Jak vybírat matraci a rošt. Ženy mají jiné požadavky než muži

  1:00aktualizováno  1:00
Nikoli honosný rám postele, ale kvalita lehací plochy, tedy matrace a rošt, jsou základem opravdu dobré postele. Musí se ovšem harmonicky doplňovat, aby vyhovovaly konkrétnímu uživateli.

Lamelové rošty nahradila "křidélka" | foto: Lattoflex

Při výběru rozhoduje spousta věcí, od hmotnosti, výšky, věku, zdravotního stavu i pohlaví majitele. Důležitý je také typ interiéru, do něhož se matrace a rošt pořizují.

Typický příklad? Třeba na víkendové chalupy, kde se pravidelně netopí, nejsou vhodné latexové matrace, protože se pomaleji "zahřívají". Navíc mívají výrazně vyšší hmotnost než standardní polyuretanová matrace.

Přitom bývá nutné je pravidelně obracet. Pokud totiž nemají hodně odvzdušňovacích kanálků v jádru a navíc leží na pevné desce, zadržují vlhkost. Mohla by se pod nimi objevit i plíseň.

Na ložnou plochu matrace je použita líná pěna

Na ložnou plochu matrace je použita líná pěna

Při výběru rozhoduje také zvyk. Kdo strávil delší dobu v zahraničí, kde se často používají hodně vysoké matrace se změkčující vrstvou, těžko se bude cítit dobře na nízké a s tvrdým povrchem.

"Snad všichni hokejisté, kteří se vraceli z NHL, si mi stěžovali, že se tady nevyspí. Na svoje otlučená ramena, paty a boky potřebovali matrace se změkčující vrstvou líné pěny. Takové se doporučují třeba i pro lidi s cukrovkou, kteří mají poruchu nervového systému, takže špatně přejímají ,informace‘ z kloubů a pokožky," vysvětluje Sylva Hadamcziková, která se na čalouněný nábytek specializuje.

Mnohým hokejistům, ale i dalším zákazníkům proto před lety matrace s línou pěnou sháněla. "Dnes už je to v pohodě, vhodné matrace má třeba Tempur, italský Magniflex, ale také české Tropico."

Nemusíte být borec z NHL, abyste ocenili línou pěnu. Tento "zázrak" funguje jednoduše. Optimalizuje svoji tuhost a tvar podle absorbovaného tepla neboli se přizpůsobí vašemu teplému tělu. Nic vás netlačí, v noci se nebudete převracet jako po těžkém zápase. Prostě se lépe vyspíte. Líná pěna funguje i jako ochrana před proleženinami.

Elektricky polohovatelné rošty lze použít až do šířky postele 120 cm

Elektricky polohovatelné rošty lze použít až do šířky postele 120 cm

Sedmizónová matrace je vyrobena z líné a studené pěny

Sedmizónová matrace je vyrobena z líné a studené pěny

Na velikosti a výšce záleží

Při výběru velikosti matrace přidejte ke své výšce ještě délku chodidla, což bývá asi 21 až 34 cm. Muž i žena s výškou kolem 180 cm tak potřebují postel dlouhou 210 až 220 cm. Minimální šířka pro jednoho by měla být u dvoulůžka 90 cm, dohromady tedy 180 cm. U samostatných lůžek, například pro ty, kdo žijí jako single, se doporučuje alespoň 120 až 140 cm. Pro pohodlí i možnou návštěvu.

"Jinak je pravidlo pro šířku lůžka jednoduché: při ležení na zádech byste měli mít ruce pohodlně mírně pokrčené v lokti," radí Ing. Helena Prokopová, cechmistryně Cechu čalouníků a dekoratérů, která se problematice zdravého spaní a ergonomie nábytku věnuje již řadu let a přednáší ji na odborných školách.

U dvoulůžka potřebuje každý vlastní rošt a matraci - při nákupu si ale pohlídejte, aby výška obou matrací byla stejná. Jinak nezbude nic jiného, než namontovat rošty do různých výšek, to se vám však nemusí podařit u každého rámu postele.

