Diskuse k článku

Když se fasáda oblékne do dřeva

Nevšední tvář a značnou originalitu dává rodinnému domu na jihu Brna především funkcionalistický styl, v němž je postaven. Rodina Vallových totiž pochází ze Zlína, kde je v tomto slohu mnoho domů. Nejznámější jsou takzvané Baťovy domky, jejichž fasádu tvoří obkladové cihly. V případě vilky Vallových nahradilo cihly dřevo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Aaron

Tak to je nádhera.
Pana R.V. osobně znám. Klobouk dolů. To se jen tak nevidí. Ať je takových domů více a bude na co koukat.
0/0
8.11.2003 23:18

ppetr

konecne
satelitni mestecka (podnikatelske baroko) - panelaky na lezato !!!
tento domek je opravdu zdařilí a vubec nebudi pohorseni.panu architektu vsechna čest.
0/0
8.11.2003 7:49

Howard

Ach ten interier
Z exterieru sice moc videt neni, ale i to malo se mi libi. Ovsem zarizeni interieru mi pripada neprakticke (kuchyn skoro bez uloznych ploch, v obyvaku dvojsedacka, dve mala "kresilka" a ministul) a neprilis sladene (i kdyz "kvalitni"). Skoda, ze fotografii neni vic a nejsou lepsi. Take pudorys by pomohl.
0/0
7.11.2003 15:13

Kaspar

Dreveny obklad
S drevenym obkladem bych nemel problem, vzhledem k volnejsimu rozpoctu bylo pouzito jiste kvalitni drevo s povrchovou upravou a kvalitni lak, takže vydrzi bez osetreni i dvacet let.
0/0
7.11.2003 12:13

Tom

Tak tohle je moje gusto
Musím uznat že se tenhle domek opravdu moc povedl.Osobně se mi funkcionalismus líbí a v pokud bych na to měl peníze,tak bych volil stejný postup.Současný styl "podnikatelského baroka" je prostě otřesný ( jeďte se podívat do Ústí nad Labem - Brná).Nové domky které se teď staví jsou jako podle šablony a satelitní městečka svou jednotvárností připomínají panelové sídliště.Připadá mi,že investoři dají do domu spoustu peněz,ale asi jen chtějí ukázat že je mají,ale už postrádají vkus a touhu se trochu odlišit.Navíc velký pozemek je asi největší výhodou,protože když už chci mít vlastní dům,tak chci také soukromí,které v paneláku nemám.
0/0
7.11.2003 11:44

Lída

Zděné domy jsou lepší
Mám dům v Trobsku, v nové lokalitě a nic mi nechybí. Koupila jsem ho od developerské firmy z Prahy - za dobré peníze.
0/0
7.11.2003 11:06

DRAG

ZA TŘI ROKY
VELMI HEZKÉ, ALE POČKEJME SI ZA TŘI, ČTYŘI, ROKY,S OBKLADEM ZAČNOU PROBLÉMY, ZAČNĚ SE KROUTIT, PRASKAT, OPADÁVAT, ŽÁDNÁ LAZURA NEPŘEŽIJE, POKUD DŘEVO NENÍ KRYTÉ PŘESAHEM (ŘÍMSOU). PROSTĚ CIHLA BY BYLA LEPŠÍ, BAŤA JE BAŤA......
0/0
7.11.2003 10:49

dali

Re: Jo
Na to jste přišli jak,že se dřevo bude kroutit.Dnes se dělají lepené hranoly které absolutně nepraskají,nekroutí se a jsou super namořeny ve vakuu.Takže dřevo je super sám uvažuji o stavbě srubu.Je třeba se zajímat o nové technologie.
0/0
7.11.2003 12:01

Haaja

Dřevěná fasáda
Drag píše asi o nějaké kůlničce. Máme také dřevěnou fasádu (borovice 28mm loženo vodorovně "na stříšku") už dvanáct let a je netknutá - a zcela bez římsy. Důležité je neuzavřít dřevo lakem protože začne pod lakem černat plísní (ale natřít lazurou) a desku připevňovat jen na jedné straně - horní hraně - hlavy šroubů pak kryje deska co je nad ní (jinak pnutím popraská). A třetí snad jasná věc, obklad musí zezadu odvětrávat (nahoře a dole stěny udělat otvory, zakrýt mřížkama proti vosám - v létě větrá komínový efekt). Na hranu doporučuju dubový hranol a k němu šrubovat čela desek (efektní stříškové zkosení se po čase rozcapí)
0/0
7.11.2003 13:31

Sven

Re:
Tady ve Svedsku se vicemene stavi jenom ze dreva. Nas dum je z 1978 a drevena fasada je stale puvodni. Staci ji tak jednou za 10 let premalovat.
0/0
7.11.2003 13:35

