Středa 22. ledna 2020, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. ledna 2020 Slavomír

Miloš Zapletal vrátil život statku v Ostrově. Byl to jeho dětský sen

aktualizováno 
Bývalému řediteli Miss České republiky se podařilo zachránit kus dětství, když vrátil život blanickému statku v obci Ostrov, který koupil jako polorozpadlou ruinu. Se ženou nyní žijí napůl tady a napůl na pražských Vinohradech.

Zapletal shlíží ze své verandy na areál jako z kapitánského můstku zaoceánské lodi a cítí u toho, že si splnil sen. | foto: Ivo KahúnMAFRA

Zapletal na dětství vzpomíná s dojetím v hlase. „Kolem čtyřicátých let, když jsem byl malý, chodili jsme sem pro vajíčka, pro mléko a pozorovat zvířátka. Byl to krásný vzkvétající statek, než ho komunisti zabavili majiteli, jehož prohlásili za kulaka a vyhnali ho pryč. Potom jsem čtyřicet let přes plot sledoval, jak ten statek devastovali. Vypadalo to tady jako ve filmu Všichni dobří rodáci,“ vzpomíná. 

Fotogalerie

Když po roce 1989 začal podnikat a vydělávat peníze, rozhodl se, že statku vrátí život. A tak ho od vnuka původních majitelů koupil. Budovy statku jsou staré tři sta let, v původní stodole byly dokonce některé prvky neogotické, například staré dřevěné sloupy, trámy a kamenné zdi. 

„Můj děda žil a vyrůstal tady v té vesničce. To bylo v předminulém století, kdy se vydal s bratry na vandr do světa pěšky. Dědeček došel do Mnichova, kde žil, vyučil se krejčím a kde se narodila maminka, která tam vyrostla. Čtyři z těch sedmi bratrů se domluvili, že se do vesnice Ostrov vrátí a budou zde na stáří dožívat. Když se vrátili, koupili tady nějaké pozemky, postavili baráčky, je tomu už devadesát let. A my, děti, jsme sem jezdily a milujeme to tady, protože je tu nádherně, máme k tomu prostě vztah… A tak jsem tomu tady vrátil život,“ směje se bývalý prezident Miss.

Zapletal tedy zrekonstruoval svůj dětský sen, zřejmě právě proto se jeho farma orientuje na rodiny s dětmi. S rodinou zde na deseti hektarech vybudoval takzvaný farmapark, který provozují od roku 2011. 

Je to areál, v němž jsou výběhy různých domácích zvířat od drůbeže až po koně. „Takže děti mají možnost vidět třeba krávu, že není fialová, jak znají z reklam,“ vtipkuje majitel. 

Sezonu mají plnou, lidé se sem rádi vracejí, pochvaluje si. V bývalé sýpce zbudoval dětský svět, kde mají děti různé vyžití, když prší. Na půdě je malá farma, kde žijí králíčci a malá zvířátka, děti tam skáčou do sena, v sezoně zde mají trampolíny, skluzavky a houpačky. 

„Býváme tady hlavně v sezoně, ale chodíme sem denně na obědy. Já umím uvařit jen míchaná vajíčka,“ směje se Zapletal. A přitom nám doporučil a objednal místní specialitu - Blaníček. 

„Když jsem byl malý kluk, jeden z mých prastrýců měl malý obchůdek, kde prodával takový dezert ve tvaru kopečku. Jmenovalo se to Blaník, podle té hory. A já jsem si to pamatoval, a když jsem to tady rozjel, chtěl jsem v upomínku na to tady zavést něco podobného. A jeden dobrý cukrář z Vlašimi pak vytvořil oválný lívanec proložený smetanovou omáčkou s borůvkami, menší oválek a na ten nejmenší na vrcholek dal snítku a vypadalo to jako Blaníček, strašně to lidem chutná,“ rozplývá se někdejší ředitel Miss ČR.

Poklady blanických rytířů

Kapacita penzionu je sedmdesát pět lůžek v pokojích různých velikostí. „Pojmenoval jsem je po svých vnoučatech, takže to je U Petra, U Kristýnky, U Josífka. Vedle jsou zase pokoje po zvířatech – U oslíků, U koziček, U prasátek. Tak si tady hrajeme.“ 

Zapletalovou nejoblíbenější místností je Rytířský sál ve staré sýpce. „Je to taková společenská nebo konferenční místnost s padesáti místy k sezení, konají se tu také svatební hostiny nebo zde učíme děti malovat vajíčka a plést pomlázku,“ dodává majitel.

