Největší hříchy českých ložnic. Co stojí za upoceným a rozlámaným tělem

  1:00aktualizováno  1:00
Utratili jste za lůžko spoustu peněz, ale trčí vám z něj nohy, špatně se z něj vstává, ráno jste ze spaní celí rozlámaní a upocení. Zjevně špatná koupě. V posteli člověk tráví třetinu života, proto by měl jejímu výběru věnovat velkou pozornost.

Pokud se ráno probudíte rozlámaní, nevyspalí a neodpočinutí, může za to pravděpodobně vaše matrace. | foto: Profimedia.cz

Když přijde laik do obchodu s matracemi a rošty, většinou bude tápat. Existuje hodně technologií a je těžké se mezi nimi orientovat. Aby bylo spaní opravdu zdravé, odborníci nám pomohli sestavit osm rad pro výběr postele, matrace a roštu, ale i pro další součásti lůžka a celé ložnice.

1.Zvolte mezi kompletem a skládačkou

Před nákupem postele je nutné se rozhodnout mezi dvěma možnostmi. „Můžete mít postel takzvanou kontinentální, nabízenou jako komplet většinou celočalouněné kostry, nosného roštu či jiného pružícího systému, matrace a vrchní matrace zvané multon,“ popisuje Helena Prokopová, odbornice na ergonomii a cechmistr Cechu čalouníků a dekoratérů.

Fotogalerie

Lehací plocha takového lůžka zabírá půdorys celé postele kromě čela. Většinou si nelze vybírat dílčí části postele, tato lůžka obvykle nejsou polohovatelná. Nebo si můžete pořídit samotnou kostru postele, do ní nosný rošt a k němu kompatibilní matraci, případně doplněnou vrchní matrací.

Postel, jež se dá rozebrat na části, se dá lépe udržovat čistá. „Kombinace roštu a matrace konzultujte s odborníkem v e-shopu či studiu zdravého spánku. Každá matrace má svá doporučení pro uložení na konkrétní typ roštu,“ říká Jiří Urbánek z obchodu Forliving.cz.

 

2.Vyzkoušejte postel a rošt s matrací

Při ležení a spaní je důležité svalové uvolnění. Když není vhodná lehací plocha, svaly si dobře neodpočinou. Proto je dobré postel i rošt s matrací vyzkoušet. Do prodejny s sebou vezměte příbuzného či kamaráda, aby zhodnotil zvenčí, jak se postel chová, když si na ni lehnete.

„Pokud se při ležení na zádech prohýbá lehací plocha do hlubšího dolíku pod zadkem, postel či matraci neberte. Když je lehací plocha příjemně povrchově měkká, ale současně nosná a přitom při změnách polohy cítíte, že pod vámi pěkně pruží a současně nese, přetočte se na bok,“ radí Helena Prokopová.

Nejprve na jeden, pak na druhý, přičemž budete ležet s malým polštářkem pod hlavou. Váš poradce by měl pohmatem zjistit, zda máte páteř v rovině. Dobré je projít více prodejen a porovnat několik materiálů.

Taštičkový rošt a paměťová pěna zajistí skvělou podporu těla.

Taštičkový rošt a paměťová pěna zajistí skvělou podporu těla.

3.Zaměřte se na kvalitu

Neřiďte se marketingovými triky s cenami, levné matrace obvykle nejsou kvalitní. „U pěnových matrací materiály vypadají podobně, ale jejich vlastnosti jako elasticita, tvarová stálost nebo životnost jsou často velmi rozdílné. Určitým ukazatelem může být cena,“ říká Martina Jelínková z firmy JMP.

Pro dobrou oporu páteře má být matrace dělená nejméně na pět zón - v oblasti ramen, pánve a pat měkčí, u bederní páteře zpevněná. Martina Jelínková doporučuje sendvičovou matraci, která je na povrchu příjemně měkká, ale má pevnější střed.

Měli byste mít možnost si vybrat z několika tvrdostí. Matrace má být dobře provzdušněná díky povrchové profilaci a prořezání uvnitř. A vhodný je i snímatelný a pratelný potah. Dobře se lze vyspat i na nepolohovatelném roštu, ale polohování zvýší váš komfort, zvlášť když má elektrické ovládání.

4.Zkontrolujte rozměry

Těsnat se na malé dvouposteli může být příjemné, ale dlouhodobě to moc pohodlí nezajistí. Šířka jedné matrace na dvouposteli by měla být aspoň 80 centimetrů. U jednolůžka je minimum 90 centimetrů.

Nechcete, aby vám nohy trčely do prostoru nebo abyste hlavou tlačili do čela postele? Minimální délku matrace spočítáte sečtením své výšky a délky chodidla (ale nejméně 20-25 centimetrů, ještě lépe 40 centimetrů).