Při ležení na boku má byt páteř v jedné rodině, tomu napomáhá i ramenní kolébka

Při ležení na boku má být páteř v jedné rovině, tomu napomáhá i ramenní kolébka

Pěnové matrace by měly mít výšku minimálně 14 cm, typy s pružinovou kostrou nejméně 15, z toho alespoň tři centimetry počítejte na tvarovací a kypřící vrstvu. "Při dotyku rukou nebo dosednutí na matraci rozhodně nesmíte pružiny cítit," varuje Helena Prokopová.

Kdo a s kým

Každá matrace vyžaduje určitý typ roštu. Celočalouněná lůžka, kdy matrace a podklad jsou srostlá jako siamská dvojčata, nemají v ložnicích co dělat. Matrace špatně větrají, nelze vyprat jejich potah, což už dnes bývá běžné.

A protože za noc běžně vypotíme 0,2 až 0,75 l potu, je jasné, že tak po pěti až sedmi letech začne matrace připomínat jedno velké (a ucpané) sítko. I proto odborníci odmítají reklamní slogany o životnosti matrací až 25 let, či dokonce doživotní záruky.

Polštář má dosahovat pouze k ramenům, aby se mohly jejich svaly uvolnit

Polštář má dosahovat pouze k ramenům, aby se mohly jejich svaly uvolnit

Všechno má však svá ale. A proto rada z praxe od prodejců: u matrací se šířkou 120 či 140 cm hygienu a prací snímatelný povlak nevzdávejte, ale přidejte si raději matracový chránič, který můžete lehce sejmout a vyprat. I když se dnes běžně vyrábějí potahy matrací se zdrhovadly po celém obvodu, takže po rozepnutí dostaneme dvě části (pro praní a velikost pračky hodně důležité!), přesto by mohla u větších typů (a při jednom člověku) manipulace při snímání připomínat souboj lehké váhy v ringu s těžkou.

Máte v posteli místo roštu pevnou desku? Nikdy! Maximálně na postel určenou pro návštěvy na jednu noc. Desku však přesto opatřete (pokud je již nemá) větracími otvory a použijte matraci s pružinovou kostrou a výškou minimálně 15 cm s pružinami v sáčcích (z něm. Taschenfederkern) a kypřící vrstvou. Polyuretanová matrace na takový podklad nepatří.

Na nepolohovací lamelové rošty se 14 až 18 lamelami budou vhodné latexové nebo sendvičové matrace (třeba kombinace latexu a kokosu), ale vždy se vám vyplatí rošty s větším počtem lamel, 28 i více, kde jsou lamely v oblasti beder zdvojené a je možné regulovat jejich tuhost. Na polohovací lamelové rošty nepatří matrace s pružinovou kostrou, protože na polohování nereaguje.

Vnitřní jádro matrace Seacell Emotion se skládá z vrstvy materiálu Ecogreen, umístěné mezi dvěma vrstvami Geomemory Aloe. Řady drážek a hlubokých kanálků na obou stranách středové vrstvy Ecogreen umožňují proudění vzduchu a udržují matraci suchou.

Vnitřní jádro matrace Seacell Emotion se skládá z vrstvy materiálu Ecogreen, umístěné mezi dvěma vrstvami Geomemory Aloe. Řady drážek a hlubokých kanálků na obou stranách středové vrstvy Ecogreen umožňují proudění vzduchu a udržují matraci suchou.

Vedle nastavení tuhosti lamel si lze dopřát i tzv. ramenní kolébku. Jde o speciální uchycení lamel, které umožňuje zatlačit či dokonce naklonit lamelu tak, aby se rameno spáče pěkně "zabořilo". Pro muže, kteří mají "ramena přes celá záda", rozhodně důležitá věc. Dokonce na ni pamatují už i výrobci matrací, kteří v "pánských" začali používat změkčující zónu právě v oblasti ramen. Na ženy také myslí - těm zase dopřávají měkčí povrch v místech kyčlí.

