Husákovo 3+1. Podívejte se, jak jsme žili za socialismu

  1:00
Koberec jekor, chemlon, sektorový nábytek, umakartová jádra a černobílý televizor Tesla, tak vypadal téměř každý byt v 70. letech minulého století. Díky výstavě v Galerii VŠUP si můžete projít do detailů zařízený interiér panelákového 3+1.
Autoři výstavy si dali záležet opravdu na všem

Autoři výstavy si dali záležet opravdu na všem | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

Autoři projektu, především studenti oboru Dějiny a teorie designu a nových médií Vysoké školy uměleckoprůmyslové, navodili v Galerii VŠUP téměř dokonalou atmosféru normalizační doby.

 Obrázek
Dispoziční řešení panelákového 3+1 a jeho typické vnitřní zařízení

.

Replika bytu 3+1, kterou studenti instalovali, má sedmdesát metrů čtverečních a je zařízena pro průměrnou čtyřčlennou rodinu se dvěma dětmi. Stěny bytu zdobí dobové východoněmecké tapety, v oknech jsou záclony a na zemi koberce jekor, kovral či šedé linoleum.

Husákovo 3+1

V obývacím pokoji s reálnou balkonovou stěnou, kterou dodali zcela neporušenou řemeslníci, narazíte na klasický sektorový nábytek. Obývací stěnu doplňuje černobílý televizor Tesla i magnetofon SonetB4, ve vitrínách čeká na návštěvníky keramika z Bulharska a sváteční sklo. Nechybí ani stolní červené víno Dalibor.

Husákovo 3+1

Před čalouněnou sedačkou je umístěn konferenční stolek s přichystaným výtiskem Rudého práva, časopisem Dikobraz, sifonovou lahví a skleničkami z lisovaného skla.

V ložnici leží na toaletním stolku osvěžující ubrousky Kleopatra, o zeď se opírá žehlicí prkno a pod peřiňákem lze najít šicí stroj Veritas. V dětském pokoji jsou k vidění palandy, u kterých se povaluje oblíbená stavebnice Merkur. Typický obrázek sedmdesátých let doplňuje i hračka tzv. Igráček či kniha Honzíkova cesta.

Husákovo 3+1

Pamětník jistě ocení nejen "skládaný" toaletní papír na WC, ale i několik vydání časopisu Praktická žena. Součástí instalace je i reálné umakartové jádro, které si studenti VŠUP schovali při jedné z rekonstrukcí panelového bytu.

Nechybí ani dobové potraviny
Autoři výstavy si dali záležet opravdu na všem. Kompletně vybavili nejen obývací pokoj, ložnici a dětský pokoj, ale i kuchyni. V ní nechybí skutečné dochované potraviny jako Solamyl, párky v konzervě, indický čaj a tuzexová čokoláda i káva. Samozřejmostí je mixér Eta a květinová stěna.

Husákovo 3+1

Byt působí velmi autenticky a u většiny návštěvníků vyvolává okamžité vzpomínky na dobu před třiceti lety. Unifikovaný životní styl měl své notoricky známé představitele, na které se zkrátka nezapomíná.

NAVŠTIVTE SOCIALISTICKÝ OBCHODNÍ DŮM NA iDNES.cz


Na sídlišti žije třetina obyvatel
Exponáty získávali autoři výstavy všemi možnými způsoby - po bazarech, výzvou na internetu i vyvěšením letáků s prosbou o příspěvky přímo na pražských sídlištích.

"Chtěli jsme reflektovat především každodennost, běžný, všudypřítomný lidový styl Husákovy éry, nikoli jen ikony reprezentativního normalizačního designu," uvedla kurátorka a editorka doprovodné publikace Lada Hubatová-Vacková.

Husákovo 3+1

Na sídlištích totiž dosud žije více než třetina obyvatel ČR - i proto podle pořadatelů výstavy nelze tento způsob života a jeho estetický kontext ignorovat.

Pro instalaci byla studenty VŠUP zvolena metoda "posledního dne", která by měla vyvolávat pocit stálé přítomnosti konkrétních obyvatel, instalace vzbuzuje dojem nenadálého odchodu na protijaderné cvičení.

Obrázek
Dekorativní zástěny na popelnice, 1975


KDYŽ SE ŘEKNE:

PANELÁK
Panelákem rozumíme dům postavený z prefabrikovaných panelů, z nichž je až na místě stavby sestaven celý objekt. Tato technologie umožňuje značné zrychlení celé výstavby, avšak na úkor omezeného sortimentu prvků a z toho plynoucí malé tvarové a dispoziční rozmanitosti. První panelové domy u nás byly postaveny už v roce 1953.

