Nadchnul je nábytek z kovových trubek, nechali si jej vyrobit na míru

  1:00aktualizováno  1:00
Pokud jste si mysleli, že nábytek z kovových trubek se hodí pouze do dílny nebo do garáže, tak vás interiér domu, kde bydlí Bára s manželem a třemi syny, vyvede z omylu. Návštěva byla fotografována pro časopis Domov.

Dispozice je po rekonstrukci jasná a přehledná. Výklenek mezi jídelnou a obývacím pokojem beze zbytku vyplnila příruční knihovna. | foto: Tomáš Dittrich

Rodiče paní Báry žijí řadu let v malé středočeské vesnici. Rozhodli se koupit sousední rodinný dům, který měl s tím jejich společnou příjezdovou cestu, aby předešli případným sporům o tuto část pozemku. 

Další zajímavé rozhovory a návštěvy najdete v časopise Domov.

Další zajímavé rozhovory a návštěvy najdete v časopise Domov.

Tento nově pořízený dům prošel rekonstrukcí, během níž proběhla i výměna střešní krytiny a oken i ke změna dispozice do současné podoby. V přízemí je dnes velká obytná místnost s kuchyní a jídelnou a menší koupelna, v patře ložnice, velká koupelna a dva dětské pokoje.

Po této radikální proměně se sem nastěhovala Bára se svým mužem Ondřejem a třemi syny. Báru, k jejímž velkým zálibám patří zařizování interiéru, oslovil na Pinterestu industriální styl.

„V roce 2016 jsme se byli s Ondřejem podívat na veletrhu ForInterior a objevili tam stánek firmy Industrial4you. Sympatický mladý pár tu nabízel jednoduchý nábytek vyrobený z kovových trubek kombinovaných s dřevěnými policemi. Hned po veletrhu jsme se s oběma designéry domluvili na návrhu šatny do ložnice, a protože jsme si padli do noty, po první zdařilé realizaci spolupráce pokračovala i při řešení dalších místností,“ popisuje Bára seznámení s Katkou a Patrikem.

Druhá rekonstrukce

V loňském roce se Bára s Ondřejem pustili do renovace podlah. Jejich dům vytápí tepelné čerpadlo, a proto se rozhodli pro instalaci podlahového topení, které se dá s tímto zdrojem vytápění velmi dobře kombinovat.

Fotogalerie

Topný systém přitom nechali zabudovat také do vnitřní části obvodové stěny. V létě sofistikovaný systém dokáže chladit, a nahradí tak částečně klimatizaci.

Manželé si zároveň nechali postavit krb, který se nejvíce využívá zejména v přechodném období. Krb, prosklený ze dvou stran, v zimě představuje značnou finanční úsporu a současně tvoří zajímavý interiérový prvek, který odděluje obytnou část od kuchyňské. Má netradiční obklad z materiálu Corten, který připomíná zrezivělé kovové pláty, ovšem s odlišnými vlastnostmi (neotírá se jako rez a dobře akumuluje teplo).

Nová kuchyň

V rámci této „podlahové“ rekonstrukce přišla na řadu i proměna interiéru obytné místnosti v přízemí, na které se podíleli designéři z Industrial4you. Do nově navržené kuchyně byla zakomponována původní linka z IKEA s vínovými čelními plochami ve vysokém lesku.

Po rekonstrukci rodina využila původní kuchyňskou linku z IKEA. Pracovní deska...

Po rekonstrukci rodina využila původní kuchyňskou linku z IKEA. Pracovní deska je stejná jako oválný stůl.

Nyní ji doplnily otevřené police vedle trouby a mikrovlnky, kuchyňský ostrůvek se zvýšeným pultem a nová pracovní deska, která koresponduje s oválným stolem na bytelné podnoži z kovových trubek. Hlavní stavební práce probíhaly během loňských prázdnin, kdy mohla rodina využívat zahradní kuchyň.

Policový systém

Jako velmi praktická se ukázala šatna hned za vstupními dveřmi domu. Zde designéři využili jednu z výhod trubkového sytému: výrobu na míru do atypických prostor. Prosklená stěna zádveří je totiž šikmá a klasická pravoúhlá skříň by se sem nehodila.

„Místo běžné obývákové stěny nebo uzavřených skříněk jsem chtěla raději otevřené police, kde bych mohla vystavit dekorace i svoje pokojové rostliny. Klade to sice větší nároky na úklid, ale člověk má díky tomu o věcech přehled,“ vysvětluje Bára svoje přání.

