V jižních Čechách si postavili příjemný moderní dům, který dobře slouží

  1:00aktualizováno  1:00
Nízké účty za provoz, vynikající kvalita vzduchu, příjemná akustika a tepelná pohoda, to jsou benefity domu, který vyrostl na jihu Čech. I pod diktátem přísných regulativů výstavby ve vesnické památkové zóně se podařilo zhmotnit výjimečnou typovou stavbu pro pětičlennou rodinu.

Na masivní trámové stupnice logicky navazují i další dřevěné designové prvky včetně jídelního stolu a stolku konferenčního. | foto: Martin Zeman, www.datelier.cz

Proměnu tradičního českého venkova nastartovala průmyslová revoluce. Kvalitativní sešup vesnické zástavby pak definitivně dotáhlo sociální inženýrství komunismu. Ale moderní venkovský dům se k tradičním hodnotám opět vrací. Jeho měřítko je mnohem lidštější, spojené s místem se stává citlivým k okolí, aniž by ztratil identitu, a respektuje přírodu jak stavbou, tak následným provozem.

Fotogalerie

Vizuálně překvapivě jednoduchá variace venkovského domu odpovídá měřítkem i objemově obrazu malé jihočeské vísky, na první pohled je však jasně soudobá.

Projektantka zde zopakovala tradiční proporce: obdélníkový tvar a sedlovou střechu. Hlavní obytnou plochu situovala do přízemí a územním plánem požadované „podkroví“ zůstalo pro částečné využití jako herna a úložný prostor.

Místo hospodářských budov je k domu přimknutý přístřešek pro venkovní posezení a naproti domu místo stodoly umístěn bazén. Celkový dojem není nabubřelý, jak jsme byli v minulosti zvyklí vídat, ale je zde cítit tradice a životnost.

Oproti střídmému plášti domu je interiér poměrně provokativní. Lineárně uspořádaná dispozice podpořená středovou chodbou sleduje podélnou osu stavby od východu k západu. Denní obytný prostor - obývací pokoj s kuchyní je v části půdorysné plochy otevřen do krovu. Působivé pojetí interiéru umocňuje denní světlo, které přichází skrz dva portály dveří do zahrady a dává poměrně velkému objemu imaginaci a obrysy.

Dům byl navržen podle vzorového pasivního domu společnosti, která si dala za cíl vytvořit zdravé prostředí, zlepšit každodenní život a podporovat udržitelnou výstavbu. Prim tedy hrají kvalitní materiály a sofistikované technologie.

Konstrukční deska obsahuje technologii rozkládající emise formaldehydu, který může být v nátěrech, nábytku, kobercích, lepidlech, osvěžovačích vzduchu, cigaretovém kouři. Tato patentovaná technologie dokáže snížit během několika dnů koncentraci formaldehydu v místnosti o více než 70 procent po dobu delší než 50 let.

Zdvižně-posuvná, bezrámová plasto-hliníková okna mají revoluční I-tec zasklení – tabule jsou přilepené k okennímu křídlu po celém obvodu a díky tomu mají okna výrazně lepší stabilitu, tepelně i zvukově izolační vlastnosti a zaručují lepší ochranu před vloupáním.

Na archetyp tradičního venkovského domu ukazuje mimo jiné i několik atributů,...

Na archetyp tradičního venkovského domu ukazuje mimo jiné i několik atributů: umístění domu na pozemek užší stranou k cestě.

Použitím trojskla je zajištěna zhruba o třicet procent nižší hodnota prostupu tepla, respektive izolují lépe než dvojskla, která jsou výhodnější v případě, že chceme využít hlavně solární zisky. Jejich stínění obstarají venkovní rolety s tkaninou, která je zevnitř průhledná, ale zvenčí blokuje tepelné záření. Majitelka si chválí, že i přes zatažená okna vidí z kuchyně na děti venku.

Vytápění zajišťují elektrické sálavé (infračervené) folie zabudované ve stropě a v části otevřeného obývacího pokoje, kde chybí strop, jsou instalované pod podlahou.

„Sálavé topení je nízkonákladové jak v pořizovací ceně, tak v provozu. Měli jsme ho i v předchozím domě o 160 m2, také dřevostavbě, a ročně jsme za topení platili jen 4 500 korun. V novém domě, který má o šedesát metrů více, máme roční náklady na vytápění pouhých osm tisíc,“ říká majitel.

V domě je plovoucí laminátová podlaha, která vzhledem k UV paprskům dopadajícím na ni vykazuje lepší vlastnosti než dřevo nebo vinyl. Její povrch je sice upraven inovativní vodoodpudivou vrstvou Hydroseal, která zabraňuje vniknutí vody do spár v podlaze, ale majitelka přesto raději vysává než vytírá. Má totiž centrální vysavač a jak říká, přístroj má neskutečný tah. Lepšího pomocníka na úklid si neumí představit.

V domě jsou tři dětské pokoje a v patře prostorná herna. Samozřejmostí jsou dvě koupelny a šatna v ložnici. A protože velká rodina potřebuje místo, kde se můžou všichni členové potkávat, je v domě velký společenský prostor s kuchyňským koutem a jídelnou.

