Vědec a chemik Klaus a jeho žena, lékárnice Gertruda, celý život prožili v Innsbrucku, ale také hodně cestovali. Klaus jako profesor přednášel na mnoha zahraničních univerzitách.
Pravidelně se ale na prodloužené víkendy a v létě vraceli na chalupu do čtyřicet kilometrů dlouhého údolí Montafon v západním cípu Rakouska, kde se Klaus narodil.
Před více než deseti lety se Klaus a jeho žena Gertruda rozhodli jít do důchodu. Chtěli opustit Innsbruck a usadit se ve svém venkovském stavení v malebném městečku Vandans.
Stávající budova ale nevyhovovala moderním požadavkům na bydlení a už vůbec nebyla vhodná pro dvojici seniorů, a tak se manželé rozhodli pro stavbu novou. Architekta našli snadno – dům pro ně navrhla kancelář jejich syna.
Andreas Kleboth, spoluautor návrhu, si práci pro rodiče pochvaluje. "Splnil jsem tak otci sen. Celý život si přál žít ve slunném domě postaveném ze dřeva." Společně s kolegou Klausem Lindingerem, se kterým stojí v čele architektonického studia 'kleboth lindinger dollnig', vytvořili nadčasový, jednoduchý dům, který na sebe zbytečně neupozorňuje nesmyslnými prvky, dokonale zapadá do krajiny údolí a plnohodnotně slouží svým majitelům.
V domě za 8,5 milionu korun a o rozloze 120 metrů čtverečních má starší pár vše, co potřebuje. Zároveň ale zde není nic navíc, tak si to totiž manželé přáli. Chtěli nekomplikované bydlení.
V přízemí je hlavní obytný prostor s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem, ložnice a koupelna. Všechny základní denní funkce jsou tedy dosažitelné zcela snadno a bezbariérově. V patře je kromě rozlehlé odpočinkové terasy také chemická laboratoř, galerie se zimní zahradou a sauna.
Patrový dům stojí na pozemku o velikosti 644 metrů čtverečních a je postavený z modřínového dřeva. Základ stavby je z betonu, na kterém stojí dřevěná konstrukce s ocelovými a skleněnými prvky. Stavbu začala rodina plánovat v roce 1999, o tři roky později, v srpnu, se pustili do realizace a Vánoce roku 2004 už manželé slavili v novém.
Snahou architektů bylo vytvořit dům připomínající stodolu, ze kterého bude krásný pohled na okolní horské velikány. V patře proto zkonstruovali prostornou a nápaditou terasu, částečně zastíněnou hrázděním, které funguje i jako ochrana proti přímému slunci a ostrému větru.
Systém dřevěných lamel také slouží i jako clona před zvědavými pohledy kolemjdoucích nebo snad nezvanými návštěvníky. Rodina se rozhodla dům neoplotit, aby do krajinného celku zapadl co nejpřirozeněji.
Celý dům Andreas rodičům zařídil velmi jednoduše. Většina nábytku vznikla přímo na míru podle jeho návrhů. Některé staré kousky z původní chalupy si majitelé vzali i do nového domova.
Nejdůležitějším prvkem je velký vykládaný dřevěný jídelní stůl, typický pro místní regiony Montafon a Vorarlberg, který rodina vlastní již desítky let. Designéři zvolili osvětlení od studia Artemide, neboť oblé tvary jejich lamp výborně korespondují s celým konceptem a duchem domu.
Manželé dostali na stáří přesně takový dům, jaký si celý život přáli a který jim nepřidělává zbytečně vrásky. Veškerý volný čas tak mohou věnovat svým koníčkům.
Místní lokalita je oblíbená nejen mezi vyznavači zimních sportů, ale i cyklisty a golfisty. Gertruda také velmi ráda zahradničí a Klaus se občas "zapomene" v laboratoři. Především jsou ale podle svého syna Andrease rádi, že mají dostatek času a prostoru pro svých pět vnoučat.