski Hybernská

Hotel Kempinski

Jinak ale Kempinski najdete prakticky všude v Evropě, ale také na Středním východě, v Asii a v Africe. V Praze si tato síť vybrala pro svůj hotel jeden z historických paláců v centru města.

A nebylo to vůbec jednoduché. "Hledali jsme nadmíru prostorné pokoje a navíc na výborné adrese v centru města," zdůvodňuje Sedat Nemli, proč hledání trvalo několik let.

"Hybernskou ulici jsme si vybrali právě proto, že její popularita velmi rychle stoupá a navíc je hotel pouhých pár metrů od České národní banky a několik kroků od takzvaného "pražského trojúhelníku", kde se spojují ulice Hybernská, Na Příkopě a náměstí Republiky."

Hotel Kempinski

Apartmány a pokoje mají 40 až 70 metrů čtverečních.

Jak bydlí hosté
Hotel je atypický již tím, že ze 75 pokojů je 62 apartmá. A nechybí ani to prezidentské. Jeden pokoj je zcela bezbariérový.

Jde tedy o nadmíru prostorné pokoje. Mají 40 až 70 metrů čtverečních, prezidentské apartmá dokonce 186 metrů čtverečních. Některé jsou mezonetové.

Většina apartmá se skládá z oddělené ložnice a obývacího pokoje, vybavené kuchyňky, WC pro hosty a šaten, což je u hotelů věc poměrně nezvyklá.

Vybavení pokojů zajistila londýnská společnost RPW Design, která v minulosti vytvořila interiéry například hotelu Ritz-Carlton v Londýně či Grand Hotelu Miramar v Barceloně.

Hotel Kempinski

Podařilo se jim vytvořit styl, který v celém hotelu evokuje nadčasovou eleganci. Všechny pokoje s výjimkou prezidentského apartmá jsou laděny do odstínů fialové barvy. Fialové jsou kusové koberce u posezení v obývací části, fialové je čalounění židlí i nejrůznější doplňky.

Podlahy jsou světlé parketové. Kontrast k nim tvoří tmavý nábytek jak v obývacím pokoji, tak v ložnici. Tam je ještě více zvýrazněn použitím dřeva na stěně za postelí.


                      Zdroj: Mapy © PLANstudio

Objednán byl pro hotel na zakázku od čínské firmy, která je jedním z předních světových dodavatelů nábytku a specializuje se na dřevěný nábytek nadčasového stylu.

Na stěnách visí moderní obrazy. Nechybí ani všechny technické vymoženosti. Každé apartmá se může pochlubit klimatizací, několika telefony, dvěma plazmovými televizory, rádiem a rychlým wi-fi připojením. Ceny za jednu noc v běžných pokojích a apartmá začínají zhruba na 240 eurech.

Hotel Kempinski Hybernská - Prezidentské apartmá, ložnice

Ložnice v prezidentském apartmá

Prezidentské apartmá: unikátních 200 čtverečních metrů
V pražském hotelu Kempinski nechybí ani prezidentské apartmá. Architekti ho navrhli v barvách tmavého vlašského ořechu a béžové.

Na 186 metrech čtverečních se rozkládají dvě ložnice, obývací pokoj a jídelna a z téměř padesátimetrové terasy je nádherný panoramatický výhled na stověžatou Prahu.

Díky jižní orientaci a výhledu do zahrady nabízí apartmá jak sluneční svit, tak především naprostý klid i v této rušné části centra hlavního města.

Hotel Kempinski Hybernská - Prezidentské apartmá

Součástí prezidentského apartmá je i prostorná terasa.

Nutno uznat, že v tomto apartmá se snoubí osobitost s maximálním luxusem. "Ve všech destinacích společnosti Kempinski máme mezi zákazníky hlavy států, důležité politiky, umělce, včetně mezinárodních hvězd," vysvětluje Sedat Nemli, proč je zde něco tak nadstandardního.

Prezidentské apartmá má dvě prostorné ložnice a každá má vlastní koupelnu. Obývací pokoj se skládá v podstatě z několika částí. Jedna se dá využít jako jídelna nebo jako "board room" pro jednání, nechybí ani dobře vybavená kuchyň a krb.