„Důležitá je i výška lehací plochy postele - má být minimálně 35 centimetrů nad podlahou, optimum je 40-50 centimetrů. Pro vyšší postavy nebo seniory lze doporučit 50-60 centimetrů,“ radí Martina Jelínková. Tloušťka matrace 10 centimetrů je na dlouhodobé spaní málo, minimum je 14-15, ty komfortní mají i víc než 20 centimetrů.

Zdravá ložnice - méně textilu, větrání matrace zespodu a polohovatelné lampy.

Zdravá ložnice - méně textilu, větrání matrace zespodu a polohovatelné lampy.

5.Zajistěte proudění vzduchu

V bytě ušetříte místo úložnými prostory pod lůžkem. Ale není to zdravé. Pod postelí je lepší volný prostor. Člověk dýchá pokožkou celého těla, proto je třeba, aby kostra lůžka a rošt umožňovaly proudění vzduchu. „Matrace musí být propustná pro vzduch a páru. Člověk má ležet v suchu, z vlhka mohou vznikat kromě plísní i některé nemoci kloubů či pokožky,“ popisuje Helena Prokopová.

6.Vyberte dobrý polštář a přikrývku

Můžete mít sebelepší matraci a rošt, ale se špatným polštářem vás stejně mohou bolet záda. „Polštář musí správně podepírat krční páteř a měkce hlavu. Má zasahovat svými okraji, špičkami jen pod horní okraj zad,“ radí ergonomka Prokopová. Moc velké polštáře jsou nevhodné.

„Polštář je nutné vyzkoušet. Záleží na délce krku, zdravotním stavu, zvyklostech spaní, poloze při spánku. Pak lze volit klasický nebo anatomický s výplní z polyuretanové či viskoelastické pěny nebo z dutého vlákna. Ideální je takový, který můžete upravit i během užívání, přisypat či usypat náplň,“ doporučuje Martina Jelínková.

Přikrývku vyberte podle toho, na jakou teplotu jste v ložnici zvyklí. Když ji v zimě v ložnici snižujete, je vhodné užívat dvoudílnou přikrývku. V zimě a chladných dnech se složí ze dvou tenčích, v létě použijete jen jednu část. Dobré je duté vlákno, jež odvádí vlhkost a hodí se i pro alergiky. Polštář i přikrývku jednou až dvakrát ročně vyperte nebo vyčistěte, povlak po dvou až třech týdnech.

Anatomický polštář nabízí vyšší komfort spaní.

Anatomický polštář nabízí vyšší komfort spaní.

7.Vymezte pohodlný přístup k posteli

Pro zdravé usedání a vstávání musí mít každý člověk jednu dlouhou stranu postele volně přístupnou. Chybou jsou lůžka v nikách, z těch nelze vstát správně, tedy takzvaným rolováním. „Vstávání ve stylu ,hop a vyskoč‘ jsou nezdravá, mohou být základem poškození páteře,“ varuje Helena Prokopová.

8.Vyřešte osvětlení a zastínění

Stropní osvětlení v ložnici má mít stínidlo zespodu zakryté, aby vás neoslňovalo, když ležíte na posteli a díváte se vzhůru. U postele jsou vhodné polohovatelné lampičky na čtení, které se dají namířit přímo na knihu. K tomu můžete přidat ještě tlumené osvětlení pro vytvoření atmosféry.

Chodíte-li v noci na toaletu, světlo může vzbudit partnera, nebo mu naruší tvorbu melatoninu, hormonu důležitého pro usínání. Vadí silné světlo i slabé s modrou barvou. Vyřešit to může malé osvětlení bez modrých tónů pod postelí, které se automaticky zapne, když spustíte nohy dolů. Samozřejmostí pro zdravý spánek je dobře zatemněná místnost.

Ucelené systémy. Ten, komu výběr z různých matrací a roštů připadá složitý,...

Ucelené systémy. Ten, komu výběr z různých matrací a roštů připadá složitý, může sáhnout po uceleném systému. Můžete se spolehnout, že všechny komponenty k sobě dobře pasují, jsou vyvíjené komplexněji.

Co je nového ve světě zdravého spaní?

Jestliže ve vývoji matrací a roštů přicházejí novinky, nebývají obvykle moc revoluční. Podle odborníků většina materiálů a technologií pro zdravé spaní existovala už před 30 lety. V posledních letech však lze přece jenom pozorovat několik trendů.

Moderní pěny - výrobci se snaží vyvíjet nové pěny, které mají zvýšit komfort spánku. Odlišné pěny se také odlišují barvami a v matracích různě kombinují. Jednou z nejmodernějších je takzvaná líná či viskoelastická pěna s tvarovou pamětí, která reaguje na teplo a při ležení odlehčuje tlakové body. Tento materiál se používá kolem ramen, na celé ploše matrace nebo v polštářích.

