Pondělí 19. října 2020, svátek má Michaela
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 19. října 2020 Michaela

Dům nechali mladším. Na zahradě si postavili svůj nový dokonalý domov

Manželé Jana a Karel stavěli svou přízemní dřevostavbu osm měsíců. S novým domovem jsou velmi spokojeni. Vyhovuje jim dispozicí, umístěním i praktičností. Na slabinu zatím nenarazili.

Nejprve se montovala okna za pomoci vedlejšího statického zajištění a až posléze se doplňovaly do finální podoby ocelové sloupy, které nesou konstrukci. | foto: Martin Zeman, datelier.cz

Autorkou návrhu dřevostavby je architektka Irena Truhlářová, která v domě zkombinovala dřevo s kovovou konstrukcí a fasádu rozčlenila do jasně ohraničených polí z palubek a šindele, prolomených skleněnými plochami. 

Současně se nechala inspirovat majitelem a do stavby zakomponovala plastický prvek nosných sloupů ochozu a terasy výrazně před plochu fasády. 

Společenská část měří 48 metrů čtverečních a je zde kuchyně, jídelna a obývací pokoj.

Sochařské pojetí tohoto „velkého detailu“ je svojí fyzičností silně působivé a pro majitele má i velký emoční přesah. Douglaska tisolistá měla totiž kořeny zapuštěné v tomto pozemku několik desetiletí a poražený kmen opracoval do výsledné podoby sám majitel.

Také v interiéru si architektka pohrála s decentními a zároveň neotřelými detaily. Celek tedy nedrží pohromadě dominantní vizuální koncept, nýbrž jakýsi architektonický klíč k atmosféře domu. 

Rozhovor s Karlem, majitelem domu

Proč dřevostavba?
Dřevostavba pro nás byla jednou z možností, jak řešit generační výměnu v našem původním domě. Využili jsme naší velké zahrady a rozhodli se vybudovat „náhradní bydlení“. Významnou roli hrála rychlost realizace, ale při plánování jsme vždy uvažovali o vzdušném a ekologickém bydlení s nízkými náklady.

Hrály roli mýty kolem dřevostaveb?
Na podobné názory jsme narazili, ale naše rozhodování neovlivnily. Domníváme se, že většinu rizik lze eliminovat kvalitou projektu, kvalitou realizace a vhodnými materiály.

Bylo třeba do terénu pozemku nějak zásadně zasáhnout?
Nový dům je vytvořen s ideou „bez schodů“. Otázkou tedy bylo, jak řešit napojení na stávající dům a terén. Nebylo třeba významných terénních úprav, ale rozhodování nebylo jednoduché.

Usazení domu na pozemek bylo dle slov architektky zdrojem velkých diskusí…
Diskuse o orientaci domu byla jedním z klíčových problémů s ohledem na jeho zařazení do kategorie pasivní nebo nízkoenergetický dům. Rozhodli jsme se vzdát ambicí na pasivní dům výměnou za komfort terasy orientované severním směrem k přilehlému lesíku, v závětří a s ranním sluncem.

Během utváření představy o novém domě jste se s manželkou shodli, nebo byly nějaké třecí plochy?
Představa o rozložení místností nám byla celkem jasná kromě umístění koupelny. Tam jsme se s manželkou nemohli shodnout. S propojením kuchyně, jídelny a obývacího pokoje jsme měli zkušenosti už z původního domu. Hlavním úkolem tak bylo, jak uspořádat zbytek domu. V tomto procesu nám byla paní architektka velmi dobrým partnerem a naše  původní představy vybavila i funkčností, řešením dílčích prostor ve vazbě na ostatní, praktickým doplněním úložných prostor, rohovým prosklením a tak dále.

Na základě čeho jste si architektku vybrali?
Lovištěm byl pro nás internet, kde jsme objevili její předchozí stavby i ocenění a velice se nám líbily. Oslovili jsme ji a v únoru se sešli na veletrhu Dřevostavby. Dohodnutá spolupráce byla zakončena předáním projektu ještě téhož roku v prosinci.

Podlaha je dubová a strop z cedru.

