Hledali jsme nemovitost, kde bychom si mohli užívat tepla v době, kdy je u nás zima. Vybírali jsme ostrov, který nabízí celoroční teplo, je součástí EU a dá se tam dostat přímým letem z Prahy. Výběr padl na Kanárské ostrovy. Během covidu jsme si je důkladně projeli a nakonec jsme si vybrali Lanzarote.
Je to ostrov, který není zasažený masovým turismem, ale má dostatečnou infrastrukturu. Navíc je na pohled velmi harmonický – jen černá sopečná krajina, bílá architektura a zelená.
Takto malebné je Lanzarote díky přísným regulativům podle umělce a architekta jménem César Manrique Cabrera (1919–1992), který dal Lanzarote jedinečnou tvář. Chtěl ostrov uchránit před turistickým boomem, který v 80. letech zasáhl Tenerife a Gran Canarii.
Dalším velkým plusem Lanzarote je jeho kultura, a to opět díky tomuto místnímu slavnému umělci. Na ostrově je tak nespočet muzeí, nadací, vyhlídek a kulturních centrem postavených právě jím.
I přesto, že Lanzarote nepatří mezi turisticky exponované ostrovy, i tady najdete turistické oblasti, kterým jsme se při výběru nemovitosti snažili vyhnout. Nakonec jsme vybrali rozlehlou vilu přímo uprostřed ostrova. Je odtud všude kousek na všechny strany ostrova, ale uchovává si klid kanárské vesnice. Kolem máme výhledy na sopky i na oceán.
Samotný výběr a nákup nemovitosti byl náročný. Téměř rok jsme skoro každý měsíc jezdili na prohlídky. Stav prodávaných nemovitostí je často žalostný, nebo rekonstruovaný jen na oko. Nechtěli jsem novostavbu, u kterých je jedno, jestli stojí v Německu nebo na Kanárech.
Zároveň jsme se báli na dálku rekonstruovat úplnou ruinu v podobně zchátralých zemědělských stavení. Po roce jsme vybrali „něco mezi“, zhruba dvacet let starou vilu v zahradě vzrostlých palem, kde rekonstrukce nebyla nutnost, ale jen naše přání. Interiéru jsme chtěli vtisknout trochu víc z lanzarotského designu. Více bílé a k tomu trochu zelené, která je barvou tohoto ostrova.
Vila byla původně navržená pouze pro dva. Na bezmála 300 metrech čtverečních byla pouze jedna ložnice. Obývací pokoj byl velký tak, že se v něm dalo jezdit na kole. My jsme se rozhodli zrušit velkorysou šatnu i samostatnou kuchyň a vytvořit místo nich další dvě ložnice. I tak nám zůstal velkorysý prostor obývacího pokoje s jídelnou a kuchyní.
Manželé z Česka si v Arizoně postavili vysněný dům. Na povolení čekali týden |
Přesto, že bylo v původní koupelně dostatek světla ze střešního světlíku, otevřeli jsme celou jednu stěnu velkým oknem, které vede do malé zahrady a díky tomu máme v koupelně zeleň. Navíc máme v patře samostatné studio s výhledem na oceán a obrovskou střešní terasou.
Byla rekonstrukce na dálku výzva? Byla!
Do celé akce jsme šli po našich zkušenost s podobným projektem na jihu Portugalska, kde šla spolupráce v zásadě hladce. Kanárské ostrovy jsou výrazně složitější. Čekali jsme španělský přístup, ale ve skutečnosti se to blížilo víc Africe. Naší výhodou ale je, že jsme sami architekti a většinu obtíží jsme předvídali.
Tomu také odpovídal návrh samotných úprav. Snažili jsme se volit co nejjednodušší zásahy, na kterých si místní firma „nevyláme zuby“. I tak jsme se leckdy nestačili divit. Pomocí instruktážních videí ve španělštině jsme stavební firmu na dálku učili dělat hrany na sádrokartonu, nebo izolovat sprchový kout.
Celý průběh od výběru nemovitosti, vyřízení španělské hypotéky přes rekonstrukci k pronájmu jsme dokumentovali na našem blogu OOOOX, který teď slouží jako inspirace a návod pro podobné nadšence. Vilu se nám podařilo dokončit a nyní je k pronájmu a pro nás jako útočiště před zimou.
Jak bydlí Češi v zahraničíPošlete do seriálu Jak bydlí Češi v zahraničí fotografie (video) a příběh i zkušenosti s bydlením v cizině. Popište nemovitost, okolí, čtvrť i zajímavosti a odlišnosti od bydlení v České republice, různé možnosti a ceny bydlení v dané zemi atd. Ze zaslaných příspěvků vybere redakce Bydlení iDNES.cz nejzajímavější příběhy s kvalitními fotografiemi, které zveřejní v seriálu Jak bydlí Češi v zahraničí. Za zaslané příběhy předem děkujeme. Fotografie (ideálně šířkové) a text, případně video jednoduše přidejte do následujícího formuláře. PŘÍSPĚVKY ZASÍLEJTE ZDE
|