Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Invalidovna stojí v Praze už 287 let. Z devíti čtverců stojí jen jeden

Karlínská Invalidovna vznikla před 287 lety jako domov pro zraněné vojáky a válečné vysloužilce. Svou velikostí měla předčit pařížský vzor a ukázat moc Karla VI. v Evropě. Její historie se však začala psát už o sto let dříve a v posledních letech opět ožívá. Článek přinesl magazín City Life.
Vzrostlé stromy ukrývají barokní perlu vedle parku Invalidovna a Kaizlových...

Vzrostlé stromy ukrývají barokní perlu vedle parku Invalidovna a Kaizlových sadů. Park odděloval stavbu od Vltavy, která dříve tekla dnešní ulicí Sokolovská. | foto: Jiří Podrazil

Po třicetileté válce se skladba šlechty a majitelů panství v českých zemích proměnila. Statky protestantů zakoupili katoličtí šlechtici ze zemí podřízených habsburskému trůnu. Tak se z italské Florencie dostal do Hořic a na statek Třebovětice Giacomo Strozzi, komoří a polní podmaršálek Ferdinanda II. Po jeho smrti zdědil majetek nejstarší syn Petr, který sloužil Ferdinandu III. jako generál a podmaršálek.

Vojensky i diplomaticky se mu velmi dařilo, než ho v 38 letech zabila zbloudilá kulka. Ještě předtím však sepsal poslední vůli, ve které vůbec poprvé vyslovil přání vystavět útulek pro válečné invalidy, pokud zůstane bezdětný a jeho žena se znovu nevdá. Dědice neměl a jeho manželka Marie Kateřina z Frankenbergu spravovala dalších 50 let panství tak, aby výnosy posloužily na stavbu invalidovny.

Karlínská Invalidovna vznikla před 287 lety jako domov pro zraněné vojáky a válečné vysloužilce.

Z důvodu neustálých mocenských konfliktů vznikla v roce 1649 v Rakousku stálá armáda, do které byli vojáci verbováni a museli v ní sloužit doživotně. To však vedlo k tomu, že ve službě zůstávali i po zraněních a při nebojeschopnosti v důsledku trvalých následků.

To si uvědomil Petr Strozzi při roční rekonvalescenci po zranění v bitvě, a právě proto sepsal závěť, která řešila dožití vysloužilých vojáků. „Ti do té doby končili ve špitálech, starobincích a chudobincích nebo žebrali na ulici,“ popisuje Tereza Antošová, koordinační pracovnice Národního památkového ústavu, který od roku 2018 budovu spravuje.

S podobnou myšlenkou přišel i hrabě František Špork na Kuksu, ale ani on se zřízení nedožil. K výstavbě útulku došlo až v roce 1735. Válečných vysloužilců a invalidů už začalo být tolik, že obtěžovali městské obyvatele a nepříjemně připomínali dopady válek a císařské politiky.

To si jako první uvědomil francouzský panovník Ludvík XIV. a v roce 1670 se na jeho popud začal stavět dům pro válečné invalidy s ubytováním, nemocnicí, kostelem, hřbitovem a prostorem pro vojenské přehlídky. Celý komplex na předměstí Paříže byl dokončen roku 1676, resp. 1679 i s kaplí, měl 15 nádvoří a nejdelší budova měřila 196 metrů.

„Císař Karel VI. se roku 1728 rozhodl vybudovat tři invalidovny – ve Vídni, v dnešní Budapešti a v Praze. Invalidovnu mělo tvořit devět čtverců. Z důvodů nedostatku financí byl postaven pouze jeden. Kdyby však byla pražská Invalidovna dostavěna, svou velikostí (300 × 300 metrů) by předčila i svůj pařížský vzor,“ popisuje původní plány Nikola Klučarovská, zástupkyně kastelána.

V této chodbě se natáčela scéna z filmu Amadeus (se Salierim v sanatoriu)....

Invalidovna měla být soběstačná

Karel VI. zadal stavbu dvornímu architektovi Pražského hradu Kiliánu Ignáci Dientzenhoferovi. „V budově měla být komplexně zabezpečena péče o válečné vysloužilce, nejen po tělesné, ale i duševní stránce. V centru komplexu měl být postaven monumentální kostel. I když k jeho výstavbě nedošlo, odkazy na to, že byl Kilián Ignác Dientzenhofer známý především jako sakrální architekt, můžeme nalézt v jednotlivých ubytovacích jednotkách a vysokých chodbách,“ vysvětluje Nikola Klučarovská.

