"Vzali jsme ´stodolní´ estetiku v těch nejčistších tvarech a umístili jsme do ní mnoho malých funkčních požadavků, jako jsou kuchyně, koupelny či ložnice,” vysvětluje architekt Leigh D´Agostino ze studia 4A architekti.
To vytvořilo koncept statku s moderními životními požadavky, který využívá v maximální míře všechny výhody dané svou pozicí v údolí.
Rozhled z domu do okolí podpořilo i vyrovnání svažitého pozemku do roviny. Finančně náročnější úprava se rozhodně podařila.
Ateliér 4A architekti navrhl nejen tuto stavbu, ale i další domy ze souboru La Vallee vznikajícího na okraji Tuchoměřic. Každý dům je jiný, spojuje je však obdobné tvarosloví i materiály. Žádná satelitní konfekce. Jednoduché tvary odkazují na vesnická stavení, ale ve zcela moderní formě.
Co nadchlo nizozemského investora
První obydlený dům z tohoto souboru v Tuchoměřicích patří rodině z Nizozemí, která se v Čechách už zabydlela. Dokonce lze tvrdit, že zde našla druhý domov. Užívají si kromě jiného hlavně výhled do údolí a okolní kopcovitou krajinu, tedy to, co by doma jen těžko hledali.
Zatímco dům měl po architektonické stránce na starosti architekt Jan Schindler, jeden ze čtyř společníků architektonického studia, do koncepce interiéru výrazně zasahovala i majitelka, paní Anke.
"Já uklízím, já dělám nákupy. Proto jsem vyžadovala dispozici, která mně bude ve všem vyhovovat. Vždycky říkám, že bydlím v kuchyni, proto jsem chtěla mít velkou spíž i velký stůl, u kterého se může sejít celá rodina a spousta přátel. A také naše dvě kočky. K domu prostě kočka patří," prohlašuje.
Když v domě vládne žena
Vliv paní Anke v domě nepřehlédnete. Její názory na zařízení jsou jasné: "Když máte v interiéru moc ´designu´, tak se v něm nedá bydlet, je moc studený. Proto ráda kombinuji stylový nábytek s moderním designem. A hlavně preferují barvy před cenou.”
Možná i proto najdete v domě spoustu věcí, které působí draze a designově, ale mají původ třeba i v běžných hobbymarketech. "Věci nemusí být drahé, ale musí se dobře udělat,” prozrazuje svůj recept Anke.
Vsadila na teplé odstíny hnědé a béžové, na přírodní materiály a pár kousků nábytku vyrobených na míru od známého truhláře. Má ráda i věci vyrobené ze starého dřeva, ale současnými tvůrci. Vnášejí do domu pocit časové kontinuity. To byl i důvod, proč dřevěné trámy v druhém podlaží působí, jako kdyby dům nebyl novostavba, ale rekonstrukce starého.
A ještě na jednu věc klade paní Anke důraz: osvětlení. "Světlo bývá největší problém, který musíte v interiéru vyřešit. Nemám ráda studené světlo, pak je studené všechno."
I proto se třeba v kuchyni, kterou hodně preferuje, objevilo hned několik světelných ramp. Kuchyni lze v tomto domě bezesporu považovat za srdce domu, kam lze přitom bez obav vstoupit rovnou ze zahrady.
(Za svou ji pokládají i oba kočičí sourozenci z útulku, kteří našeho fotografa pečlivě doprovázeli celým domem. Proto jsou k vidění na řadě fotografií.)
Bílé lesklé plochy kuchyňských skříněk se snadno udržují, totéž platí o pálené černé žule na pracovních deskách. "Ráda vařím, a jsem moc ráda, že mám poprvé kuchyni takovou, jakou jsem vždycky chtěla," říká Anke, která s manželem žije v Česku už 17 let.
A nenechte se zmást uklizeným plochami. Plná spíž jasně říká, že maminka dvou dětí, které kromě své mateřštiny mluví i výborně česky (ale také anglicky, německy a francouzsky), opravdu ráda a hodně vaří.
Stodola s obývacím křídlem
Robustně působící "stodola s kamenným" obkladem, který vlastně imituje místní tradiční materiál, a to opuku, doplňuje kolmo navazující, lehce působící křídlo s obývacím pokojem.
Čelní prosklená stěna tvořená posuvnými příčkami dovoluje v horkých letních dnech propojit velkoryse řešený obytný prostor s terasou na zahradě.
V prvním podzemním podlaží je velká dvojgaráž s úložným prostorem i pro kola a další sportovní vybavení, odkud lze pokračovat do chodby a pak do velké komory pro potraviny, prádelny a sušárny, ale také skladu se zatím neuloženými knihami, nábytkem nebo sezónním oblečením.
Po schodech lze vyjít do prvního nadzemního podlaží s kuchyní, spíží, obývákem, velkou toaletou a pokojem pro hosty s koupelnou a WC. Kuchyni je možné v případě potřeby uzavřít posuvnými dveřmi, jinak je prostor kuchyně a obýváku, ale také haly volně průchozí.
Druhé nadzemní podlaží představuje ryze soukromou část domu. Z chodby osvětlené pásovými okny lze vstoupit do dvou dětských pokojů, na konci chodby se prochází šatnou do ložnice a koupelny rodičů.
Jednu stěnu chodby tvoří vestavné skříně, mezi nimiž se téměř ztrácejí dveře s výškou téměř 270 cm, které umocňují pocit velkéhho prostoru.
Dům, nebo betonový kryt?
Po letech strávených v Česku, s dvouletou pauzou v Moskvě, si paní Anke zvykla také na český humor. Proto ji pobavila i historka, kterou jí zatepla donesli sousedé.
"V místní hospodě se ptali jednoho zedníka, který tu pracoval, co je to za lidi, kterým dům patří. Bude to nějaký Němec, je to jako bunkr, moc betonu, povídal," směje se Anke.
Pro obklad z betonu, který na první pohled vypadá jako místní opuka, se rozhodli s manželem cíleně. Jinak však hodně dali na názor architekta. "Investor požadoval designový dům, ne pouze praktický, ale také zajímavý a smysluplný. Ocenil přínos architekta, a to vidíme jako hodně pozitivní," hodnotí spolupráci s nizozemským investorem architekt Leigh D´Agostino.
Technické údajeObytná plocha domu: 420 m2 |
AutorIng. arch. Leigh D‘Agostino Ing. arch. Hana Sedláčková Ateliér 4a architekti založili v Praze čtyři architekti čtyř národností: Jan Schindler, Leigh D´Agostino, Ludvík Seko a Peter Hudák. Mají akreditaci české i slovenské komory architektů, ale také v Německu a ve Velké Británii. Často pracují i v zahraničí. |