V jižních Čechách si postavili příjemný moderní dům, který dobře slouží

  1:00aktualizováno  1:00
Nízké účty za provoz, vynikající kvalita vzduchu, příjemná akustika a tepelná pohoda, to jsou benefity domu, který vyrostl na jihu Čech. I pod diktátem přísných regulativů výstavby ve vesnické památkové zóně se podařilo zhmotnit výjimečnou typovou stavbu pro pětičlennou rodinu.

Na masivní trámové stupnice logicky navazují i další dřevěné designové prvky včetně jídelního stolu a stolku konferenčního. | foto: Martin Zeman, www.datelier.cz

Proměnu tradičního českého venkova nastartovala průmyslová revoluce. Kvalitativní sešup vesnické zástavby pak definitivně dotáhlo sociální inženýrství komunismu. Ale moderní venkovský dům se k tradičním hodnotám opět vrací. Jeho měřítko je mnohem lidštější, spojené s místem se stává citlivým k okolí, aniž by ztratil identitu, a respektuje přírodu jak stavbou, tak následným provozem.

Fotogalerie

Vizuálně překvapivě jednoduchá variace venkovského domu odpovídá měřítkem i objemově obrazu malé jihočeské vísky, na první pohled je však jasně soudobá.

Projektantka zde zopakovala tradiční proporce: obdélníkový tvar a sedlovou střechu. Hlavní obytnou plochu situovala do přízemí a územním plánem požadované „podkroví“ zůstalo pro částečné využití jako herna a úložný prostor.

Místo hospodářských budov je k domu přimknutý přístřešek pro venkovní posezení a naproti domu místo stodoly umístěn bazén. Celkový dojem není nabubřelý, jak jsme byli v minulosti zvyklí vídat, ale je zde cítit tradice a životnost.

Oproti střídmému plášti domu je interiér poměrně provokativní. Lineárně uspořádaná dispozice podpořená středovou chodbou sleduje podélnou osu stavby od východu k západu. Denní obytný prostor - obývací pokoj s kuchyní je v části půdorysné plochy otevřen do krovu. Působivé pojetí interiéru umocňuje denní světlo, které přichází skrz dva portály dveří do zahrady a dává poměrně velkému objemu imaginaci a obrysy.

Dům byl navržen podle vzorového pasivního domu společnosti, která si dala za cíl vytvořit zdravé prostředí, zlepšit každodenní život a podporovat udržitelnou výstavbu. Prim tedy hrají kvalitní materiály a sofistikované technologie.

Konstrukční deska obsahuje technologii rozkládající emise formaldehydu, který může být v nátěrech, nábytku, kobercích, lepidlech, osvěžovačích vzduchu, cigaretovém kouři. Tato patentovaná technologie dokáže snížit během několika dnů koncentraci formaldehydu v místnosti o více než 70 procent po dobu delší než 50 let.

Zdvižně-posuvná, bezrámová plasto-hliníková okna mají revoluční I-tec zasklení – tabule jsou přilepené k okennímu křídlu po celém obvodu a díky tomu mají okna výrazně lepší stabilitu, tepelně i zvukově izolační vlastnosti a zaručují lepší ochranu před vloupáním.

Na archetyp tradičního venkovského domu ukazuje mimo jiné i několik atributů,...

Na archetyp tradičního venkovského domu ukazuje mimo jiné i několik atributů: umístění domu na pozemek užší stranou k cestě.

Použitím trojskla je zajištěna zhruba o třicet procent nižší hodnota prostupu tepla, respektive izolují lépe než dvojskla, která jsou výhodnější v případě, že chceme využít hlavně solární zisky. Jejich stínění obstarají venkovní rolety s tkaninou, která je zevnitř průhledná, ale zvenčí blokuje tepelné záření. Majitelka si chválí, že i přes zatažená okna vidí z kuchyně na děti venku.

Vytápění zajišťují elektrické sálavé (infračervené) folie zabudované ve stropě a v části otevřeného obývacího pokoje, kde chybí strop, jsou instalované pod podlahou.

„Sálavé topení je nízkonákladové jak v pořizovací ceně, tak v provozu. Měli jsme ho i v předchozím domě o 160 m2, také dřevostavbě, a ročně jsme za topení platili jen 4 500 korun. V novém domě, který má o šedesát metrů více, máme roční náklady na vytápění pouhých osm tisíc,“ říká majitel.

V domě je plovoucí laminátová podlaha, která vzhledem k UV paprskům dopadajícím na ni vykazuje lepší vlastnosti než dřevo nebo vinyl. Její povrch je sice upraven inovativní vodoodpudivou vrstvou Hydroseal, která zabraňuje vniknutí vody do spár v podlaze, ale majitelka přesto raději vysává než vytírá. Má totiž centrální vysavač a jak říká, přístroj má neskutečný tah. Lepšího pomocníka na úklid si neumí představit.

V domě jsou tři dětské pokoje a v patře prostorná herna. Samozřejmostí jsou dvě koupelny a šatna v ložnici. A protože velká rodina potřebuje místo, kde se můžou všichni členové potkávat, je v domě velký společenský prostor s kuchyňským koutem a jídelnou.

Dřevo bylo dovezeno mokré se záměrem, aby při vysychání rozpraskalo. Následné...

