Manželům se líbila lokalita i návrh domu. Vzali si hypotéku a podepsali kupní smlouvu. Už v průběhu uzavírání smlouvy byli ale překvapeni. Zjistili totiž, že jejich dvoupodlažní řadový dům s možností vestavby v podkroví není rodinným domem, ale vestavěnou bytovou jednotkou.
Developer vše vysvětlil tak, že jde o podlouhlý dům se sedlovou střechou, který je rozdělený na tři části - domky a každý má svého majitele. V dokumentech ani na reklamních materiálech o tom samozřejmě nebyla žádná zmínka.
Sen o rodinném domě |
Všichni tři vlastníci tedy byli spoluvlastníky všech zahrad a okolí domů. Manželé sice byli touto neočekávanou změnou zaskočeni, ale přesto se rozhodli smlouvu podepsat. V dodatku totiž bylo povolení k výlučnému užívání jejich části pozemku, tedy zahrady.
Při předání hotového bytu - domu provedli záznam vad a nedodělků, které dodavatel slíbil odstranit. Mezi jinými to byly mokré vnitřní špalety oken. "Developer nám řekl, že je to v této době normální a jen je přemaloval," říká majitelka domu, která si nepřeje s manželem zveřejnit své jméno, adresu ani jméno developera.
Po nastěhování se majitelé rozhodli, že si postaví ploty, které nebyly součástí stavby a náklady si rozdělí. Jednání se sousedy se postupně stávalo čím dál víc obtížnějším, neboť někteří měli vlastní představy o provedení, nehodlali z nich ustoupit a celou akci i přes spoluvlastnictví mařili.
Manželé bohužel doplatili na důvěru, kterou vkládali do dobrých sousedských vztahů. Věřili, že se s nimi bez problému dohodnou. Raději tedy celý plot zaplatili sami.
Společný pozemek
Od začátku bylo zřejmé, že mazaný developer chtěl za pozemek ušetřit. Dle platných vyhlášek o výstavbě může mít jeden rodinný dům až tři bytové jednotky a jeden rodinný dům "v bloku" pak zabere menší díl pozemku. Takto je potom možné koncentrovat zástavbu a maximálně využívat plochy k zastavění.
V praxi pak ale postačí, když si váš soused spoluvlastník postaví hlavu a třeba i kvůli stavbě terasy musíte uzavřít s ostatními dohodu. Vždy je proto nutné důkladně prověřit vlastnická práva k pozemkům okolo řadových domů před podepsáním smluv a nespoléhat se na koncepty developerů.
Skryté vady
Nedlouho po nastěhování a zabydlení se v novém bytě začala na špaletách objevovat plíseň. Manželé byli upozorněni, že musí dostatečně větrat. Poctivě větrali, ale plísně se dále rozšiřovaly, začaly se vyskytovat i u soklu podlahy a záhy napadly podlahové lišty a také podlahy samotné.
Malý syn začal být po nastěhování často nemocný a jeho potíže pokračují stále. Po sejmutí části narušených podlah manželé dokonce zjistili, že je podlaha z druhé strany celá pokryta zelenočernou plísní. "Museli jsme odstranit všechny podlahové lišty, které začaly bobtnat a omítky kolem oken už opadávají," říká majitel domu.
Na střeše je narušená difuzní fólie a v některých místech byla půda v zimě kvůli netěsnostem zasypaná sněhem. Po písemných reklamacích se developer rozhodl problémy řešit "šikovným protahováním".
To je běžná praxe nesolidních developerských firem. Provedou pár kosmetických oprav a prohlásí celou záležitost za vyřízenou, nebo slíbí brzkou návštěvu reklamačního technika. Manželé nakonec začali reklamace vymáhat přes právníka.
Tehdy se teprve začal developer zajímat o stav věcí. Změřil v bytě vlhkost vzduchu a bez bližšího posouzení vad je odkázal na špatné větrání i přes to, že k poruchám docházelo v místnostech s různými vlhkostními režimy (koupelna, ložnice, obývací pokoj).
