Slavná horolezkyně Klára Kolouchová má domov a rodinu v pražském Podolí

aktualizováno 
Klára Kolouchová v létě zdolala K2 a jako první Češka vylezla na druhou nejvyšší horu světa. Při třetím pokusu to konečně dokázala. Trénovala hlavně v Podolí, běhala podél Vltavy se svými dětmi, které ji z kola povzbuzovaly: „Mami, makej, to dáš!“ Článek přinesl magazín City Life.

Klára ráda relaxuje ve vířivce na zahradě u svého bytu. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Do představy horolezce Klára Kolouchová úplně nezapadá. Má rodinu, dvě děti, zajímavou kariéru v reklamní branži… A ráda slézá hory. Ty nejvyšší. Život jí změnila Aconcagua, s 6 959 metry nejvyšší hora Jižní Ameriky a zároveň nejvyšší hora světa mimo Asii. 

Fotogalerie

S kamarádem se tehdy bavili o tom, že by ji mohli vylézt. „Překvapilo mě, jak lehce to šlo. Byl to pro mě zlomový vrchol, poprvé jsem zdolala tak vysokou a náročnou horu a propadla jejímu kouzlu,“ vzpomíná Klára Kolouchová na leden 2005. 

Další rok se vydala na Čo Oju do Himálaje. Je to sice šestá nejvyšší hora na světě (8 201 metrů), ale slouží jako perfektní trénink pro výstup na Mount Everest. Metu všech horolezců dobyla Klára Kolouchová o rok později a na střeše světa v nadmořské výšce 8 848 metrů stanula jako první rodilá Češka. 

Pro výstup zvolila severní stranu z Tibetu a doprovázel ji Tashi Tenzing, vnuk Tenzinga Norgaye, který s Edmundem Hillarym vyšel na Everest jako první – o 44 let dřív.

Lze takový zážitek vůbec překonat? Klára Kolouchová porodila dceru, vrátila se z Londýna do Česka a nastoupila do konzultantské společnosti jako manažerka. V roce 2013 se vdala a začala opět lézt. 

Po McKinley na Aljašce (6 194 metrů), nejvyšší hoře Severní Ameriky, vystoupala i na Elbrus (5 642 metrů), nejvyšší horu Evropy. Po porodu syna začala uvažovat o zdolání K2. Druhá nejvyšší hora světa s výškou 8 611 metru leží v Pákistánu a představuje horolezecký oříšek. 

Zatímco na Everest míří každý rok stále více horolezců a na vrcholu jich stanulo už přes šest tisíc, na K2 vylezlo sotva 500 lidí, z toho asi 20 žen. Po Annapurně patří k nejtěžším horám, riziko smrti zde dosahuje 25 procent (zatímco na Everestu kolem 4 procent). 

Do Podolí se přistěhovala s manželem a dcerou před šesti lety.

Do Podolí se přistěhovala s manželem a dcerou před šesti lety.

Příprava expedice trvá rok, cíleně trénovat začíná Klára devět měsíců před odletem, ale i mezitím se neustále udržuje fit. Každý měsíc zvyšuje dávky, ve vrcholné fázi sportuje dvakrát denně tři hodiny a mezitím regeneruje. 

„Příprava je fyzicky srovnatelná s přípravou vrcholového sportovce, proto spolupracuji s dvěma trenéry z Dukly,“ popisuje Klára Kolouchová. 

Z Podolí, kde bydlí, to má do svahu nad Smíchovem kousek. „Líbí se mi, že za pár minut seběhnu k řece, a ať se dám doleva nebo doprava, užiju si dlouhý výběh, po cestě můžu odbočit do kopců nebo si tréninkově vyběhnout pár schodů a nahoru na Dobešku s vyhlídkou na Barrandovské skály, Pražský hrad a Vyšehrad. Tady si ráda dávám strečink. Vltava má pro mě neskutečné kouzlo.“

Dva rekordy za rok

Do Podolí se přistěhovala s manželem a dcerou před šesti lety. Narodila se tu a strávila tu léta dospívání a pár let, než odjela do Velké Británie. Po návratu hledala klidné bydlení blízko centra i přírody.

„Myslím, že v Praze není lepší místo k životu. Podolí si stále zachovává ráz rezidenční čtvrti, která se mění jen pozvolna. Může působit až zpátečnicky, ale mně se líbí, že tu všechno znám. Přímo pod domem máme kadeřnictví a úžasnou pizzerii Margheritu, naproti večerku a dole u vody kavárnu Periferie a restauraci Rest. Moc nevařím, tak jsme tu docela štamgasti,“ směje se Klára Kolouchová. 

Klára Kolouchová

(41 let)

Narodila se v Praze a vystudovala obchodní management na Anglo-American College v Praze. Pracovala jako PR manažerka pro zahraniční firmy, po studiu nastoupila do komunikační agentury Euro RSCG, která ji po třech letech vyslala do své londýnské centrály. Po dvou letech přešla na britské ministerstvo zdravotnictví. Po návratu do Čech pracovala jako komunikační specialistka ve firmě McKinsey & Company a v mediální agentuře Havas. Je vdaná, má dvě děti.