Dřevo bylo dovezeno mokré se záměrem, aby při vysychání rozpraskalo. Následné...

Dřevo bylo dovezeno mokré se záměrem, aby při vysychání rozpraskalo. Následné kartáčování mu dalo patinu a nátěr barvu.

Třicet teplotních čidel vyhodnocuje výzkumné centrum

Majitel nechal napojit dům online na výzkumné centrum Fakulty stavební Vysokého učení technického v Brně AdMaS (Advanced Materials, Structures and Technologies), aby věděl, jak funguje při skutečném provozu, a mohl návrhy domů, kterými se živí, podle toho optimalizovat.

V konstrukci domu, ve fasádě, v malbě, ve střeše i v koupelně, na severní chladné straně i na extrémně teplé jižní je proto umístěno na třicet teplotních a vlhkostních čidel, která přenášejí data na server k vyhodnocení.

„Každé čtyři minuty čidla snímají stav v domě i podmínky okolí a zaznamenávají, jak na ně dům reaguje,“ upřesňuje majitel domu. „Zajímavé je třeba zjištění, že obvykle se lidé bojí vlhkosti v koupelně. Ale ta je pouze chvilková, kdežto v ložnici jí přes noc lidé vyprodukují mnohem více. Na základě tohoto měření pak můžeme optimalizovat řízené větrání domu. Když máte prostě pasivní nebo nízkoenergetický hermeticky uzavřený dům, neumím si představit klima bez automatického větrání. Navíc je to pohodlné, kromě standardně nastavené úrovně větrání, která běží automaticky, můžete nárazově spustit výkonnější druhou úroveň, třeba po sprše nebo když něco připálíte na plotně.“

Technické parametry

 • Typ domu: pasivní
 • Dotace: E.ON 200 tisíc korun, Nová zelená úsporám 485 tisíc korun
 • Zastavěná plocha: 141 m²
 • Užitná plocha: 220 m²
 • Dispozice: 5+kk
 • Konstrukční systém: sendvičový panel Goopan DIFU – difuzně otevřený, varianta Pasiv
 • Teplo: sálavé stropní a podlahové – elektrické topné folie Heatflow 
 • Větrání: větrací jednotka Soler&Palau IDEO 325 Ecowatt s rekuperací tepla, max. účinnost 94 %
 • Součinitel prostupu tepla stěnou: U = 0,11 W/m2K
 • Roční náklady na energie: 24 668 Kč (vše v domě je na elektřinu)
 • Projekt a realizace: 2016, Goopan Building s.r.o.

Další zajímavé dřevostavby najdete v aktuálním čísle magazínu DŘEVO&stavby. Fotografie: Ing. BcA. Martin Zeman, www.datelier.cz.

Autor:

Nejčtenější

Bungalov většinou nemá v české krajině co dělat. Důvodů je několik

Pokud už chcete mít přízemní dům, může mít mnohem nápaditější formu než...

I když se dnes bungalovy těší velké oblibě, osobně tyto domy, rozlehlé placky s nízkou střechou staženou až na uši,...

V jižních Čechách si postavili příjemný moderní dům, který dobře slouží

Na masivní trámové stupnice logicky navazují i další dřevěné designové prvky...

Nízké účty za provoz, vynikající kvalita vzduchu, příjemná akustika a tepelná pohoda, to jsou benefity domu, který...

Postavili si skvělou dřevostavbu s jezírkem. Topí elektrickými fóliemi

Koupací jezírko plánují dokončit letos. Je dostatečně velké a doplněné...

Občas je dobré nenechat se svést stereotypy. Na opačném konci pozemku (tedy ne u cesty jako sousedé) možná budete mít...

Ze starého bytu vytvořili skvělý interiér s příjemnou atmosférou

Také v kuchyni použili architekti „obnažené“ cihly. Industriální prvek sem...

Pro ateliér Seman architekti se stala hodně velkou výzvou proměna staršího bytu na moderní prostor s industriálními...

Prázdné domy lákají. Touha po levné senzaci může být pro urbex smrtelná

Pokud místo projde demolicí, fotky fanoušků urbexu obvykle zůstávají jedinou...

Znáte ten pocit, když začne pracovat adrenalin? Tepny přepravují okysličenou krev rychleji, oči i uši pracují na...

Další z rubriky

V Kuřimi vyrostla sportovní a hravá kráska. Z haly je místní symbol

Studio Cuboid navrhlo sportovní halu pro město Kuřim. Budova stojí v centru...

Studio Cuboid navrhlo sportovní halu pro město Kuřim. Budova stojí v centru postupně vznikajícího sportovního areálu....

Sousedův kocour si z naší zahrady udělal záchod. Svádíme s ním marný boj

1

Sousedův kocour dlouhodobě užívá naši zahradu pro vykonání své potřeby. Výkaly smrdí, musíme je sbírat a vynášet mimo...

V jižních Čechách si postavili příjemný moderní dům, který dobře slouží

Na masivní trámové stupnice logicky navazují i další dřevěné designové prvky...

Nízké účty za provoz, vynikající kvalita vzduchu, příjemná akustika a tepelná pohoda, to jsou benefity domu, který...

Najdete na iDNES.cz