Jak bydlí spisovatelka Sylva Lauerová: miluje věci mezi kýčem a uměním

aktualizováno 
Spisovatelku a básnířku Sylvu Lauerovou čtou prý hlavně krásné ženy. Píše ve dvou ze třech svých domovů: ve vile v Brně (odkud přinášíme fotky) a také v kultivovaném domě uprostřed džungle na Seychelských ostrovech.

V bytě najdete spoustu knih. „Užívám si populárně naučnou literaturu: knihy zabývající se lidskou psychikou, publikace o výzkumech v oblasti neurovědy, kosmologie i kvantové fyziky. Často sáhnu i po literatuře ,zenu‘, včetně poezie,“ říká Sylva. | foto: Dereck Hard, Red Bull.cz

Sylva Lauerová bydlí na několika místech: v holandské čtvrti v německé Postupimi, na jihu Mahé na Seychelských ostrovech uprostřed Indického oceánu a ve vile v Masarykově čtvrti v Brně.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Co pro vás znamená slovo domov?
Domov je tam, kde jsem šťastná, kde je někdo, kdo mě má rád, kdo mě miluje, kdo rozumí mým pocitům a kdo se mnou počítá a spoléhá se na mě. Domov pro mě není o místech, ale o lidech a atmosféře. O vzájemnosti, o klidu a o mocné přírodě.

Odkud původem jste?
Z Brna. Narodila jsem se v oblasti dnešního „Bronxu“, v ulici Cejl, v tehdy ještě klidné a příjemné části města. V bytě o sto dvaceti metrech čtverečních s vysokými stropy, dvěma balkony, podlahami z parket, velkými knihovnami, koncertním křídlem a spoustou světla.

K čemu byste připodobnila váš současný brněnský byt?
K chrámu. Pocity z návštěvy chrámového prostoru tu evokuje vysoký lomený strop, výhled z okna do zahrady nebo nad střechy a ticho, přestože leží v Masarykově čtvrti poblíž středu města.

Zařízení jsem si pořídila na zakázku v truhlářství, v pár designových obchodech, přímou koupí od přátel-umělců, v galeriích, na cestách zahraničím. Zejména v menších předmětech jsou ukryty vzpomínky a pocity. 

Fotogalerie

Třeba žlutého „Žirafáka“ jsme s manželem objevili při procházce v malé art galerii v Berlíně. Představuje mou zálibu v hybridech spojujících umění a kýč. Zbožňuji, když mí hosté tiše přemítají, zda se jim tato podivně nabarvená žirafa líbí.

A váš nejoblíbenější kus nábytku nebo doplňku?
Ferdinand. Je to ovšem strom. Pomerančovník. Přítel. Ferďas rodí jednou za rok. Jeho plody jsou obrovské a neuvěřitelně sladké. Ale je to „škudlil“. Loni nás obšťastnil pouze jedním plodem a letos se mu ve větvích houpou tři.

Jak vypadá vaše bydlení na Seychelách?
Bydlím v prostorném, částečně dřevěném domě uprostřed džungle, několik set metrů od oceánu, ke kterému vede úzký chodníček mezi stromy. Jsem obklopena skořicovníky a palmami, keři, květinami, žábami, ptáky a ještěrkami.

Kde doma pracujete?
Na Seychelských ostrovech píši na vyvýšené zastřešené terase za stolem, u kterého snídám. Naskýtá se mi výhled na džungli a oceán a hlavně dýchám čistý vzduch ještě nezničené přírody.

V Brně píši za velkým jídelním stolem. Výhled mám do zahrady a přes střechy domů na město. Asi mám duševní a reálnou stravu tak nějak propojenou. Jinak si ráda sednu do rohu pohovky, opřu se do polštáře a čtu… například. Tedy pokud mám na něco takového vůbec čas.

Relaxace na sofa od značky Rolf Benz s břízou za zády

Relaxace na sofa od značky Rolf Benz s břízou za zády

Sylva Lauerová

*1962

Vystudovaná právnička (ale také vyučená prodavačka) je úspěšnou autorkou bestsellerů (knihy „Hračka“ a „Sexy strategie“ se objevily v žebříčku TOP 10 nejprodávanějších knih u nás), románů („Otrok“, „Jumaroro“, „Tichošlap“) a také básní (sbírka „Ovace nevlídnosti“). Před Vánocemi jí vyjde „Experimentální atlas mužů“.

V minulosti pracovala jako modelka, úspěšně podnikala v oblasti realit, zabývala se meditací i praktikovala jógu. Energii čerpá z cestování, nedávno se přihlásila na další univerzitu, jejím sportem je plavání, fascinuje ji práce bagristky.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Autor:
  • Nejčtenější

Obývací pokoj dosloužil. Takovou změnu za padesát tisíc majitelka nečekala

Kristýna si přeje proměnit svůj dosavadní obývací pokoj tak, aby v něm uplatnila mix různých stylů, které má ráda....

Premium

Soused si postavil u plotu boudu. Strhnout ji nehodlá a jen se směje

Petr má problém se sousedem. Ten si bez oznámení a svolení postavil u společného plotu dřevěnou boudu. „Nedodržel...

Slavná horolezkyně Klára Kolouchová má domov a rodinu v pražském Podolí

Klára Kolouchová v létě zdolala K2 a jako první Češka vylezla na druhou nejvyšší horu světa. Při třetím pokusu to...

Fascinující bydlení pro důchodkyni, která se rozhodla žít v přírodě

V současnosti bývají úspěšné stavby, které chrání soukromí majitelů různými způsoby. Některé využívají půdorys ve tvaru...

Spala na podlaze, neměla skříň. Konečně se dočkala krásného bydlení

Anna žije již několik let po různých podnájmech a nedávno se rozhodla, že skoncuje se spaním na matraci i s provizorním...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Petra Černocká má chalupu v Kytlici. Není v ní nic z obchodu

V Kytlici, která je blízko německých hranic, stojí na kopci krásná zachovalá chaloupka. Petra Černocká ji zdědila po...

Při výběru materiálů do nového bytu dali na rady architekta a nelitují

Že přísloví o kovářově kobyle, která chodí bosa, neplatí vždy, se nám potvrdilo při návštěvě nově dokončené realizace...

Pojďte dál. Majitelé dřevostaveb zvou veřejnost na návštěvu

Podívejte se na výběr několika dřevostaveb postavených v Česku v posledních letech. Další můžete sami navštívit během...

Byt s dvěma terasami rodina miluje. Hosty láká i jejich moderní WC

Čtyřčlenná rodina si splnila sen a pořídila si velkorysý byt v klidné čtvrti na okraji Prahy. Dříve bydleli v menších...

Najdete na iDNES.cz