Letošní rok tu moc nepobyla, čtyři měsíce strávila na expedicích. Začátkem roku vylezla jako první česká horolezkyně na himálajskou Kančendžengu (8 586 metrů), třetí nejvyšší horu světa.

„To byla taková tréninková osmička před K2. Vrátila jsem se na dva týdny domů a vyrazila jsem na K2. Už jsem se o ni dvakrát pokoušela, ale nepřálo nám počasí.“ 

Tentokrát už to vyšlo. „Věděla jsem, že to musím zvládnout už kvůli dětem a manželovi, kteří mi umožnili si tento sen splnit. Při zlézání velehor vždycky hodně obětujete a záleží jen na vás, co vám za to ještě stojí. Fyzická kondice, materiální zajištění a dobré počasí jsou nezbytné, ale o úspěchu rozhoduje hlava. Vrchol K2 je špičatá hrana, asi 5–6 metrů pod ním jsem už věděla, že to dám. Nahoře jste ale vlastně teprve v půlce, musíte ještě bezpečně slézt dolů. V osmitisícové výšce je všechno intenzivní, vyhrocené, každý okamžik balancujete na hraně a musíte být pořád ve střehu. Soustředíte se na to, abyste neudělal žádnou chybu, na další krok, na dech. Při každé expedici v sobě objevím něco nového, posunu své limity dál a ještě dlouho po návratu si užívám euforické pocity. K2 bude dojíždět ještě dlouho,“ směje se Klára Kolouchová.

Podolí

  • Vilová čtvrť na pravém břehu Vltavy mezi Braníkem a Vyšehradem si zachovává zvláštní starosvětské kouzlo. Obec Podol poprvé zmiňuje zakládací listina královské kapituly na Vyšehradě z roku 1222. Pěstovalo se tu ovoce, zelenina a réva vinná.
  • Dominantu tvoří podolská porodnice, Ústav pro péči o matku a dítě. Podle podobného amerického zařízení ji v roce 1914 dokončil Rudolf Kříženecký. Ročně se tu narodí přes 5 tisíc dětí, nejvíc ze všech porodnic v Česku. Narodila se tu i Klára Kolouchová, obě její děti i její maminka.
  • V letech 1925–1929 vznikla další ikonická stavba - Podolská vodárna, která zásobovala pitnou vodou celou Prahu, ale od roku 2003 slouží jen jako záložní zdroj.
  • Zvlněná střecha plaveckého stadionu Podolí připomíná vlnu a harmonicky zapadá do okolí. Bazén vznikl na místě zrušeného vápencového lomu a skládky stavebního odpadu a slavnostně byl otevřen roku 1965. Navrhl jej architekt Richard Podzemný. Od 80. let je areál propojený potrubím s Českou televizí na Kavčích horách – studená voda se využívá ke klimatizaci studií a teplá pro vyhřívání bazénů.
Autor:
  • Nejčtenější

Byt v krkonošském paneláku se proměnil v luxusní horskou chatu

Paneláky do Krkonoš nepatří. Jenže už tam stojí. Tak co teď? Architekt Milan Jirouš se rozhodl pro hodně radikální...

Dům na nožkách a pozemek snů. Rodina víc nechce, o zahradu se nestará

Dům ze dřeva, ocele a kamenů sestavil pro tříčlennou rodinu architekt John Curran společně se svým bratrem. Pod jejich...

Odešli do Krušných hor. Manželka navrhla celý dům sama a dobře udělala

Krušné hory již dávno nejsou krušné. Zdecimované porosty osmdesátých let vystřídala bujná zeleň zdravých lesů, které...

Spala na podlaze, neměla skříň. Konečně se dočkala krásného bydlení

Anna žije již několik let po různých podnájmech a nedávno se rozhodla, že skoncuje se spaním na matraci i s provizorním...

Poradna architekta: panelákový retro byt 3+1 potřebuje radikální změnu

Bydlení v panelových domech na Jižním Městě sice bývá často vysmívané, přesto je tato lokalita velmi žádaná kvůli...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Z nudného tradičního anglického domu vznikl funkční a veselý interiér

Architektonické studio LLI Design stojí za kompletní rekonstrukcí rodinného domu Butterton v anglickém hrabství...

Při výběru materiálů do nového bytu dali na rady architekta a nelitují

Že přísloví o kovářově kobyle, která chodí bosa, neplatí vždy, se nám potvrdilo při návštěvě nově dokončené realizace...

Pojďte dál. Majitelé dřevostaveb zvou veřejnost na návštěvu

Podívejte se na výběr několika dřevostaveb postavených v Česku v posledních letech. Další můžete sami navštívit během...

Fascinující bydlení pro důchodkyni, která se rozhodla žít v přírodě

V současnosti bývají úspěšné stavby, které chrání soukromí majitelů různými způsoby. Některé využívají půdorys ve tvaru...

Najdete na iDNES.cz