Houslista Michael Hejč se svému řemeslu věnuje již od tří let, kdy si místo klavíru zvolil za svůj nástroj housle. „Rodiče mě chtěli dát na klavír, já jsem ale prý viděl někde v televizi houslistu a ukázal jsem na něj, že to chci dělat. Když jsem se dostal na konzervatoř, byl jsem rozhodnutý, že se tím chci živit,“ prozrazuje sympaťák.
Za svou dlouhou hudební kariéru spolupracoval se spoustou známých osobností, například s Richardem Pachmanem, Petrou Janů, Martinem Maxou nebo Laďou Kerndlem. Minulý rok odjel turné se zpěvačkou Ilonou Csákovou, s kterou si velice padli do noty a stali se z nich přátelé. „Vždy když jsem spolupracoval s kolegy umělci, tak jedině v dobrém,“ usmívá se.
Začínal v bojových podmínkách
Rodinný dům spolu se zahradou zdědil hudebník po svých praprarodičích, takže je už čtvrtá generace, jež v domě bydlí. Do Kladna se stěhoval z Prahy, a jak sám přiznal, je to velký rozdíl.
„Jsem rodilý Pražan, narodil jsem se na Vinohradech a pak jsem se přestěhoval tady na Kladno. Jezdil jsem sem už jako dítě a říkal jsem si, jestli budu trochu smutný, že se stěhuji z Prahy, a nebyl jsem,“ popisuje. Jelikož v domě před jeho nastěhováním nikdo deset let nebydlel, jednalo se zprvu o bojové podmínky. Černé stěny, staré vybavení a spousta práce. Svou pílí a rukama se povedlo houslistovi udělat ze starého a zchátralého domu útulný prostor pro život.
Dům, který dýchá historií
V interiéru se hojně podepisuje Michaelova láska k historii rodiny i domu. Nasvědčuje tomu například už samotná kuchyň. Starší skříně, retro formy na stěně a překvapivě schovaný dřez. „V kuchyni ještě nemám vodu, to je v plánu,“ vysvětluje.
Vedle hry na housle je Michael také zdatný kuchař a jeho velkou zálibou je sbírání kvalitních kuchyňských nožů. Po celém interiéru je zazimována spousta květin a zeleně, která se přímo vyjímá v patře, kde má houslista pracovnu a ložnici. Stěnu pracovny zdobí spousta významných ocenění i památečních fotek nebo trofejí. Oproti tomu ložnice je klidným a čistým místem, kam chodí hudebník odpočívat.
Sedmnáctiletá hvězda z Ulice si pořídila fajn byt na pražském Smíchově![]() |
Hudební emoce na novém albu
Vedle profesionálního působení na nejrůznějších akcích po celém Česku a Evropě je Michael také učitelem na umělecké škole v Unhošti a učí děti hru na housle. V nadcházejícím čase pracuje na novém tanečním albu, ke kterému se bude vázat i koncertní šňůra. Fanoušci se tedy mohou těšit na novou dávku hudebních emocí i skladeb.
Obývací místnost je pro tvoření nové hudby a trénování přesně vybavena. Hudebník není zaměřen pouze na housle, ale hraje i dvacet let na klavír a patnáct let na klarinet. K tomu mu slouží křídlo a klavír, které zdobí prostor společenských místností.
Stejně jako ve zbytku domu, i zde je spousta předmětů odkazujících na historii. Například původní skříň po babičce, ve které houslista ponechal i původní okrasné sklo, spousta fotek na klavírním křídle nebo i památeční předměty a obrazy.
Velká zahrada pro spoustu zvířectva
Domeček disponuje také velkou zahradou, se kterou má hudebník své plány. Do budoucna by chtěl vystavět pergolu a věnovat se skleníku.
Už dnes na ní má velký nadzemní bazén, voliéru s ptáky, jako jsou andulky nebo korely, a dokonce i kurník se slepičkami a křepelkami. Jeho prarodiče měli k baráčku svůj malý statek, této myšlence ovšem Michael ještě nepřišel na chuť. „Líbilo by se mi tady mít třeba do budoucna kozy, tomu bych se nebránil,“ přiznal.
Celkově je spolu se svým psím parťákem nadmíru spokojený. V okolí je skoro až vesnický klid a vztahy mezi sousedy jsou bez konfliktů. „Tady je klid. Když jedu do Prahy, tak už mám teď osypky a necítím se v ruchu města úplně nejlépe“ smál se houslista.
Článek vznikl pro časopis Rytmus života.