Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Z domu si udělali galerii s uměním. Obrazy teď mají všude

Co se mu líbí, tím se obklopil. Podnikatel Robert Mariánek výtvarné umění nejenom sbírá. Přiznává, že mu změnilo volný čas a ovlivnilo i nové bydlení. Se svou ženou Zuzanou a ve spolupráci s interiérovou designérkou přizpůsobil rodinný dům umělecké sbírce.
Zařízení určilo dílo Zdeňka Sýkory Nulové linie nad dubovým stolem vyrobeným na...

Zařízení určilo dílo Zdeňka Sýkory Nulové linie nad dubovým stolem vyrobeným na zakázku. Jan Pištěk vytvořil k obrazům objekt Koule. Na levé stěně visí fotogram od Josefa Achrera. Kovová svítidla v kultovním designu od italské značky Egoluce, židle z různých období mají pro majitele osobní příběhy. | foto: Tomáš Dittrich

Dokončení sbírky někdy zabere pár let, jindy k tomu nestačí celý život. Co mají společného sběratelé známek, mincí nebo třeba aut? Nechybí jim vášeň. Roberta před deseti lety okouzlilo výtvarné umění a postupně vytvořil kvalitní sbírku moderního poválečného a současného umění.

Na schodiště majitel umístil oblíbené současné i nežijící autory – Krištofa Kinteru či obrazy od Zdeňka Sýkory Linie pro Jana Nerudu.

„Prvním impulzem byly obrazy, které vlastní moje žena Zuzana Kadlečková z rodinné pozůstalosti. Dál se vše vyvíjelo náhodně i díky setkáním se zajímavými lidmi. Objevoval jsem autory, s některými jsem se osobně potkal, několik jich dnes patří k mým přátelům. Pomohli mi v budování sbírky stejně jako i přední galeristé. Zdeněk Sklenář mi naznačil správný přístup: sbírat vrcholná díla a zároveň k nim mít srdeční vztah. Dal mi cenné rady, jak o ně doma pečovat,“ vysvětluje Robert Mariánek.

A pokračuje: „S rostoucí sbírkou a její občasnou prezentací nyní spolupracuji i s René Rohanem ze společnosti Artefin. Veškeré umění jsem pořídil, aby dělalo radost mně, mým blízkým i ostatním. Denně se z něj těším! Musel jsem tomu ale věnovat čas, chodit do galerií (i zahraničních), na vernisáže, do ateliérů. Sleduji i mladou výtvarnou scénu, navštěvuji klauzury.“ Stěny domu tak dekorují originální grafiky, oleje i fotogram.

Dostat hlavní roli

Třípodlažní řadový dům objevili Robert se Zuzanou až po několikaletém hledání. Dvojdomek z 50. let minulého století ve vilové pražské čtvrti předtím vlastnila rodina architekta. Ten jej kvalitně zrekonstruoval a stavebně rozšířil. Po rozvodu nemovitost prodal a k dodělání zůstala pouze venkovní terasa na zahradě.

Podstatným pro vzhled interiéru mělo být umístění oblíbených děl. Robert se na jedné z vernisáži seznámil s interiérovou designérkou Barborou Léblovou ze studia barbora léblová interiors & architecture.

Obývací pokoj je přímo spojený se zahradou. Velkou knihovnu navrhla interiérová designérka. Na stropě minimalistické svítidlo Big od značky Vibia.

Se ženou jí svěřili návrh a autorka jej přibližuje: „Nepotkávám denně klienty, kteří by měli tak rozsáhlou a zajímavou sbírku umění. Dům byl hotový. I když bych koupelny a kuchyň řešila jinak, zatím dobře slouží. Soustředili jsme se ,pouze’ na zařízení atypickým a kusovým nábytkem. Na míru jsem navrhla velkou knihovnu v obývacím pokoji i menší v jídelně.“