Hotel Kempinski Hybernská - mezonetové apartmá

Mezonetové apartmá

Pokoje a zázemí mají celkem 137 metrů čtverečních a na venkovní slunné terase o velikosti 49 metrů čtverečních se hosté mohou nejen kochat úžasným výhledem, ale využít i vířivky, která pojme až šest osob.

Kvalita moderně vybaveného zařízení je dána výrobci těch nejúspěšnějších světoznámých firem. Celé sedmé patro hotelu, na kterém se apartmá nachází, se dá uzavřít tak, aby bylo přístupné jen zvaným či členům doprovodu významné osobnosti. Takovému luxusu ovšem odpovídá i cena. Za jednu jedinou noc je třeba počítat minimálně s 5 000 eury.

Hotel Kempinski

V proskleném atriu najdete Lobby Lounge.

Kde se snoubí historie se současností
Hotel, to ale nejsou jen pokoje. Hned vedle vchodu do hotelu se nachází restaurace Le Grill, rovněž laděná do fialových odstínů.

Objednat si zde můžete jak česká jídla, tak i nejrůznější mezinárodní speciality. Pro uzavřené společnosti je zde ještě malý salonek, který se pyšní původní gotickou klenbou z 15. století.

Dále do nitra hotelu, přesněji do jeho proskleného atria, umístili architekti studia Ian Bryan Architects Lobby Lounge. Ten nabízí posezení na plyšových židlích "skořicové barvy" u elegantního proskleného krbu.

Hotel Kempinski

Skleněný lustr byl vyrobený na zakázku v severních Čechách. 

Skutečnou "perlou" tohoto prostoru je potom skleněný lustr. Jedná se o unikát vyrobený na zakázku v severních Čechách, v regionu proslaveném už od 11. století výrobou křišťálových lustrů. V tomto případě byla klasika nahrazena moderními trendy, ovšem vyrobena tradičními metodami.

Atmosféru dotváří obrazy od několika současných umělců, které dodala londýnská galerie Peter Millard & Partners. Ty zdobí interiéry celého hotelu.

Na Lobby Lounge navazuje Two Steps Bar. Jde o původní prostor s dochovanými klenbami, v jedné části dokonce se štuky iluzivního baroka.

Na něj navazuje ryze moderní zimní zahrada. Architektům se ale opět podařilo moderní s historickým skloubit tak, že celý prostor působí velice harmonicky.

Hotel Kempinski

Zimní zahrada

Najdou se zde i unikáty
Historicky nejhodnotnější částí budovy jsou ale vstupní dvoukřídlé dveře. Ty jsou dokonce národní kulturní památkou. Jsou půlobloukové, s tepanými prvky.

Zrestaurovala je stejná firma jako například i unikátní relikviář sv. Maura, Lichtenštejnský palác, Vratislavský palác či budovy Poslanecké sněmovny a Senátu ČR (Valdštejnský palác).

Nad vchodem z hlavní ulice, ve středu bezokenní fasády prvního patra, se zase dochovala busta Merkura. V římské mytologii je Merkur bůh obchodu a cestování. Generální ředitel proto doufá, že snad přinese štěstí i hotelu.

Hotel Kempinski

Magická zahrada

Za unikát lze považovat bezpochyby i zahradu hotelu Kempinski Hybernská Prague. Společnost Ballymore Properties, která je investorem, zvolila ve vnitrobloku místo prostoru pro parkování kouzelnou oázu klidu s rozlohou neuvěřitelných 1 800 metrů čtverečních. Díky tomu zde dnes najdete největší zahradu z hotelů v centru Prahy.

Magická zahrada, která má dokonce několik původních dochovaných barokních prvků ze 17. století, má dnes zhruba 2 500 habrů, zimostrázů a tisových koulí. Největší z nich sem byly dopravovány v červenci 2008 dokonce vrtulníky.

V 17. století zde byla i salla terrena (letohrádek), umělá krápníková jeskyně a ptačí voliéra. Dodnes se dochovala iluzivní barevná barokní freska z přelomu 17. a 18. století a typicky barokní kašna se lví hlavou.

Hotel Kempinski

Zahrada ve vnitrobloku hotelu

Prvotní studii unikátního prostoru - dnešní zahrady -  vypracovala firma Park-Hood, která sídlí v Anglii. Tato studie byla dále zpracována českým architektem inženýrem Antonínem Wagnerem z firmy Terra Floridus, který ji obohatil o dílčí nákresy, zavlažovací systém a v zemi zabudované osvětlení.

