Pokoj pro školačku: nábytek na míru pomohl vyřešit úzkou místnost

aktualizováno 
Designérky Jindřiška Sokolová a Michaela Janková navrhly společně pokoj pro novou školačku. S několika omezeními se utkat musely, ale jinak jim Žofinčini rodiče přenechali plnou důvěru. Návštěva byla fotografována pro časopis Domov.

Vizualizace: lavice pod oknem funguje jako křeslo i pohovka pod oknem. | foto: Jindřiška Sokolová

Rodiče Adéla a Honza nechali designérkám v návrhu pokoje pro svou sedmiletou dceru v podstatě volnou ruku. Pokoj měl být nově vybavený psacím stolem, židlí, knihovnou, postelí a šatní skříní.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Co naopak muselo zůstat, byla stávající podlaha, přírodní marmoleum z kolekce Piano ve žluté barvě. Přáním obou rodičů bylo zvolit pro nábytek opět přírodní materiál. Na celkovou cenu se designérky nemusely příliš ohlížet.

„Asi největším úskalím byla skutečnost, že pokojík je úzká nudle. Kdyby se do něj použila klasicky velká šatní skříň, zabila by zbytečně celý prostor. Tomu jsme se musely za každou cenu vyhnout,“ vysvětlují designérky.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Řešení v pěti krocích

1.Tvar pokoje představuje úzký obdélník. Proto bylo třeba zacházet s místem obezřetně, aby prostor ve výsledku nebyl příliš zastavěný. Designérky tedy volily vybavení nábytkem na míru, který důsledně umožňuje využít každý centimetr pokoje. Materiálové řešení se odvíjelo od přání investora. Očekávání všech splnila nejlépe březová překližka a jako doplněk dubová spárovka.

Pokoj byl ponechán v bílé barvě, jen jednu stěnu ozdobily autorskou tapetou značky TA-PE-TY s motivem mořské fauny a flóry. Žofinčin tatínek je totiž příležitostný kapitán plachetnice a celá rodina miluje mořský svět a dobrodružství.

Fotogalerie

2. Víceúčelová skříň slouží jako knihovna i úložný prostor na hračky apod. Dolní část disponuje zásuvkami, střední část policemi, horní slouží pro dlouhodobé ukládání. Skříň je tvarově zajímavá odstupňovanou hloubkou a kombinací zavřených a otevřených polic. Tvář skříně je výrazně členěná centimetr pokoje.

Materiálové řešení se odvíjelo od přání investora. Očekávání všech splnila nejlépe březová překližka a jako doplněk dubová spárovka. specifickými hranami překližkové desky a vloženými dvířky.

3. Vysoká postel se šatní skříní tvoří další funkční celek. Postel je z poloviny nesená skříní. Důmyslnými výsuvy docílily autorky plnohodnotného využití celé její hloubky. Zbylý prostor pod postelí zůstal volný. Na druhém konci vynáší postel dubový masivní žebřík. Má vysoká madla pro bezpečnější výstup.

4. Pracovní stůl plynule navazuje na víceúčelovou skříň. Má masivní dubovou desku příjemnou na dotek a stejně jako ostatní  povrchy nábytku je ošetřen přírodním vosko-olejovým nátěrem.

V desce je otvor pro průchod kabelu k elektrickým zásuvkám skrytým v malé zásuvce z boku. K ukládání psacích potřeb slouží další, která po otevření skýtá ještě jednu vnitřní zásuvku. Tento kousek nábytku je plný překvapení.

5. Lavice propojuje vnitřní prostor se zahradou. Vyrobena je v zahradním stylu a umístěna pod nízko posazeným velkým oknem. Slouží nejen k odpočinku, ale i jako kryt topení. Součástí lavice je čalouněná matrace a opěrák pro větší pohodlí.

Vizualizace: víceúčelová skříň slouží jako knihovna i úložný prostor na hračky...

