Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Farář Marián Pospěcha zachránil 230 let starou faru v Dolní Lutyni

Stovky až tisíce hodin práce za sebou mají farníci v Dolní Lutyni na Karvinsku. Zdejší farář Marián Pospěcha zorganizoval záchranu 230 let staré římskokatolické fary a sám také přiložil ruku k dílu.
Po náročné fyzické práci lze najít odpočinek na lavičce před farou.

Po náročné fyzické práci lze najít odpočinek na lavičce před farou. | foto: Václav Nekvapil

Farář Marián Pospěcha vstoupil do povědomí širší veřejnosti jako nevšedně sympatický kněz, který elegantně odsloužil smuteční mši za Evu Pilarovou. Byli ostatně dlouhá léta osobními přáteli a ona za ním do Dolní Lutyně občas jezdila. 

Zdejší farnost má velmi bohatou historii a první zmínka o dolnolutyňském kostele pochází už z roku 1447. Zajímavostí je, že z konce 15. století se do dnešních dnů zachoval velmi vzácný renesanční zvon, který stále visí v kostelní věži. Ústředním bodem zdejšího života je místní fara, která však jako letité stavení potřebovala notnou dávku údržby.

V horních patrech fary jsou umístěny pokoje pro
hosty a pokoj faráře Pospěchy.

„Můj předchůdce byl stařičký pan farář, kterého všichni milovali a rádi za ním chodili. Ale protože to byl také pán v pokročilém věku, na všechno nestačil. Je proto logické, že dům zaznamenal v mnoha ohledech chátrání,“ začíná své vyprávění dolnolutyňský farář. 

„Když jsem sem přišel, chtěl jsem, aby zdejší lidé věděli, že fara je jejich zázemí, chtěl jsem faru otevřít lidem, aby se zde mohly dělat různé aktivity, setkávání a podobně. Faru jsme začali rekonstruovat od spodních částí po vrch, to proto, aby si snad místní nemysleli, že si zde buduji nějaké zázemí a na ně kašlu,“ vysvětluje Marián Pospěcha. 

Tento přístup se setkal s příznivým ohlasem a díky zorganizovaným brigádám se podařilo spodní část domu poměrně rychle „znovucírovat“ do krásného stavu. „Farníci zde odvedli opravdu ohromný kus práce a společné dílo je i spojilo. Je to dlouhodobější a silnější pocit, než kdyby se jen vybraly peníze a udělal to někdo jiný,“ přemítá farář.

„Rubaly se omítky, odkopávaly se základy, sekal se beton, vybíraly se podlahy a tato těžká práce spojila kolektiv okolo farmy a dodnes je tu skvělá parta lidí, kteří se mají rádi, kteří si rozumějí a kteří si i pomáhají,“ pochvaluje si výsledek brigád sympatický farář. 

Spodní část fary je zařízena velmi moderně a vnitřní omítky zářící bílou barvou prosvětlují nejen kancelář, ale i společenskou místnost nebo třeba kuchyň. Velkou výhodou je podlaha z dlaždic, které se snadno udržují.

Když ho potkáte v civilu, ani byste neřekli, že je farář.

„Celé je to vymyšleno tak, aby se zde lidé nemuseli zouvat nebo přezouvat. Aby mohli bez starostí přijít do učebny, procházet na toalety a vůbec se zde cítit pohodlně. S oblibou říkám, že fara je domem pro veřejnost, avšak nikoliv domem veřejným,“ vysvětluje otec Marián s úsměvem.

Co s farou dále?

V patře fary jsou hostinské pokoje, ve kterých nacházejí útočiště hosté, kteří jezdí na zdejší farnost účinkovat. V minulosti to byly například zpěvačky Eva Pilarová a Lenka Filipová nebo populární skupina Hradišťan. Zdejší duchovní má pro sebe jen jednu místnost, která je jeho hájemstvím.

Přestože se rekonstrukce fary zdařila, a to včetně terénních úprav nejbližšího okolí, dolnolutyňští nehodlají usnout na vavřínech. 

„Je zajímavé, že předci, když plánovali zdejší stavení, vymysleli je velmi robustně a bytelně a i s vysokými stropy, ale místnosti nejsou velké. Pokud chceme shromáždit větší množství lidí, tak je nám zkrátka fara malá a při přízni počasí využíváme farní zahrady,“ popisuje Marián Pospěcha.

„Je zde opravdu velmi soudržný kolektiv a milí lidé. Naším plánem do blízkého budoucna je tedy mít vlastní prostor, kde by se mohlo sejít třeba sedmdesát až sto lidí. Ještě je otázkou, zda vytvoříme přístavbu, samostatnou stavbu, nebo nějak vhodně zrekonstruujeme farní stodolu, která by k tomu účelu sice byla vhodná, ale její stav je nyní neutěšený,“ poodhaluje plány do budoucna páter Pospěcha. 