JÁDRO A UMAKART
Je sanitárně hygienické zařízení bytu, tzv. "bytové jádro". V období panelové výstavby v letech 1958-1990 bylo na území České republiky těchto bytových jader zabudováno 1 180 000 kusů. Od roku 1990 dochází k masové přestavbě prefabrikovaných jader, a tak se dnes umakartová jádra v panelových bytech stávají pomalu raritou.

OBÝVACÍ POKOJ
Výstavba typizovaných sídlištních bytů 3+1 v 70. letech výrazně zvýšila tzv. prostorový standard na obyvatele. V masovém měřítku se mohl vyvinout a utvářet specifický prostor, který dříve typologicky náležel měšťanskému salonu.

Obývací pokoj na sídlištích i v rodinných domech 70. let byl reprezentativním společenským prostorem, byl předmětem nejvyšší "estetické" péče. Na rozdíl od anglického předobrazu se středem obýváku nestal krb, nýbrž televize, kterou v roce 1976 vlastnilo 98 % domácností v ČSSR.

Uspořádání nábytku se odvíjelo od obrazovky, skladba předmětů v obývácích vycházela ze stejného modelu: televize v sektorové nebo nábytkové stěně, sedací čalouněná souprava a konferenční stolek.

Tradičním statutárním předmětem vybavení 70. let
byly nábytkové stěny, které sloužily jako oltář pro televizi a současně jako vitrína opečovávaných suvenýrů a trofejí.

SEKTOR
Sektorový nábytek, jehož tradice sahá až do předválečných let, byl pro svou skladebnost a universálnost logickým řešením pro minimalizované prostory moderních bytů. Asi nejznámější sektorovou řadu U 101 Universal navrhl v letech 1969-1970 prof. Jindřich Halabala pro UP závody Rousínov. Universal se vyráběl rekordních 27 let.

ELEKTRO
Elektrické spotřebiče byly i v 70. letech hezké. Nicméně design se měnil jen pomalu. Na poli domácích spotřebičů měla takřka monopol značka Eta. Její výrobky měly často nápaditý design, dominovaly plasty v pastelových barvách. Móda vysokých koberců přála vysavačům. Domácí elektronice vládla značka Tesla (prý čteno: "technicky slabé").

LISOVANÉ SKLO
V 70. letech bychom mohli v sídlištních bytech nalézt různé typy sklenic. Od dražších, které ve skříňkách čekají na "zvláštní příležitost", až po sklenice z obalového skla od marmelády a hořčice určené "na všechno". Stále častěji se však používá sklo lisované, vyráběné československými sklárnami a vhodné pro levnou, masovou produkci.

DĚTSKÝ POKOJ
Pro dětský pokoj byla v dispozici panelákového bytu většinou určena nejmenší obytná místnost.

Zdroj: www.husakovo.net


Výstava "Husákovo 3+1: bytová kultura 70. let" bude probíhat v Galerii VŠUP do 22.října 2007.

Autoři: ,

Nejčtenější

Rodinné domy v Česku za cenu bytu. Září novotou, mají zahradu a jsou na prodej

Nové rodinné domy, které vám splní sen o bydlení s vlastní zahradou. Ceny začínají na 7,5 milionu korun a žádná z nabízených nemovitostí nepřesáhne 12 milionů. Podívejte se na devět aktuálních tipů.

Odvážní Češi opustili práci a začali úspěšně podnikat a šťastně žít v Toskánsku

Náš rodinný příběh se začal psát v roce 2016, oba jsme pracovali v korporacích, ale věděli jsme, že chceme žít aktivně a že nás spojuje láska k Itálii. Po prvním společném roce jsme dali výpovědi a...

Rosnička Honsová bydlí v Praze. V části s nejlepšími rozptylovými podmínkami

Meteoroložka a hlasatelka zpráv o počasí Dagmar Honsová si svůj domov vybrala netradičním způsobem. Její povolání je zároveň i jejím největším koníčkem, proto zvolila jako místo k životu...

Bára Nesvadbová bydlí v kouzelném domě za Prahou. Skrytá oáza je plná zvířat

Bára Nesvadbová nás pozvala do svého dvougeneračního domku na okraji Prahy. Spisovatelce a spoluzakladatelce nadačního fondu Be Charity vyšel nedávno nový román a je tak v jednom kole. Ráda se z...