Půdorys tvoří čtverec o hraně 100 metrů s vnitřním dvorem a vstupem ze severní strany. Severní křídlo (se zdobným průčelím) sloužilo jako reprezentativní, nacházely se zde sály pro návštěvy a byty pro důstojníky.

Zbylá tři křídla mají místnosti po vnějším obvodu, po dvou ubytovacích jednotkách se vždy střídá kuchyňka, která oba pokoje vytápěla kachlovými kamny. Nad kuchyňkami bydleli poddůstojníci a na vedlejších galeriích ženatí invalidé s rodinami.

Latríny a umývárny stály v rozích a byly důmyslně odvětrávány světlíkem. V jedné trojlodní ubikaci bydlelo 32 vojáků na 16 slamnících, na které dohlíželi v osmihodinových směnách tři poddůstojníci. „Vojenská služba byla doživotní, proto i Invalidovna fungovala ve vojenském režimu, na chod dohlížel posádkový kapitán, který řešil i vojenské přestupky. Pouze závažné delikty vyšetřovali strážníci a řešil civilní soud,“ popisuje Tereza Antošová. Za nedodržení denního řádu a přestupky, například opilství, nedovolené opuštění objektu, nechození do kaple apod., byli invalidé trestáni vězením.

Původním záměrem Karla VI. bylo vybudovat soběstačné místo tak, aby jej invalidé neopouštěli. Kromě ubikací zde měla být i nemocnice, kostel, společenské sály, pivovar, jatka, obchody a řemeslné dílny. Zeleninu si měli invalidé pěstovat na okolních pozemcích.

Původní plánovaná kapacita počítala s 4 tisíci invalidů včetně jejich rodin, nejvíce zde bydlelo po roce 1854 (1 404), průměrně zde žilo tisíc osob, během napoleonských válek krátce i 2 tisíce.

Kaple sv. Kříže. Do Invalidovny byli přijímáni pouze zranění či nebojeschopní...

„V roce 1735 byl dokončen severovýchodní blok, první z devíti plánovaných dvorů, a nastěhovali se do něj první obyvatelé. Po dvou letech byl však z nedostatku peněz a zájmu donátorů celý projekt zastaven a invalidé si museli vystačit se stávajícím zařízením. Jídelna byla přeměněna na kapli, do otevřených arkád se nastěhovali stánkaři, polnosti byly pachtovány, pivo se dováželo z nedalekého pivovaru za nižší ceny,“ dodává Tereza Antošová.

Kilián Ignác Dientzenhofer vycházel z koncepce klášterního rajského dvora a italských paláců. Arkády byly tedy otevřené, aby vojáci mohli bez překážek vstupovat na dvůr uprostřed. A kvůli symetrii nebyly zazděné ani v patře. To výrazně snižovalo komfort bydlení. Otevřená stavba s vysokými klenbovými stropy se zdmi silnými až 1,5 metru na břehu řeky se téměř nedala vytopit. „Teploty uvnitř jsou stabilně nižší o 5 °C oproti teplotám venku,“ říká Nikola Klučarovská.

Z toho důvodu došlo záhy po dokončení k zazdění arkád v patře a o sto let později i těch v přízemí, k osazení druhých oken a snížení stropů pomocí podhledů v některých místnostech a zazdění otevřených galerií. Invalidé zde bydleli až do roku 1935, kdy se většina z nich přestěhovala do Hořic, do nové invalidovny postavené na místě, kde si ji o 278 let dříve Petr Strozzi představoval (fungovala do roku 1964).

Pár jedinců zůstalo v původní budově do 50. let, ačkoliv se do ní nastěhoval Zemský úřad pro válečné vysloužilce a další instituce včetně vojenského archivu. V roce 1941 sem byly umístěny sbírky Národního technického muzea a budovu krátce obsadili němečtí vojáci, kteří sklepy pod severním křídlem přestavěli na protiletecký kryt.

Archiválie a exponáty vojenského archivu a Národního technického muzea zaplavily v roce 2002 povodně. I přes částečnou rekonstrukci budova chátrala. Neprodala se ani ve veřejné dražbě, a tak ji v roce 2018 získal do správy Národní památkový ústav, který zde zřídil detašované pracoviště a budovu otevřel veřejnosti.