„Vše je to ale zatím jen hudba budoucnosti. Prozatím jsme rádi, že jsme vlastními silami, díky štědrosti místních dárců, dokázali zrekonstruovat faru,“ uzavírá se šarmantním úsměvem.

Autor:
  • Nejčtenější

Alena Zárybnická žije na čtyřech kolech. Obytňák využívá na práci i odpočinek

Česká meteoroložka a moderátorka Alena Zárybnická je doma ve Špindlerově Mlýně. Ke svému skromnému bydlení ve špindlerovském paneláku nemá chatu či chalupu, ale obytné auto. Slouží jí jako pojízdná...

28. listopadu 2024

Zpěvák Davide Mattioli se s přítelkyní přestěhoval do Písku. Na kočky si zvyká

Kouzlu jižních Čech definitivně propadl italský zpěvák Davide Mattioli (57). Svůj dřívější byt nedaleko Sušice prodal a spolu s přítelkyní Oli (33) se po více než dvouleté známosti přestěhovali do...

27. listopadu 2024

Ze suterénní odpudivé hrůzy pro řemeslníky vykouzlil skvělý byt

V době, kdy ceny bytů stále rostou a úroky z hypoték jsou i nadále poměrně vysoko, není divu, že si lidé pořizují malé byty. A dokonce neváhají sáhnout po nebytových prostorách včetně suterénních. To...

26. listopadu 2024

Soused močí na můj balkon. Udělal si z něj WC, plivátko i popelník

Premium

Soused, když se opije, močí z balkonu na ten můj. Také hodně kouří a neustále plive. Můj balkon mu slouží jako WC, plivátko i popelník, popisuje Katka problémy pro seriál Sousedské války.

29. listopadu 2024

Kuchyň mají v bývalé třídě, ložnici v kabinetě. Skvělá proměna obecné školy

Manželé Ilona a David Karáskovi sháněli chalupu na Vysočině. Nakonec koupili bývalou obecnou školu v Javorku. Památkově chráněný objekt zrekonstruovali a zařídili pro rekreaci. Dům pod jejich péčí...

30. listopadu 2024

Pošlete vánočně vyzdobený domov i náměstí. Nejlepší snímky zveřejníme

Na adventním věnci hoří první svíčka, a to znamená, že jsou Vánoce již za rohem a domácnosti, ulice a náměstí jsou svátečně nazdobené a plné světýlek. Byla by škoda se o vánoční atmosféru nepodělit.

3. prosince 2024

Do skvěle vyřešené garsonky se vešla ložnice, kuchyň, obývák i jídelna

Vytvořit moderní a pohodlné bydlení pro dámu v důchodovém věku, to byl cíl této realizace. Projekt ukazuje, jak lze i na omezeném prostoru vytvořit harmonické a funkční bydlení, které se přizpůsobí...

3. prosince 2024

Zatékalo do něj, trhal se a praskal. Dům skelmistra je špičkově opravený

Z kdysi slavné a úspěšné sklářské huti v Českých Milovech na Vysočině toho mnoho nezbylo, jen zchátralá budova skelmistra. Zásluhou osvíceného investora je z ní dnes skvěle zrekonstruovaná galerie...

2. prosince 2024

Narodil se bez jedné nohy, přesto surfoval a je i špičkovým architektem

Architekt Pip Cheshire je hodně tvrdohlavý. Opravdu hodně. Možná i proto, že se narodil bez jedné nohy. „Byla to náhodná chyba,“ říká s pokrčením ramen. Možná vše, co si umanul, dokázal. Vystudoval...

2. prosince 2024

Kvůli milence se rozvádět nebudu, nejsem blázen, říká Simona Krainová

Nepije alkohol, nejí přílohy, běhá a posiluje. Karel Vágner šel do sebe. Zhubl už víc jak deset kilo. Jeho manželka...

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční...

Alena Zárybnická žije na čtyřech kolech. Obytňák využívá na práci i odpočinek

Česká meteoroložka a moderátorka Alena Zárybnická je doma ve Špindlerově Mlýně. Ke svému skromnému bydlení ve...

Profesionální společnice líčí strasti své práce, sexu je málo

Jade Blairová je profesionální společnicí. Muži si ji najímají, aby jim dělala společnost. Většina lidí si myslí, že...

Kolaps železniční dopravy na koridoru z Prahy na Moravu. Vlaky stály hodiny

Provoz na hlavním železničním koridoru v České Třebové v neděli večer zkolaboval. Způsobilo to poškození trakčního...