Z plechového kontejneru má skvělý hausbót. Slouží jako chata i ateliér

aktualizováno 
Na návštěvu do plovoucího příbytku na Vltavě nás pozval Pavel Šindelář ze studia Punto Design, který svému kamarádovi, výtvarníkovi Romanu Fenikovi, pomohl s jeho vybavením. Díky italským designovkám získal „kontejner“ moderní šmrnc. Návštěva byla fotografována pro časopis Moderní byt.

Moderní obývací prostor, designově vybavený studiem Punto Design, definuje malá, ale velmi pohodlná sedací souprava s přímým výhledem na řeku. Hlavní stěnu nad pohovkou zdobí obraz, který vytvořil majitel, výtvarník Roman Fenik. | foto: Lukáš Hausenblas

Lodní dobrodružství může začít, aniž byste se vydali na plavbu po vodě. O tom jsme se přesvědčili při focení atraktivního obydlí, které majitel a výtvarník Roman Fenik užívá jako ateliér a dnes už sem i s rodinou jezdí jako na chatu.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt

Majitel má kontejnery velmi rád, chtěl z nich dokonce postavit obrovský dům. Nakonec se ale těší i z malého kontejnerového ateliéru. Vytvořit jej trvalo přibližně dvanáct měsíců.

Původní místo mělo být na střeše stávajícího výtvarníkova ateliéru u jeho domu. To se mu však pro názorové střety u vedení obce nepodařilo prosadit ani zrealizovat. Nicméně myšlenka ateliéru na vodě byla zhmotněna.

V Praze však nebylo nijak jednoduché získat k umístění plovoucího domu povolení ani prostor. Nakonec se Romanu Fenikovi podařilo najít dostupné, klidné místo i s pěkným výhledem.

V nedaleké loděnici mu kontejner pro dané prostředí upravili. Zpočátku jej kompletovali lidé v loděnici, pak dovnitř vložili i všechno zařízení a následně kontejnerový dům pomocí jeřábu spustili na vodu. Člun ho dotlačil až na současné místo.

Fotogalerie

Na hausbótu strávil majitel bezpočet hodin, interiér stále vylepšoval, až dosáhl požadovaného vzhledu. Nic neošidil, vše udělal poctivě, aby se z výsledku mohl těšit co nejdéle.

Ve fázi prvního zařizování se k projektu dostal výtvarníkův kamarád Pavel Šindelář ze studia Punto Design a některé původní vybavení postupně vyměnil.

Tentokrát se však už nezařizovalo na břehu a jeřáb nebyl třeba. V hojně prosklené části hausbótu se zabydlela nová sedací souprava, svítidla, stolky a židle. V zázemí se pak ukrývá i velký rozložitelný skleněný stůl sloužící jako velkoplošná pracovní deska.

Útulné bydlení

Oba tvůrci si přáli, aby vybavení hausbótu bylo moderní a ladilo s industriálním původem objektu i s okolním prostředím. Zařízení dotváří syrový a strohý outfit chaty z kontejneru, ale zároveň probouzí i emoce.

Hausbót je malý, ale maximálně komfortní a upravený pro celoroční užívání. Jeho součástí je i velkorysá venkovní terasa, která se v teplých dnech proměňuje v obývací pokoj či prostornou jídelnu, kde je možné přivítat i početnější návštěvu.

Venkovní část dovoluje nejen tvorbu v otevřeném, svobodném prostoru, ale i práci s většími formáty. Obývací prostor, moderní a designově vybavený ze studia Punto Design, definuje malá, ale velmi pohodlná sedací souprava s přímým výhledem na řeku. Zrovna tak sem ale výtvarník, který má rád industriální styl a sbírá staré dřevěné stativy, umístil restaurované předměty.

Do obývacího ateliérového celku je zasazená kompaktní, ale velmi praktická...

Do obývacího ateliérového celku je zasazená kompaktní, ale velmi praktická minikuchyňka, jejíž místo vyčleňuje černá barva propisující se i na stropě.

Roman miluje rezavé železo, proto ho také tolik těší výhled na protější břeh se starými kotvícími remorkéry, a nemůže se dočkat, až začne všechno malovat. Hlavní stěnu nad pohovkou zdobí obraz, který sám vytvořil.

Snídaňový stolek se dvěma židlemi uvnitř dotváří romantiku ranního rozbřesku nad řekou zejména v zimních měsících. Pohodlně se vešel mezi kuchyňku a sedačku v obývací části, ale lze ho jednoduše přesunout i na terasu a doplnit ho dalšími židlemi.

Do obývacího ateliérového celku je zasazená kompaktní, ale velmi praktická minikuchyňka, jejíž místo vyčleňuje černá barva propisující se i na stropě. Spolu se stropními industriálními svítidly vytváří nápadný černý akcent. 

Oživovat staré předměty a vdechovat jim nový účel, to je jednou z radostí majitele plovoucího ateliéru. Doma má každý člen rodiny svůj pokoj, tady si vychutnávají nový pocit rodinné pospolitosti.

Jak to vidím

Pavel Šindelář, studio Punto Design

„Plovoucí prostor v sobě až neuvěřitelně dobře spojuje několik kontrastních vlastností a nálad. Nabízí odpočinek uprostřed pulzující zóny velkoměsta. Dopřává uživatelům klid, až romantický relax na řece odsazený od čilého ruchu města jen výškou nábřeží, přičemž všechna zábava, společnost a služby jim zůstávají na dosah.“ 

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

Autor:
  • Nejčtenější

Byt v krkonošském paneláku se proměnil v luxusní horskou chatu

Paneláky do Krkonoš nepatří. Jenže už tam stojí. Tak co teď? Architekt Milan Jirouš se rozhodl pro hodně radikální...

Dům na nožkách a pozemek snů. Rodina víc nechce, o zahradu se nestará

Dům ze dřeva, ocele a kamenů sestavil pro tříčlennou rodinu architekt John Curran společně se svým bratrem. Pod jejich...

Odešli do Krušných hor. Manželka navrhla celý dům sama a dobře udělala

Krušné hory již dávno nejsou krušné. Zdecimované porosty osmdesátých let vystřídala bujná zeleň zdravých lesů, které...

Poradna architekta: panelákový retro byt 3+1 potřebuje radikální změnu

Bydlení v panelových domech na Jižním Městě sice bývá často vysmívané, přesto je tato lokalita velmi žádaná kvůli...

Proměna za 20 tisíc vyšla nakonec mnohem dráž. Výsledek je ohromující

Václav je muzikant, bydlí v pronájmu a touží po originálním a osobitém bydlení. Zároveň si neví rady s nefunkčním...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Petra Černocká má chalupu v Kytlici. Není v ní nic z obchodu

V Kytlici, která je blízko německých hranic, stojí na kopci krásná zachovalá chaloupka. Petra Černocká ji zdědila po...

Dům na nožkách a pozemek snů. Rodina víc nechce, o zahradu se nestará

Dům ze dřeva, ocele a kamenů sestavil pro tříčlennou rodinu architekt John Curran společně se svým bratrem. Pod jejich...

Fascinující bydlení pro důchodkyni, která se rozhodla žít v přírodě

V současnosti bývají úspěšné stavby, které chrání soukromí majitelů různými způsoby. Některé využívají půdorys ve tvaru...

Odešli do Krušných hor. Manželka navrhla celý dům sama a dobře udělala

Krušné hory již dávno nejsou krušné. Zdecimované porosty osmdesátých let vystřídala bujná zeleň zdravých lesů, které...

Najdete na iDNES.cz