Pro nejnáročnější zákazníky jsou určeny křidélkové či destičkové rošty s tzv. multitorzním pérováním. Tlak se rozkládá do více bodů a snižuje se napětí.

Ovšem pozor, jakmile použijete na správnou matraci a rošt špatný polštář (velký a naducaný), většina "plus" zmizí. Základní pravidlo je jednoduché: polštář má podepírat hlavu a špičkami zasahovat pouze k ramenům, aby se mohly uvolnit ramenní svaly. Jako vhodná velikost se doporučuje 50 x 60 cm, kterou preferují například ve Skandinávii.

Při ležení na boku by měl polštář vyrovnávat (spolu s ramenní kolébkou roštu nebo změkčenou zónou v matraci) výšku ramene.

Potahová látka matrace SoyGreen je ošetřena mikrokapslemi, obsahujícími sójové proteiny, které se během kontaktu těla s povrchem potahu uvolňují a blahodárně přispívají ke zdravému odpočinku celého těla.

Potahová látka matrace SoyGreen je ošetřena mikrokapslemi obsahujícími sójové proteiny, které se při kontaktu těla s povrchem potahu uvolňují a blahodárně přispívají ke zdravému odpočinku celého těla.

Bio i v posteli

Moderní matrace mají s původními slamníky plněnými travinami přece jen něco společného. Jejich výrobci totiž stále častěji používají přírodní materiály či alespoň příměsi. Trendem je prostě i u matrací bio.
Suroviny z ropy, z nichž se vyrábějí polyuretanové pěny, se nahrazují přírodními oleji, například ze skočce a sóji. Právě sóju používají snad všichni známí výrobci.

"Bio u matrací znamená, že jádro je vyrobeno z materiálu čistě přírodního původu," vysvětluje Petr Vašíček z firmy Tropico Plus. Přírodní látky se využívají i při výrobě potahů matrací, jednou z prvních byla aloe vera. Ale dopřát si můžete i mikrokapsle, aby se vám uvolňovala čerstvá vůně lesa nebo levandule.

Existuje i rozdělení pro muže a ženy. Zatímco muže "ochlazuje" rostlinný extrakt z břízy, aby potah matrace absorboval teplo a ochladil tělo, ženám naopak potahy "topí". Extrakt z červených papriček zvyšuje cirkulaci krve, takže je slabšímu pohlaví tepleji.

Dnešní favorité? Matrace vyrobené ze studené pěny (má větší póry s porušenou buněčnou strukturou, je tak prodyšnější než běžný polyuretan a nabízí i lepší elasticitu. Kombinací různých tuhostí studených pěn a "líné" pěny vznikají vícezónové matrace, které přesně vědí, kde má být hlava, bedra i paty.

Za kvalitní matraci zaplatíte tak od sedmi tisíc korun výše. Ty, které splňují zdravotní parametry, mívají nižší sazbu DPH, jsou brány jako zdravotní pomůcky. Jako první dosáhl v České republice na tuto výhodu Gumotex.

Šetřit na matraci a roštu není jednoduché. Někdy lze využít třeba akcí výrobců či prodejců, kteří nabízejí dvě matrace za cenu jedné. Třeba značka Magniflex nabízí matraci Duofreeze s paměťovou pěnou Memory všitou do potahu za 11 990 korun. Druhou lze ovšem už pořídit zdarma.

Sleva 10% může u roštu s elektrickým polohováním dosáhnout i několik tisíc

"Křidélkové" rošty optimálně rozkládají hmotnost těla a snižují tím tak tlak do podložky

Jak vznikl lamelový rošt

V případě roštů platí okřídlené cherchez la femme neboli "za vším hledej ženu". Staří Etruskové sice měli bronzová lůžka s vyplétanou lehací plochou, ale postelové rošty jsou spojeny až s "láskyplnou historií". V padesátých letech minulého století bolela totiž jistou paní Degenovou neustále záda, proto její manžel hledal řešení, jak jí pomoci.

