Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Miloš Zapletal vrátil život statku v Ostrově. Byl to jeho dětský sen

Bývalému řediteli Miss České republiky se podařilo zachránit kus dětství, když vrátil život blanickému statku v obci Ostrov, který koupil jako polorozpadlou ruinu. Se ženou nyní žijí napůl tady a napůl na pražských Vinohradech.
Zapletal shlíží ze své verandy na areál jako z kapitánského můstku zaoceánské...

Zapletal shlíží ze své verandy na areál jako z kapitánského můstku zaoceánské lodi a cítí u toho, že si splnil sen. | foto: Ivo KahúnMAFRA

Zapletal na dětství vzpomíná s dojetím v hlase. „Kolem čtyřicátých let, když jsem byl malý, chodili jsme sem pro vajíčka, pro mléko a pozorovat zvířátka. Byl to krásný vzkvétající statek, než ho komunisti zabavili majiteli, jehož prohlásili za kulaka a vyhnali ho pryč. Potom jsem čtyřicet let přes plot sledoval, jak ten statek devastovali. Vypadalo to tady jako ve filmu Všichni dobří rodáci,“ vzpomíná. 

Když po roce 1989 začal podnikat a vydělávat peníze, rozhodl se, že statku vrátí život. A tak ho od vnuka původních majitelů koupil. Budovy statku jsou staré tři sta let, v původní stodole byly dokonce některé prvky neogotické, například staré dřevěné sloupy, trámy a kamenné zdi. 

„Můj děda žil a vyrůstal tady v té vesničce. To bylo v předminulém století, kdy se vydal s bratry na vandr do světa pěšky. Dědeček došel do Mnichova, kde žil, vyučil se krejčím a kde se narodila maminka, která tam vyrostla. Čtyři z těch sedmi bratrů se domluvili, že se do vesnice Ostrov vrátí a budou zde na stáří dožívat. Když se vrátili, koupili tady nějaké pozemky, postavili baráčky, je tomu už devadesát let. A my, děti, jsme sem jezdily a milujeme to tady, protože je tu nádherně, máme k tomu prostě vztah… A tak jsem tomu tady vrátil život,“ směje se bývalý prezident Miss.

Zapletal tedy zrekonstruoval svůj dětský sen, zřejmě právě proto se jeho farma orientuje na rodiny s dětmi. S rodinou zde na deseti hektarech vybudoval takzvaný farmapark, který provozují od roku 2011. 

Je to areál, v němž jsou výběhy různých domácích zvířat od drůbeže až po koně. „Takže děti mají možnost vidět třeba krávu, že není fialová, jak znají z reklam,“ vtipkuje majitel. 

Sezonu mají plnou, lidé se sem rádi vracejí, pochvaluje si. V bývalé sýpce zbudoval dětský svět, kde mají děti různé vyžití, když prší. Na půdě je malá farma, kde žijí králíčci a malá zvířátka, děti tam skáčou do sena, v sezoně zde mají trampolíny, skluzavky a houpačky. 

„Býváme tady hlavně v sezoně, ale chodíme sem denně na obědy. Já umím uvařit jen míchaná vajíčka,“ směje se Zapletal. A přitom nám doporučil a objednal místní specialitu - Blaníček. 

„Když jsem byl malý kluk, jeden z mých prastrýců měl malý obchůdek, kde prodával takový dezert ve tvaru kopečku. Jmenovalo se to Blaník, podle té hory. A já jsem si to pamatoval, a když jsem to tady rozjel, chtěl jsem v upomínku na to tady zavést něco podobného. A jeden dobrý cukrář z Vlašimi pak vytvořil oválný lívanec proložený smetanovou omáčkou s borůvkami, menší oválek a na ten nejmenší na vrcholek dal snítku a vypadalo to jako Blaníček, strašně to lidem chutná,“ rozplývá se někdejší ředitel Miss ČR.

Poklady blanických rytířů

Kapacita penzionu je sedmdesát pět lůžek v pokojích různých velikostí. „Pojmenoval jsem je po svých vnoučatech, takže to je U Petra, U Kristýnky, U Josífka. Vedle jsou zase pokoje po zvířatech – U oslíků, U koziček, U prasátek. Tak si tady hrajeme.“ 

Zapletalovou nejoblíbenější místností je Rytířský sál ve staré sýpce. „Je to taková společenská nebo konferenční místnost s padesáti místy k sezení, konají se tu také svatební hostiny nebo zde učíme děti malovat vajíčka a plést pomlázku,“ dodává majitel.

Protože se na horizontu Zapletalova „dětského ostrova“ tyčí hora Blaník, rád využívá historie, konkrétně báje o blanických rytířích. Ve farmaparku vybudovali malý Blaníček identický s horou a rozhlednou. 

Je v něm jeskyně, odkud vychází blanický rytíř, který poté, co sem zabloudil, chodí kolem Blaníku a zažívá různé kouzelné věci. 

„Takže někdy oblečeme nějakého našeho člověka, ten vyjde z té jeskyňky a fotí se s dětmi. Nebo tu máme chaloupky lesních nočních skřítků. Ti si na stromech vybudovali chaloupky k bydlení. Ve dne spí a v noci vylézají ven a chodí blanickým rytířům na Blaník krást poklady, které si přinášejí pod ty chaloupky, kde je schovávají v listí. A děti tomu věří,“ rozplývá se Zapletal, jenž také napsal knížku Báchorky blanického rytíře. 

