Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sen o novém domě. Opadávají omítky, bobtnají podlahy a všude řádí plíseň

  1:00
Příjemná obec na severu Čech a developerský projekt, který splňoval všechny požadavky. Mladí manželé měli jasno, tady budeme bydlet. Pohádka o šťastném domově nyní končí trpkým zklamáním.
Na venkovní terase odpadává sokl kvůli vlhkosti v konstrukci.

Na venkovní terase odpadává sokl kvůli vlhkosti v konstrukci. | foto: Bytecheck

Manželům se líbila lokalita i návrh domu. Vzali si hypotéku a podepsali kupní smlouvu. Už v průběhu uzavírání smlouvy byli ale překvapeni. Zjistili totiž, že jejich dvoupodlažní řadový dům s možností vestavby v podkroví není rodinným domem, ale vestavěnou bytovou jednotkou.

Developer vše vysvětlil tak, že jde o podlouhlý dům se sedlovou střechou, který je rozdělený na tři části - domky a každý má svého majitele. V dokumentech ani na reklamních materiálech o tom samozřejmě nebyla žádná zmínka.

Sen o rodinném domě

Všichni tři vlastníci tedy byli spoluvlastníky všech zahrad a okolí domů. Manželé sice byli touto neočekávanou změnou zaskočeni, ale přesto se rozhodli smlouvu podepsat. V dodatku totiž bylo povolení k výlučnému užívání jejich části pozemku, tedy zahrady.

Při předání hotového bytu - domu provedli záznam vad a nedodělků, které dodavatel slíbil odstranit. Mezi jinými to byly mokré vnitřní špalety oken. "Developer nám řekl, že je to v této době normální a jen je přemaloval," říká majitelka domu, která si nepřeje s manželem zveřejnit své jméno, adresu ani jméno developera. 

Po nastěhování se majitelé rozhodli, že si postaví ploty, které nebyly součástí stavby a náklady si rozdělí. Jednání se sousedy se postupně stávalo čím dál víc obtížnějším, neboť někteří měli vlastní představy o provedení, nehodlali z nich ustoupit a celou akci i přes spoluvlastnictví mařili.

Manželé bohužel doplatili na důvěru, kterou vkládali do dobrých sousedských vztahů. Věřili, že se s nimi bez problému dohodnou. Raději tedy celý plot zaplatili sami.

Společný pozemek

Od začátku bylo zřejmé, že mazaný developer chtěl za pozemek ušetřit. Dle platných vyhlášek o výstavbě může mít jeden rodinný dům až tři bytové jednotky a jeden rodinný dům "v bloku" pak zabere menší díl pozemku. Takto je potom možné koncentrovat zástavbu a maximálně využívat plochy k zastavění.

V praxi pak ale postačí, když si váš soused spoluvlastník postaví hlavu a třeba i kvůli stavbě terasy musíte uzavřít s ostatními dohodu. Vždy je proto nutné důkladně prověřit vlastnická práva k pozemkům okolo řadových domů před podepsáním smluv a nespoléhat se na koncepty developerů.

Na půdě chybí přesah tepelné izolace přes záhlaví ukončení tepelně izolační zdi. Pokračující dozdívka nemá dostatečné tepelně izolační vlastnosti.

Oprava napojení fólie byla provedená nevhodnou lepicí páskou.

Skryté vady

Nedlouho po nastěhování a zabydlení se v novém bytě začala na špaletách objevovat plíseň. Manželé byli upozorněni, že musí dostatečně větrat. Poctivě větrali, ale plísně se dále rozšiřovaly, začaly se vyskytovat i u soklu podlahy a záhy napadly podlahové lišty a také podlahy samotné.

Malý syn začal být po nastěhování často nemocný a jeho potíže pokračují stále. Po sejmutí části narušených podlah manželé dokonce zjistili, že je podlaha z druhé strany celá pokryta zelenočernou plísní. "Museli jsme odstranit všechny podlahové lišty, které začaly bobtnat a omítky kolem oken už opadávají," říká majitel domu.

Na střeše je narušená difuzní fólie a v některých místech byla půda v zimě kvůli netěsnostem zasypaná sněhem. Po písemných reklamacích se developer rozhodl problémy řešit "šikovným protahováním".

To je běžná praxe nesolidních developerských firem. Provedou pár kosmetických oprav a prohlásí celou záležitost za vyřízenou, nebo slíbí brzkou návštěvu reklamačního technika. Manželé nakonec začali reklamace vymáhat přes právníka. 

