Čtvrtek 24. září 2020, svátek má Jaromír
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 24. září 2020 Jaromír

Dům snů u Orlické přehrady je kvalitní, úsporný a postavený v termínu

Paní Vlaďka s manželem už dosáhli věku, kdy člověk náležitě ocení klid a pohodlí bydlení. Do dřevostavby se stěhovali z domu zděného a s jistotou, že podzim života v ní bude mnohem příjemnější. „Dnes litujeme jenom toho, že jsme se pro tak velkou změnu nerozhodli mnohem dříve,“ přiznává majitelka.

Dům je usazený blíže k severní hranici pozemku a většinová část zahrady s krytým posezením je tedy otevřená celodennímu slunci. | foto: Martin Zeman, datelier.cz

Věděli jsme, že utáhnout z důchodu energeticky náročný zděný dům nebude snadné. Podobné to je i s komfortem. Staré domy mají spoustu nešvarů, ten náš, mimo jiné, i schody. 

A protože jsme se do rekonstrukce pouštět nechtěli a máme povědomí o montovaných domech, s manželem jsme se rozhodli, že si raději pořídíme novostavbu s garáží a sklepem v klidné lokalitě u Orlické přehrady. 

Za originální prvek domu považují majitelé světlovody v chodbě, vinný sklep a velká kachlová kamna, která živým ohněm doplňují atmosféru obýváku.

Podsklepit dům a mít prostor pro ovoce i v jeho tekuté podobě se pro náš svažitý pozemek přímo nabízelo. Inspiraci jsme hledali v časopisech a na internetu. Věděli jsme, že budeme potřebovat individuální projekt. Volba vycházela z našich potřeb, finančních možností a dispozice pozemku. 

V představě a potřebách jsme se s mužem shodli. I tak byla ale cesta k vlastnímu domu poměrně dlouhá a přemýšlení o něm nám zabralo dva roky. Již od prvních návrhů jsme ale věděli, že chceme dům úsporný, tradičních tvarů a za rozumnou cenu.

Rychlost výstavby, energetická úspornost, cena, prefabrikace… ale hlavně láska ke dřevu. Navštívili jsme několik stavebních výstav, kde jsme si vytipovali čtyři větší stavební firmy, které jsme oslovili s naší představou půdorysu a položili jim spoustu dotazů. Na základě zpracovaných odpovědí jsme se ujistili, že dřevostavba je pro nás ta správná volba, a také to byla trochu výzva.

Výběr dodavatele

Naší prioritou bylo mít dům postavený kvalitně, podle našich představ a hlavně včas. Hledali jsme střední nebo větší firmu, která má zázemí a dlouholetou zkušenost s dřevostavbami. Požadovali jsme reference, technickou vyspělost zejména v úspoře provozních energií – vytápění a ohřevu užitkové vody; to vše podmiňovalo náš výběr.

Měli jsme možnost využít služeb architekta, ale nakonec jsme to neudělali. Hledali jsme mezi firmami, které mají vlastní projektanty, a velice rychle jsme pak měli jasno, jak bude dům vypadat. 

Dokonce nevadilo, že nechceme dům na klíč. Měli jsme totiž v úmyslu využít některé lokální dodavatele, které jsme znali. Stavební firma, kterou jsme si vybrali, je myslím jedna z těch větších, která staví dřevostavby po celé Evropě. Vsadili jsme na jméno, reference a dlouholetou tradici. 

K našim dotazům byli trpěliví a v jednání příjemní. Realizace probíhala podle dohodnutých termínů, byla rychlá a podařilo se nám dokonce dodržet i stanovený rozpočet.

Po získání stavebního povolení proběhla v období od dubna do června 2018 realizace základové desky včetně sklepa. Hrubá stavba zabrala velmi krátký čas – necelé dva týdny, menší zdržení bylo jen při následných vnitřních instalacích. I tak byl ale dům hotový v listopadu téhož roku. Terénní úpravy a ostatní dokončovací práce jsme pak zvládli sami v průběhu jara a léta 2019.

Dům je navržen maximálně prakticky, s dostatečným úložným prostorem. O tom...

Dům je navržen maximálně prakticky, s dostatečným úložným prostorem. O tom svědčí i spíž, těsně přiléhající ke kuchyni.

Technologie

Máme přátele, kteří si centrální větrání s rekuperací velice pochvalují. Nás však odradila počáteční investice. Ventilaci interiéru jsme nakonec vyřešili prostě – pravidelně otevíráme okna, buď sklopením ventilačky, nebo otevřením celého okna či dveří.

