Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Žili v mobilheimu, ale stavět nemohli. Problémem byl ČEZ a jeho stavba sloupu

Devadesátky byly pro Husákovy děti jiskřivou dobou světlých zítřků, optimistických očekávání a reálných nadějí. Starý, socialistickou přestavbou poznamenaný dům na návsi s velkou, i když zanedbanou zahradou, jen pár minut od mého rodiště, stál sice veškeré moje úspory a ještě dvě stavební spoření, ale byla to láska na první pohled.
Hlavní obytný prostor je částečně otevřený až ke krovu, přesněji řečeno pod...

Hlavní obytný prostor je částečně otevřený až ke krovu, přesněji řečeno pod střechu, protože ta je konstruována ze speciálních střešních panelů, takže dům klasickou krovovou konstrukci nemá. | foto: Martin Zeman, datelier.cz

V průběhu let došlo na dvě částečné rekonstrukce, jenže pořád to byl starý dům, který polykal spousty peněz. Úvahy o v pořadí třetí velké stavební úpravě rozsekla rázně projektantka: „A proč vlastně chcete ten dům opravovat? Co je na něm tak cenného?“

Dali jsme hlavy dohromady a došli k závěru, že vlastně nic. A že už nejsme ve věku, kdy bychom se potřebovali přizpůsobovat představám, které měl o bydlení někdo jiný, a že už si možná zasloužíme bydlet tak, jak se bude líbit nám. A že věčně studený dům s vlhkými stěnami vytápěný čmoudícím uhlím dokážeme v podstatě s lehkostí oželet.

Domluvit se se stavebním úřadem a demoliční četou netrvalo dlouho, vlastně jen zlomek času ve srovnání s tím, kolik měsíců potřeboval ČEZ na demontáž kusu staré kolejnice trčící ze štítu starého domu, po které vedl své elektrické dráty.

Podle šikovně upraveného zákona ji lze odstranit jen v případě, že ten, kdo demontáž potřebuje, zaplatí přeložku – tedy nový sloup včetně projektu a instalace, stavebního povolení, výběrového řízení na dodavatele... Nejen zaplatí, ale hlavně počká. Dlouho počká. Paradoxně déle, než kolik času zabere stavba nového domu.

Navrhování tohoto domu bylo radostí i výzvou. Cílem bylo spojit tradiční vzhled vesnického stavení směrem k návsi s moderními prvky do zahrady, říká architekt Lukáš Pejsar.

Na první dobrou

Na projektování nového domu jsme se moc těšili. Znali jsme nejen práci architekta, kterého jsme si pro návrh dřevostavby vybrali, ale i práci jeho realizační firmy. Z dnešního pohledu to byla skvělá volba a každému bychom doporučili, aby projektování i následnou stavbu pokud možno svěřil jedné firmě. Stejně skvělá byla i volba konstrukčního systému Novatop, v tom jsme měli jasno hned od začátku.

Architekt Lukáš Pejsar dorazil na první schůzku a obhlídku tehdy ještě stojícího starého domu na motorce uprostřed léta. Prohlédl si místo, vyslechl naše představy, přednesli jsme mu požadavky stavebního úřadu a vzájemně si zanotovali na téma bydlení v dřevostavbě.

Jak důležitý takový rozhovor byl, se ukázalo už při konzultaci nad prvním návrhem, který za pár týdnů přivezl. Na navrženém konceptu se v zásadě nic nezměnilo – zastavěná plocha byla jasně definovaná stavebním úřadem stejně jako vzhled domu směrem od návsi. V průběhu projektování jsme upravili jen pár detailů, jako bylo posunutí příček nebo drobných truhlářských prvků.

Průběžně jsme řešili přeložku elektrického vedení a postupně docházeli k závěru, že kvůli zdlouhavému procesu nestihneme připravit základovou desku. Kdo mohl tušit, že postavit sloup a přeložit na něj tři elektrické dráty bude se vším všudy trvat několik měsíců! Musel se posunout termín výroby domu, vyřešit jsme museli i vlastní bydlení během stavby.

Původní plán byl přečkat léto v mobilheimu na zahradě a do zimy se přestěhovat už do nového domu, nakonec jsme si ale museli zařídit provizorní bydlení nejprve v mobilheimu na zahradě a pak na půdě nad stodolou a smířit se s tím, že se stavba o několik měsíců protáhne.

V domě mají vše na elektřinu. Za rok velká rodina zaplatila 37 tisíc korun

Za tři dny pod střechou

Když se konečně povedlo dokončit základovou desku a domluvit termín montáže, byla polovina října. Sledovat, jak se ze dvou kamionů povedlo během tří dnů poskládat celý dům včetně záklopu střechy, bylo až neskutečné. Panely z křížem lepeného dřeva byly vyrobeny přesně podle projektu včetně stavebních otvorů a dutin pro vedení elektřiny, stačilo je „jen“ složit z kamionů, poskládat a pospojovat.

Stejně neuvěřitelně působila čistota stavby – nikde žádný prach ani stavební odpad, po montáži zbyla jen hromádka dřeva, jímž byly panely proloženy, a pár odřezků, které jsme první zimu ztopili.

Zima, kterou jsme trávili na půdě a během níž jsme měli na očích dům zabalený do modré plachty, byla hodně dlouhá. Teprve začátkem jara se mohly práce zase rozběhnout a dům se každý měsíc přibližoval své finální podobě. Když podlaháři položili podlahovou krytinu a truhláři smontovali kuchyňskou linku, už jsme pomalu balili kufry a chystali se přestěhovat – vlastně jen přes dvůr, ale i tak byla první noc v novém domě neskutečným zážitkem.

Díky za všechno!