Na ostění dveří na terasu je patrná vlhkost a plísně. Kvůli tomu je poškozená podlaha.

Tehdy se teprve začal developer zajímat o stav věcí. Změřil v bytě vlhkost vzduchu a bez bližšího posouzení vad je odkázal na špatné větrání i přes to, že k poruchám docházelo v místnostech s různými vlhkostními režimy (koupelna, ložnice, obývací pokoj).

Developer se například vůbec nepozastavoval nad tím, že vstupní dveře absolutně netěsní, pokud nejsou zamčené. Prý jde o standardní řešení v dané ceně.

Manželé se snažili stav zlepšit a zajistit časté a rychlé větrání, nicméně ani potom se stav nezměnil. Rozhodli se proto, že s reklamací neskončí a investují další peníze za posudky a znalce. "Chceme se domoci spravedlnosti. Přece máme právo za své peníze bydlet ve zdravém domě," říká majitelka. 

Někteří dodavatelé staveb a developeři kalkulují s nedostatkem sil kupujících v závěrečné části koupě a nechuť se soudit o nápravu. Prodlužováním a oddalováním či neadekvátním zamítáním reklamací se pak snaží, aby záruka vypršela či klient na celou záležitost rezignoval.

Rozsáhlá plíseň v rohu se po odstranění savem okamžitě objeví znovu.

V rohu okna se plíseň objevuje neustále.

Vlhkost a plísně

Největším protivníkem v boji s plísněmi v interiéru je vlhkost vzduchu. V případě, že je plíseň způsobena vadou konstrukce, je vždy v době chladného počasí možné její teplotu posoudit, jestli je riziková pro vznik kondenzace vnitřního vzduchu při normové vlhkosti.

"Pokud ano, je stavba špatně provedena a lze to prokázat. Pokud se nezjistí vada konstrukce, jde často o nadlimitní vlhkost vnitřního vzduchu," říká Peter Mosio, inspektor firmy Bytecheck.

Zajištění správného větrání může být nad faktické možnosti uživatelů. Z pochopitelných důvodů lze jen obtížně větrat, pokud jste v práci anebo spíte. Takzvaná čtvrtá poloha kliky, větrání uvolněnými obvodovými spárami okolo křídla okna, nestačí. Menší poryv větru či podtlak způsobují navíc zpětné utěsnění okna.

Tmelení spojů se rozpadá. Důvodem je trvalá vlhkost konstrukce a okenního rámu.

Dveře netěsní. Kvůli tomu je poškozeno vstupní ostění.

V Česku existuje protichůdný parametr mezi závaznou technickou normou určující těsnost pláště budovy a nezávaznou technickou normou, která upravuje, jakým způsobem se má větrat. Předepsané štěrbiny či otvory ve fasádách často způsobují obtékání velmi studeného vnějšího vzduchu po podlaze v místě či po parapetech oken, což je uživatelsky nepříjemné.

"Ze zkušenosti víme, že pokud jsou parametry obvodové stěny na hranici normových požadavků, bývají na nich v kritických místech problémy s kondenzacemi. Mnoho developerů staví s minimálními zákonnými požadavky a reklamace nebývají uznány, protože z pohledu norem je všechno v pořádku," hodnotí současný stav Peter Mosio.

Případu se nyní věnují odborníci, kteří určí, proč ke vznikům plísní dochází. Jestli je to nedostatečným větráním či vadným provedením detailů u oken. Čtenáře s výsledkem seznámíme v jednom z dalších dílů našeho seriálu.

Reality pod lupou

Koupili jste bydlení a máte s ním problémy? Budete rekonstruovat a chcete vědět, na co si dát pozor? Nechcete se nechat podvést či okrást při realitních transakcích?

Jednejte zodpovědně a jako profík. Pošlete svůj dotaz do seriálu Reality pod lupou a pomůžeme vám nespálit se.

  • Popište nám vaše problémy či obavy
  • Navrhneme rozumné řešení a sepíšeme obecné postupy
  • Zkontrolujeme realizaci
  • Stanovíme zásady prevence pro ostatní čtenáře
Reality iDNES.cz - realitní portál, Bytecheck - inspekce nemovitostí

Společný projekt rubiky Bydleni.iDNES.cz, portálu Reality.iDNES.cz a specialistů ze společnosti Bytecheck, kteří se zabývají technickým prověřováním nemovitostí před jejich koupí nebo převzetím od developera, chce ukázat, že každý problém s nemovitostí lze řešit s minimem ztrát, a také jak důležitá je prevence.

