Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 24. září 2021 Jaromír

Kdy doděláte podlahy a záclony, ptají se majitelů. Těm se bydlí skvěle

Ladně usazený ve svahu, atypický tvarem i řešením, stejně jako místo, na kterém stojí. Střídmý barevností a štědrý prostorem. Majitelé této vily milují přímé a jednoduché linie, těší se z architektonické čistoty a nezaplněného prostoru. „Postavili jsme si dům přesně podle vlastních představ,“ říkají.

Nenápadná malá teráska měla v návrhu svůj význam. Jejím účelem je sloužit jako požitkářský kuřácký koutek s výhledem na klášterní kostel. | foto: Martin Zeman, datelier.cz

Žili jsme ve starší řadovce s omezenou stávající dispozicí. Nebyla možnost ji upravit podle svého kvůli nosným zdím a nebyla dobře orientovaná vůči světovým stranám. Přáli jsme si postavit bydlení podle vlastních představ.

Věděli jsme, že nechceme bydlet na vesnici nebo v nějakém satelitu, vybrat vhodný pozemek bylo tudíž velmi složité. Nakonec jsme objevili místo, které splňovalo všechny představy. Jsme stále ve městě, zeleň okolo a překrásný výhled. A navíc se nemusíme dívat do zástavby na další domy. 

Častý ostrý západní vítr však nemá s touto báječnou ideou žádné slitování, a tak terasa většinou zeje prázdnotou.

Dřevostavba nebyla jasnou volbou, spíše výsledkem pragmatických úvah. Velmi jsme se obávali výstavby klasického zděného domu, kde centimetr není žádná míra a montážní pěna „vyřeší“ všechny problémy. Přáli jsme si precizní provedení a perfektní tepelnou izolaci. 

Proto jsme dali přednost montované dřevostavbě. Ale opravdu to není o tom, že bychom dřevo preferovali jako materiál, líbí se nám klasická omítka, jaká zdobí i náš „dřevěný“ dům.

Hodně se nám líbí prosklené plochy a od začátku jsme chtěli čisté linie a co největší obytný prostor s minimalisticky pojatým interiérem. Přesně tak nám dům pan architekt navrhl. Je atypický podle tvaru pozemku a nádherně kopíruje terén. Není to žádná klasická kostka. 

Samozřejmě, že náš vkus nevyhovuje všem, občas se nás někdo zeptá, kdy budeme dodělávat podlahy a záclony. Nemohou pochopit, že se nám líbí jednolitá a jednobarevná šedá podlaha namísto klasické dlažby, „plovoučky“ nebo marmolea. 

Na začátku jsme hledali firmu, která nám vybuduje dům na klíč, a během tohoto procesu jsme se seznámili s naším architektem. Připravil studii, která nás doslova nadchla, a celou dobu výstavby nám byl k dispozici v roli poradce. Byli jsme velmi rádi, že pro nás vytvořil i návrh interiéru. Další rozpracování pro stavební povolení a realizaci už bylo v rukou námi vybrané stavební firmy. 

Výstavba trvala zhruba dva roky. Bylo potřeba nejprve vytvořit systém opěrných zdí, tudíž zemní práce spolkly hodně času. Samotná hrubá stavba byla v celém procesu to nejrychlejší. Potom trvalo další rok, než se dokončily všechny práce v interiéru.

Dodavatel dřevostavby zhotovil pouze hrubou stavbu, veškeré další dodávky jsme si dojednávali samostatně - zejména okna, podlahy, vytápění a další. Koordinace byla extrémně náročná, ale nakonec s velmi dobrým výsledkem. Předpokládaný rozpočet jsme dodrželi a tímto způsobem jsme ušetřili sumu v řádech statisíců korun. Samozřejmě, dodávka na klíč je jistě pohodlnější. 

Dominanta prostoru pro oko i krásný pocit v zimě. Není však radno zatopit...

Dominanta prostoru pro oko i krásný pocit v zimě. Není však radno zatopit příliš, teplo se šíří velmi rychle a interiér snadno přehřeje.

Dům prudce inteligentní

Pokud nový dům, chtěli jsme spoustu technologických vymožeností. Projektu elektro jsme věnovali mnoho měsíců, než jsme se shodli na finálním řešení. Přáli jsme si mít možnost dům ovládat na dálku pomocí mobilní aplikace. 

V jakoukoliv chvíli tak máme plnou kontrolu nad děním v domě, a to i přes to, že jsme třeba na dovolené. Simulaci přítomnosti obyvatel v prázdném domě považuji za skvělý bezpečnostní prvek. Že si člověk na dálku nastavuje topení, sklon žaluzií a intenzitu osvětlení už dnes vnímám jako samozřejmost. 

Ohledně vytápění jsme měli velmi jasné představy. Maximální účinnost, nízké provozní náklady a žádný plyn. Volba tedy padla na tepelné čerpadlo, v našem případě varianta vzduch-voda. V případě provedení se zemním vrtem nám bohužel nikdo nebyl schopen garantovat celkovou výši nákladů. 

Dále jsme očekávali, že jeden přístroj současně obstará i ventilaci a také jsme nechtěli, aby dům hyzdila nějaká venkovní jednotka „s vrtulí“. Tolik požadavků splnil pouze jeden jediný přístroj, ze kterého nepřestáváme být nadšeni. Celé čerpadlo je schované uvnitř domu a na fasádě je vidět pouze větrací mřížka. Čerpadlo ohřívá užitkovou vodu i vodu do podlahového topení, a navíc funguje i jako rekuperační jednotka.