Kombinace technologií - nedávno se na trhu objevila kombinace paměťové pěny a pružin. Matrace s pěnovými či paměťovými pružinami uvnitř jsou pevné, ale zároveň se výborně přizpůsobují tvaru těla.

Ucelené systémy - ten, komu výběr z různých matrací a roštů připadá složitý, může sáhnout po uceleném systému. Můžete se spolehnout, že všechny komponenty k sobě dobře pasují, jsou vyvíjené komplexněji. U některých lze vybírat i z více variant. Takový systém může být třeba kombinací sofistikovaného křidélkového roštu a skládané matrace z paměťové pěny.

Nebo se dávají tenčí matrace na speciální rošty, kde jsou lamely namísto v pevném rámu uchycené v pásech z polyuretanové pěny. Narazit lze i na luxusní systémy, které mají několik vrstev, mimořádnou tloušťku, ale také cenu. 

Spaní na bavlně, žíních, kaučuku, kokosu, konopí, lnu, ovčí nebo velbloudí vlně...

Spaní na bavlně, žíních, kaučuku, kokosu, konopí, lnu, ovčí nebo velbloudí vlně je zaručeně bez chemie. Na snímku ruční výroba přírodní matrace.

Modelové příklady

Jaké matrace a rošty odborníci doporučují pro specifické typy lidí. 

  • Děti a mládež

U matrací do dětských postýlek v obvyklých rozměrech 120 × 60 cm jsou žádoucí antibakteriální vlastnosti. „Materiál má být antialergenní, matrace mají mít snímatelný a pratelný potah,“ doporučuje Jiří Urbánek z obchodu Forliving.cz.

Pro děti od 2-3 let už je nejlepší matrace velikosti pro dospělé, 90 × 200 cm, která je nezónová. Děti na posteli ve spánku hodně ,cestují‘, navíc s věkem rostou. Vhodná je polyuretanová pěna, spíše střední tvrdost. Zhruba do sedmi let věku je potřeba mít na posteli zábrany, aby dítě nespadlo. Patrové postele do tohoto věku jsou riziko.

„Doporučuji postel na nožkách, s vkládacím lamelovým nebo terčovým roštem, aby dokonale větrala. V pubertě se děti více potí, menší děti je zase třeba při nachlazení vypotit. Vkládací rošt s nastavitelnou tuhostí střední části, aby se mohla tuhost s růstem výšky a hmotnosti dítěte nastavovat,“ radí Helena Prokopová, odbornice na ergonomii a cechmistr Cechu čalouníků a dekoratérů. Dobrý je polohovatelný hlavový díl, aby si dítě při čtení nebo hraní v nemoci mohlo dobře opřít hlavu.

  • Lidé s problémy s páteří a klouby

Názor, že při potížích se zády či velkými klouby se má spát na tvrdém, je podle Heleny Prokopové mylný. Bolesti se naopak zvyšují, takoví lidé potřebují měkké lůžko. „Matrace by měla mít minimálně sedm zón tuhosti, výšku nejméně 20 centimetrů a použité materiály by měly mít specifikaci pro zdravotní matrace,“ radí Jiří Urbánek.

  • Alergici

Kdo má alergii na pryž, musí se vyhnout matracím s pryžovým jádrem. Alergie na peří vylučuje polštáře s takovou náplní, což platí i pro alergii na roztoče. Omezením je i alergie na hedvábí. Alergici potřebují lehce čistitelnou a omyvatelnou postel, buď s nečalouněnou kostrou, nebo očalouněnou pratelným snímatelným potahem. A tak vysokou, aby se pod ní mohlo vytírat a aby matrace s roštem zespodu větrala. Je nutné hlavně snížit množství prachu v ložnici.

„Průměrně 85% roztočových alergenů v bytě pochází z postelí. Na jedné matraci je až několik milionů roztočů, dále jsou pak hojně v polštářích a přikrývkách,“ popisuje Martina Jelínková z firmy JMP.

Matrace má být vyrobená z materiálů, které maximálně odvádějí vlhkost, třeba ze studené pěny s celulózou nebo z latexu. Totéž platí pro její potah, na který je i vhodná látka s podílem ze stromu kapok či s obsahem stříbra a pratelná na 60 stupňů.

  • Lidé s jinými zdravotními problémy

Pro lidi s problémy srdce či nedostatečností dýchání je při spánku nutná zvýšená poloha hlavy. Proto by měli mít postel polohovatelnou do sedu. „Pro lidi s křečovými žilami nebo otoky nohou je výhodný elektricky polohovatelný rošt s možností krátkodobého zvýšení dolních končetin pro odtok krve. To je dobré použít i během dne,“ doporučuje Helena Prokopová.