Vytvořil tak podklad pro zahradnickou firmu, která vše následně zrealizovala. Výsledek stojí za to. A co víc, se 150 místy k sezení a 300 místy při koktejlových večírcích jí může jen stěží některá jiná zahrada v této části Prahy konkurovat.

Hotel Kempinski

Two Steps Bar s dochovanými klenbami

Něco málo z historie budovy, v níž se hotel Kempinski nachází
Historie domu na Novém Městě č. p. 1002 v původní ulici Na Dláždění (od poč. 19. stol. Hybernská) se datuje nejméně od 15. století, kdy v místě stály dva poměrně velké měšťanské domy. V 16. století zde například žil císařský rada a nejvyšší zemský sudí, tedy jeden z předních velmožů českého království.

Po skončení třicetileté války jej koupil císařský hejtman Vratislav z Mitrovic, spojil několik přilehlých budov dohromady a vytvořil tak rozsáhlý palácový areál, v jehož sevření dodnes zůstala jedna z nejatraktivnějších částí hotelu - vnitřní zahrada o rozloze 1 800 m2. Teprve v polovině 17. století byly domy spojeny a přestavěny na barokní palác.

Hotel Kempinski Hybernská - historická reliéfní malba

Historická barokní freska

Nejznámějšími majiteli byli hrabě Felix Vršovec Sekerka ze Sedčic, hrabě František Věžník z Věžníku, podle kterého se vžil název tohoto objektu jako dům U Věžníků (Věžníkovský palác), a hrabě František Josef z Vrtby.

Bezdětný hrabě Vrtba před smrtí odkázal palác Lobkowiczům a ti prodali objekt v r. 1922 Gremiálním nemocničním pokladnám. Ve 20. století objekt sloužil až do nedávna jako poliklinika.

Od r. 1976 je chráněnou památkou. V roce 1996 koupila tento objekt společnost Ballymore, která podle návrhu architektů Ian Bryan Architects zrekonstruovala budovu pro nejstarší evropskou luxusní hotelovou síť Kempinski.

Autoři:
  • Nejčtenější

Byt v krkonošském paneláku se proměnil v luxusní horskou chatu

Paneláky do Krkonoš nepatří. Jenže už tam stojí. Tak co teď? Architekt Milan Jirouš se rozhodl pro hodně radikální...

Dům na nožkách a pozemek snů. Rodina víc nechce, o zahradu se nestará

Dům ze dřeva, ocele a kamenů sestavil pro tříčlennou rodinu architekt John Curran společně se svým bratrem. Pod jejich...

Odešli do Krušných hor. Manželka navrhla celý dům sama a dobře udělala

Krušné hory již dávno nejsou krušné. Zdecimované porosty osmdesátých let vystřídala bujná zeleň zdravých lesů, které...

Spala na podlaze, neměla skříň. Konečně se dočkala krásného bydlení

Anna žije již několik let po různých podnájmech a nedávno se rozhodla, že skoncuje se spaním na matraci i s provizorním...

Poradna architekta: panelákový retro byt 3+1 potřebuje radikální změnu

Bydlení v panelových domech na Jižním Městě sice bývá často vysmívané, přesto je tato lokalita velmi žádaná kvůli...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Luxusní kempy v Česku lákají na svatý klid, konejšivou přírodu a saunu

Kempování spojené s luxusem to je glamping. Vyhledávaný způsob romantického, ovšem komfortního ubytování v přírodě,...

Odešli do Krušných hor. Manželka navrhla celý dům sama a dobře udělala

Krušné hory již dávno nejsou krušné. Zdecimované porosty osmdesátých let vystřídala bujná zeleň zdravých lesů, které...

Při výběru materiálů do nového bytu dali na rady architekta a nelitují

Že přísloví o kovářově kobyle, která chodí bosa, neplatí vždy, se nám potvrdilo při návštěvě nově dokončené realizace...

Dům na nožkách a pozemek snů. Rodina víc nechce, o zahradu se nestará

Dům ze dřeva, ocele a kamenů sestavil pro tříčlennou rodinu architekt John Curran společně se svým bratrem. Pod jejich...

Najdete na iDNES.cz