Do hlavního prostoru s úctyhodnou rozlohou 60 m2 bylo nutné zvolit i adekvátně velké zařizovací předměty.

Do hlavního prostoru s úctyhodnou rozlohou 60 m2 bylo nutné zvolit i adekvátně velké zařizovací předměty. | foto: Iveta Kopicová

V domě mají vlastní studnu a 58 km kabelů. Vše řídí geniální software

  • 302
Komu se poštěstí projít se vlastním domem ještě předtím, než se prvně kopne do země? Právě takovou procházku virtuální realitou zvolili manželé, kteří neváhali využít i další moderní technologie.

A tak jsou jejich okna, žaluzie, topení, klimatizace, zamykání dveří, bezpečnostní systém, osvětlení i vyhřívání sauny, páry a bazénu řízeny softwarem pro inteligentní domácnost.

Očekáváte, že dům se nachází v jednom z evropských velkoměst? Chyba. Manželé se dvěma dětmi už omrzel městský "cvrkot" a odstěhovali se do chráněné krajinné oblasti.

Atypická krbová vložka je výrazně větší vzhledem k velikosti prostoru, také sedací souprava není dimenzovaná jen pro čtyřčlennou domácnost.

Cesta z města

Jaký byl hlavní důvod stěhování Václava a Laury mimo město? "Museli jsme k tomu postupně dozrát. Povedlo se. Dozráli jsme. Navíc mám k tomuto místu citový vztah. Vyrůstal jsem tu, přesně tady stála kdysi chalupa, kam jsem s rodiči často jezdil," vysvětluje majitel.

Původní stavení ale nevyhovovalo. "Chtěli jsme moderní stavbu, která samozřejmě musela architektonicky zapadnout do prostředí chráněné krajinné oblasti a splňovat určité parametry, což nebyl lehký úkol," vypráví Václav.

Bylo toho opravdu hodně. Třeba fasáda domu, která musela být v kombinaci kámen/dřevo, sklon střechy, velikost oken, ale například i umístění kotce.
Požadavky na stavbu vycházely z předchozích zkušeností s bydlením v domku.

Kuchyně od firmy Brick s jídelnou je ve společenském prostoru výškově vymezena dvěma schody.

"Tam jsme měli venkovní bazén, což se ukázalo ne zrovna ideální, proto jsme tady zvolili vnitřní. S tím pak vznikla myšlenka na wellness centrum, které zahrnuje parní a suchou saunu a fitness," popisuje majitel.

Může se hodit

Chcete si postavit rodinný dům podle svých představ? Vyberte si pro něj vhodný pozemek na Reality.iDNES.cz.

Kvůli mírné svažitosti pozemku musel být dům koncipován do dvou výškových úrovní. Vzniklo tu šestnáct schodů. "Na první pohled nevýznamné, ale ti, kdo mají zkušenosti s nošením nákupů a dalších nezbytností vědí, o čem mluvím. Proto jsme tu nechali vybudovat zásobovací výtah. Časem se nápad ukázal jako velmi dobrý," dodává Václav.

Práce s odborníky

Od začátku bylo jasné, že tak objemná stavba vyžaduje pomoc architekta. "Nejradši hledám mezi nejlepšími z branže. Zatímco dům navrhoval ateliér Hlaváček & Partner, interiéru se věnovali architektka Hlaváčková a architekt Folprecht z EH studia. Vycházeli z původní dispozice, kterou jsme i díky vizualizaci, již ve špičkovém provedení zpracovala firma Ctech, lehce poupravili," říká majitel.

Do koupelny si manželé nepřáli vanu, ale prostorný sprchový kout. Bílá keramická umyvadla zasazená do světlé kamenné desky z quarylu barevně vyvažuje nábytek s dýhou ořechu.

Třeba do dětských pokojů nepronikalo tolik světla, jak by si majitelé přáli, proto byla přidána okna. Také se krátila jedna z chodeb, byla příliš dlouhá. "Ale to byly jen drobnosti, v podstatě vše je dílem architektů z EH studia, kteří nám předkládali návrhy a my jsme měli konečné slovo. Bylo nutné ponechat interiéru jednotící linii, jinak bychom nedosáhli takového výsledku. Preferovali jsme zejména kvalitu a nadčasový vzhled."

Výsledek na jedničku

Co se týká interiéru, tam měli majitelé díky architektům od začátku dobrý pocit. Z čeho jsou ale opravdu překvapeni, je inteligentní domácnost systému AMX.
"Všichni mě od toho zrazovali, ale po schůzkách s lidmi, kteří systém instalují, jsem získal přesvědčení, že by to mohlo fungovat. Je tu 58 kilometrů kabelů zakomponovaných do zdí, říms, kapes a podobně. A skutečně to funguje. Ovládání je tak jednoduché, že mu hned rozuměly i děti," tvrdí majitel.

A náklady na provoz? "Jedním z požadavků byl i ekonomický provoz, který bude šetrný také z ekologického hlediska. Zvolili jsme rekuperaci vzduchu, dvě tepelná čerpadla a vlastní studnu. Jsme na třetinových nákladech oproti standardním zdrojům," tvrdí majitel.

Názor architektů

Ak. arch. Eva Hlaváčková a MgA. Robert Folprecht z EH studia:

Klienti za námi přišli se studií domu a požádali nás o dopracování a vytvoření interiéru. Jejich požadavkem bylo vytvořit funkční, harmonické a kvalitní bydlení, kde interiér bude propojen s exteriérem.

Spolupráce s nimi byla vynikající, proto se nám podařilo splnit jejich představy a vytvořit bydlení trvalých hodnot, kde každý malý detail vytváří jeden velký celek. Za přispění všech profesí se podařilo postavit rodinný dům, který je symbió­zou moderní architektury s chráněnou krajinnou oblastí.

Více se dočtete v časopise Moderní byt č. 5/2011.