V tomto prostoru i v kuchyni bylo potřeba vyřešit osvětlení. „Vybírali jsme kvalitní výrobky, designová svítidla značek Egoluce a Vibia umožňují i regulaci intenzity světla. Shodli jsme se, že obrazy galerijně nenasvítíme. Příliš reflektorů by v soukromém prostředí působilo násilně. Vše jsem ladila do světlejších tónů, například bílý teplejší odstín odpovídá barvě stávajících dveří. Zastávám názor, že jídelní stůl by měl být dřevěný, vybrala jsem světlý odstín dubu korespondující se starožitnými židlemi, které si majitelé přestěhovali z předchozího bytu a já je ráda do návrhu zapojila.“

Nejlepší dialog

„Padnete-li si s umělcem do oka, můžete od něj objednat dílo na zakázku,“ upozorňuje Robert. To v obývacím pokoji dokládá „Koulí“, metrovým objektem od Jana Pištěka, a doplňuje: „Jednotlivé artefakty mohou mezi sebou dokonce komunikovat, mít společný výtvarný prvek, přestože vznikly v jiné době. Například se symbolem kruhu dominujícím na obrazech Nulové linie od Zdeňka Sýkory v jídelním koutě. Takový přístup se ovšem liší od sběratelů, kteří pořizují umění především jako investici.“

Kuchyň v přízemí navazuje na obývací prostor a zůstala v původním stavu. Atypicky řešená linka má kamennou pracovní desku.

Interiérová designérka připouští, že zmiňované Sýkorovo dílo bylo pro návrh inspirativním, a vysvětluje: „Od začátku jsem věděla, že bude viset nad jídelním stolem. Standardně postupuji ale naopak. Navrhuji vybavení interiéru a do vizualizací přidávám umění, které mi pocitově sedí. Tím pádem jsem to zde měla jednodušší.“

Robert má rád také umělecké publikace a řadu jich má doma. Obrazy uchovává podle rad galeristů. Každý „povrch“ potřebuje odpovídající kvalitu skla, sluší mu jiný rám, ideálně takový, jaký si za života představoval jeho autor.

Předělali stoletý dům v Praze. Obrazovou galerii mají i na schodišti

Umění na cestách

„Některé obrazy půjčuji na výstavy. Je důležité je ukazovat a vzdělávat veřejnost. Sbírka musí ,pracovat’. Jako sběratel jdete po určité cestě, na začátku děláte i chyby, vkus se vyvíjí. Časem něco prodáte, pořídíte další věci. Sbírku tím zušlechťujete,“ vysvětluje.

K přepravě využívá profesionály z depozitáře umění Artex. Díla jsou k transportu odborně zabalená i pojištěná. Majitel této firmy a galerista René Rohan je přesvědčený, že kromě investičního potenciálu má umění přidanou hodnotu, emoce.

Umění zaplnilo i komunikační prostor, který opticky zvětšuje skleněné zábradlí. Kromě dvou děl Milana Grygara tu visí i kruh od Davida Hanvalda.

A tak připomíná: „Přístupy ke sbírání se liší. Začít můžete grafickými listy nebo pracemi na papíře, většinou cenově dostupnějšími oproti obrazům či sochám. Vsadit lze i na začínající (v budoucnu možná významné) umělce, kteří v začátku kariéry prodávají za přijatelné ceny. Je dobré, když majitel některé artefakty občas představí. Asi každý umělec totiž touží po tom, aby jeho tvorbu vidělo co nejvíc lidí. Jeho úspěch tím roste, dílům stoupá cena. Faktorem pro zhodnocení sbírky je i doložený původ exponátu. Publikování díla v katalozích je vodítkem k potvrzení, že jde o originál.“

Robert Mariánek na otázku, kterého díla by se nikdy nezbavil, odpovídá: „Stálicemi jsou Jan Merta, Zdeněk Sýkora a Karel Malich. Sbírka není uzavřená, stále sleduji aukce. Sběratelství je závislost. Říkám si, že už nic nekoupím, pak se ale něco zajímavého znovu objeví...“

Nejčtenější

Sedmnáctiletá hvězda z Ulice si pořídila fajn byt na pražském Smíchově

Kousek od bývalého bydliště samotného Karla Gotta našel svůj domov i mladý sedmnáctiletý herec Petr Komínek. Byt s terasou je menší, ale útulný a je v něm vše, co jen může začínající umělec...