Účinnost je fascinující, zejména v kombinaci se skvělou izolací dřevostavby. Když se pak zapálí ještě v krbu, nezbývá než větrat. Krb tak plní funkci hlavně designového doplňku. Na druhou stranu se ale v případě výpadku dodávky elektřiny může postarat o rychlé vytopení domácnosti. Časem můžeme připojit i fotovoltaiku, ale v současnosti nám to ekonomicky nedává smysl.

V celém interiéru lze intenzitu osvětlení nastavovat podle přání pomocí funkce...

V celém interiéru lze intenzitu osvětlení nastavovat podle přání pomocí funkce stmívání. Svítidla jsou samozřejmě začleněna do inteligentního systému celého domu, a tedy ovladatelná pomocí mobilní aplikace.

Aby zahrada ladila

Zahradou jsme se začali zabývat, až když byl hotový detailní projekt domu včetně interiéru. Chtěli jsme mít vše sladěné, a tak jsme logicky přizvali zahradní architektku. 

Pozemek jsme rozdělili na obytnou část s bazénem (dominuje trávník) a louku ve svažité části. Nechtěli jsme užitkovou zahradu, ale místo, kde budeme rádi trávit volný čas. 

Místní zahradnice se již postarala o konkrétní realizaci podle studie. S výsledkem jsme hodně spokojeni. Standardní zahrady s tújemi podél plotu nás děsí, stejně jako zmíněná montážní pěna.

Bonusem je bazén. Koupací sezonu máme od dubna do října. Voda je ohřívaná samostatným tepelným čerpadlem a upravovaná pouze solí, takže žádný nepříjemný odér chloru. Maximálně ještě doladíme ph vody na začátku sezony, jinak vodu neupravujeme. Bazén můžeme přiklopit, takže je snazší jej udržovat čistý.

Zkušenosti majitelů

Trošku jsme se báli, že se dřevostavba v létě rychle ohřeje, ale obava byla zbytečná. Samozřejmě je důležité nezapomenout stáhnout ráno před odchodem žaluzie (případně na dálku, když zapomeneme).

Z hlediska nákladů jsme zhruba na polovině částky ve starém domě, který byl plochou podobný. Samotné náklady za vytápění nepřesahují 17 tisíc ročně, což nám v případě tak obrovského domu přijde skvělé. Bydlí se tu více než dobře, jsme spokojeni.

Technické parametry:

 • Zastavěná plocha: 206,5 m²
 • Užitná plocha: 322,8 m²
 • Konstrukční systém: montovaná difuzně otevřená dřevostavba
 • Teplo a větrání: vytápění tepelným čerpadlem Stiebel Eltron vzduch-voda s integrovanou venkovní jednotkou /v té době to byl jediný výrobek na trhu/, větrání centrální s rekuperací, inteligentní elektroinstalace
 • Součinitel prostupu tepla stěnou: 0,16 W/(m²K)
 • Projekt: 2015, Ing. arch. Jan Alex Řezáč, Modulora, elektro-projekt iNELS
 • Realizace: 2017, Celet
 • Typ domu: nízkoenergetický
 • Skladba stěny:  fasádní omítka Jub, podkladní armovaná vrstva systému Jubizol Diffu, Pavatex deska Isolair 100 mm, KVH konstrukce 60/160 mm, tepelná izolace Knauf Diffu 160 mm, OSB 4PD Egger 4 18 mm, dřevěné latě 40/60, Rigidur konstrukční deska 12,5 mm, penetrace, malba

Další zajímavé dřevostavby najdete v aktuálním čísle magazínu DŘEVO&stavby. Fotografie: Ing. BcA. Martin Zeman, www.datelier.cz 

Autor:
 • Nejčtenější

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

„Jižák“ slaví 45 let. Největší betonové město vyrostlo na perfektním místě

Kdo tohle mohl navrhnout? Byl při smyslech? Tak se ptali první obyvatelé pražského Jižního Města, když bezcílně...

Přál si obývací kuchyni pro pořádného chlapa. Sen mu splnil kamarád

Aleš je grafický designér, s rodinou bydlí v Praze a pánskou zašívárnu si pořídil v rodné Ostravě. V rekonstruovaném...

Ze statku vznikla škola, pak chalupa. Skvělá rekonstrukce vás nadchne

Nejdříve to byl statek, který přestavěli na školu. A teď úžasná chalupa, která vznikla citlivou rekonstrukcí, na niž...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nový luxusní byt museli nechat předělat, hlavně kvůli dispozici

„V“ jako písmeno tvaru postaveného domu, ale také třeba jako věž. Novému bytu v atraktivním prostředí developerského...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

 • Další z rubriky

Domy v Česku s geniem loci slibují nádherné bydlení a jsou na prodej

V České republice se prodávají mlýny, usedlosti i zámky, ke kterým patří vždy velký pozemek a parádní genius loci....

Byt v půdní nástavbě dostal zlaté skříňky i dveře ve tvaru L

Z nevhodně řešeného interiéru se šikminami vzniklo trendové bydlení 3+kk pro mladý pár. Rekonstrukce bytu v půdní...

Náš kocour miluje kapotu sousedova auta. Schyluje se k bitvě

Premium Bydlíme v rodinném domě s kocourem, který si oblíbil příjemně teplou kapotu sousedova auta. Jakmile zaparkuje, už se na...

Irena Obermannová je nejšťastnější na milované chalupě v Kytlici

V krásné oblasti uprostřed Lužických hor je malebná vesnička plná roubenek jménem Kytlice. A právě tam je možné po...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Obří dluhy čínského developera straší celý svět, už klesly akcie v USA

Čínský realitní kolos Evergrande zápasí s bilionovými dluhy. Kvůli tomu v pondělí výrazně klesaly indexy amerických i...