Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V jižních Čechách si postavili příjemný moderní dům, který dobře slouží

  1:00
Nízké účty za provoz, vynikající kvalita vzduchu, příjemná akustika a tepelná pohoda, to jsou benefity domu, který vyrostl na jihu Čech. I pod diktátem přísných regulativů výstavby ve vesnické památkové zóně se podařilo zhmotnit výjimečnou typovou stavbu pro pětičlennou rodinu.
Na masivní trámové stupnice logicky navazují i další dřevěné designové prvky...

Na masivní trámové stupnice logicky navazují i další dřevěné designové prvky včetně jídelního stolu a stolku konferenčního. | foto: Martin Zeman, www.datelier.cz

Proměnu tradičního českého venkova nastartovala průmyslová revoluce. Kvalitativní sešup vesnické zástavby pak definitivně dotáhlo sociální inženýrství komunismu. Ale moderní venkovský dům se k tradičním hodnotám opět vrací. Jeho měřítko je mnohem lidštější, spojené s místem se stává citlivým k okolí, aniž by ztratil identitu, a respektuje přírodu jak stavbou, tak následným provozem.

Vizuálně překvapivě jednoduchá variace venkovského domu odpovídá měřítkem i objemově obrazu malé jihočeské vísky, na první pohled je však jasně soudobá.

Projektantka zde zopakovala tradiční proporce: obdélníkový tvar a sedlovou střechu. Hlavní obytnou plochu situovala do přízemí a územním plánem požadované „podkroví“ zůstalo pro částečné využití jako herna a úložný prostor.

Místo hospodářských budov je k domu přimknutý přístřešek pro venkovní posezení a naproti domu místo stodoly umístěn bazén. Celkový dojem není nabubřelý, jak jsme byli v minulosti zvyklí vídat, ale je zde cítit tradice a životnost.

Oproti střídmému plášti domu je interiér poměrně provokativní. Lineárně uspořádaná dispozice podpořená středovou chodbou sleduje podélnou osu stavby od východu k západu. Denní obytný prostor - obývací pokoj s kuchyní je v části půdorysné plochy otevřen do krovu. Působivé pojetí interiéru umocňuje denní světlo, které přichází skrz dva portály dveří do zahrady a dává poměrně velkému objemu imaginaci a obrysy.

Dům byl navržen podle vzorového pasivního domu společnosti, která si dala za cíl vytvořit zdravé prostředí, zlepšit každodenní život a podporovat udržitelnou výstavbu. Prim tedy hrají kvalitní materiály a sofistikované technologie.

Konstrukční deska obsahuje technologii rozkládající emise formaldehydu, který může být v nátěrech, nábytku, kobercích, lepidlech, osvěžovačích vzduchu, cigaretovém kouři. Tato patentovaná technologie dokáže snížit během několika dnů koncentraci formaldehydu v místnosti o více než 70 procent po dobu delší než 50 let.

Zdvižně-posuvná, bezrámová plasto-hliníková okna mají revoluční I-tec zasklení – tabule jsou přilepené k okennímu křídlu po celém obvodu a díky tomu mají okna výrazně lepší stabilitu, tepelně i zvukově izolační vlastnosti a zaručují lepší ochranu před vloupáním.

Na archetyp tradičního venkovského domu ukazuje mimo jiné i několik atributů: umístění domu na pozemek užší stranou k cestě.

Použitím trojskla je zajištěna zhruba o třicet procent nižší hodnota prostupu tepla, respektive izolují lépe než dvojskla, která jsou výhodnější v případě, že chceme využít hlavně solární zisky. Jejich stínění obstarají venkovní rolety s tkaninou, která je zevnitř průhledná, ale zvenčí blokuje tepelné záření. Majitelka si chválí, že i přes zatažená okna vidí z kuchyně na děti venku.

Vytápění zajišťují elektrické sálavé (infračervené) folie zabudované ve stropě a v části otevřeného obývacího pokoje, kde chybí strop, jsou instalované pod podlahou.

„Sálavé topení je nízkonákladové jak v pořizovací ceně, tak v provozu. Měli jsme ho i v předchozím domě o 160 m2, také dřevostavbě, a ročně jsme za topení platili jen 4 500 korun. V novém domě, který má o šedesát metrů více, máme roční náklady na vytápění pouhých osm tisíc,“ říká majitel.