Dům z dřevěných cihel postavili za pět dní. Pohled do interiéru ohromuje

Dům vystavěný z cihel, to jako senzace moc nezní. Ovšem tyhle cihly nebyly jen tak ledajaké, ale dřevěné. Díky švýcarskému stavebnímu systému ze smrkového masivu bylo možné obydlí postavit za pět...

V bytě 2+kk vybourali vnitřní příčky, stěny obložili akustickými panely

Panelové domy jsou fenoménem, ve kterém u nás bydlí stále víc než třetina lidí. Jedním z nejrozšířenějších typů dispozice jsou v panelácích byty 2+kk. Nosné stěny bývají pouze po obvodu, proto lze...

Domek neměl ani koupelnu, teď je z něj luxusní bydlení pro rodinu

Sabina a Michal Pražští odešli z Prahy a vysněné bydlení našli v menším městě u Labe. Komfortní domov pro pětičlennou rodinu získali rekonstrukcí a přístavbou takřka sto let starého domu, ve kterém...

Obnovil rybník a u něj si postavil chatu z borovic vysázených dědou

Kamenolom jako stavební pozemek, renovace nefunkčního rybníku Adam, netradiční chata do tvaru písmene A pojmenovaná Alex – a splněný sen je na světě. A co víc? Vše doprovází rodinný příběh o tom, že...

Sousedé vyhodili z bytu vafky a topí kamny. Fasáda činžáku je celá očouzená

Premium

Bydlím v širším centru Prahy v činžovním domě. Topíme stále ještě vafkami a máme kouřovod vyvedený klasicky pod oknem. Nedávno jsem si všiml, že v prvním patře je černě očouzená fasáda až k parapetu...

24. ledna 2025

Starou šumavskou chalupu zbavili balastu předchozí rekonstrukce

Zdařilý návrh přestavby a odkrývání vrstev zachránil venkovskému domu jeho identitu. Noví majitelé získali komfortní rekreační bydlení. Rekonstrukce se následně dostala i do užšího výběru staveb v...

24. ledna 2025

První moderní stavba v srdci monarchie. Architekt Plečnik navrhl i vídeňský palác

Minule jsme zavítali na výlet do Vídně, dnes v rakouské metropoli ještě zůstaneme. Posledně jsme si prohlédli továrnu vynálezce prášku proti vším, nyní nás bude zajímat moderní palác patřící rodině...

23. ledna 2025  14:30

Panelákový byt prošel rekonstrukcí. Mladá rodina má krásný výhled na řeku

Originální rekonstrukce od slovenského studia Beef Architekti vnesla do panelového bytu ve švýcarském městečku Nidau novou dynamiku. Byt striktně zachovává původní dispozici s jasně členěnými zónami,...

23. ledna 2025

Po otcově smrti přišlo peklo. Prohrál jsem vše, říká syn Josefa Vinkláře

Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá (89) vydala loni knihu s názvem Můj příšerný syn a její hlavní hrdina Adam Vinklář...

Tomáš Vartecký nastupuje do léčebny. Je to větší, než jsem myslel, říká

Tomáš Vartecký (54) se svěřil s tím, že nastupuje do léčebny. Muzikant uznal, že situace je horší, než si myslel a je...

Soaking: sexuální praktika, která je příliš bizarní, aby byla reálná

Virální, bizarně kreativní, legrační. Sexuální praktika soaking uhranula internet, fascinuje. Slouží jako nástroj...

Sedmnáctiletá hvězda z Ulice si pořídila fajn byt na pražském Smíchově

Kousek od bývalého bydliště samotného Karla Gotta našel svůj domov i mladý sedmnáctiletý herec Petr Komínek. Byt s...

Nejchudší stát Spojených států je blízko k překonání HDP Německa

Hrubý domácí produkt (HDP) na obyvatele nejchudšího státu USA Mississippi je vyšší než hrubý domácí produkt pěti...