Měli jste nějaké zvláštní přání?
Stavěli jsme první dřevostavbu a mysleli si, že všechna naše přání jsou zvláštní.

Řešili jste nějaký oříšek? Co vám dělalo největší starosti?
Řešili jsme několik drobných detailů stavby. Například jak „naskládat“ všechna zařízení do technické místnosti. O kvalitě projektu nás přesvědčil fakt, že jsme nemuseli v průběhu stavby dělat změny a všem řemeslníkům jsme na jejich dotazy odpovídali „řiďte se podle projektu“.

Takže z realizace jste obavy neměli?
Jednou jsme na Moravě bydleli v moc pěkném penzionu. Realizovala ho firma, kterou jsme si pak vybrali pro stavbu domu. Její pověst a fakt, že s paní architektkou často spolupracuje, pro nás byla dostatečnou zárukou. Realita nás v úsudku jen utvrdila.

Stavěli jste na klíč, nebo byli nějací subdodavatelé ve vaší režii?
Smlouvu jsme uzavřeli na klíč s tím, že některé subdodávky jsme řešili prostřednictvím nám známých a prověřených firem. Oceňujeme, že to v průběhu stavby nepůsobilo problémy a společně s realizační firmou jsme hodnotili tuto spolupráci kladně.

Jak dlouho trvala výstavba?
Osm měsíců. Ale bylo to hodně o specialitách jako montáž oken, cedrový obklad interiéru a podobně.

A kolik let v domě bydlíte?
Jeden rok.

Jste s domem spokojeni, něčím překvapeni?
Jsme velmi spokojeni s dispozicí, umístěním domu i jeho praktičností.

Kdybyste měli stavět znovu, změnili byste něco?
Zatím jsme nenarazili na žádnou slabinu.

Při extrémní stabilitě hliníku je možné realizovat konstrukce s velmi štíhlými...

Máte v úmyslu ještě něco dodělat?
Přípravu na fotovoltaiku v domě již máme a stejně tak i místo na baterie. Její realizace je závislá na našich budoucích finančních možnostech.

Vyhovuje vám řízené větrání rekuperaci?
Ano, je to příjemná a provozně ekonomická záležitost, kterou můžeme ovládat na dálku přes mobil a navíc v létě dokáže vzduch zchladit až o pět stupňů. Nicméně tuto možnost nevyužíváme často, protože vzhledem k severní orientaci domu, dobře řešenému přesahu střechy a žaluziím se dům nepřehřívá. Celoročně je v něm velice příjemné klima. Drobnou nevýhodou řízeného větrání je nemožnost odvětrávat spíž samostatně, aby se to „netlouklo“ s centrálním systémem v domě.

Jste spokojeni s roční spotřebou energie, máte už srovnání oproti minulému bydlení?
Bydlíme tu krátce, a proto ještě není možné objektivně vyhodnotit energetickou náročnost. Ale již teď je evidentní, že máme „vejměnek“ s minimálními režijními náklady.

Jak byste hodnotili práci architektky a stavební firmy?
Přístup paní architektky byl velmi příjemný a vstřícný. I když jsme jí připravili několik problematických požadavků, včetně terasy orientované na sever, dokázala nám některé představy vymluvit a jiné zase akceptovala jako netradiční, ale praktické. Realizační firma pak odvedla velmi dobrou práci a za pozitivní signál o kvalitě považujeme nejen naše dojmy a zjištění v průběhu stavby, ale i pozitivní hodnocení zástupců firem a řemesel, které jsme organizovali v naší režii.

Doporučil byste dřevostavbu čtenářům, kteří zvažují vlastní dům?
V každém případě ano, ale většinou se setkáváme se dvěma skupinami lidí. Příznivci a odpůrci. Příznivcům můžeme jen poradit, aby si ověřili kvalitu projektu a realizační firmy. Odpůrcům nemá cenu dřevostavbu doporučovat, protože je to pravděpodobně marné.