Vizualizace: víceúčelová skříň slouží jako knihovna i úložný prostor na hračky apod.

 „Výhodou bylo, že majitelé chtěli nábytek z přírodního materiálu, a tak souhlasili, abychom jej nechali vyrobit na zakázku z překližky. Tím jsme vynechali lamino, které většinou lidé žádají z důvodu nižší ceny. Nábytek vyráběl truhlář Tomáš Bronec, který za pochodu dolaďoval i všechny technické detaily,“ popisují Jindřiška Sokolová a Michaela Janková, autorky pokoje.

Výběr doplňků

Autorská tapeta „Podvodní“od Moniky Baudišové pochází ze zajímavého projektu TA-PE-TY, zahrnující každoroční soutěž pro české a slovenské designéry a následné fair-trade prodejní kolekce autorských designových tapet.

Závěsné svítidlo české značky Lampshado. Požadavkem pro osvětlení byla lehkost, originalita, hravý přístup. Jsme přeci v dětském pokoji. Lampshado představuje autorská origami skládaná stínidla, lampy a doplňky z papíru i z polypropylenu v různých grafických vzorech, rozměrech i provedeních. Jde o ruční precizní práci, a to rozhodlo.

Židle je z Ikey. Ideální poměr cena/výkon.

Autor:

Nejčtenější

Na povolení ke stavbě čekali osm let. Rodina je z domu nadšená

Zastavěná plocha domu je 120,2 m2 a užitná plocha poskytuje 98,5, m2.

Na začátku byla tříčlenná rodina a sen o malém domě. Ale že bude trvat přes osm let, to nikdo nečekal. Nyní už stojí....

Dcery vidí jen o víkendu. Přichystal jim krásný pokojíček za 60 tisíc

Ema a Leontýnka mají u táty konečně nový dětský pokoj. Proměna vyšla na 60...

Každý člověk potřebuje místo, kde se bude cítit příjemně a bezpečně. A co teprve dvě malé slečny, které milují tanec a...

Půdnímu bytu v Brně dodávají vřelost OSB desky, je z nich i nábytek

Pocit velkého prostoru ještě umocňuje pohled přes...

Půdní vestavbu v domě z konce 19. století na dosah brněnské Zbrojovky a prvorepublikových městských lázní pojal...

Věž ze 14. století přestavěli na bydlení. Teď za ni chtějí 58 milionů

Věž Millway Tower stojí v anglické oblasti Cotswolds a je na prodej za dva...

Věž Millway Tower stojí v anglické oblasti Cotswolds a je na prodej za dva miliony liber, v přepočtu za 57,6 milionu...

V moderním bungalovu použila designérka i špalky z rozřezaných kmenů

V prostoru vyniká podlaha z masivních prken.

Bungalovy mají řadu výhod, ale také jednu nevýhodu. Potřebují dostatečně velký pozemek. V tomto případě však neměla...

Další z rubriky

Zdeněk Mahdal je doma v Řeporyjích. Po rozchodu si pořídil další dům

V kuchyni se Zdeněk umí pořádně vyřádit. Vaření miluje.

Známý dabér, herec a moderátor Zdeněk Mahdal žije v okrajové části Prahy v Řeporyjích. Do domku se přestěhoval po...

Byt určený na pronájem zaplnily památky na pěvkyni Emu Destinnovou

LED pásky nasvětlují niky s památkami na Emu Destinnovou

Byt určený na krátkodobé pronájmy je pojat vskutku netradičně – klient si totiž přál přiblížit lidem, kteří byt...

Věž ze 14. století přestavěli na bydlení. Teď za ni chtějí 58 milionů

Věž Millway Tower stojí v anglické oblasti Cotswolds a je na prodej za dva...

Věž Millway Tower stojí v anglické oblasti Cotswolds a je na prodej za dva miliony liber, v přepočtu za 57,6 milionu...

Najdete na iDNES.cz