Dřevo bylo dovezeno mokré se záměrem, aby při vysychání rozpraskalo. Následné kartáčování mu dalo patinu a nátěr barvu.

Třicet teplotních čidel vyhodnocuje výzkumné centrum

Majitel nechal napojit dům online na výzkumné centrum Fakulty stavební Vysokého učení technického v Brně AdMaS (Advanced Materials, Structures and Technologies), aby věděl, jak funguje při skutečném provozu, a mohl návrhy domů, kterými se živí, podle toho optimalizovat.

V konstrukci domu, ve fasádě, v malbě, ve střeše i v koupelně, na severní chladné straně i na extrémně teplé jižní je proto umístěno na třicet teplotních a vlhkostních čidel, která přenášejí data na server k vyhodnocení.

„Každé čtyři minuty čidla snímají stav v domě i podmínky okolí a zaznamenávají, jak na ně dům reaguje,“ upřesňuje majitel domu. „Zajímavé je třeba zjištění, že obvykle se lidé bojí vlhkosti v koupelně. Ale ta je pouze chvilková, kdežto v ložnici jí přes noc lidé vyprodukují mnohem více. Na základě tohoto měření pak můžeme optimalizovat řízené větrání domu. Když máte prostě pasivní nebo nízkoenergetický hermeticky uzavřený dům, neumím si představit klima bez automatického větrání. Navíc je to pohodlné, kromě standardně nastavené úrovně větrání, která běží automaticky, můžete nárazově spustit výkonnější druhou úroveň, třeba po sprše nebo když něco připálíte na plotně.“

Technické parametry

 • Typ domu: pasivní
 • Dotace: E.ON 200 tisíc korun, Nová zelená úsporám 485 tisíc korun
 • Zastavěná plocha: 141 m²
 • Užitná plocha: 220 m²
 • Dispozice: 5+kk
 • Konstrukční systém: sendvičový panel Goopan DIFU – difuzně otevřený, varianta Pasiv
 • Teplo: sálavé stropní a podlahové – elektrické topné folie Heatflow 
 • Větrání: větrací jednotka Soler&Palau IDEO 325 Ecowatt s rekuperací tepla, max. účinnost 94 %
 • Součinitel prostupu tepla stěnou: U = 0,11 W/m2K
 • Roční náklady na energie: 24 668 Kč (vše v domě je na elektřinu)
 • Projekt a realizace: 2016, Goopan Building s.r.o.

Další zajímavé dřevostavby najdete v aktuálním čísle magazínu DŘEVO&stavby. Fotografie: Ing. BcA. Martin Zeman, www.datelier.cz.

Autor:

Nejčtenější

Matěj Stropnický zachraňuje zámek. Každou neděli jej otevírá veřejnosti

Zámek Osečany je státem prohlášenou kulturní památkou a chátrá od revoluce, kdy...

Matěj Stropnický opustil politiku a přesídlil na venkov do Osečan, kde si s partnerem Danielem Krejčíkem pořídili...

Skromný domek proměnili na nádhernou vilu. Je to jejich životní dílo

Plastický chirurg Marius Barstad a jeho žena si nechali přestavět luxusní sídlo...

Norský pár seniorů snil o velkolepých výhledech na moře. Přání se jim splnilo. Dnes si užívají krásnou severskou...

Úraz manželky vše změnil. Skvělá dřevostavba vyřešila všechny problémy

Neobvyklý půdorys vytváří neotřelá zákoutí, tím nejútulnějším je „náruč“...

Helena a Jan potřebovali domov bez výškových rozdílů a překážek, semknutý se zahradou a tak akorát velký pro dva....

Byt v činžovním domě je plný světla. Je připravený na další děti

Množství a kvalita denního světla – tento faktor sehrál při výběru nemovitosti...

Spolupráce investorky a architektky začala u tohoto bytu mnohem dříve, než bývá zvykem, a to již při výběru...

Nejkrásnější domy roku 2019: čtenáři se s odborníky výrazně shodli

Držitelem titulu Dům roku 2019 se v anketě časopisu Můj dům, která se...

Držitelem titulu Dům roku 2019 se v anketě časopisu Můj dům, která se uskutečnila už po čtyřiadvacáté, stal rodinný dům...

Další z rubriky

Padlá krása Prahy. Domy a stavby, které trpělivě čekají na svou záchranu

Hotel Vaníček. Počmáraná vrata, vymlácená okna, vchod pro jistotu zazděný, aby...

Tiché, opuštěné, marně čekající na záchranu. Prázdných domů jsou v metropoli desítky. Některé více, jiné méně hodnotné....

Byt v činžovním domě je plný světla. Je připravený na další děti

Množství a kvalita denního světla – tento faktor sehrál při výběru nemovitosti...

Spolupráce investorky a architektky začala u tohoto bytu mnohem dříve, než bývá zvykem, a to již při výběru...

Matěj Stropnický zachraňuje zámek. Každou neděli jej otevírá veřejnosti

Zámek Osečany je státem prohlášenou kulturní památkou a chátrá od revoluce, kdy...

Matěj Stropnický opustil politiku a přesídlil na venkov do Osečan, kde si s partnerem Danielem Krejčíkem pořídili...

Najdete na iDNES.cz