Křížková: Nejradši bych měla z bytu skleník

aktualizováno 
Přestože zpěvačka Hana Křížková bydlí v městském bytě, všude kolem sebe má samé květiny. A těší se na teplo, až začne osazovat truhlíky na terase. Do obecního bytu v Praze 7 se Hana Křížková, která je známá z řady úspěšných muzikálů, přestěhovala před rokem a půl.
Jak bydlí Hana Křížková - 6

Jak bydlí Hana Křížková - 6 - Na kuchyni si dala Hanka Křížková zvlášť záležet. "Naprosto mi vyhovují místo skříněk šuplíčky. Všechno se do nich schová a dobře se s nimi manipuluje," říká. | foto: Václav PancerMF DNES

Získala jej výměnou za jiný, a protože si ho chtěla přizpůsobit vlastním představám, pustila se do rekonstrukce.

Nejradši by z bytu udělala skleník se samými krásnými květinami. Byt ve třetím patře, který byl původně 2+1, zpěvačce nadmíru vyhovuje.

"Předtím jsem bydlela u Bulovky v krásném domě, ale pak se tam přistěhovala divná rodina a začalo peklo," vzpomíná, jak z jejího domova začal být dům hrůzy.

"Tehdy jsem se rozhodla, že odtud musím pryč," říká zpěvačka, která kromě vystupování v muzikálech (Dracula, Monte Cristo, Bídníci...) nahrála již tři sólová CD ve stylu swingu, blues a šansonu.

Ze dvou pokojů vznikly tři
Poté, co se jí podařila výměna za současný byt, pustila se do rekonstrukce. Pracovnu, která je v zadní části bytu a jde se do ní přes poměrně velký obývák, přepažila a vytvořila si šatnu.

"To je velmi praktické. Schovám tam vše, co potřebuji, a nemusím mít byt plný skříní," vysvětluje. Třetí pokoj vytvořila z malé komůrky, která byla původně pro služku.

"Upravila jsem ji, a získala tak malou ložničku. Také jsem kompletně předělala koupelnu a WC a samozřejmě kuchyň, kam jsem dala místo původních dveří šoupačky," říká.

Prohlédněte si fotogalerii


Co se jí na bytu opravdu líbí, je malá teráska, a také to, že je vzdušný, světlý a má dostatek původních úložných prostor například v chodbě.

"Také jsem nadšena z parket, které jsou původní a jsou všude kromě kuchyně. Tam jsem nechala dlažbu," vysvětluje. Kompletně nechala předělat vstupní chodbu, která je kombinací černého matného kovu a skla. V tomto stylu je odkládací stolek, zrcadlo nad ním, věšák a sedačka.

Nikdo mi nepomáhal
S úpravami v bytě si poradila sama. "Nikdo mi nepomáhal, ani architekt. Mám povolání, při němž stále bydlím po hotelích a pohybuji se v cizích šatnách v prostředí, které si sama neutvářím. Tak alespoň doma chci mít svůj rukopis. Nechtělo se mi s nikým diskutovat, jestli je to takhle módní, nebo ne. Důležité pro mě je, že se v tom cítím dobře," říká Hanka Křížková.

Zpěvaččin byt je spíše stylový. "Mám ráda patinu, chci ji ve svém bytě cítit. Nemám to tady v žádném stylu, možná obývák je trochu secesní. Ale není to tak, že bych měla ráda secesi a nic jiného. Například kuchyň je spíše ve stylu šedesátých let."

Právě kuchyň, respektive posezení u malého jídelního stolu patří k nejoblíbenějším místům známé zpěvačky. A také má ráda koupelnu, kde si zapálí vonné svíčky a lehne si i na půl hodiny do vany, aby relaxovala.

"V ložnici se zase ráda v noci učím texty. Ale pak nastane doba, kdy se musím učit s muzikou, a to přecházím do obýváku, kde je větší prostor a mnohem lépe se mi tady zpívá. A když se pak připravuje deska, trávím se svými spolupracovníky čas v pracovně u piána, kde všechno vzniká. Prostě každé místo tady má svůj účel," říká zpěvačka, kterou je nyní možno vidět v muzikálu Bídníci.

