Vložením obytné kostky do bytu získali dalších 16 metrů čtverečních

  1:00aktualizováno  1:00
S prostorem loftu si pohráli architekti ze Studia Craftdesign Co. s hvězdnou dovedností a úsporností. Místo pracovny plné zaprášených knih vytvořili útulný multifunkční prostor. Návštěva byla získána od autorů pro časopis Moderní byt.

Vestavbou funkčního bloku získali designéři prostor pro ložnici. Kuchyňská zóna je propojena s jídelní. Designové židle jsou opět z dílny Ray a Charlese Eamsových a Vernera Pantona a působí svou různorodostí vesele.

Jaký byl požadavek majitele na zařízení interiéru? Co od interiéru očekával?
Byt byl původně spojen se zbytkem domu a sloužil jako pracovna bývalého majitele, slavného britského herce. Ten se pak rozhodl celý prostor rozdělit na tři byty. Tento loft měl díky zajímavému řešení prostoru, tedy výšce až 4,8 metrů, pěti velkým rámovým a třem stropním oknům, velký potenciál. Protože prostor byl užívaný především jako pracovna, byl plný starých polic s velkým množstvím knih, které se staly hlavní inspirací pro náš návrh.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

Původní požadavek našeho klienta, který pracuje jako kreativec, bylo vytvořit jednu ložnici a jasně definovat ostatní zóny bez toho, aby byly odděleny příčkami. Celá plocha interiéru má pouhých 40 m2, a tak návrh musel být maximálně jednoduchý a přitom efektivní.

Výsledkem bylo, že jsme se rozhodli pro čisté linie a jasné barvy a hlavně pro integraci spotřebičů a úložného prostoru diskrétně do dispozice. A právě tato jednoduchost vedla k vytvoření interiéru, který se zdá být větší a prostornější.

Co stálo za utvořením vnitřního bloku?
Protože původní půdorys byl otevřený, vložení vnitřního bloku umožnilo vytvořit čtyři odlišné zóny: kuchyň s jídelním koutem, obývací pokoj, koupelnu a mezaninovou ložnici s pracovnou, která si, přestože je v otevřeném prostoru, zachovává svou intimitu a autenticitu.

Koupelna, šatna a skladovací prostor s mrazákem jsou umístěny právě ve vestavěném bloku. Tak se dosáhlo oddělení jednotlivých zón bez použití příček.

Schody vedoucí do horní části, takzvané spací zóny, jsou využity i jako

Schody vedoucí do horní části, takzvané spací zóny, jsou využity i jako vzhledově příjemný a praktický úložný prostor. Tvoří zároveň kompaktní celek s policovým systémem a neruší klid a útulnost obývací zóny.

Museli jste řešit něco, co bylo technicky náročné?
Navrhovali jsme celý byt pomocí 3D softwarů, jako je Rhino a 3D Studio Max, které nám dokonale umožnily prozkoumat různé možnosti a porozumět prostorovosti interiéru. Stejně tak využití digitální výroby ušetřilo množství peněz za práci a času, protože všechny části byly dovezené na místo nařezané za použití CNC technologií.

Fotogalerie

Přestože byly precizně připraveny, problém nastal. Dům byl postaven v roce 1840, a bylo proto obtížné najít rovnou zeď. Když jsme začali s montáží jednotlivých dílů a chtěli jsme připevnit policové systémy ke stěnám, nic přesně nesedělo. A protože i jeden nebo dva milimetry znamenají hodně, museli jsme každý jednotlivý kus upravovat ručně.

Stalo se, že jste navrhli něco, s čím majitel nesouhlasil, a museli jste od návrhu ustoupit?
Použitím vnitřního kvádru jsme získali 16 m2 plochy, kterou jsme předtím neměli. Průměrná cena čtverečního metru v londýnské části Camden je 6 000 liber. Tento fakt nadchl majitele natolik, že sám navrhl vybudování druhé ložnice.

To byl trošku oříšek, protože změny zasahující do střechy vyžadují stavební povolení, a to by znamenalo zpoždění přestavby a posunutí doby ukončení prací o několik měsíců. Po několika týdnech a pár setkáních nad našimi návrhy jsme přesvědčili našeho klienta, že kvalita a unikátnost zvýší cenu a atraktivitu loftu v případě budoucího prodeje.

Stěny domu z roku 1840 způsobily svou nerovností technické problémy.

Stěny domu z roku 1840 způsobily svou nerovností technické problémy.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

Autor:

Nejčtenější

Postavili si skvělou dřevostavbu s jezírkem. Topí elektrickými fóliemi

Koupací jezírko plánují dokončit letos. Je dostatečně velké a doplněné...

Občas je dobré nenechat se svést stereotypy. Na opačném konci pozemku (tedy ne u cesty jako sousedé) možná budete mít...

Prázdné domy lákají. Touha po levné senzaci může být pro urbex smrtelná

Pokud místo projde demolicí, fotky fanoušků urbexu obvykle zůstávají jedinou...

Znáte ten pocit, když začne pracovat adrenalin? Tepny přepravují okysličenou krev rychleji, oči i uši pracují na...

Nej rodinný hotel Evropy má 8 pokojů a stojí uprostřed Hostýnských vrchů

Hotel Villa Memories stojí uprostřed Hostýnkých vrchů.

Afrikou inspirované útočiště v srdci moravského venkova. Tak pořadatelé soutěže Boutique Hotel Awards charakterizují...

Rodina vsadila na praktické nápady, v domě se dá konečně dýchat

Pohled na dům ze zahrady: dvoupatrová skleněná přístavba má ocelovou...

Řadovka v newyorském Brooklynu z konce 19. století dlouho čekala na rekonstrukci. Čtyřčlenná rodina s mladou...

Designový domek si postavíte kdekoliv a bez povolení, je na kolech

Domek Mobile Hut lze zaparkovat se souhlasem majitele pozemku v podstatě...

Architekti ateliéru Artikul se mohou pochlubit, že postavili domek během Designbloku přímo před Průmyslovým palácem na...

Další z rubriky

Prázdné domy lákají. Touha po levné senzaci může být pro urbex smrtelná

Pokud místo projde demolicí, fotky fanoušků urbexu obvykle zůstávají jedinou...

Znáte ten pocit, když začne pracovat adrenalin? Tepny přepravují okysličenou krev rychleji, oči i uši pracují na...

Neviditelné dveře posloužily designérce ke splnění přání klientky

Dveře a jídelní stůl s židlemi pocházejí z původního vybavení, které si...

Majitelka domu po patnácti letech bydlení došla k závěru, že přízemí domu, tedy předsíň, kuchyň, obývací pokoj a pokoj...

Splňte si sen o roubence. Stavby jako z pohádky jsou v Česku na prodej

Peřimov, okres Semily. Nemovitost stojí na mírně svažitém pozemku velkém 1 587...

V České republice se prodává velké množství roubených chalup v různé kvalitě. Některé jsou před rekonstrukcí, do jiných...

Najdete na iDNES.cz