Po sedmi letech bydlení v dřevostavbě bychom udělali jinak jen jediné – stavěli bychom mnohem dříve. Je asi těžké smířit se s myšlenkou, že zbouráte dům, který jste koupili a kde jste strávili spoustu let, ale věřte, že jakmile strávíte pár dnů v dřevostavbě s mnohem vyšším standardem bydlení, tyhle myšlenky rychle vezmou za své.

Dům před nastěhováním zapálil zloděj. Majitelé i stavba vše vydrželi

Dům voní dřevem dodnes, díky rekuperaci je stále vyvětráno, dřevo na každém kroku zvyšuje pocitovou teplotu a topná sezona od listopadu do března také není úplně marná. Náš nový dům je pro nás místem, kde se cítíme skvěle, dokonce tolik, že se nám už několik let ani moc nechce jezdit na dovolenou. A to je asi ta největší odměna. Nejen pro nás, ale i pro skvělý tým, který se na jeho realizaci podílel – od architekta přes výrobce až po realizační partu a její vedení. Ti všichni odvedli prvotřídní práci a my jim za ni i po sedmi letech nepřestáváme být vděční.

TECHNICKÉ PARAMETRY:

  • Typ domu: nízkoenergetický
  • Zastavěná plocha: 124 m2
  • Užitná plocha: 175 m2
  • Dispozice: 5+kk
  • Konstrukční systém: obvodové stěny – lepené dřevěné panely Novatop Solid tl. 84 mm., střecha – Novatop Open s nosníky Steico
  • Teplo/větrání: elektrické topné kabely Fenix, krbová kamna; rekuperační jednotka Atrea Duplex 370 EC5
  • Součinitel prostupu tepla: 0,22 W/m2K
  • Projekt: Ing. arch. Lukáš Pejsar, 3AE, s. r. o.
  • Realizace: 2017, 3AE, s.r.o.

Další zajímavé dřevostavby najdete v aktuálním čísle magazínu DŘEVO&stavby. Fotografie: Ing. BcA. Martin Zeman, www.datelier.cz.

Autor:
  • Nejčtenější

Dům z dřevěných cihel postavili za pět dní. Pohled do interiéru ohromuje

Dům vystavěný z cihel, to jako senzace moc nezní. Ovšem tyhle cihly nebyly jen tak ledajaké, ale dřevěné. Díky švýcarskému stavebnímu systému ze smrkového masivu bylo možné obydlí postavit za pět...

V bytě 2+kk vybourali vnitřní příčky, stěny obložili akustickými panely

Panelové domy jsou fenoménem, ve kterém u nás bydlí stále víc než třetina lidí. Jedním z nejrozšířenějších typů dispozice jsou v panelácích byty 2+kk. Nosné stěny bývají pouze po obvodu, proto lze...

Domek neměl ani koupelnu, teď je z něj luxusní bydlení pro rodinu

Sabina a Michal Pražští odešli z Prahy a vysněné bydlení našli v menším městě u Labe. Komfortní domov pro pětičlennou rodinu získali rekonstrukcí a přístavbou takřka sto let starého domu, ve kterém...

Nájemnice zničila nový sporák. Kolik si můžu vzít z její kauce?

Jsem majitelem bytu, který pronajímám. Když jsem ho od poslední nájemnice převzal, zjistil jsem, že je něco se sporákem. Spotřebič po zapnutí vyhodil pojistky. Nájemkyni bych tyto náklady chtěl...

Místo domu stavěli za Prahou domov. Z letiště ve Vodochodech naštěstí sešlo

Na začátku hledali byt, ale požadavky a představy je postupně nasměrovaly ke stavbě vlastního domu na pozemku za Prahou. „Otevřeli jsme notebook a úplně první pozemek, který na nás vykoukl, byl...

Obnovil rybník a u něj si postavil chatu z borovic vysázených dědou

Kamenolom jako stavební pozemek, renovace nefunkčního rybníku Adam, netradiční chata do tvaru písmene A pojmenovaná Alex – a splněný sen je na světě. A co víc? Vše doprovází rodinný příběh o tom, že...

21. ledna 2025

Vyspěte se v soukromém letadle narkobarona Escobara. Skvělý je i kokpit

Opuštěné letadlo Boeing 727, které kdysi patřilo největšímu kolumbijskému narkobaronovi Pablu Escobarovi, se změnilo na unikátní Airbnb ubytování.

21. ledna 2025

Císařské lázně hyzdilo v 90. letech kasino. Opulentní luxus nyní slouží všem

Objekt Císařských lázní v Karlových Varech připomíná zlatou epochu evropského lázeňství a svou zdobností i bohatou uměleckou výzdobou demonstruje význam a bohatství tohoto města na přelomu 19. a...

20. ledna 2025

Kvůli domům stromy nekácí, stavbou se přírodě raději přizpůsobí

Někdo začíná po studiu architektury malým projektem nebo jen pomáhá už zavedenějším tvůrcům, Hugh Tennent začal impozantně. Jeho první zakázka v roce 1994 byl buddhistický chrám na Novém Zélandu. Už...

20. ledna 2025

Tomáš Vartecký nastupuje do léčebny. Je to větší, než jsem myslel, říká

Tomáš Vartecký (54) se svěřil s tím, že nastupuje do léčebny. Muzikant uznal, že situace je horší, než si myslel a je...

Herec Hynek Čermák a jeho o dvacet let mladší manželka Veronika se rozešli

Herec Hynek Čermák (51) a jeho manželka Veronika Čermák Macková (31) se po necelých deseti letech vztahu rozešli. V...

Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí

Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové Plané. Podle médií se...

Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci

Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá legraci z České...

Soaking: sexuální praktika, která je příliš bizarní, aby byla reálná

Virální, bizarně kreativní, legrační. Sexuální praktika soaking uhranula internet, fascinuje. Slouží jako nástroj...