Haaja

Jakpak pan ředitel topí?
Tolik rohů, hmot a prosklených ploch? Vedle nákladů na topení, bude problém dům prohřát, ne vytopit, to je rozdíl. Jinak se mi líbí. Dřevěná fasáda bude krásně a přirozeně stárnout a pokud se dobře napustí lazurou majitele přežije.
0/0
7.11.2003 10:43

ynternetova fany

kurnik
moc hezky, vypada jako vetsi kurnik... taky ty osmdesatky drevene schody vedouci do patra udelaji majiteli jeste spoustu radosti! (narazim na nabytek, co musi do patra nandat driv, nez nasadi na domek strechu !  !
0/0
7.11.2003 9:46

Jakub

re
docela dobré....
0/0
7.11.2003 9:24

architekt

???
Proti tý krychličce jako architekt nic nemám i když vila bych jí neříkal. Co mne ale fascinuje je tvrzení, že tato věc zapadá a ladí s okolní zástavbou přízemních vesnických domků se sedlovou střechou...Místní lidé(včetně stavebního úřadu) měli evidentně kliku, že majitel přišel "jen" ze Zlína se svou fikcí krychličky a nepochází např. z New Yorku (nahrává mi bombastický název projekční firmy) a neumanul si zde postavit mrakodrap (s připlaclou sedlovou střechou,aby jaksi "dodržel" ráz venkova).  Nepochybně by se projektantu podařilo zdůvodnit mrakodrap např. odkazem na vertikalitu věže místního kostelíka. Přeji vám , pane kolego, lepší dílka a soudnější investory.
0/0
7.11.2003 8:51

mirroc

Re: Opravdu to dokážete posoudit z několika fotek?
Vážený p.architekte (,pokud jím tedy jste), neopovažuji se Vás nazývat kolegou, jsem pouhý stavební inženýr, nicméně za dobu mé praxe jsem toho také dost viděl a rukami mi prošlo hodně různých projektů, a i díky p.architektu Sládečkovi, který mne v letech 82-86 učil architekturu na zlínské průmyslovce, mám, myslím, jakési slušné podvědomí o architektuře, ale z těch několika fotek, navíc špatně udělaných (autorovi doporučuji fotit širokoúhlým objektivem, a ne nic neříkající výseky, také bez rozsvícených světel) bych se neopovažoval hodnotit ani kvalitu stavby, ani její funkčnost (což z fotek podle mne ani posoudit nejde, na to bych musel znát uživatele objektu , jejich představy využití, způsob života atd...), ani její sladění s okolní výstavbou.
Nicméně díky tomu, že p.architekta Sládečka znám vč. jeho názorů, které nám roky vtloukal do hlavy, a které v době tzv. socialistického realismu nebyly příliš obvyklé ani populární (např. to, že každý objekt má svou určitou funkci, z jejíhož respektování a přizpůsobení se potřebám jeho uživatelů by měl vzejít základní návrh stavby), a pokud mám možnost sledovat jeho postoje i dílo, za ty roky se moc nezměnily, si dovolím věřit , že tomu není jinak ani u této stavby.
Neupírám Vám pochopitelně nárok na osobní názor, ale proč ta ironie Nemusí se Vám pochopitelně daná stavba ani její umístění  líbit, ale proč odsuzujete i úsudek investora? Trochu mne, p. architekte, naopak překvapuje, že nevítáte tu deklarovanou spolupráci architekta s investorem, která se v našich krajích příliš nevidí. Jinak by totiž v naší krajině nemohlo vzniknout tolik paskvilů a kopírování různých cizích stylů, což tento případ určitě není (doporučuji Vám navštívit Zlín a něco si o něm přečíst). Možná by si téma současné architektury zasloužilo více..
0/0
7.11.2003 10:27

Václav

Re:
Děkuju pane kolego, konečně na iDnes někdo z mozkem v hlavě. Pan architekt Sládeček mě taky učil, a jeho názory, prohlášení a jeho práce, jsou mi dodnes inspirací.
0/0
7.11.2003 11:27

JohnJohn

Re: p. architekt Sládeček
Pane Architekte a pane Inženýre, s vašimi názory souhlasím a vážím si jich. Jedinou věc musím uvést nasprávnou míru a opravit. NEJEDNÁ se o architekta Sládečka, který byl ředitelem zlínské stavební průmyslovky, ale o jeho syna (!), který je autorem tohoto a mnoha jiných velmi zdařilých projektů celorepublikově. Takže ještě jedenkrát, autorem tohoto projektu je SYN pana Sládečka, kterého vy znáte. S úctou, občan Zlína a fanda architekta Sládečka mladšího.
0/0
7.11.2003 16:41