Developer se například vůbec nepozastavoval nad tím, že vstupní dveře absolutně netěsní, pokud nejsou zamčené. Prý jde o standardní řešení v dané ceně.
Manželé se snažili stav zlepšit a zajistit časté a rychlé větrání, nicméně ani potom se stav nezměnil. Rozhodli se proto, že s reklamací neskončí a investují další peníze za posudky a znalce. "Chceme se domoci spravedlnosti. Přece máme právo za své peníze bydlet ve zdravém domě," říká majitelka.
Někteří dodavatelé staveb a developeři kalkulují s nedostatkem sil kupujících v závěrečné části koupě a nechuť se soudit o nápravu. Prodlužováním a oddalováním či neadekvátním zamítáním reklamací se pak snaží, aby záruka vypršela či klient na celou záležitost rezignoval.
Vlhkost a plísně
Největším protivníkem v boji s plísněmi v interiéru je vlhkost vzduchu. V případě, že je plíseň způsobena vadou konstrukce, je vždy v době chladného počasí možné její teplotu posoudit, jestli je riziková pro vznik kondenzace vnitřního vzduchu při normové vlhkosti.
"Pokud ano, je stavba špatně provedena a lze to prokázat. Pokud se nezjistí vada konstrukce, jde často o nadlimitní vlhkost vnitřního vzduchu," říká Peter Mosio, inspektor firmy Bytecheck.
Zajištění správného větrání může být nad faktické možnosti uživatelů. Z pochopitelných důvodů lze jen obtížně větrat, pokud jste v práci anebo spíte. Takzvaná čtvrtá poloha kliky, větrání uvolněnými obvodovými spárami okolo křídla okna, nestačí. Menší poryv větru či podtlak způsobují navíc zpětné utěsnění okna.
V Česku existuje protichůdný parametr mezi závaznou technickou normou určující těsnost pláště budovy a nezávaznou technickou normou, která upravuje, jakým způsobem se má větrat. Předepsané štěrbiny či otvory ve fasádách často způsobují obtékání velmi studeného vnějšího vzduchu po podlaze v místě či po parapetech oken, což je uživatelsky nepříjemné.
"Ze zkušenosti víme, že pokud jsou parametry obvodové stěny na hranici normových požadavků, bývají na nich v kritických místech problémy s kondenzacemi. Mnoho developerů staví s minimálními zákonnými požadavky a reklamace nebývají uznány, protože z pohledu norem je všechno v pořádku," hodnotí současný stav Peter Mosio.
Případu se nyní věnují odborníci, kteří určí, proč ke vznikům plísní dochází. Jestli je to nedostatečným větráním či vadným provedením detailů u oken. Čtenáře s výsledkem seznámíme v jednom z dalších dílů našeho seriálu.
Reality pod lupouKoupili jste bydlení a máte s ním problémy? Budete rekonstruovat a chcete vědět, na co si dát pozor? Nechcete se nechat podvést či okrást při realitních transakcích? Jednejte zodpovědně a jako profík. Pošlete svůj dotaz do seriálu Reality pod lupou a pomůžeme vám nespálit se.
Společný projekt rubiky Bydleni.iDNES.cz, portálu Reality.iDNES.cz a specialistů ze společnosti Bytecheck, kteří se zabývají technickým prověřováním nemovitostí před jejich koupí nebo převzetím od developera, chce ukázat, že každý problém s nemovitostí lze řešit s minimem ztrát, a také jak důležitá je prevence. HLEDÁME DALŠÍ ZÁJEMCE Sledujte, co zažívají lidé se starostmi, jako máte vy. Nebo do toho pojďte rovnou s námi. Přihlásit se můžete ZDE Chcete využít prověření nemovitosti při koupi bydlení? Se seriálem Reality pod lupou máte slevu 20 %. Stačí vyplnit formulář. |