„Olda Kaiser to potom namluvil na cédéčko. A teď budeme točit v České televizi deset dílů těch báchorek,“ dodává. Na závěr zve na svou farmu všechny „dobré lidi“, zejména rodiče s dětmi, které může nalákat například na hnízdo keltského druida s laserovýma očima, pálení Morény, husí či rybí hody… „A každou sobotu zde máme svatbu oslů a lišky tady pravidelně dávají dobrou noc,“ loučí se Miloš Zapletal.

Autor:

Ondřej Suchý se s manželkou usadil na Kokořínsku. Má i tajuplnou badatelnu

Zvenku domek krásně zapadá do okolní zeleně.

Hluboko v lesích na Kokořínsku je ukryta chalupa, ve které žije spisovatel a novinář Ondřej Suchý...

Zpěvák Roth našel vysněný dům za Prahou. S koupí počkal na magické datum

Na stěhování do domečku mimo Prahu se zpěvák dohodl se svou manželkou Evou....

Zpěvák Pavel Roth žil celý svůj život v Praze. Později ale zatoužil po klidu, proto se rozhodl z...

Módní návrhářka má s manželem hotel. Začínali od nuly ve zchátralém domě

S manželem Tomášem začínali od nuly.

Módní návrhářka Martina Pipková Loudová vybudovala s manželem Tomášem Pipkem v Kutné Hoře hotel a...

Architektka Douděrová má tři děti. Pro rodinu přestavěla dům po babičce

Kamila Douděrová si rekonstrukcí domu po babičce splnila sen o ideálním...

VIDEO Architektka z pořadu Jak se staví sen Kamila Douděrová si sama jeden velký sen splnila. Přestavěla...

Zpěvák Vlasta Horváth se usadil s manželkou a dcerami v domě za Prahou

Vlasta Horváth by bez hudby nedokázal žít, což je vidět i na jeho domě.

Klid malé vesničky s kouzlem čisté přírody kousek od Prahy? Nic nemožného. V jedné takové bydlí i...

  • Nejčtenější

Chci v Čelákovicích vilu za milion korun, řekl továrník. Užil si ji krátce

V 55 letech si průmyslník Josef Volman nechal vedle své továrny v Čelákovicích postavit vilu. Aby stála přesně jeden milion korun, dostavěli architekti luxferové zádveří toalety u vstupu. Po...

19. července 2024

Bydlení bez složenek? Český soběstačný dům není jen idylka, přiznává majitel

Český soběstačný dům již pár let stojí bez jakéhokoli připojení k inženýrským sítím na samotě v jižních Čechách. Veškeré základní zdroje si pokrývá po celý rok sám vlastní výrobou a hospodařením....

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Pavel Callta si v Marčovicích pořídil statek. Byl to osud, přiznává

Zpěvák, skladatel a textař Pavel Callta se rozhodl pustit do nového druhu podnikání. V obci Marčovice v okresu Strakonice si pořídil statek, který zrekonstruoval a hodlá ho využívat zejména k...

17. července 2024

Dřevěný dům je splněným snem majitelů. „Opisovali“ ve Skandinávii

V malebném podhůří na předměstí okresního města, uprostřed krásné zahrady s ještě krásnějším výhledem, stojí moderní dřevostavba, za jejíž dřevěnou fasádou byste nečekali masivní roubenou konstrukci.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavní návrháři Dolce a Gabbana si pořídili vilu na ostrově se sopkou

Slavné duo návrhářů Dolce & Gabbana by si možná nikdy nekoupilo vilu na malém ostrůvku Stromboli, kdyby nebylo ohromné lásky hollywoodské hvězdy Ingrid Bergmanové a režiséra Roberta Rosselliniho. Ten...

20. července 2024

Mramor z koupelny skončil v pizzerii, rodina má konečně nadčasový byt

I byty stárnou. Zejména pokud jde o materiály. To platí i o strašnickém bytě z 90. let minulého století, který získala mladá rodina. Rozhodli se pro kompletní renovaci, aby byt lépe vyhovoval jejich...

23. července 2024

Restaurace v pražské Masaryčce má členitý interiér. Vládnou mu koláže

Hned tři patra nové pražské dominanty, moderní budovy Masaryčka podle návrhu ateliéru proslulé architektky Zahy Hadid, obsadil podnik Fuze. Prostor velký 1 400 metrů čtverečních navrhlo ...

23. července 2024

Dřevěný dům je splněným snem majitelů. „Opisovali“ ve Skandinávii

V malebném podhůří na předměstí okresního města, uprostřed krásné zahrady s ještě krásnějším výhledem, stojí moderní dřevostavba, za jejíž dřevěnou fasádou byste nečekali masivní roubenou konstrukci.

22. července 2024

Slaný má krásnou Kumpánovu zahradu. Za obnovou stojí vynikající architekti

Věhlasný zahradní architekt 30. let minulého století Josef Kumpán vytvořil na území Slánska celou řadu zahrad. Obnovený park u bývalé přádelny Benar ve Slaném patří mezi největší a nejzachovalejší z...

22. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...