V domě je plovoucí laminátová podlaha, která vzhledem k UV paprskům dopadajícím na ni vykazuje lepší vlastnosti než dřevo nebo vinyl. Její povrch je sice upraven inovativní vodoodpudivou vrstvou Hydroseal, která zabraňuje vniknutí vody do spár v podlaze, ale majitelka přesto raději vysává než vytírá. Má totiž centrální vysavač a jak říká, přístroj má neskutečný tah. Lepšího pomocníka na úklid si neumí představit.

V domě jsou tři dětské pokoje a v patře prostorná herna. Samozřejmostí jsou dvě koupelny a šatna v ložnici. A protože velká rodina potřebuje místo, kde se můžou všichni členové potkávat, je v domě velký společenský prostor s kuchyňským koutem a jídelnou.

Dřevo bylo dovezeno mokré se záměrem, aby při vysychání rozpraskalo. Následné kartáčování mu dalo patinu a nátěr barvu.

Třicet teplotních čidel vyhodnocuje výzkumné centrum

Majitel nechal napojit dům online na výzkumné centrum Fakulty stavební Vysokého učení technického v Brně AdMaS (Advanced Materials, Structures and Technologies), aby věděl, jak funguje při skutečném provozu, a mohl návrhy domů, kterými se živí, podle toho optimalizovat.

V konstrukci domu, ve fasádě, v malbě, ve střeše i v koupelně, na severní chladné straně i na extrémně teplé jižní je proto umístěno na třicet teplotních a vlhkostních čidel, která přenášejí data na server k vyhodnocení.

„Každé čtyři minuty čidla snímají stav v domě i podmínky okolí a zaznamenávají, jak na ně dům reaguje,“ upřesňuje majitel domu. „Zajímavé je třeba zjištění, že obvykle se lidé bojí vlhkosti v koupelně. Ale ta je pouze chvilková, kdežto v ložnici jí přes noc lidé vyprodukují mnohem více. Na základě tohoto měření pak můžeme optimalizovat řízené větrání domu. Když máte prostě pasivní nebo nízkoenergetický hermeticky uzavřený dům, neumím si představit klima bez automatického větrání. Navíc je to pohodlné, kromě standardně nastavené úrovně větrání, která běží automaticky, můžete nárazově spustit výkonnější druhou úroveň, třeba po sprše nebo když něco připálíte na plotně.“

Technické parametry

  • Typ domu: pasivní
  • Dotace: E.ON 200 tisíc korun, Nová zelená úsporám 485 tisíc korun
  • Zastavěná plocha: 141 m²
  • Užitná plocha: 220 m²
  • Dispozice: 5+kk
  • Konstrukční systém: sendvičový panel Goopan DIFU – difuzně otevřený, varianta Pasiv
  • Teplo: sálavé stropní a podlahové – elektrické topné folie Heatflow 
  • Větrání: větrací jednotka Soler&Palau IDEO 325 Ecowatt s rekuperací tepla, max. účinnost 94 %
  • Součinitel prostupu tepla stěnou: U = 0,11 W/m2K
  • Roční náklady na energie: 24 668 Kč (vše v domě je na elektřinu)
  • Projekt a realizace: 2016, Goopan Building s.r.o.

Další zajímavé dřevostavby najdete v aktuálním čísle magazínu DŘEVO&stavby. Fotografie: Ing. BcA. Martin Zeman, www.datelier.cz.

Autor:
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Montovaná chata se převlékla zvenčí i uvnitř do skandinávského stylu

21. dubna 2024

Malou montovanou chatu sice majitelé před pár lety vylepšili o malou verandu, vše ostatní je však v...

Dům s interiéry, kde jsou bylinky na prvním místě, zve k odpočinku

26. dubna 2024

V krušnohorských Abertamech vznikl apartmánový dům, který nese poetický název Dům sedmnácti bylin....

V pražské Bubenči se žije čím dál lépe, říká zakladatelka festivalu Open House

26. dubna 2024

Proměnu pražské čtvrti diplomatů a starousedlíků z počátku 20. století sleduje Andrea Šenkyříková...

Koupelny v Miláně překvapily. Třeba baterií fungující i jako kávovar

25. dubna 2024

Od 16. do 21. dubna design zaplavil italské Miláno na výstavišti, v centru města i na jeho...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...