Lidé s bolestmi hlavy by si měli pečlivě vybírat polštář, aby byl nastavený na jejich výšku krku, krk podepíral a byl měkký pod hlavou a při přetočení na bok měli vyšší část, tedy více nacpanou část polštáře pod hlavou, pro vyrovnání výšky ramene. Osvědčený je třeba polštář plněný takzvanými spacími kuličkami, dá se prát, pod hlavu si individuálně nastavíte výšku vkládacího polštářku.

„Lidé s bolestmi hlavy potřebují mít hlavu v teple, tak je dobré mít postelové čelo s postranními částmi. Rozhodně nikdy nesmí spát s hlavou v průvanu, to ale není dobré pro nikoho,“ varuje Helena Prokopová.

  • Ti, kteří se hodně potí

Vybírat je nutné dokonale prodyšné matrace, třeba s polyuretanové pěny s celulózou, a s pratelným potahem jako u alergiků. „Nebo existují pěny zvané suché, s dokonale otevřenými buňkami, vhodné pro výrobu lodních matrací. Další novinkou jsou nové materiály na bázi vláken, v Japonsku se používají pro výplně sedadel vlaku Šinkanzen. Ale používají se jen u některých specializovaných výrobců k individuální výrobě matrací,“ říká Helena Prokopová. Jiří Urbánek pro tento typ lidí zásadně nedoporučuje línou pěnu, naopak dobré podle něj mohou být matrace se speciálními chladivými pěnami.

  • Senioři a méně pohybliví lidé

Postel by měla být vyšší, s možností podsunutí nohou při usedání a vstávání. Páteře seniorů bývají deformované, zvětšují se či naopak rovnají páteřní oblouky, není tak nutné řešit zónování.

„Senioři by měli volit matraci s měkčí povrchovou vrstvou - šetří klouby, zlepšuje krevní oběh. Vhodná je například matrace s prořezáním na povrchu nebo s paměťovou pěnou po celé ploše,“ říká Martina Jelínková.

Matrace má být dobře nosná s rezervou pružení při obracení. Při neklidném spánku lze doporučit lehce manipulovatelné zábrany proti pádu. Senior upoutaný na lůžko potřebuje elektrické polohování, Jiří Urbánek pro něj doporučuje matraci s antidekubitním účinkem, která omezuje vznik proleženin.

Autor:

Nejčtenější

Sousedův kocour si z naší zahrady udělal záchod. Svádíme s ním marný boj

1

Sousedův kocour dlouhodobě užívá naši zahradu pro vykonání své potřeby. Výkaly smrdí, musíme je sbírat a vynášet mimo...

Bungalov většinou nemá v české krajině co dělat. Důvodů je několik

Pokud už chcete mít přízemní dům, může mít mnohem nápaditější formu než...

I když se dnes bungalovy těší velké oblibě, osobně tyto domy, rozlehlé placky s nízkou střechou staženou až na uši,...

V jižních Čechách si postavili příjemný moderní dům, který dobře slouží

Na masivní trámové stupnice logicky navazují i další dřevěné designové prvky...

Nízké účty za provoz, vynikající kvalita vzduchu, příjemná akustika a tepelná pohoda, to jsou benefity domu, který...

Proměna dejvického bytu: zůstaly staré výklenky, přibylo patro

Bílou linku navrženou na míru oživuje zeleně natřené okénko do světlíku, které...

Dobrá spolupráce designérů a investorů je základ. V tomto případě získal interiér nejen originální vzhled, ale i...

Ze starého bytu vytvořili skvělý interiér s příjemnou atmosférou

Také v kuchyni použili architekti „obnažené“ cihly. Industriální prvek sem...

Pro ateliér Seman architekti se stala hodně velkou výzvou proměna staršího bytu na moderní prostor s industriálními...

Další z rubriky

Po deseti letech užívání předělali svůj řadový dům. I kvůli synům

Styl celého domu se odvíjel od ořechové podlahy a představ majitelů o moderním...

Honza s Kristinou a dvěma syny bydlí ve svém domě takřka deset let. Synové povyrostli, a tak bylo třeba některé věci...

Sousedův kocour si z naší zahrady udělal záchod. Svádíme s ním marný boj

1

Sousedův kocour dlouhodobě užívá naši zahradu pro vykonání své potřeby. Výkaly smrdí, musíme je sbírat a vynášet mimo...

Manželé si postavili dům s radostí ze života. Chtějí za něj 218 milionů

Dům z roku 1997 si nechal majitel navrhnout od slavného italského designéra....

Dům z roku 1997 si nechal majitel navrhnout od slavného italského designéra. Ettore Sottsass stavbu vyšperkoval do...

Najdete na iDNES.cz