Protože se na horizontu Zapletalova „dětského ostrova“ tyčí hora Blaník, rád využívá historie, konkrétně báje o blanických rytířích. Ve farmaparku vybudovali malý Blaníček identický s horou a rozhlednou. 

Je v něm jeskyně, odkud vychází blanický rytíř, který poté, co sem zabloudil, chodí kolem Blaníku a zažívá různé kouzelné věci. 

„Takže někdy oblečeme nějakého našeho člověka, ten vyjde z té jeskyňky a fotí se s dětmi. Nebo tu máme chaloupky lesních nočních skřítků. Ti si na stromech vybudovali chaloupky k bydlení. Ve dne spí a v noci vylézají ven a chodí blanickým rytířům na Blaník krást poklady, které si přinášejí pod ty chaloupky, kde je schovávají v listí. A děti tomu věří,“ rozplývá se Zapletal, jenž také napsal knížku Báchorky blanického rytíře. 

„Olda Kaiser to potom namluvil na cédéčko. A teď budeme točit v České televizi deset dílů těch báchorek,“ dodává. Na závěr zve na svou farmu všechny „dobré lidi“, zejména rodiče s dětmi, které může nalákat například na hnízdo keltského druida s laserovýma očima, pálení Morény, husí či rybí hody… „A každou sobotu zde máme svatbu oslů a lišky tady pravidelně dávají dobrou noc,“ loučí se Miloš Zapletal.

Autor:
  • Nejčtenější

Těšili jsme se na pohodové mladé sousedy. Jak hluboce jsme se mýlili

Byli jsme šťastní, když se nám podařilo koupit nový byt. Naše štěstí ale trvalo jen krátce. Bláhově jsme si mysleli, že...

Jak po roce vypadají proměněné interiéry z pořadu Jak se staví sen

Televizní show Jak se staví sen – extra se vrací už v devatenácté sérii. Na začátek si tvůrci připomněli nejzajímavější...

Jiří Adamec bydlí s rodinou na Hanspaulce. Doma zvládne i svíčkovou

Řadový dům v prestižní pražské vilové čtvrti Hanspaulka se stal útočištěm režiséra Jiřího Adamce a jeho rodiny. Co...

Češka v Sydney. Za studenou vodu se neplatí, byt lze zařídit i zadarmo

Radka se do Austrálie vydala na jazykový kurz. V daleké cizině se jí zalíbilo a z tříměsíčního pobytu jsou najednou tři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Splněný sen. Krásná roubenka i pozemek byly skvělou volbou

Honza s Irenou se potkali v době, kdy ona bydlela v rodinném domě a on v bytě v paneláku. Po čase začali plánovat...

Premium

Vážné nemoci nepadají z nebe. Ničí nás stres, shodují se psycholog i psychiatr

Lidské tělo má něco jako vnitřní baterku. Když dlouho jedete na rezervy, vypne se imunitní systém a­ organismus to...

Premium

Elitní trenér o zákulisí MMA, drogách, penězích i zženštilé společnosti

Pod jeho vedením vyrostl český šampion Martínek, o něhož projevila zájem slavná organizace UFC. Pro boj v kleci...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

  • Další z rubriky

Kuchyňský ostrůvek z mosazi od pasíře může klidně sloužit i sto let

Našla si byt v krásném historickém domě na pražských Vinohradech, v nové střešní přístavbě. A byť ta neměla atmosféru a...

Pražský Braník. To je David Vávra, Dobeška i ruina secesních ledáren

Leckdo má tuto čtvrť spojenou s pivovarem a skladbou od Tří sester, vnímavý pozorovatel v ní najde i historii opředenou...

Jiří Adamec bydlí s rodinou na Hanspaulce. Doma zvládne i svíčkovou

Řadový dům v prestižní pražské vilové čtvrti Hanspaulka se stal útočištěm režiséra Jiřího Adamce a jeho rodiny. Co...

Dům herce Jamieho Foxxe, držitele Oscara, je na prodej. Jenže je drahý

U domů spojených s hereckými ikonami prodejci doufají, že jejich jména přilákají bohaté kupce. Ale ani dlouho (a...

Najdete na iDNES.cz