Technické parametry

 • Typ domu: nízkoenergetický
 • Zastavěná plocha: 174,50 m² včetně teras
 • Užitná plocha: 118,44 m²
 • Konstrukční systém: obvodová konstrukce: Dekpanel D, střešní konstrukce a Steico joist s foukanou celulózou 
 • Zdroj energie/teplo: plynový kondenzační kotel, teplovodní podlahové vytápění
 • Větrání: řízené s rekuperací tepla
 • Součinitel prostupu tepla stěnou: U = 0,165 W/m²k 
 • Autor arch. návrhu a projektu: Archcon atelier, s.r.o.
 • Realizace stavby: Dřevostavby Biskup, s.r.o.

Další zajímavé dřevostavby najdete v aktuálním čísle magazínu DŘEVO&stavby. Fotografie: Ing. BcA. Martin Zeman, www.datelier.cz 

Autor:
 • Nejčtenější

Youtuber Taras Povoroznyk si v Říčanech splnil své velké sny

Kousek od Prahy si se svou manželkou Stáňou (26) a usměvavou dcerou zařídil úspěšný youtuber Taras Povoroznyk (27)...

Dům nechali mladším. Na zahradě si postavili svůj nový dokonalý domov

Manželé Jana a Karel stavěli svou přízemní dřevostavbu osm měsíců. S novým domovem jsou velmi spokojeni. Vyhovuje jim...

Rekonstrukce bytu 2+1 pro mladou ženu se zvládla i s nízkým rozpočtem

Slunný byt s rozlohou 58 metrů má dispozici 2+1. Pro svoji starší dceru jej před lety koupila maminka. Poté, co se Soňa...

Chtěli moderní dům, ale z klasických materiálů. Teď jsou nadšeni

Stylově čistý, zděný a hodně prosklený dům s plochou střechou, takovou měl představu mladý manželský pár s dvěma dětmi...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ložnice je po proměně k nepoznání. Zdobí ji sprcha i tajné umyvadlo

Střešní apartmán s výhledem na Prahu potřeboval změnu. Noví majitelé toužili po ložnici, jejíž součástí je sprcha a...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

 • Další z rubriky

Pojďte dál. Majitelé dřevostaveb zvou veřejnost na návštěvu

Podívejte se na výběr deseti dřevostaveb postavených v Česku v posledních letech. Další můžete zdarma navštívit během...

Dokonalé útočiště v přírodě. Češi navrhli bydlení pro národ chatařů

Společnost Chytrý dům a architekti z ateliéru 0,5 Studio navrhli trojici originálních dřevěných typizovaných chat....

Youtuber Taras Povoroznyk si v Říčanech splnil své velké sny

Kousek od Prahy si se svou manželkou Stáňou (26) a usměvavou dcerou zařídil úspěšný youtuber Taras Povoroznyk (27)...

Mobilní dům, zámek, chalupa, vila i penzion jsou v Česku na prodej

V České republice se prodává velké množství zajímavých nemovitostí. Bydlet můžete v příjemné vile v Řevnicích,...

V Česku teď můžeme mít až 700 tisíc covid pozitivních, domnívá se neurobiolog

Promořování společnosti je hazard a tvrdit, že se musíme s koronavirem naučit dalších 10 let žít, je nerozum. V...

Vendula Pizingerová porodila. Manžel si přál syna, ona dceru

Vendula Pizingerová (48) se na sociálních sítích pochlubila šťastnou novinkou. Opět se stala maminkou. Syn, kterého má...

Tvoje tvář má známý hlas bude bez Stárkové. Zkolabovala kvůli covidu-19

Show Tvoje tvář má známý hlas pokračuje už v sobotu večer sedmou epizodou. Jedna z účinkujících však v ní bude chybět....

Nejbohatší Čech celý v černém a roušce. Petr Kellner se ukázal na Twitteru

Nejbohatší Čech a majoritní vlastník společnosti PPF Petr Kellner se ukázal na Twitteru celý v černém a v černé roušce....

Apple představil iPhone 12. Má čtyři varianty, nejlevnější je velmi malý

Apple v úterý třináctého října večer konečně představil očekávanou čtrnáctou generaci iPhonu. Nejprve přišel na řadu...