Západní křídlo pronajímá neziskové organizaci Studio Alta, která zde pořádá taneční a divadelní představení, vytvořila komunitní zahradu a kavárnu. Na dvoraně s kašnou a vzrostlými stromy získáte představu o velikosti Invalidovny, kterou proslavil také fotograf Josef Sudek. Ten zde bydlel po úrazu v 1. světové válce a nafotil zde cyklus Z Invalidovny.

22. ledna 2016

Autor:
  • Nejčtenější

Jste blázni, říkali všichni. Parádní dům si postavili na nejhorším pozemku

Manželé bydleli ve zděném domě, který postupně upravovali. Nakonec se ale rozhodli pro změnu. Od města odkoupili jeden ze stavebních pozemků. „Ten nejhorší – všichni nám říkali, že jsme blázni, že...

12. září 2024

V Deštném si postavili roubenku, ale bez plotu. Ten správa CHKO nepovolila

Když si Luboš s Dášou pořizovali chalupu v Deštném, netušili, jak moc jim to změní život. Zamilovali se totiž do Orlických hor natolik, že si zde postavili dům a přestěhovali se natrvalo. V té době s...

8. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neuvěřitelné záchrany ohyzdných barabizen: mlýny, gotický dům i nádraží

Vybydlené ruiny, které desetiletí hyzdily české obce, jsou teď jejich pýchou. To je případ například městečka Blšany, kde díky vytrvalé snaze starostky vzkvétá odpočinková zóna. Vynikajícím příkladem...

11. září 2024

Nábytek z půdy po dědečkovi dostal šanci. Vnuk si jej v bytě užívá

V bytech z počátku dvacátého století se majitelé většinou snaží zachovat jejich genius loci. Často se v nich tak objevuje jeden či dva kusy původního nábytku, zejména pokud jde o interiér po...

14. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mezonet v paneláku navrhli ve stylu „modrá je dobrá“. A také Bauhausu

Bydlení v panelových domech nebo na sídlišti bylo kdysi považováno za neatraktivní. Dnes je jasné, že se správným přístupem mají paneláky i celá sídliště velký potenciál. To platí i o sídlišti v Krči...

13. září 2024

Sami opravili karavan a cestují. Lepší život jsme si nemohli přát, říkají

Manželé Shaun a Brittany McDougallovi z Austrálie cestují se dvěma malými dětmi po celé zemi v karavanu. Modernizaci provedli svépomocí. Díky své šikovnosti ušetřili v přepočtu asi sto padesát tisíc.

15. září 2024

Nábytek z půdy po dědečkovi dostal šanci. Vnuk si jej v bytě užívá

V bytech z počátku dvacátého století se majitelé většinou snaží zachovat jejich genius loci. Často se v nich tak objevuje jeden či dva kusy původního nábytku, zejména pokud jde o interiér po...

14. září 2024

Automatické mlýny v Pardubicích prošly neskutečnou proměnou. Podívejte se

Automatické mlýny jsou jednou z prvních staveb architekta Josefa Gočára. Monumentální mlýnskou budovu na břehu Chrudimky v centru Pardubic, která je národní kulturní památkou, zachránil majitel a...

13. září 2024

Mezonet v paneláku navrhli ve stylu „modrá je dobrá“. A také Bauhausu

Bydlení v panelových domech nebo na sídlišti bylo kdysi považováno za neatraktivní. Dnes je jasné, že se správným přístupem mají paneláky i celá sídliště velký potenciál. To platí i o sídlišti v Krči...

13. září 2024

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Schwarzenegger se v Praze proháněl na kole. Vyfotil se také s „Klukem s kamením“

Legendární herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger (77) je v Praze. O víkendu si užíval kávu na...

Plivnout při orálním sexu na penis. Obscénnost jižanské slečně změnila život

To, co v anketě vypustila do světa, byla obscénnost. Nic elegantního. Naopak, největší sprosťárna. Jenže ji do kamery...

Půllitr už mnohde není standard. Hospodští kouzlí s mírami a štvou hosty

Pivní kultura je v Česku zakořeněná po staletí a její součástí je odjakživa čepování do půllitru nebo třetinky. V...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...