Talentovaný hudebník a vokální improvizátor, stand-up komik i mistr světa v loopingu Endru (vlastním jménem Ondřej Havlík) vyrůstal v rodině architektů a lékařek a jako jediný se vydal na dráhu umělce.
Na otázku, zda byla právě rodinná spolupráce při zařizování bytu výhodou, s úsměvem odpovídá: „Ano i ne, přestože klady převažovaly. Když se mezi sebou dobře znáte, nemusíte všechno vyjasňovat. A zároveň právě proto, že se dobře znáte, musíte něco vyjasnit podrobně. U nás to znamenalo třeba to, že mi bratr Štěpán shodil ze stolu pár mých naivních představ o interiéru moderního bytu. Za což jsem teď rád!“
A Endru pokračuje: „To, že jsem žil v prostředí, kde roli hrála i architektura, mě formovalo. Vizuálním uměním jsem nepolíbený, ale mám aspoň trochu vkusu. Na druhou stranu mě jen tak něco nenadchne.“
Prostor bytu je podle něj praktický, je v něm spousta vychytávek, což ještě komentuje: „Nejvíc bych vypíchl multifunkční designový strop. Ostatně myslím, že interiérovou mezinárodní cenu ze soutěže Big See Interior Design Awards si bratr před čtyřmi lety dovezl ze Slovinska hlavně díky tomuto návrhu.“
Krásný pohled vzhůru
Menší zděná bytovka vyrostla před pár lety na okraji Ústí nad Labem mezi rodinnými domy a vilami, nedaleko starší zástavby dřevěných finských domků. Styl dřevěných staveb Ondřeje zaujal natolik, že ho chtěl do nového bydlení promítnout. Bratr architekt Štěpán Havlík ze studia a-sh ho ovšem pomocí vizualizace přesvědčil o jiném, přesto útulném konceptu, v němž dřevo také použil. V třípokojovém bytě o ploše 104 m2 řešil zařízení na větší části, 70 m2.
Výrazně zasáhl do dispozice rozdělením velké předsíně, do níž vložil šatnu oddělující klidovou část bytu od společenské. Zmíněným originálně prolamovaným stropem z bělené březové překližky odkázal na lezecké stěny a Ondřejův oblíbený sport.
Strop zakryl různá vedení, umožnil upevnění cvičebních pomůcek či houpací sítě, jeho plochy zajímavě lámou světlo. Kromě toho vylepšuje akustiku s ohledem na Ondřejovu profesi hudebníka. Ten pod pseudonymem Endru vytváří hudbu a zvukové efekty pomocí vlastního těla.
„Doma ,hubohudbuji’ do práce i pro radost. ,Hubohudba’ je takovým naším univerzálním domácím jazykem. Často zpíváme s mojí ženou Haničkou i malému Matýskovi.“
Zpěvák Marek Ztracený má nový dům a krávu, která je součástí rodiny |
Optimální podmínky
Architekt zvolil na dvířka skříněk a obložení stěn překližku, na vnitřky dubový masiv. Skříňky nad kuchyňskou linkou opticky vystupují z části nad dřezem, ostrůvek s varnou deskou jakoby „vyjíždí“ ze zdi. Ondřejovi toto řešení připomíná hru tetris. Neutrální pozadí obytné místnosti i předsíně vytváří tmavě šedá cementová stěrka na stěnách.
Velkoformátová okna propojují interiér s venkem, ale určitou daní za to bylo letní přehřívání bytu. Proto se Ondřej rozhodl pořídit klimatizaci. „S výběrem nám opět pomohl můj bratr. Chtěli jsme, aby zařízení nerušilo čistý koncept interiéru. To splnila nástěnná klimatizace Stylish v provedení černý mat od značky Daikin. Na pozadí stěrky zaniká, jednotky jsou subtilní a designově sem naprosto zapadají.“
Josef Beran z realizační firmy Free Therm (certifikovaný Home Comfort Expert partner společnosti Daikin) k zakázce doplňuje: „Vzhledem k tomu, že šlo o párové zapojení a vnější jednotku klimatizace bylo možné umístit hned za obvodovou zdí, mohli jsme snadno udělat prostupy pro chladivové přípojky a odvod kondenzátu. Složitější byl rozhodování o konkrétní barvě a přesném umístění vnitřní jednotky tak, aby dokonale ladila s netypickým interiérem.“
Okna mají kromě výhledu ještě jedno plus: interiér se díky plochám v zimě ohřívá, a tak není třeba příliš topit. K tomu dnes majitelé využívají primárně klimatizaci, a teprve kdyby to nestačilo, pustí plynový kotel.
Čistá budnoucnost
Bydlení v atypicky zařízeném bytě s krásným výhledem si manželé nemůžou vynachválit. Ondřej, který je nadšeným sportovcem, vypočítává i přednosti lokality: „Je tu veškeré vyžití: skály na lezení, nádrž Milada pro vodní sporty, lesy. V zimě to máme kousek na lyže.“
Přiznává, že po rodinném domě netouží, a vysvětluje proč: „V bytě je veškerý komfort, k tomu dva balkony, garáž, zahrada, klimatizace. Bezúdržbovost bytu je jiná než v domě se zahradou. Má to své výhody, i když v budoucnu kdo ví…“
Změna klimatu a ochrana životního prostředí nejsou pro Ondřeje jen otravné novinové titulky. Jezdí autem poháněným sluncem a vše promyslel do posledního detailu.
Na střeše bytovky nainstalovaná fotovoltaická elektrárna s výkonem 16,5 kW pokrývá energetické nároky klimatizace i dobíjení elektromobilu Tesla. Ondřej je zodpovědný a srdcem ekolog. Předem proto s umělou inteligencí konzultoval výpočty. Chtěl mít sám pro sebe jistotu, že klimatizace poháněná fotovoltaikou nepřispívá k oteplování bezprostředního okolí ani planety.