Měl blízko ke dřevu, vyráběl totiž židle, a ošetřující lékař hledal s ním. Tak vznikl lamelový rošt, jehož lamely připomínají svým uložením v rámu pružné uchycení žeber. Německý truhlář Karl Thomas, který začal tyto rošty vyrábět, je nazval Latto (z něm. lať), a tak vznikla značka Lattoflex.

Karl Thomas založil v roce 1975 dokonce Institut pro fyziologii spánku. Při vývoji nových roštů i matrací se začaly využívat výsledky výzkumů hned čtyř firem, jež vyrábějí postele, ale také rehabilitační pomůcky, ergonomický kancelářský nábytek a dětské autosedačky.

Lamelové rošty se od sebe liší uložením lamel z vrstveného dřeva a tím i způsobem pružení, šířkou a počtem (čím víc, tím lépe), možností regulace tuhosti, ale i používanými dřevinami.

Jako astronauti

Éru líných neboli viskoelastických pěn s otevřenou buněčnou strukturou a vysokou hustotou nastartoval "kosmickým" tempem materiál Tempur. Vznikl původně jako materiál pro NASA, protože při startech byli astronauti vystaveni enormnímu přetížení.

Tempur v teple měkne, v chladnu se naopak zpevňuje. Teplému lidskému tělu se tak dokonale přizpůsobí a rozloží optimálně jeho tlak. Je proto ideální proti vzniku proleženin, ale také pro zvýšení komfortu při spaní.

Viskoelastické pěny se používají nejen na matrace, ale také na zdravotnické výrobky, třeba na speciální polštáře pod nohy, které odlehčují nohám a žilnímu systému. Tuzemští výrobci používají například pěnu Eucatherm C či Twinsaver a podobně.

Autor:
  • Nejčtenější

Dva roky spal se synem v týpí, pak postavil rodině za Prahou skvělý dům

Josef jezdil s manželkou Šárkou za odpočinkem na chatu. Stála kousek za Prahou, v úplném klidu a pěkné krajině. Jenže...

Slavný horolezec bydlí v úžasné roubence z borovicového dřeva

Legendární horolezec Zoltán Demján, který jako první člověk v bývalém Československu zdolal nejvyšší horu světa Mount...

Jiří Bartoška investuje do nemovitostí v Praze desítky milionů korun

Charismatický herec Jiří Bartoška si je moc dobře vědom toho, že nejsou líp uložené peníze než v nemovitostech....

Dali bytu v paneláku přednost před domkem za Prahou. A nelitují

Tento byt získala tříčlenná rodina výměnou za garsoniéru. Byl nejvyšší čas, protože na svět se chystal další potomek, a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rodina jede na šťastné vlně. Český obývák s kuchyní je jejich pýchou

Moniku a její dvě dcery potřebují proměnit kuchyň, jídelnu a obývací pokoj. Všechny tři jsou aktivní surfařky a...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

Jak se bydlí francouzskému designérovi v Praze: stačí mu IKEA

Francouzský designér Julien Desvignes věří, že pro tvorbu originálního prostoru je určující osobnost jeho obyvatel....

Jiří Bartoška investuje do nemovitostí v Praze desítky milionů korun

Charismatický herec Jiří Bartoška si je moc dobře vědom toho, že nejsou líp uložené peníze než v nemovitostech....

Dva roky spal se synem v týpí, pak postavil rodině za Prahou skvělý dům

Josef jezdil s manželkou Šárkou za odpočinkem na chatu. Stála kousek za Prahou, v úplném klidu a pěkné krajině. Jenže...

Ze starého statku v Beskydech vzniklo úžasné bydlení pro mladou rodinu

Interiér rekonstruovaného statku z 19. století v podhůří Beskyd odráží příběh výjimečných lidí, kteří procestovali celý...

Najdete na iDNES.cz