Kromě televizní stěny z industriálních polic vznikla i menší knihovna ve výklenku, psací stůl a nízký stolek vedle velké zelené sedačky z Torrimexu. Místnost sjednocuje šedá výmalba inspirovaná benátským štukem a dlouhé závěsy v podobném odstínu jako je pracovní deska.

Obytná místnost je účelně rozdělena do několika částí – kuchyňské s navazující...

Obytná místnost je účelně rozdělena do několika částí – kuchyňské s navazující jídelnou a obývací, oddělené tělesem krbu.

S rezavým obkladem krbu zase ladí potahy jídelních židlí. Díky smyslu pro detail a nevšední barevné kombinaci spolu s citlivým výběrem pokojových rostlin se Báře povedlo vytvořit originální interiér, z něhož na každém kroku vyzařuje rodinná pohoda.

„Když jsme navrhovali podobu oválného jídelního stolu, přinesli jsme s sebou vzorek a na místě ladili jeho výsledné zakřivení a tvar. Umíte si asi představit, že těžký dubový kus nábytku nebyl zrovna jako pírko. Povrch masivní dubové desky nese stopy patiny a stejný typ i barvu jsme záměrně použili na pracovní desce kuchyňské linky, na ostrůvku i na policích,“ říkají Kateřina a Patrik Šanderovi, designéři Industrial4you.

Z jednoho zbylého kousku dřeva vytvořili krájecí prkénko. Konstrukci stolu do jídelny, k němuž se pohodlně vejde osm lidí, bylo potřeba vyrobit opravdu bytelnou. „Právě velká nosnost, variabilita i možnost výroby na míru jsou hlavními výhodami policových systémů a podnoží ze železných trubek, které vyrábíme,“ dodávají Kateřina a Patrik.

Pracovní stůl i stěnu v obýváku tvoří skladebný systém z kovových trubek s...

Pracovní stůl i stěnu v obýváku tvoří skladebný systém z kovových trubek s policemi. Zeď oživují závěsné bonsaje – kokedamy. Šikmá stěna zádveří nebyla překážkou pro vytvoření věšáku na kabáty, botníku a odkládacích polic.

Na přání majitelů není spuštěna diskuse.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Autor:
Témata: trubka

Nejčtenější

Sousedův kocour si z naší zahrady udělal záchod. Svádíme s ním marný boj

1

Sousedův kocour dlouhodobě užívá naši zahradu pro vykonání své potřeby. Výkaly smrdí, musíme je sbírat a vynášet mimo...

Bungalov většinou nemá v české krajině co dělat. Důvodů je několik

Pokud už chcete mít přízemní dům, může mít mnohem nápaditější formu než...

I když se dnes bungalovy těší velké oblibě, osobně tyto domy, rozlehlé placky s nízkou střechou staženou až na uši,...

V jižních Čechách si postavili příjemný moderní dům, který dobře slouží

Na masivní trámové stupnice logicky navazují i další dřevěné designové prvky...

Nízké účty za provoz, vynikající kvalita vzduchu, příjemná akustika a tepelná pohoda, to jsou benefity domu, který...

Proměna dejvického bytu: zůstaly staré výklenky, přibylo patro

Bílou linku navrženou na míru oživuje zeleně natřené okénko do světlíku, které...

Dobrá spolupráce designérů a investorů je základ. V tomto případě získal interiér nejen originální vzhled, ale i...

Po deseti letech užívání předělali svůj řadový dům. I kvůli synům

Styl celého domu se odvíjel od ořechové podlahy a představ majitelů o moderním...

Honza s Kristinou a dvěma syny bydlí ve svém domě takřka deset let. Synové povyrostli, a tak bylo třeba některé věci...

Další z rubriky

Splňte si sen o roubence. Stavby jako z pohádky jsou v Česku na prodej

Peřimov, okres Semily. Nemovitost stojí na mírně svažitém pozemku velkém 1 587...

V České republice se prodává velké množství roubených chalup v různé kvalitě. Některé jsou před rekonstrukcí, do jiných...

Po deseti letech užívání předělali svůj řadový dům. I kvůli synům

Styl celého domu se odvíjel od ořechové podlahy a představ majitelů o moderním...

Honza s Kristinou a dvěma syny bydlí ve svém domě takřka deset let. Synové povyrostli, a tak bylo třeba některé věci...

NEJ horské chaty doma i v zahraničí. Tady se každý cítí jako v ráji

Chaty se začaly stavět v roce 2009, před dvěma lety se podařilo dílo dokončit a...

Horská chata má lahodit oku a možná i formovat vkus, je vhodné, když je jednoduchá, moderní, ale přesto tradiční a...

Najdete na iDNES.cz