Podívejte se na nejlepší interiéry roku 2024. Nadchnou i šokují

Absolutním vítězem jubilejního desátého ročníku ocenění Interiér roku 2024 se stala výjimečná novostavba domu Oskar v Kamenné Lhotě od Jana Žaloudka. Vyvolala silné emoce i u odborné poroty, která...

Pohoda u vody. Rodina našla v Česku perfektní bydlení pro odpočinek i sport

Byt mladého páru s třemi dětmi je zasazen do malebného prostředí Lipenské přehrady v jižních Čechách. Majitelé dali studiu Šenkýř Architekti při navrhování interiéru volnou ruku. Úkolu se ujali ...

1. května 2025

Špatné řízení SVJ nebo bytového družstva může být pohromou

Jak říká klasik: Chybovat je lidské a odpouštět je božské. Ale lze stejně nahlížet i na řízení bytových domů? Má statutární zástupce prostor chybovat? Bohužel, nemá!

1. května 2025

Podívejte se na nejlepší interiéry roku 2024. Nadchnou i šokují

Absolutním vítězem jubilejního desátého ročníku ocenění Interiér roku 2024 se stala výjimečná novostavba domu Oskar v Kamenné Lhotě od Jana Žaloudka. Vyvolala silné emoce i u odborné poroty, která...

30. dubna 2025

Pro oceněný dům Oskar v jižních Čechách byla inspirací vesnická kaple

Dům Oskar navržený architektem Janem Žaloudkem vyrostl ve velkorysé užitkové zahradě, která původně náležela k sousedícímu zámku v jihočeské vesnici Kamenná Lhota. Silný genius loci umocňuje torzo...

30. dubna 2025

Odvážní Češi opustili práci a začali úspěšně podnikat a šťastně žít v Toskánsku

Náš rodinný příběh se začal psát v roce 2016, oba jsme pracovali v korporacích, ale věděli jsme, že chceme žít aktivně a že nás spojuje láska k Itálii. Po prvním společném roce jsme dali výpovědi a...

29. dubna 2025

Kutloch pro kratke meškani i s klunkerpartyjou ve fajnem městě Ostravě

Dyš ma kerysi robotu v Ostravě!!! či tam ide enem tak na čundr s klunkerpartyjou, može tu spočnuť. Mebl a ine interierove cypoviny su zrobene v industriálnim dizajně, aby zme se poklonili wieczne...

29. dubna 2025

Rodinné domy v Česku za cenu bytu. Září novotou, mají zahradu a jsou na prodej

Nové rodinné domy, které vám splní sen o bydlení s vlastní zahradou. Ceny začínají na 7,5 milionu korun a žádná z nabízených nemovitostí nepřesáhne 12 milionů. Podívejte se na devět aktuálních tipů.

28. dubna 2025

Dům ve svahu v Lipencích má kuchyň v druhém podlaží. Podívejte se proč

Dvojdomy nepatří v poslední době k častým řešením, přitom mají řadu výhod. Tedy pokud jsou navržené pro spřátelené rodiny. Pak přinášejí možnost sdílení nákladů, ale zároveň i „úsporu“ pozemku,...

28. dubna 2025

Je mu 90 let, přesto je stále moderní. Za skvělý dům vděčí New York Evropě

První moderní městský dům postavili v New Yorku až v roce 1935. Autor, architekt William Lescaze, pocházel samozřejmě z Evropy, kde se mezinárodní styl architektury zrodil. Jeho stavba na newyorské...

27. dubna 2025

Rosnička Honsová bydlí v Praze. V části s nejlepšími rozptylovými podmínkami

Meteoroložka a hlasatelka zpráv o počasí Dagmar Honsová si svůj domov vybrala netradičním způsobem. Její povolání je zároveň i jejím největším koníčkem, proto zvolila jako místo k životu...

27. dubna 2025

Při stavbě domu použili místo betonu levnou hlínu. Počkejte si na překvapení

Výhled na příboj a rozbrázděné skály na pobřeží majitelům pozemku dočista učaroval. Sledovat by je dokázali celé dny. Proto plán na rekreační obydlí pojali tak, aby se ze svahu sestupující stavba...

26. dubna 2025

Ze starého domku a stodoly u Klatov vytvořili úžasný rekreační domek

Fasáda z opalovaného modřínového dřeva, která nevyžaduje žádnou zvláštní údržbu, představuje pohledově nejvýraznější prvek ve zdařilé rekonstrukci vesnického stavení. Navíc původní stodola ustoupila...

26. dubna 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.