architekt

Re: čtete mne špatně
Jak je možné si povšimnout, nenapsal jsem nic proti domku ( dispoziční a interierové řešení je věcí stavebníka a nezajímá mne z hlediska veřejného zájmu). Nesnižuji prestiž projektanta a už vůbec ne jeho otce. Přestože jste se evidentně zmýlil v osobě projektanta, chápu Vaši obranu Vašeho učitele. 
Pochopitelně, že jako architekt schvaluji originalitu a kvalitu, v neposlední řadě jistě i souhru investora a projektanta. O tom ale má glosa nebyla. Trvám na tom, že český a moravský venkov má specifické urbanistické a architektonické hodnoty, které je nutno respektovat. Ze své letité praxe vím, že je rozhodně těžší do tohoto prostředí tvořit adekvátní originály, než přijít s rádoby efektním řešením.  Zlín samozřejmě znám, ale Zlín je jedinečné a neopakovatelné řešení.  Abychom si rozuměli ještě lépe : je více jedinečných a skvělých lokalit v ČR a ve světě, ale to ještě neznamená, že jdou jejich nepochybně zajímavé stavby a principy beztrestně přenášet kamkoli. Přeji investorům, projektantům a Vám vše dobré.
0/0
8.11.2003 3:03

kotaz

mam dotaz
Marně jsem hledal info o tom, proč je dům zabalen do dřevěné fasády a jak muselo být toto dřevo ošetřeno aby vydrželo déle než jednu zimu. Co se týče toho funkcionalismu, mám pocit, že to nesouvisí s funkcí objektu, ale že se tak označují stavby, u kterých se zvýrazní funkční prvky samotné stavby, tzn. např. nosné sloupy. Místo aby se pilíře zakrývaly, tak se naopak zvýrazní. Tím se právě z krychle stane zajímavější objekt. Ten domek Wallových (se mi líbí) je spíš kubismus :-)))
0/0
7.11.2003 8:44

Buco

Re: funkcionalismus
Taky si myslím, že funkcionalismus vychází ze zvýraznění funkčních prvků stavby (proto ty sloupy, obnažené cihly, atd.). Ke kubismu bych ho ale taky ještě nezařadil. Domek se mi taky líbí, ale připadne mi zbytečné popisovat zařízení dětských pokojů (které už s žádným stylem vůbec nesouvisí) a rovněž mi chybí ošetření dřeva...
0/0
7.11.2003 8:55

mirroc

Re: Funkcionalismus
Vážení kolegové, co se týče podstaty stavební slohu zvaného funkcionalismus, má pravdu spíše kolega Pedro - krátká definice funkcionalismu: vše je podřízeno funkci, tzn. nejsou podmínkou hranaté tvary staveb, i když jsou pro většinu funkcionalistických objektů charakteristické (ono bývá většinou nejjednodušší využít co nejúčelnějí objekt hranatý, bez zbytečného půdního prostoru než nějaké křivky či zalomení). Naprosto cizí je mu například zdobnost baroka atd. Kubismus je pak spíše malířský směr, i když asi nelze upřít tvůrcům funkcionalistických objektů určitou inspiraci. Jinak k objektu viz výše...
0/0
7.11.2003 9:40

pedro

funkcionalizmus?
No podle toho co tu posledni dobou vidim, tak funkcionalizmus = krychlitismus. Podle me je slovo funkcionalismus ovdvozen od slova funkce, tedy by se melo jednat o dum, ktery je pro jistou funkci (bydleni nebo peprezentace) dotazen do detailu. Tak proc se tu funkcionalismem oznacuje vse co ma tvar krychle a neukazuje se na funkcni pohled. Pokud si postavim krychli, ktera je uvnitr dementne navrzena, tak tim nemam automaticky funkcionalisticky dum (to dementne neztahuji na popsany dum ale je to jen obecne) - stejne tak, pokud pouziji jisty typ oken a klenby do noveho domu tak nemam utomatisky goticky dum ;-)
0/0
7.11.2003 1:00

buuu

Re: funkcionalizmus?
máš jistě pravdu v tom, že ne každý dům jen proto, ze je to krychle, musi byt automaticky funcionalisticky, nicmene toto(jak se zda z obrazku a popisu i samotneho architekta) neni ten pripad a rozhodne... jen houst...dalsich netypickych staveb. Rozhodne je prijemnejsi urcita tvarova ruznorodost nez jen uniformni dodrzovani jednoho(at uz jakehokoli) stylu. Nesmi byt samozrejme narusena celkova tvar a soulad cele vesnice ci krajiny, ale to se tu docela dobre povedlo. Architektovi uznani za dobre odvedenou praci a majiteli dik za vyjadreni sve osobnosti. Pravda je, ze bez dostatku penez, muze byt kazdy z nas jaka chce osobnost, ale bydlet bude jen tak, na kolik mu staci prijem.:-)
0/0
7.11.2003 7:14

Najdete na iDNES.cz