Zařizování nemusí být jen otázkou peněz, ale i toho, jak dokáže více lidí v domácnosti skloubit své požadavky. Když muž a žena kupují společně nábytek, málokdy se shodnou.
Podle odborníků to má však pramálo společného s rozdílným vkusem. „Jedná se spíše o jejich rozdílné vnímání role, kterou má bydlení plnit,“ říká psycholožka Marta Boučková.
Ten, kdo bude byt uklízet, se zaměří především na praktičnost interiéru. Kdo si představuje byt jako oázu odpočinku, bude klást důraz spíše na vzhledovou stránku.
„Ideální je, když se oba shodnou nebo se jeden z partnerů spolehne na dobrý vkus toho druhého, a je dokonce rád, že nemusí vůbec řešit, jestli bude lustr takový nebo jiný,“ říká stylistka Ingrid Kročová.
„Problém však nastává, když se nedokážou dohodnout ani na barvě odkapávače na nádobí.“ A tak se občas stává, že se zařizování bytu, které má působit potěšení, mění v nepříjemné hádky, které ukrajují z energie a entuziasmu, s nímž se začalo „hnízdečko“ budovat. Snažte se, aby to nikdy tak daleko nedospělo.
Kolik lidí, tolik názorů
Neexistuje žádný důkaz, že muži a ženy mají odlišný vkus. Rozdíly je možné připsat spíše marketingové strategii firem než jejich skutečnému vnitřnímu cítění.
Při rozhodování o stylu nábytku jsou muži často nejistí a všeobecně vybírají osvědčené značky, aby demonstrovali, „že něco o bytovém designu vědí“.
Když je už nábytek v bytě, jeho uspořádání moc nemění. Naopak ženy jsou otevřenější novým řešením a rády seskupují různé formy a tvary. Nábytek přesouvají, do místnosti přidávají různé dekorativní předměty, čímž interiéru vtiskují novou atmosféru.
Snaží se totiž při zařizování vidět byt jako celek a tomu také přizpůsobují rozmístění nábytku a dekorací.
„Pokud máte problém skloubit své představy či požadavky, zkuste si oba napsat na papír vaši vizi dokonalého útulného domova, napište vše, co se vám líbí, i to, co se vám nelíbí,“ radí Ingrid Kročová.
„Konfrontace vizí vám pomůže odhalit oblasti napětí a konfliktů, umožní vám je poznat, a tak se přiblížit společnému řešení.“ A co dělat, když ani poté společnou řeč nenajdete? Pak se zkuste zamyslet nad tím, ve které části bytu kdo „vládne“.
Vezměme si třeba kuchyni s jídelním koutem. „Muži obvykle preferují kovový stůl se skleněnou deskou, protože to prý k muži prostě patří. Ženy zase dávají přednost stolu dřevěnému, jelikož působí útulněji,“ říká stylistka.
„Dominantní ale v kuchyni bývá žena. Proto byste v případě, že se nemůžete dohodnout, měli konečné rozhodnutí nechat na ní.“ Například v pracovně zase nechte raději rozhodnutí na muži. Obyčejně totiž bývá více jejich teritoriem.
Nechtějte všechno k obrazu svému
Jsou lidé, kteří zbožňují staromódní styl, protože jim dává pocit kontaktu s minulostí, upřednostňují tradiční těžký nábytek před moderním a svěžím vyhotovením.
Naopak modernisté vášnivě obhajují bezprostřednost a účelnost současného stylu a vůbec jim nepřekážejí technické ani syntetické prvky, jež obsahuje.
„Bez obav můžete zkombinovat různé styly dohromady -městský s rustikálním, starý s moderním - nebo se můžete puristicky přidržovat jenom jednoho. To záleží jen na vás,“ připomíná stylistka.
„Hodně vám také napoví věk domu - ten může rozhodnout o stylu jeho zařízení.“ Pokud máte nový dům, váš partner chce moderní nábytek, ale vy toužíte po tom, aby vás obklopovaly staré předměty, nemusíte byt zaplnit replikami starého nábytku.
Místo toho můžete moderní nábytek doplnit několika staršími kusy. „Nesnažte se však za každou cenu prosadit jakýkoliv radikální názor, protože žádná věc nestojí za ztrátu domácí pohody,“ doporučuje psycholožka Boučková.
Tajemství spočívá v tom, že žádný konkrétní styl nebudete brát příliš doslovně, ale upravíte jej podle vlastního vkusu. Částečný úspěch je vždy lepší než žádný.
Jdeme společně nakupovat | |
muži plánování nákupu |
ženy rozhoduje při nákupu |
Ženy jsou při výběru nábytku otevřenější novým řešením a do místnosti přidávají různé dekorativní předměty. |