Květiny pro radost
Hanka Křížková se rozhodla, že ve svém bytě nebude mít žádné koberce, záclony ani závěsy. Jen žaluzie.

"Je tady hodně světla, což se líbí mně i mým mnoha květinám. Ty mám opravdu ráda. Je to pro mě takový relax. Když ráno vstanu, než se nastartuji, zaliji všechny květiny. Přitom se probudím a začnu přemýšlet," říká.

Za chvíli začne období, kdy vyrazí na trhy a začne nakupovat sazeničky. Všechna okna i terasu pak osadí truhlíky s barevnými variacemi nejrůznějších květin včetně bylinek, které má ráda čerstvé. Za okna ložnice pak každoročně vysazuje levandule a afrikány, neboť prý odpuzují hmyz.

"Někde jsem se to dočetla a musím říct, že to opravdu funguje," tvrdí. V bytě se snaží mít květiny, které jsou nenáročné na ošetřování. "Jsem často pryč, ať za rodinou v jižních Čechách nebo na koncertech, a pak se mi o ně musí starat kamarádi. Ale kdybych měla více času, byl by tady úplný skleník," svěřuje se s úsměvem.

Kromě kytiček má ještě jednu slabost - miluje dekorace z keramické dílny manželů Petra Kracíka a Hanky Doušanové, které má vystavené v celém bytě.

Autoři:

Nejčtenější

Postavili si skvělou dřevostavbu s jezírkem. Topí elektrickými fóliemi

Koupací jezírko plánují dokončit letos. Je dostatečně velké a doplněné...

Občas je dobré nenechat se svést stereotypy. Na opačném konci pozemku (tedy ne u cesty jako sousedé) možná budete mít...

Ze starého bytu vytvořili skvělý interiér s příjemnou atmosférou

Také v kuchyni použili architekti „obnažené“ cihly. Industriální prvek sem...

Pro ateliér Seman architekti se stala hodně velkou výzvou proměna staršího bytu na moderní prostor s industriálními...

Prázdné domy lákají. Touha po levné senzaci může být pro urbex smrtelná

Pokud místo projde demolicí, fotky fanoušků urbexu obvykle zůstávají jedinou...

Znáte ten pocit, když začne pracovat adrenalin? Tepny přepravují okysličenou krev rychleji, oči i uši pracují na...

Rodina vsadila na praktické nápady, v domě se dá konečně dýchat

Pohled na dům ze zahrady: dvoupatrová skleněná přístavba má ocelovou...

Řadovka v newyorském Brooklynu z konce 19. století dlouho čekala na rekonstrukci. Čtyřčlenná rodina s mladou...

Kvůli zařizování bytu změnila majitelka zaměstnání. Dělá, co ji baví

Šedou zaoblenou pohovku v retro stylu ladící s křesílkem pomohla mladé dvojici...

Když máte štěstí a získáte možnost pracovat v oblíbeném obchodě, ovlivní to i váš domov. Tak jako se to stalo v případě...

Další z rubriky

Zlatý důl. Bouda bez záchodu a elektřiny je na prodej za 8,7 milionu

V anglickém Dorsetu jsou pozemky hodně předražené a je vlastně jedno, co na...

V anglickém Dorsetu jsou pozemky hodně předražené a je vlastně jedno, co na nich stojí. Nyní je na prodej plážový domek...

Manželé si postavili dům s radostí ze života. Chtějí za něj 218 milionů

Dům z roku 1997 si nechal majitel navrhnout od slavného italského designéra....

Dům z roku 1997 si nechal majitel navrhnout od slavného italského designéra. Ettore Sottsass stavbu vyšperkoval do...

Neviditelné dveře posloužily designérce ke splnění přání klientky

Dveře a jídelní stůl s židlemi pocházejí z původního vybavení, které si...

Majitelka domu po patnácti letech bydlení došla k závěru, že přízemí domu, tedy předsíň, kuchyň, obývací pokoj a pokoj...

Najdete na iDNES.cz