Instalací elektrického podlahového topení odpadla potřeba kotle. Topení, stejně jako zabezpečení domu s kamerami vně i uvnitř, můžeme ovládat přes internet, což považujeme za velkou výhodu. 

Stejně tak elektrické ovládání okenních rolet, vjezdové brány a vrat do garáže je velice pohodlné a praktické. Bojler na teplou vodu jsme umístili do rohu garáže, blízko místa hlavní spotřeby vody – koupelny, která je hned ve vedlejší místnosti.

Zkušenosti

Ukázalo se, že svažitý pozemek má více nároků na základovou desku, celkovou úpravu terénu a tím pádem i finance. Do pozemku jsme se ale zamilovali a nelitujeme, že jsme vybrali právě takový. Je sice poměrně velký a údržba zeleně stojí hodně vody, ale s tím jsme počítali předem a zřídili nádrž na dešťovou vodu o objemu patnáct kubíků plus dvěstělitrový sud.

Jinak s domem, i když v něm bydlíme poměrně krátkou dobu, a s jeho užíváním jsme spokojeni. Překvapuje nás, že i při kolísání venkovních teplot si dům udržuje poměrně stabilní teplotu, a to máme topení nastavené jen na minimum. 

Do budoucna uvažujeme o fotovoltaice, ale je to otázka pořizovacích nákladů a výkupních tarifů, tedy posouzení návratnosti investice. Za výbornou záležitost pak považujeme instalaci dvou světlovodů s LED diodami, kterými osvětlujeme chodbu.

Technické parametry

 • Typ domu: nízkoenergetický
 • Zastavěná plocha: 245 m²
 • Užitná plocha: 172 m² + 37 m² sklep
 • Konstrukční systém: difuzně uzavřená konstrukce; prefabrikovaný panel Tehrmo Wand
 • Zdroj tepla: elektrické podlahové topení
 • Větrání: přirozené
 • Součinitel prostupu tepla stěnou: U = 0,16 W/(m²K)
 • Autor projektu: Kateřina Ryvolová
 • Realizace: 2018, Wolf System spol. s r.o.

Další zajímavé dřevostavby najdete v aktuálním čísle magazínu DŘEVO&stavby. Fotografie: Ing. BcA. Martin Zeman, www.datelier.cz 

Autor:
 • Nejčtenější

Zpěvačka a hokejista si zařídili skvělý domov v šumperáku. A nelitují

Zpěvačka Karolina Neuvirthová a bývalý dlouholetý brankář NHL Michal Neuvirth se nedávno vrátili domů. Ještě v zámoří...

Kapelník Moravanky prodal dům za čtyři dny. V novém si nemůže zvyknout

Zakladatel a kapelník legendární Moravanky, uznávaný trumpetista Jan Slabák (79), nedávno učinil zásadní životní...

Obešli úředníky. Když do obýváku prší, sedí před televizí s deštníky

Kdo chce mít v Tokiu dům, musí mít hodně peněz. Nebo mít štěstí a dobrý nápad jako mladí manželé, kteří si na rohové...

Architekti zachránili byt s nesmyslnou dispozicí a sloupem uprostřed

Byt ve tvaru lichoběžníku není až tak běžným jevem. Právě takový si koupili mladí manželé v novostavbě v Praze 10. O...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Jan Smigmator utekl s rodinou na chalupu. Plánuje ji zbourat

Opatření spojená s koronavirem prakticky ze dne na den připravila o práci herce i hudebníky. Kdo měl chatu nebo...

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

 • Další z rubriky

Jaroslav Marvan nedal na Žižkov dopustit ani v dobách své největší slávy

Z chudého Žižkova vzešel nejen Jaroslav Marvan, ale i Vlasta Burian či básník Jaroslav Seifert. Tady byl život mnohem...

Kvůli své vášni proměnila tři místnosti domu na ateliér a dílnu

I když tentokrát nejde o interiér, kde se bydlí, ale o dílnu, nedalo nám, abychom ji nenafotili. Řekli jsme si, že je...

Magický dům z 16. století není jen na bydlení. Je to mimořádné dílo

Pohádkové sídlo z roku 1550 stojí v malé anglické obci Moorby. Má pět ložnice, dvě koupelny a tři společenské...

Kupte si byt s předzahrádkou. Jaké jsou nyní v Praze na prodej?

Bydlíte v hlavním městě a máte i kousek vlastní zeleně s terasou, trampolínou pro děti a výběhem pro psa. Byty s...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nový šéf pojmenoval hlavní cíle Škody: Hyundai, Kia, Ford, Opel a Francouzi

„Značka je na tom velmi dobře a má skvělou pověst. Tu si vypracoval tým, který může být náležitě hrdý,“ prohlásil...