 HLEDÁME DALŠÍ ZÁJEMCE

Sledujte, co zažívají lidé se starostmi, jako máte vy. Nebo do toho pojďte rovnou s námi. Přihlásit se můžete ZDE

Chcete využít prověření nemovitosti při koupi bydlení? Se seriálem Reality pod lupou máte slevu 20 %. Stačí vyplnit formulář.

Autor:
  • Nejčtenější

Jste blázni, říkali všichni. Parádní dům si postavili na nejhorším pozemku

Manželé bydleli ve zděném domě, který postupně upravovali. Nakonec se ale rozhodli pro změnu. Od města odkoupili jeden ze stavebních pozemků. „Ten nejhorší – všichni nám říkali, že jsme blázni, že...

12. září 2024

Nejlepší čas na pořízení chalupy či chaty je teď. Co je v Česku na prodej

Chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy slibují soukromí, klid, odpočinek po náročných dnech v práci. Na prodej jsou víkendové nemovitosti na horách i luxusní obydlí například ve středních...

17. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do rekonstrukce 70 let staré chaty se žena pustila sama. Jak to dopadlo

Paní Alena zdědila nedávno skoro sedmdesát let starou chatu. Více než obchody s módou ji zajímají ty s interiérovým vybavením a také s nářadím. Sama se pustila do návrhu kompletní rekonstrukce,...

17. září 2024

Nábytek z půdy po dědečkovi dostal šanci. Vnuk si jej v bytě užívá

V bytech z počátku dvacátého století se majitelé většinou snaží zachovat jejich genius loci. Často se v nich tak objevuje jeden či dva kusy původního nábytku, zejména pokud jde o interiér po...

14. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze školy z roku 1914, kde se v interiéru zastavil čas, je dnes chata

V osmé řadě televizního seriálu Eventyrlig Oppussing o proměnách chat a chalup se Halvor Bakke se svým týmem pustil do proměny domu z roku 1914. Ten původně sloužil i jako škola, dnes stavbu už třetí...

16. září 2024

Bydlí nad Strahovským tunelem v Praze. V bytě má ocelové mostní nosníky

Do bytu na pražském Smíchově se majitelka přestěhovala před sedmi lety z menšího města. Bydlí ve třetím patře projektu Rezidence Sacre Coeur 2 v bezprostřední blízkosti stejnojmenného parku. Stavba...

19. září 2024

Malý horský apartmán má vše potřebné, majitelé se nemusí o nic starat

Ceny apartmánů v horských střediscích jsou takřka stejné jako ceny bytů v Praze. Většina zájemců si proto nepořizuje pro víkendové pobyty či dovolenou zbytečně velký, a tedy drahý apartmán. Je však...

19. září 2024

Sháníte netradiční chatu? Vyvolávací cena protijaderného bunkru je 450 tisíc

Útulně zařízený protijaderný bunkr z padesátých let minulého století se stal netradiční chatou. Stojí v anglickém Wormhillu a prodává se za patnáct tisíc liber, v přepočtu za 450 tisíc korun.

18. září 2024

Dřevostavba slouží jako škola i kulturní centrum obce. I bez zateplení

Dřív zde byl areál bývalé vojenské základy, teď se tu učí středoškoláci a scházejí se tady lidé z celé obce. Vzniklo zde totiž komunitní centrum a středisko místního kulturního dětí. Našlo se i místo...

18. září 2024

Radil jsem bratrovi, aby se neupil a neufetoval, říká Jakub Prachař

Premium Mluví jakoby žertem, ale za svými slovy si stojí. Moderátorovi Liboru Boučkovi to Jakub Prachař občas natře před...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Do výstřihu nekoukat! Fotbalové Ústí vzbudilo ve světě rozruch českou Pamelou

Ústecký fotbal zase dobyl svět, byť opět ne na hřišti. Po „kazmovině“ s tlouštíkem propírají média po celé planetě...

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Deindustrializace Německa začala. Firmy omezují výrobu a mizí ze země

Německo přestává být zemí přívětivou pro podnikání. Kvůli obavám z dopadů tamní energetické politiky rychle narůstá...