Projekt rodinného domu – dřevostavby s korkovou fasádou ze španělské vesnice Navajeda – je velmi inspirativní. Toto udržitelné bydlení se dá postavit za jeden týden a energie jsou téměř zadarmo.
Průměrná celoroční teplota v Česku se pohybuje mezi 5 – 10 ° Celsia. V kantábrijské vesničce Navajeda ale činí celoroční průměr čtrnáct stupňů. Je tam docela horko. Zvlášť v létě, kdy se z teploměrů hlásí palčivé čtyřicítky. A právě tomu nepříjemnému vedru a suchu měl učinit přítrž rodinný dům s principy bioklimatických strategií.
Autorem projektu je architekt Darío Cobo Calvo ze studia Gurea Arquitectura Cooperativa, jenž vytvořil příjemné bydlení pro mladou rodinu, která nechtěla klimatizaci. Přesto potřebovala mít v domě příjemné klima jak v letním horku, tak v zimním chladu. Dům to vše umí bez dodatečných přílepků, žroutů elektřiny a klimatizace. Neustále, a přitom pasivně.
Dobrým předpokladem pro takové pasivní schopnosti novostavby je její optimální orientace. To, jak se staví ke světovým stranám, ke slunci. Důležité je též to, jak reaguje na situaci v terénu, ve vztahu stavební parcely vůči svému okolí. Přidává se k tomu ještě vhodná volba materiálů, dobrý stavební projekt zohledňující všechny provozní detaily. A pak?
Pak už je to vlastně hotové a fungující. Na bioklimatických strategiích jsou totiž překvapivé jen dvě věci. Jak jsou přirozené, jednoduché. A rovněž jak hluboce je dnes architekti mají sklony ignorovat.
S pasivním přístupem k aktivní změně
Calvo si nedostatků v přístupu svých profesních kolegů vědom byl, a tak si dal na přípravě projektu novostavby rodinného domu v obci Navajeda opravdu záležet. Jako konstrukční systém zvolil model z vrstveného dřeva, jednoduchého profilu a kompaktního tvaru. Nebylo to drahé a přinášelo požadovaný efekt.
Stavba díky tomu lépe odpovídá požadavkům místa. I zažité podobě zdejších venkovských staveb. Její přiměřené proporce, terén ponechaný bez zásadních úprav, to vše ladí s pojetím vědomé skromnosti a udržitelnosti.
I když se nedá říct, že by stavba zcela kopírovala místní předlohu. Odlišuje se totiž svým stavebním pojetím. Její objem viditelně zahrnuje přírodní materiály, což jí v kombinaci se strukturou z vrstveného dřeva a opláštění z korku dodává nezvyklý výraz.
Stavení je částečně tradiční, ale přesto moderní. Tento dojem doplňuje střecha z vlnitého plechu (zvolena byla jako průnik ekonomických a funkčních řešení) a polykarbonátové prosvětlující prvky.
Podzemní dům se vymyká. Je skvělou pozorovatelnou zalitou denním světlem |
Využití prefabrikovaných a průmyslově vyráběných systémů významně usnadnilo výstavbu svépomocí. Klienti věřili, že větší část práce při sestavování domu z jednotlivých dílců zastanou sami, a bez pomoci těžké techniky. V tom měli pravdu.
Konstrukce a obvodový plášť složené z rámů z vrstveného dřeva, které byly vyrobeny v dílně a převezeny na místo stavby, byly smontovány k sobě ani ne za týden. I ostatní dokončovací práce provedli sami.
Potěšující bylo, že použití vrstveného dřeva snížilo rizika chyb. Práce s prefabrikáty umenšila množství stavebního odpadu a rovněž snížila uhlíkovou stopu i energetickou náročnost. Korková izolace spolu s podlahovým aerotermálním vytápěním vede v celkové bilanci provozu domácnosti k téměř nulové spotřebě energie.
Přiměřené pro utěšený domov
„Navajeda je malá vesnice s výrazným venkovským charakterem, s malými kamennými domky a zároveň s úzkým vztahem k přírodní krajině,“ popisuje architekt Darío Cobo Calvo. „I proto jsme se spolu s klienty nesnažili vytvářet nic přehnaného.“
Dům s korkovou fasádou nabízí 175 metrů čtverečních užitné plochy. A byť zvenčí působí kompaktním jednolitým dojmem, zevnitř je poměrně komplikovaně řešený. Jeho prostor protíná a rozděluje galerie, která po většinu roku funguje jako skleník či zimní zahrada.
Moderní dřevostavba v Praze je navržená tříčlenné rodině přesně na míru |
Ta také rozvádí teplý vzduch do obou částí domu. Kuchyně pak slouží jako spojnice mezi těmito dvěma oblastmi a utváří půdorys ve tvaru písmene „H“. Nad jídelním koutem byla část vlnité plechové střechy vyměněna za stejný vlnitý polykarbonát, aby fungovala jako velké střešní okno.
„Jednou z hlavních výzev bylo, jak navrhnout v rámci jednoduchého objemu s velmi přísnými proporcemi zdánlivě uzavřený dům, který by zevnitř byl pravým opakem. Tedy komplexní, propustný, velkorysý a otevřený přírodě,“ říká Calvo.
Dům toho dosahuje například venkovními posuvnými dveřmi, které do interiéru vpouští okolní přírodu. Panoramatický výhled nabízí pohled na hory, potok a vzrostlé duby.
Dům je hermeticky uzavřený, a přitom prostupný, přírodní a zrovna tak umělý, industrializovaný a řemeslný. Podstatné ale bude spíš to, že pro mladou rodinu s dětmi se stal skutečným domovem.
Technické parametry:
- Název projektu: The Cork and Wood House
- Typ projektu: novostavba, dřevostavba rodinného domu
- Architektonické studio: Gurea Arquitectura Cooperativa
- Lokalizace: Navajeda, Španělsko
- Vedoucí architekt: Darío Cobo Calvo
- Stavební dozor: Miguel Ángel del Olmo
- Spolupráce: Nestor Gutiérrez Rivas (Atelier La Juntana)
- Klient: soukromá osoba
- Rok dokončení (finalizace): 2022
- Užitná plocha: 175 m2