Kočovný život senátora Sobotky

aktualizováno 
Na prostou otázku "Kde bydlíte?" první místopředseda Senátu Přemysl Sobotka odpoví, že v Liberci, ale hodně času stráví ve služebním bytě v Praze. A na dotaz, kde se mu líbí víc, reaguje zcela nečekaně: "Na chalupě v Harrachově." Přemysl Sobotka, původní profesí lékař, nyní senátor za Liberecký kraj, nás přivítal ve svém služebním bytě v Praze.

Kdo by čekal něco exkluzivního, bude zklamán. Senátorské byty se nacházejí sice ve zrekonstruovaných, nicméně pořád klasických panelácích. To však senátorovi nijak nevadí, protože v panelovém domě bydlí i v Liberci, a to dokonce v menším.

"Byt pro mě musí být prostředím, které mi je milé. V žádném případě by nemělo dráždit," říká. "Právě proto dávám přednost přírodním barvám, především hnědé a béžové, a také přírodním materiálům; tím myslím hlavně dřevo. Hypermoderní kombinace kov a sklo mi zkrátka nic neříká."

Hned na druhém místě stojí účelnost zařízení. Jediný rozdíl mezi oběma byty tak Přemysl Sobotka vidí pouze v jejich vybavení a v tom, že liberecký si zařizoval s manželkou a je zde opravdu doma.

Neosobní, ale přesto hezký
Služební byt, klasický panelákový 3+1, dostal k dispozici samozřejmě již vybavený. "Ovlivnit jsem mohl spíše jen drobnosti, například obrazy," říká Sobotka.

"A jelikož je Senát 've znamení' map a já je mám shodou okolností rád také, převažují i v tomto bytě." Z Liberce si sem přivezl jen pár drobností, jako třeba oblíbený hrnek. Jedinou větší osobní věcí je socha volavky. "Tu jsem dostal k narozeninám od známých," vysvětluje senátor.

"Moc se mi líbí. Je ze dřeva a to mám, jak jsem již říkal, velmi rád, protože působí teple. Dlouho jsem se rozhodoval, jestli si ji nechám tady, nebo ji odvezu do Liberce."

Služební byt je tedy trochu neosobní. Přesto se v něm známý politik cítí dobře. Pražská čtvrť Jinonice, kde se byt nachází, je totiž velmi klidná a navíc plná zeleně. Ale i tak - když v Praze zůstat nemusí, odjíždí velmi rád domů do Liberce.

Výhled na Ještěd i 'Jizerky'
Byt na severu Čech skýtá z jedné strany krásný výhled na Ještěd a z druhé na Jizerské hory. A vůbec nevadí ani jeho menší velikost 2+1. Jeho kouzlo spočívá v tom, že je zařízený podle vlastního gusta. V přírodních barvách a možná trochu konzervativně, jak popisuje Přemysl Sobotka.

Část předsíňového nábytku dokonce vyrobil sám. "To už je ale dost dávno. V tom bytě bydlíme od roku 1983. Moje manželka s oblibou říká, že je to jediná upomínka na dobu, kdy jsem měl ještě čas udělat něco i doma."

Vítězí chalupa v Harrachově
Ještě raději však senátor odjíždí do svého třetího působiště - na chalupu do Harrachova. Vlastně to není ani tak chalupa jako dům tchyně, kde má se ženou svůj pokoj. Kromě hor sem Přemysla Sobotku táhne především veliká zahrada.

"Nikdy bych nevěřil, jak úžasný relax může být práce na zahradě. Vždycky jsem totiž bydlel v bytě," vysvětluje. Například při sekání trávy se podle něj člověk soustředí na to, aby nepřesekl taky kabel od sekačky, a tudíž nemá vůbec čas myslet na svou každodenní práci. O pořízení rodinného domu přesto nepřemýšlí. Snad kdyby byl mladší tak o dvacet let.

"To bych si asi domek pořídil," říká. "Ale musel by být malý a jen přízemní, abych na stará kolena nemusel šlapat po schodech někam do patra." Jediný sen, který má, pokud jde o bydlení, je krb s otevřeným ohněm. "A ten se mi snad podaří časem splnit v Harrachově."

Nejraději má senátor Přemysl Sobotka horskou chalupu v Harrachově.

Jak bydlí Přemysl Sobotka

Po celodenní práci v Senátu si Přemysl Sobotka nejlépe odpočine na sedačce v obývacím pokoji.

Po celodenní práci v Senátu si Přemysl Sobotka nejlépe odpočine na sedačce v obývacím pokoji.

Kuchyň senátor příliš často nevyužívá.

I přes strohý nábytek působí pracovna příjemně.

Autoři:

Nejčtenější

Horská chata zvenčí respektuje historii, uvnitř nabízí luxusní pohodlí

Původní část má fasádu z tradičního opalovaného dřeva.

České i moravské hory dohánějí letitý dluh. Přibývají moderní horské hotely a apartmány, staré se rekonstruují. Autoři...

Dům s nádhernými výhledy je plný dřeva, díky sklu má i spoustu světla

Velká rohová pohovka je dominantou odpočinkového prostoru, lze z ní obdivovat...

Někteří architekti řeší stavbu i interiér, ale to jsou spíš výjimky. Majitelé se proto obracejí na interiérové...

Jak se staví sen rok poté. Nové bydlení změnilo život mnoha rodinám

Příběh babičky a jejích dvou vnoučat: z úzké kuchyně a ložničky vznikla obytná...

Další ročník televizní show Jak se staví sen – extra začal návratem do rodin, kterým pořad pomohl v předchozím roce....

Byt pro mladý pár a psa měl štěstí. Odvážné nápady z něj udělaly palác

Byt stojí v centru Sao Paula, největšího a nejbohatšího města Brazílie.

Architektonická kancelář Pascali Semerdjian přestavěla byt v brazilském Sao Paulu. Bydlí v něm mladá dvojice vášnivých...

Sen o srubu si dovezli z Ameriky. Jejich ranč je láskou na celý život

Až romanticky působí ve srubu bílá kuchyně a jemné záclonky.

Inspiraci pro stavbu srubu nedaleko Třebíče načerpali Josef a Vladimíra při své návštěvě Spojených států amerických....

Další z rubriky

Mezonet na Hřebenkách má 284 metrů čtverečních. Je to rodinné sídlo

Designérka Ivanka Kowalski zařídila pro čtyřčlennou rodinu mezonet v bytovém...

Designérka Ivanka Kowalski zařídila pro čtyřčlennou rodinu mezonet v bytovém domě od architekta Radana Hubičky v Praze...

Kateřina Winterová žije na Vinohradech. Je to perfektní místo, tvrdí

Bistro Javánka. „Z ulice působí jako malé sympatické bistro, ale zadní velkou...

Než zakotvila na Vinohradech, stěhovala se herečka Kateřina Winterová šestnáctkrát. Na čtvrti ji zaujala blízkost...

Z kanceláří mizí stoly. Ticho a klid pro práci zvyšují výkonnost

Kanceláře budoucnosti sázejí na variabilitu a možnost setkávání.

Podoba kanceláří, ale zejména celého pracovního procesu se v současnosti mění. Lidé díky bezdrátovému připojení mohou...

Najdete na iDNES.cz